Vzpomínky Sherlocka Holmese

Mazarinův drahokam (E05)

(epizoda)
  • Velká Británie The Mazarin Stone (více)

Holmes na několik týdnů odjíždí řešit případ do Skotské vysočiny a pověří Watsona, aby se staral o chod kanceláře. V tu dobu je ale z muzea ukraden Mazarinův drahokam – kámen nepředstavitelné ceny, který měl být navrácen Francii. A vzhledem k tomu, že je detektiv pryč, se na naléhání samotného ministerského předsedy ujímá případu jeho bratr Mycroft, co si ihned vytipuje možného pachatele… Za Watsonem mezitím přichází sestry Garridebovy, sestry Watsonova starého profesora, kterého vyhledal Američan John Garrideb – jeho údajný jmenovec. Jako vykonavatel poslední vůle zemřelého milionáře Alexandra Garrideba měl rozdělit jeho pozůstalost v hodnotě patnácti milionů dolarů mezi tři muže s jeho příjmením. Pokud by však dva zbývající Garrideby nenašel, z patnácti milionů nikdo nic neuvidí. Po neúspěšném hledání v Americe nalezl v Británii jejich bratra a nyní žádá o pomoc s hledáním třetího nositele jména. Watsonovi se celá věc nezdá, a to ještě ani netuší, že ukradený drahokam a tento podivný případ spolu souvisí… (Česká televize)

rozum i cit

Aneb co se stane, když si Sherlock vezme dovolenou. Watson dedukuje, Mycroft pátrá, darebáci se činí a Bradstreet zatýká, zatímco veliký detektiv medituje kdesi na vysočině a dohlíží na to vše svým třetím okem. Nejslabší díl celého seriálu, i v porovnání s Noble bachelor a Last vampyre. Zde se jednoznačně ukazuje, že Brettovo charisma je tak veliké, že zatímco i u slabších zpracování divák nakonec dovede případné chyby odpustit, v tomto díle naopak nedokážou situaci zachránit ani některé dobré scény, byť Hardwicke s Grayem dělají, co mohou, výběr padouchů není špatný (jakkoli mladší z nich neodpovídá literárnímu popisu), menší odchylky jsou pominutelné (např. Watson jako bývalý student Nathana Garrideba), prostředí v podobě brusičské dílny zajímavé a návštěva Watsonovy ordinace po dlouhé době příjemná. Scénárista zkompiloval děj ze dvou povídek, konkrétně z Mazarinova drahokamu a Tří Garridebů. Zatímco první z nich sice disponuje některými vtipnými okamžiky, jejichž absence zamrzí, je nicméně pravda, že původní rozuzlení by nejspíš nepůsobilo ve filmu věrohodně. Navíc by takovéto řešení situace nebylo s ohledem na rozložení místností a celkové dispozice ve filmové Baker Street de facto možné. Zde lze tedy scénáristické úpravy pochopit. Ovšem povídka Tři Garridebové je dobrá a zároveň jedna z nejdojemnějších z celé holmesiády a zasloužila by si zcela doslovné zpracování. Avšak ani tento kompilát by nebyl ve výsledku špatný, kdyby si někdo nešikovný opět rádoby umělecky nehrál s kamerou, na dvou třech místech ubylo snahy o drama ve prospěch věcnosti a kdyby celou šachovou partii sehrál místo jinak dobrého Mycrofta jako vždy Sherlock. Domnívám se tedy, že tvůrci měli raději počkat, až bude Jeremy Brett schopen hrát, a to i za cenu obětování Lepenkové krabičky, ač jde o díl dobrý a jeho závěr s Holmesem kladoucím si otázku po smyslu života a utrpení s ohledem na hercovo vlastní trápení a blížící se konec rozhodně zasáhne. Tento seriál je totiž dle Brettových vlastních slov především příběhem velikého přátelství a právě v povídce Tři Garridebové vztah obou hrdinů kulminuje a dosahuje té nejkrásnější a nejsilnější pointy. Viz Watsonova vlastní slova: V okamžiku (Evans) vytrhl ze záňadří revolver a vypálil dva výstřely. Ucítil jsem náhlou žhavou bolest, jako by mi někdo přitiskl na stehno rozpálené železo. Holmesova pistole zapraštěla na mužově hlavě. … Pak mne obemkly přítelovy silné paže a pomohly mi do křesla. ,, Nejste zraněný, Watsone? Proboha živého, řekněte, že nejste zraněný!“ Stálo to za zranění. Stálo to za mnohá zranění, že jsem poznal, jak hluboká láska a věrnost se ukrývají za tou chladnou maskou. Jasné, přísné oči se na okamžik zamžily, pevné rty se chvěly. Poprvé a jedinkrát jsem na okamžik zahlédl, že Holmes má nejen vynikající mozek, ale i šlechetné srdce. Všechna ta léta, kdy jsem mu pokorně, avšak oddaně sloužil, pro mne vyvrcholila v onom okamžiku odhalení. ,, Nic to není, Holmesi. Jen škrábnutí.“ Rozřízl mi kalhoty kapesním nožem. ,, Máte pravdu,“ zvolal s nezměrnou úlevou. ,, Je to docela povrchové.“ Jeho obličej ztvrdl jako křemen, když pohlédl na našeho zajatce. ,, Při Bohu, měl jste štěstí. Kdybyste byl Watsona zabil, nedostal byste se z této místnosti živ.“ () (méně) (více)

subic

Zajímavý velmi zajímavý díl o ukradeném diamantu. Sherlock Holmes hned na začátku na několik týdnů odjíždí řešit nějaký případ do Skotské vysočiny. A co se mezi tím nestane? Je ukraden velký diamant, ale naštěstí se tu po nějaké době opět ukáže starší bratr Mycroft Holmes (65letý Charles Gray), který tomu přijde na kloub. 7/10 ()

Nut

Kdyby Granada tento díl SH nenatočila, vůbec nic by se nestalo. Scénaristi popustili uzdu své fantazii, výsledkem je podivný guláš dvou různých případů, z nichž mají souvislost s původní předlohou snad jen jména. Bretta/Holmese, který na tom v té době nebyl moc dobře, poslali fikaně na dovolenou mimo Londýn. Opravdu mohli mít větší soudnost, tato séria je naprosto skvělá, tak proč ji kazit jedním dílem. ()

DocBrown

Opravdu hrozné. Seriál samozřejmě stojí na Brettovi a je až nedůstojné, že když mu nemoc nedovolila natáčení, tak to udělali bez něj. K tomu navíc násilné spojení dvou povídek, pokus o odlečení s dvěma bábama působí spíše trapně. Kdybych hodnotil z hlediska seriálu, musel bych jít ještě dolu, dvě hvězdičky jsem horko těžko vytlačil pouze k úctě k Hardwickovi a Grayovi, kteří se zoufale snaží Bretta nahradit. Pokus o psychologický konec se taky nepovedl. Neměli to dělat, nejhorší díl a to počítám i pozdější natahované filmy. ()

filmmovier

Tak tohle je opravdu slabota a podle mě zbytečný díl. Nic by se nestalo, kdyby nevznikl. Jeremy Brett tam je asi minutu a čtvrt a na zbytek se mi velmi těžko koukalo. Navíc zde scénáristé spojli dvě povídky - Mazarinův drahokam a Dva Garidebbové, asi dvě vůbec nejslabší povídky. A tento filmový díl je také nejslabší. Zpracování stojí leda tak za prd a navíc dvě přeřvávající se babky jsou vcelku trapné. Ale na druhou stranu i tady lze najít několik plusů - skvěle obsazené záporáky a výborné finále. Charles Gray je taky v pohodě, to už jsem taky párkrát psal. No a super byl také úvod, kde Sherlock dostává nejvíce prostoru. Chudák vypadá na konci hůř než na začátku... Ano, je to asi ta největší seriálová zbytečnost, ale aspoň je to mírně nadprůměrné. 60%. ()