Hotel Bagdad

Západní Německo / USA, 1987, 95 min

Bernd Heinl

Bob Telson

Percy Adlon

Film, který mi přivodil neodolatelnou chuť na kafe. Mám ráda tyto absurdní komorní vyprávěnky, kde hrajou roli i obyčejné věci. :) Pohlazení po duši, odzbrojující filmová píseň. Jelikož tam péro na klobouku má své místo, vzpomněla jsem si na říkanku, která se s atmosférou filmu náhodou ztotožňuje: Česká lidová: Skákal pes přes oves, přes zelenou louku. Šel za ním myslivec, péro na klobouku. Pejsku náš, co děláš, žes tak vesel stále? Řek' bych vám, nevím sám. Hop! a skákal dále. (Čtyři hvězdy + jedna za filmový song).(24.2.2015)

Vtipný a milý střet kultur v nenápadném motelu v nevadské poušti. Různorodé postavy, vyhrocené situace, spousta režijně zajímavých střihových vsuvek. Na mezinárodně osazeném plážovém kině v Cannes velmi příjemná oslava života filmem. [Cannes](20.5.2018)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Píseň - "Calling You"(9.4.2004)

Ono to ani moc příběh nemá, ta podstata tady toho všeho se skrývá v lidským srdci.(3.9.2017)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,587,303Tržby Celosvetovo $10,300,000(4.8.2010)

Zvláštní, neotřelý příběh se svýma pitoreskníma postavičkama v čele s Jasmínou Münchstettnorovou v jejím kloboučku a "malým" kufříkem a šéfkou hotelu, kterou hrála známá CCH Pounder (Policejní odznak) Sice tam u té neznámé benzinky skoro nic není jak má být, ale myslím, že vám v té jejich pohodové atmosféře i s tou jejich skvělou muzikou bude fajn. Kdo chce klídek, pohodičku, kafčo, k tomu si pustit něco příjemného a trochu neobvyklého, tak tohle je to pravé.(18.12.2016)

Zpočátku mi film přišel jako komediální počin nějakého nezávislého amerického filmaře z 90. let (což hlavně zapříčinila dokumentatistická kamera), nicméně po hodině sledování a pozvolném vplouvání do děje bylo jasné, že to tak nebude. Pravdou je, že závěrečné vyustění je opravdu moc sentimentální, celkově film působí dost nostalgicky, nicméně atmosféra dusného městečka v poušti je opravdu výtečná. A herecké výkony také nejsou k zahození. Musím konstatovat, že právě proto, že tenhle film vznikl před 15-ti lety a ještě k tomu je německý, a ač se dneska možná zdá moc sladký, má zajisté kouzlo, kterému jsem prostě neodolala.(6.9.2003)

Putování po americkém vyprahém západu dnes ještě někončí. Začátek nepochopitelně nepasuje k dalšímu vývoji a dovedu si docela dobře představit, že film může začít až příchodem Jasminy. Zpočátku jde sice vše docela rozpačitě, ale bezchybná Bavoračka Marianne Sägebrecht si získá každé srdce. A kdo z vás by na konci čekal německý rap? Vadila mi jenom uječená CCH.(13.7.2014)

Hey Kamaraden, Bavoraken, toto je ine Kafen. Žiadne latte, žiadna VIedeň, ale dokonalý Bagdad, ktorý dáva nový význam slovám ako: termoska, bumerang, stan, umelecký portrét, ženská krása. Film končí a ja zakaždým ležím (ideálne) a usmievam sa. DOKONALÉ, slovami jednej postavy "(too much) HARMONY".(4.3.2009)

Více než příběh samotný mně zaujala ta neuvěřitelně pohodová atmosféra. Lepší trojka.(21.5.2013)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. A hned z mnoha důvodů. Divák, který tomuto snímku věnuje jen letmý pohled, může odejít s pocitem, že viděl takovou milou a úsměvnou féerii. To je ale pouze první plán. Film začíná jako poměrně syrový pohled do života lidí v mohavské poušti a postupně přechází v krásnou, chvílemi až nostalgickou oslavu života jako takového. Nehledě na vynikající výtvarnou stránku - vše je točeno převážně v teplých barvách, lehce stylizovaná je kamera i hlavní hrdinové. Velmi důležitá je také atmosféra díla, která se od úvodních až dusivých sekvencí postupně proměnuje na radostnou až hedonistickou. Celý film provází ústřední píseň Jevety Steel - Calling you, za kterou obdržel autor - Bob Telson Oscara a kterou jste mohli krom Bagdad Cafe slyšet třebas přezpívanou od George Michaela. Ta atmosféru filmu výborně dotváří a podporuje, stejně tak jako na jiných místech použité Bachovo Air. Proč ale tenhle film řadím do své soukromé Top 20? Je to pro jeho nezdolný optimismus, který na mne po každém opakovaném shlédnutí dýchne a úžasně pozitivní a vřelou lidskou atmosféru, kterou museli jistě cítit i tvůrci na place. Tohle bych dávkoval místo Prozacu!(12.2.2008)

Nenapadny maly velky film, po kterem zustane prijemny pocit a v usich krasna pisen Calling you...(21.4.2013)

Jeden z těch filmů, co vás pohladí po duši.(14.9.2018)

Úsměv na rtech mi zůstal po skonční filmu a bude tomu tak i při vzpomínce na něj. Moc milý, kouzelný příběh.(16.1.2011)

Chcete vyjadriť pojem nikam sa neponáhľať? Tak tu máte jeden spôsob vyjadrenia. Pesnička "Calling you" všetko len zvýraznila. A odpoveď na otázku: "Proč odcháziš?"...."Už to tu začalo byť až moc harmonické."- Dokonalá hláška.(15.2.2015)

Tak příjemný film jsem DLOUHO neviděla. Ten pocit po dokoukání se těžko popisuje - pohoda, klid, "příjemno"...A ještě je to z prostředí, které mám ohromně ráda - jižní státy USA samota, prašno, dusno, relativně klid.(24.2.2013)

Vynikající Marianne Sägebrecht na vrcholu svých sil, jeden z mých "nej" filmů, sladký sen v poušti. Zároveň realita života i poezie. Mohu sledovat i za dalších 20 let a nebudu se nikdy nudit. Hřejivý, úsměvný optimismus na mě vždy příjemně dýchne pohodu a harmonii. Vřele doporučuji!!!(25.4.2013)

Lidé jsou všude na světě stejní, stejné starosti, stejné emoce. Můžete mít domov kdekoliv, bez ohledu na to, jak silné máte rádi kafe. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Můžu ho vidět stále znovu. Je jako dobrá knížka, jak stárnu, vnímám pokaždé trochu jiné detaily.(15.3.2014)

Mili snimek o tluste Nemce, ktera je vlastne prima. Skoda, ze tak sentimentalni a moralisticke.(6.8.2003)

Návod na použití tohoto filmu: ¤konzumujte nejlépe v pozdní noci. ¤Nechte své tělní tekutiny vychladnout, zpomalit. ¤Nespospíchejte. ¤Přineste si kávu/frťana/voňavý čaj a můžete i čipsy. ¤Nebraňte se tempu filmu. ¤Vžijte se do té obtloustlé němky. ¤Vnímejte hudbu. ¤- Pak pro vás bude Hotel Bagdád Výjimečným zážitkem (a tu němku si zamilujete)¤(26.11.2004)

<< předchozí 1 2