Tínedžer zistí, že jeho matka prijala prácu na ostrove, veľmi vzdialenom od pobrežia Austrálie. Najprv je šokovaný, že musí opustiť svojich kamarátov a priateľku. Ale to, čo sa najprv javí byť jeho najhorším zážitkom, sa napokon stane najdôležitejšou cestou jeho života. Zistí, že je nejakým spôsobom prepojený s takzvanými Selkies - ľudmi zo starodávneho Škótska, ktorí sú zčasti ľudia a zčasti tulene. (oficiální text distributora)

tron

Pôvabná hudba, pekná výprava, sympatickí herci a príjemná atmosféra ako stvorená na sobotu ráno. Austrálčania majú dar robiť filmy sem-tam originálne i neoriginálne, otrasné i výborné. Ale také či onaké, každý dýcha svojským čarom. ()

Melies

7 / 10 Ako to už pri takýchto filmoch býva, ani v prípade Selkie som pred televízorom nesedel päť minút pred jeho začiatkom s veľkou miskou pukancov či dobre vychladeným pivečkom, práve naopak, natrafil som naň ešte s polozalepenými očami pri neskorých raňajkách. Navyše, keby nebolo otca, ktorý príbeh Jamieho, chlapca s nechceným darom, už chvíľku sledoval, zrejme by som napáprdene prepol na iný kanál. To by však bola chyba, pretože Selkie má potenciál zaujať a pobaviť, má svoje osobité čaro a instantnú mikromytológiu, ktorá síce nie je veľmi prepracovaná ani rozvitá, ale filmu prepožičiava dostatočnú hĺbku nato, aby sa z neho nestala plytká zábava držiaca sa zabehaných klišé typu 1.) chlapec-outsider a jeho ťažké nadväzovanie nových priateľstiev, nebodaj lások, alebo 2.) neprajný vedátor snažiaci sa sabotovať výskum dobrosrdečnej hrdinovej matky, prípadne 3.) konečné sebapoznanie. Áno, tento počin nemá príliš ďaleko od radových televíznych inscenácií, ktoré naše stanice používajú ako lacnú vatu medzi teleránom a prime timeom, no je si vedomí svojich silných stránok a obstojne s nimi narába. Prirátajte si k tomu príjemné obsadenie na čele s Jamieho starým otcom, spovedníkom vždy ochotným pomôcť, a nádhernú juhoaustrálsku prírodu viac pripomínajúcu chladným vetrom a morom ošľahané pobrežie škótskeho ostrova Orkney, teda miesta, kde legenda o tuleňoch vyzliekajúcich sa zo svojich koží pravdepodobne vznikla, a dostanete zvláštny snímok nadýchaný prekvapivo fungujúcou zmesou overeného a neopozeraného. O to viac, a v tomto prípade o sakra viac, zamrzí, že aj napriek všetkému stále ide len o taký obyčajný, ničím extra výnimočný film s hlavným hrdinom hrajúcim skladby od Silverchair. A v tulenej podobne tlačiacim čln sympatickej pretekárky, ktorej sa očividne chce dostať pod sukňu. Je to práve tento balast, ktorý celý snímok zhadzuje o niekoľko kvalitatívnych stupienkov dole. Aj napriek tomu však nemám to srdce dať mu priemerné tri hviezdičky, pretože nech je to ako chce, stále ide o film s veľmi zvláštnou, príťažlivou atmosférou; scéna, kedy Jamie natrafí na morom oslizlého tuleňa ako sa na ostrých pobrežných skalách postupne mení na rusovlasú dievčinu ani čo by z mlieka odliatu, sú nádherne iné, pridobré nato, aby boli ocejchované ako priemer. Určite nie v tejto kategórií. ()