Elegantní poručík Ray Tango zneškodní kamión převážející drogy. Drsný polda Gabe Cash si o tom s úšklebkem přečte v novinách a vzápětí se musí bránit útoku najatého čínského vraha. Obou policistů už má Yves Perret, mocný král podsvětí, plné zuby a rozhodne se je zlikvidovat. Na mysli ovšem nemá obyčejnou vraždu. Vláká je do opuštěné budovy, kde se oba muži poprvé osobně setkají. Vzápětí objeví zavražděného muže a než stačí cokoli podniknout, jsou zadrženi agenty FBI a obviněni z vraždy a odsouzeni na základě Perretem podvržených důkazů. Nejenže jsou veřejně zostuzeni, ale navíc se ocitnou ve vězení, které dříve hojně zásobovali těmi nejhoršími zločinci. Je jisté, že tady dlouho na živu nevydrží. Zbité policisty první noc na poslední chvíli zachrání zástupce vězeňského správce, který jim také poradí jak uprchnout. Následující noci oba využijí příležitosti a skutečně se jim podaří uniknout. Každý sám se pak pouští do pátrání po muži, který je dostal do pasti. (TV Nova)

Lima

Končalovského nízkorozpočtový pokus o akční komedii, který je po jeho oscarovém Splašeném vlaku přeci jenom krokem zpět. Ale místama je to překvapivě vtipný, Russel se Stallonem chrlí hlášky jak na běžícím páse a bezvadně se doplňujou. Rozhodně je to jeden z těch lepších Stalloneho kousků konce 80.let, kdy jeho kariéra pozvolna upadala a znovu oživla snímkem Cliffhanger. ()

Gemini

Taková podstatně drsnější a akčnější Lethal Weapon, takže skvělá zábava:) Některé hlášky jsou věčné.... Neprší, a přece stojí v louži:) ()

Enšpígl

Sly a Kurt mě dopřáli akci i humor ve velmi dobré kvalitě a pohled na sexy Teri Hatcher splnil i vizuální stránku filmu na výbornou . Za tohle Tango rád zaplatím Cash. ()

Isherwood

Každá druhá věta hláška a každý první výstřel zásah do černého. Změna režiséra je znát i není, přičemž záleží hlavně na tom, zda-li jste ochotni po elegantních žánrových zlomech skousnout i ten poslední, kdy hrdinové vyjedou naproti povinnému akčnímu finále v obrněném džípu. Do té doby totiž všechno funguje bez sebemenší chybičky, byť nevíte, zda-li dříve obdivovat Končalovského živelnou akci, či padat smíchy ze židle při slovních přestřelkách. Tak jako tak, Stallone s Russellem si to užívají jako nikdy. [Malá rýpavá. Pětapadesátimilionový rozpočet, navíc na konci osmdesátých let, ti přijde jako nízokorozpočtovka, Limo? :-)] ()

Malarkey

Tango a Cash je nezapomenutelný akčňák, kde se setkávají ty nejlepší akční hvězdy té doby a opravdu dobře jim to šlape. Něco jako když Sly hrál v Demolition Manovi, prostě pecka na kterou se dobře kouká a která kupodivu ani nestárne. Tak to má u akčňáků být. ()

MrHlad

Nadávejte mi, bijte mě, urážejte mě, ale tohle je nejlepší akční komedie, jakou sem kdy viděl. Jedinou konkurenci vidim v Posledním skautovi, ale tohle je přece jenom jiný. Pocta blbejm filmům. Skvělé hlášky, šílená akce, perfektní obsazení a zábava od začátku do poslední minuty. ()

T2

Rozpočet $55miliónovTržby USA $63,408,614Tržby Celosvetovo $80,600,000║ Takáto zaujímavá dvojica(Stallone-Russell) v tak plochom deji, škoda tej nevýraznej réžie a príbehu, akcia na pól plynu, zopár dobrých hlášok, nič viac než priemer. /60%/ ()

gouryella

Na Stalloneho hodně dobrej film, ale hlavně kvůli slušnému příběhu a hodně dobrému Russellovi než díky samotnému Sly Stallonovi ()

Anthony

Film je hlavně zajímavý režisérem, jinak spíše tvůrcem filmů pro festivaly. Tentokrát se z něj stal řemeslník a dokázal podle všech hollywoodských pravidel vytvořit dost slušnou akční komedii. Zajímavá je postava Stalloneho vždy elegantního Tanga (která si navíc dělá legraci z Ramba). Vzájemné špičkování obou postav je také povedené, akční scény zvládnuté, Jack Palance mírně přehrávající (zřejmě to tak mělo být). ()

Fr

,,myslí si, že je rambo!" ,, rambo je trouba!" bože už je to tak dávno, když jsem tenhle film hltal z pirátský kazety. pocit ze zajímavého zážitku ve mě převládá i dnes. stallone i russel hrají to, co jim jde nejlíp a ktomu kolem sebe házej hlášky, nad kterýma se pousměju ještě dneska. hlavně stalloneho drsný elegán s brejličkama je ok. dvd mě překvapilo dobrým zvukem (to se dalo čekat), ale hlavně zklamalo překladem do titulků. škoda, že někdo nevěnoval trochu víc své fantazie do vtipného překladu. nebo je to zvykem? proto jsem to skouknul raději dabovaný. ,,a nefandi si tolik pinďo!" ()

Dever

Soundtrack Harold Faltermeyer: 1 Bad English - Best of What I Got ,2 The Call - Let the Day Begin ,3 Yazoo - Don't Go ,4 Alice Cooper - Poison ,5 Kenneth "Babyface" Edmonds - It's No Crime ,6 Darktown Strutters - Harlem Nocturne ()

Viktooorka

Takže si to shrňme. Skvělá ústřední dvojce, nádech 80. let, prvotřídní hlášky, kvalitně odvedená práce v akčních scénách, ale (jak u mě bývá zvykem) největším plusem je nahý zadeček. Buďto jsem viděla dvojmo, nebo tam byly dokonce dva :o) Ať počítám jak počítám, vychází mi to na plný počet! Tango a Cash jsou mý hrdinové :o) ()

tron

„A čo povieš teraz?“ –„Myslím, že golfové ihrisko tu asi nemajú.“ Žiadna srdcovka napriek tomu, že som už ako decko frčal na Slyovi, Kurta Russella som rešpektoval (ale naplno ma pred kamerou začal baviť až keď dosiahol dôchodcovský vek, neviem prečo) + som ich spoločný buddy movie videl ako puberťák. Aj tak ma to ale nikdy nebavilo, nikdy ma to nechytilo za srdce. Ani ten Sylvester ma tu bohvieako nebavil, nepáčila sa mi jeho štylizácie do jemného, slušného, večne uhľadeného profesionála. Priemerná akčná komédia z konca 80. rokov, ale s atmosférou nastupujúcich dravých deväťdesiatych. Napriek adrenalínovej réžii Rusa (!) Andreja Končalovského nič výnimočné. Spriazneným kusom (48 hodín, Smrtonosná zbraň, Posledný skaut) sa to nevyrovná. ()

JFL

"Tango a Cash" je viditelně rozpadlý projekt, jehož nesourodé segmenty točené jinými režiséry nakonec dohromady slátal přední hollywoodský dr. Frankenstein, Stuart Baird. Vznikl tak pastiš ve smyslu směsky vlivů a motivů, ale i coby slepenec rozličných tvůrčích a producentských záměrů. Nejzjevněji se to projevuje v závěru. Ten celý natáčel jiný režisér a z dosavadního relativně při zemi se držícího buddy bijáku dělá bombastickou a současně zcela jalovou akční extravaganzu, kde se šestáková klišé a bondovská sídla záporáků mísí s juvenilně fantasmagorickou hrou s angličáky jak z pozdějších dílů "Rychle a zběsile". Rozpolcenost filmu se projevuje nejen v rovině stylu, ale také v jeho nevyjasněné a svářící se orientaci. "Tango a Cash" je až unikátní v tom, jak na jedné straně utužuje toxický machismus a zhmotňuje vlhké sny fašounských policajtů, ale současně dokáže být neskrývaně queer. Vrcholné 80s nabubřele maskulinní akčňáky své homoerotické linie buďto velmi nepřesvědčivě ředily nefunkčními hetero motivy ("Top Gun") nebo je přímo okatě vyzdvihovaly ("Komando"). "Tango a Cash" na jedné straně třímá konzervativní prapor, když zlehčuje policejní brutalitu, oslavuje hraničářskou spravedlnost mimo mezí zákona, vysmívá se rehabilitaci vězňů a dokonce nechává policajty snít o divizi vyvíjející polovojenskou techniku (co v době, kdy americká policie nakupuje přebytky od armády, působí tragikomicky). Ale současně se filmem vine campová niť postupně odkládaných svršků, crossdressingu, symbolického i doslovného poměřování pinďourů, a to nemluvě nosném výkladu celého filmu jako příběhu opatrného comingoutu v hypermachistickém prostředí policejního aparátu. ____ NÁSLEDUJÍ QUEER SPOILERY ____ Když dynamiku mezi titulní dvojicí rozvedeme, ukazuje se upjatý Tango jako closeted gay, který se skrývá za sešněrovanou fasádou uniformních obleků. Jeho tragická linie spočívá v tom, že právě kvůli strachu z reakcí okolí nedokáže vyjevit svou náklonnost Cashovi, který svou otevřenou tělesností, živočišností a hlavně sebevědomou fluidní sexualitou představuje přímý Tangův protipól. Cash se bez zábran svléká s jinými muži ve výtahu i si bez ztráty vlastní identity obléká ženské šaty a zůstává v nich. Tango si naopak úpěnlivě drží fazónu i ve sprchách, byť se současně prokecne, že Cashe okukoval (ostatně dialog ve sprše také naznačuje, že Tango se vzrušil, když mu nejprve Cash řekne, že je piďa, ale záhy o něm mluví jako o "trojnožce"). Příznačně se Tango uvolní a odváže ve vězení plném naolejovaných mastodontů a prodchnutém přísliby homosexuálního dovádění. Ne náhodou zde dojde na dialog, že Tangovi ve vězení chybí jeho "šatník". Není proto divu, že když si Tango s viditelnou radostí ustanoví v cele homo dynamiku se svým spoluvězněm, tak se nikterak nemá k navrhovanému útěku. Odhodlá se k němu, až když se mu po Cashovi začne stýskat. Mimo vězení se jejich cesty nejprve opět rozcházejí, ale jak je řečeno, budou si svůj společný čas za mřížemi navždy pamatovat. Jejich vztah se zkomplikuje, když si Tango začne myslet, že Cash je heterák a spal s jeho sestrou Kiki. Namísto obvyklého řešení v macho filmech, kde by kolegovi rozbil hubu, nebo mu prostě dal požehnání, Tango sužovaný svou sourozeneckou i skrývanou gay láskou se jen zoufale snaží dopídit, co se opravdu stalo. Kiki i Cash, kteří zjevně Tanga mají prokouknutého, jsou tím oba pobaveni a užívají si možnost ho škádlit. Přes různé peripetie postupného sbližování a synchronizování obou hrdinů se pak dostaneme až do finále, kde se sice nejprve opakuje typické macho pošťuchování. To ale utne příznačně Kiki větou: "Připusťte si, že vám to společně klape.", načež po opatrném, ale výmluvném vyznání následuje happy end stvrzený pevným fyzickým spojením obou hrdinů (nabízí se i ustanovení bisexuální švédské trojky s incestním nádechem, ale to by přecjen bylo na Hollywood příliš progresivní). Camp rozměr celého filmu pak násobí fakt, že konzervativec Stallone zjevně neví, že hraje gay postavu, zatímco libertariánský šašek Russel svého queer rošťáka ztvárnil s vědomou vervou. Samozřejmě vše výše řečené je jen jedna z možných interpretací, ale umožňuje si film mnohem více užít. () (méně) (více)

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

18.02.2016

Tarantino a Cash

Tarantino a Cash

26.07.2006

Kdepak, žádný remake nebo pokračování dnes již klasického buddy snímku Tango a Cash se nechystá. To se jen kdysi zářivá hvězda akčního žánru Kurt Russell spolčil s režisérem Quentinem Tarantinem za… (více)