Casterbridgeský starosta (TV film)

The Mayor of Casterbridge

Velká Británie / USA, 2003, 196 min

Britsky precizní, pečlivé a s úctou k vlastní literární tradici natočené drama podle T. Hardyho. Díky předloze je příběh velice köšatý s mnoha originálními zákruty, herci jsou výteční a stará Anglie kouzelná. Malinko vadí jen zcela bezchybný James Purefoy, který svou postavu pojal jako vzor veškeré mravní dokonalosti, čímž se stalo, že po nějaké době trošku nudí.(2.7.2011)

O vzostupe, úspechu a krutom páde jedného nešťastného človeka, ktorého dostihla jeho minulosť. Nuž, niekedy sa aj za jednu chybu v živote draho platí, nekompromisne a nenávratne... Tak toto bola dráma skoro až antických rozmerov a to v nádhernej výprave viktoriánskeho Anglicka - kostýmy, interiéry a exteriéry no jedna báseň. Po hereckej stránke nemám tiež čo vytknúť, možno až na J. Purefoya, ktorý mohol byť malinko presvedčivejší a hrať trocha s väčším nasadením akoby sa na film s tak brilantným scenárom patrilo. Knihu si preto rozhodne prečítam. Škoda, že seriál vysielaný kedysi hrozne dávno sa nedá zohnať, pretože táto nádherná viktoriánska dráma s tak perfektne napísanými postavami a vykresleným prostredím si rozhodne väčšiu pozornosť zaslúži. Silný nadpriemer. 85/100(4.10.2017)

Britská klasika v kulisách podmanivé viktoriánské Anglie dodává filmu nepochybné kouzlo. A navíc režisér Adrian Johnston aby dokázal z interpretace Hardyho předlohy vyhmátnout maximum, chytře vybral i hlavní postavy, které hrají skvěle. Proto stojí film rozhodně za pozornost.(26.6.2011)

• pipapa

Nevím, zda bych hodnotila jinak, ale protože jsem napřed viděla seriál Řím, kde byli Walkerová, Purefoy i Hinds superbní, a také BBC seriálovou verzi Casterbridgeský starosta z roku 1978, byla pro mne tahle verze z r.2003 doslova utrpením. Výše uvedená trojice mi do staré romantické Anglie nepasovala ani typem ani hereckým projevem. Příběh je zpracován povrchně a nezábavně, prostě narychlo spíchnutá slátanina, kterou jsem ani při dobré vůli nedokoukala. Děkuji, ale repete nebude.(14.1.2018)

Další z výborných adaptací románů T.Hardyho (Daleko od hlučícího davu, Tess z D'Urbervillů, Jude), i tady se setkáváme s pohnutými osudy venkovských farmářů, s jejich životními přešlapy, velkým tajemstvím, morální volbou a bolestí. Dlouhé, ale vůbec nenudí, děj se neustále vyvíjí. Perfektní výkon Ciarána Hindse v roli Michaela Hencharda. Polly Walker mi do nevinné role úplně nesedla, ale nezbylo mi než ji uvěřit.(11.8.2011)