Deset vteřin do pekla

Velká Británie / USA, 1959, 93 min

Robert Aldrich

Robert Aldrich

Ernest Laszlo

Existencionalismus v té nejsurovější podobě, však má k sobě též výborné podmínky! Dramatické okamžiky a slušné porce napětí stále nevybledly, mnohdy zajímavější i napínavější než dnešní "pyrotechnické" filmy, se kterými se po Britanicu roztrhl pytel. Palance odvádí skutečně podivuhodný výkon, on takto zamlada hrával docela často - tady to už však hraničí takřka s divadelností, ostatně film obsahuje slušnou porci situací, které by se na jevišti vyjímaly lépe než na plátně.(16.6.2005)

Velmi zajímavé.(1.11.2016)

Kdyby toto výborné drama nebylo prošpikováno stupidním melodramatem, mohlo být od začátku dokonce nejen svižné, ale především napínavé.(10.8.2013)

Snímek s velmi zajímavým námětem. Šest chlapů po válce má jeden jediný úkol - zneškodňovat nevybuchlé pumy. Není to zrovna práce bezpečná, a tak se trochu pojistí. Poslední, kdo přežije, dostane balík. Najednou se ale peníze zdají docela dobrou vidinou, přátelství jde stranou a lidé začínají umírat. Dobré, zbytečně vztahové mimo skupinu, ale dobré.(9.3.2017)

1335. hodnocený film:(12.1.2013)

Zeby toto bol vojnovy film, to sa mi velmi nezda, skor je to o pyrotechnikoch, ktori po skonceni najnicivejsej vojny - Druhej Svetovej Vojny - likviduju nevybuchnute bobmy. Rezia Roberta Aldricha /Ver Cruz 1954, Emperor of the North, Dirty Dozen/ je samozrejme vyborne, vidno, ze sa reziser doslova pohral s kazdou scenou. Samotnych vojnovych scen je malo, ako som spominal, skor sa likviduju nevybuchnute bomby, krasne je zobrazena realita likvidovania bomb. Okrem toho samozrejme medzi tymi ludmi rastie nedovera a napatie, no a nevybuchnuta bomba vybuchne prave vtedy, ked to netreba, a so sebou si zoberie aj prislusnehocloveka. Dialogy su vyborne, fakt ako dlho som som hladal film, ktory ma udrzi v napati celu minutaz. Majo25 spomenul v komentari akusi slabu charakterizaciu postav, viem, co je charakter postavy, ale cela ta slovna konstrukcia mi smrdi mne navysost odpornou filmovou teoriou, ktorej sa vyhybam. Z hercov som poznal len Jacka Palance-a /Panika v Ulicich, Vamos a Matar, Companeros/, ten bol vynimocne v kladnej ulohe. 77 %(16.9.2017)

Film sa oplatí pozrieť už len kvôli Jackovi Palancovi...veď v koľkých filmoch ho môžete vidieť v kladnej úlohe. Ostro rezané hrany tváre ho jednoznačne predurčujú k záporným roliam. Aj preto sa melodramatických scénach akoby strácal, nesvedčali mu, rovnako ako v monológoch či dialógoch, ktoré sú filozoficky razené. Tieto scény sú celkovo aj dosť nudné a pôsobia prázdne a treba ich jednoducho preskočiť. Slabinou filmu je aj slabá charakterizácia postáv. Za zmienku stoja akčné a dramatické scény, v ktorých je napätie pekne budované hudbou i strihom. Nemám v tom síce prehľad, ale film môže patriť k priekopníkom "pyrofilmov"; tiež vzdáva hold skutočným mužom, ktoré toto nebezpečné zamestnanie museli absolvovať. Hodnotenie: 55%(30.5.2014)

• Alf

plusy: kulisy rozbořeného Berlína, několik takřka dokumentárních záběrů z profese hlavních postav minusy:: o čem proboha byly ty dialogy mezi hlavním hrdinou a hlavní hrdinkou, že by o ničem ? aneb celková prázdnost některých rádoby filosofických proslovů...(19.5.2005)

Skoro jsem se lekl, že „komorní“ režisér Robert Aldrich se pustil do válečného dramatu. Naštěstí se toto však nekonalo a tak se mu povedlo vytvořit docela napínavé psychologické drama o skupince německých likvidátorů nevybuchlých bomb. Film má klasické schéma, kdy se prolínají romantické motivy s nervy drásajícími záběry na likvidace bombových roznětek. Tyto dramatické záběry jsou bez hudebního doprovodu a jsou velmi pěkně gradované. Naproti tomu bohužel stojí ona milostná zápletka, která je bez přehánění hrozná. Zvláště, když hlavní klaďas (Jack Palance) vypadá jako Frankenstein a snaží se o melodramatické herectví. Nemám nic proti ošklivým hercům, kteří mají příslušnou dávku charisma; tento však nemá ani krásu, ani jiskru.(24.5.2005)

Má to velice dobrou myšlenku, bohužel provedení již pokulhává.(13.11.2013)

• FoxMulder

Nikdy před tím mě asi ani nenapadlo, že všechny bomby použité ve válce nevybuchly a tudíž se musely nějak zlikvidovat dodatečně. Takže námět filmu, odehrávající se v Berlíně po druhé světové válce, zněl, aspoň pro mě, docela zajímavě. To je ale všechno, k čemu se slovo zajímavý dá v souvislosti s tímto filmem použít. Pár scén demontáže bomb není zlých, ale potřebné napětí nenavodí. A zbytek? Psychologická drobnokresba žádná, postavy nesympatické a největší mínus filmu je scénář. Dialogy jsou zmatené a některé scény jsem vůbec nepochopil. Proč ty bomby, které neumí zneškodnit, nenechají hned ze startu vybouchnout, když žádnou další škodu kolem nenadělají a ještě by si zachránili život?(10.9.2008)

Mám rád pyrotechnikov... ovšem tento film je skôr melodráma ako typický vojnový film. Postrádam akékoľvek napätie a scenár je bohužiaľ úbohý.(11.1.2012)