Reklama

Reklama

Svět přírody - Série 28 (2009) (série)


Mamba černá: Smrtící hrozba (S28E04)

(epizoda)
  • Česko Příroda: Mamba černá (více)
Velká Británie, 2009, 59 min

Obsahy(1)

Mamba černá je nejjedovatější had Afriky. Je to náladový, rychlý a smrtící lovec. Jeho kousnutí je označováno jako polibek smrti. Neurotoxický jed oběť ochromí a ta se udusí. Místní lidé mamby zabíjejí, protože se jich bojí a protože je můžou zabít také. Člověk bez zásahu lékaře umírá do několika hodin. V Africe každoročně podlehne uštknutí hadem až 20 tisíc osob. Ve Svazijsku vyrostly na místě životního prostředí mamb třtinové plantáže. Žijí v nich plazi, obojživelníci a hlodavci a díky dostatku potravy se zde usídlila i mamba, která ohrožuje nejen dělníky na plantážích, ale často se dostává až do obytných domů.
Mamba černá je štíhlý, až čtyřmetrový elegantní had s velkýma očima a dobrým zrakem. Je olivově šedá, černě má zbarven rozeklaný jazyk a vnitřek tlamy. Dokáže zvednout třetinu svého těla do výšky, sídlí často i nad zemí a její kořistí se kromě malých savců a plazů stávají i ptáci. Mamba může své tělo natáhnout přes více než metrovou vzdálenost, a dostane se tak ze stromu na strom, aniž by musela sestoupit na zem. Je i dobrým plavcem. Vycítí pohyb na velkou vzdálenost a okamžitě útočí. Samička klade až 17 vajec do hnízda pod zemí nebo do dutých stromů, mláďata se vylíhnou za tři měsíce. I mládě je schopné zabít člověka. Roste rychle, během prvního roku zvětší svou délku z půl metru na dva metry.
Nejhorší a nejnebezpečnější sezónou ve Svazijsku je léto, kdy jsou mamby díky vysokým teplotám čilé. Manželský pár Cohenových se ve Svazijsku rozhodl pomáhat jak domorodcům, tak i mambám. Zachraňuje je z obydlí i plantáží a založil pro ně Hadí park, který je zároveň vzdělávacím střediskem, kde se místní lidé dozvídají o způsobu života mamb. Plazi hrají v přírodě důležitou roli, regulují populaci hlodavců a nelze je bezhlavě zabíjet. Je třeba se soužití s mambou černou naučit. Manželé také uvedli v život důležitý výzkumný projekt. Chyceným mambám je voperován radiový vysílač a jsou vypuštěny znovu do přírody. Díky sledování by projekt mohl napomoci k lepšímu poznání života a zvyků tohoto jedovatého hada. (TV Prima)

(více)

Recenze (1)

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Jed Mamby černé (Dendroaspis polylepis) patří mezi nejrychleji účinkující jedy a byly zaznamenány 2 případy, ve kterých došlo k úmrtí dospělého člověka do 20 minut. Společně s Taipanem velkým patří mezi nejobávanější hady na světě. (Inferion7)

Reklama

Reklama