20 000 mil pod mořem

USA, 1916, 105 min

Stuart Paton

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Na rok 1916 to bolo zaujímavé. Pozerať sa na jeden z prvých Sci-Fi filmov vôbec, je zvláštne, netradičné. Fascinovali ma viac ako 100 rokov staré efekty. Ponorka Nautilus a aj jej interiér bol vskutku úžasný. Pohľady spoza skiel na krásnu morskú flóru, žraloky, ryby a na celú podmorskú ríšu. Bolo to úžasné. Celkove podmorské zábery a efekty. Príbehovo je to podľa mňa jedna z najhorších adaptácii knihy DVADSAŤ TISÍC MÍĽ POD MOROM od francúzskeho spisovateľa Julesa Vernea. Absolútne to nebolo podľa knižnej predlohy. Domyslené postavy, celkovo inak vnímaných 20,000 míľ pod morom, podstatne upravený dej a úplne iný zmysel putovania. Je tu zbytočne natiahnutá stopáž (105 min.), kvôli zpomaľujúcim a zbytočným scénam (napr. scény na ostrove). Tu sa nehľadá vulkanit a neuteká sa pred nepriateľom, ale tu ide o pomstu. A v poslednom rade tu máme postavu Kapitána Nema. Tu vyzeral strašidelne (jeho pohľad) a mal oblečenie podobné Santa Clausovi. Bola tu aj jeho dcéra. Kvôli nej je celý príbeh iný. Film sa začínal tak ako kniha, no zvrat nastal až na samom konci filmu. Nech si každý domyslí, kto je Kapitán Nemo a nech si každý urobí o ňom vlastnú mienku a obraz...(6.8.2017)

Tento film z roku 1916 kombinuje slavné verneovky 20,000 mil pod mořem a Tajuplný ostrov, nicméně spíš se jimi inspiroval, než by se přesně držel původního děje. Ve své době byl tento film jistě velice převratný, vždyť už v úvodu nás autoři upozorňují na novátorské přístupy bratří Williamsonů v natáčení podmořských záběrů, ovšem postupem doby se z filmu stal spíš dokument filmařské práce počátků kinematografie než šokující podívanou, která přestála věky... Docela úsměvné bylo, že na svou dobu převratné záběry mořského dna byly v kopii, kterou jsem viděl, doprovázeny Dvořákovou Novosvětskou...:-) Trošku mi vadilo, že autoři se věnovali těm svým "efektům" mnohem víc, než by bývalo bylo zdrávo a vztahy kapitána Nema s profesorem Annoraxem a Nedem Landem dost zanedbávali. Jistě, že u němého filmu by tyhle konverzačky byly obtížně proveditelné, ale přece jen tohle by mě zajímalo víc než důmyslné odhalování totožnosti kapitána Nema....:-)) Jinak celkový dojem z filmu je více než pozitivní.(23.4.2006)

• anais

Němých filmů jsem viděl už mnoho, ale tenhle je zaručeně jeden z nejrozvleklejších a nejméně zábavných. Prim tu hrají podmořské záběry atraktivní v roce 1916, ale dnes bohužel celkem nečitelné, nezajímavé, a místy nechtěně vtipné (lov žraloka probíhající mimo jiné tak, že na něj dva potápěči vyskakují ze dna). Příběh je směsicí 20 000 mil pod mořem a Tajuplného ostrova, ale žádný charakter krom Nema nemá dostatečné prokreslení na to, aby nebyl jen černobílou čmouhou pobíhající po mizerně zachovalé kopii snímku.Skutečně by mě zajímalo, jestli se u tohoto filmu kdysi někdo bavil, protože ve srovnání s o 14 let starší Cestou na měsíc od Meliése pokulhává snad ve všem. A smrt kapitána Nema na konci nedává smysl - to umřel radostí na infarkt?(14.1.2014)

Spojení stařičkých filmařských postupů a imaginace Julese Verna působí opravdu kouzelně. Nicméně nezakryje fakt, že tvůrci vzali knihy 20 000 mili pod mořem a Tajuplný ostrov, vykuchali z nich to nejlepší a pospojovali to dohromady tak, aby mohli co nejvíce využít jejich zbrusu nové hračičky, prozkoumávat neprozkoumané a udivovat tím ostatní. Jejich dílo má ovšem příjemnou atmosféru, tu a tam je snad i úmyslně vtipné, a navzdory stopáži mě nenudilo. Tři a půl.(28.4.2012)

• Oktavianus

Důležitá je skutečnost, na kterou jsem myslel po celou dobu sledování: tento film vznikl před sto lety. Už před sto lety tvůrci točili nádherné podvodní záběry a další technické vychytávky, které vůbec nejsou marné. Dějově je snímek také celkem nabitý, kombinace dvou Verneových románů se ukázala jako správná volba (určitě lepší než zůstávat u otrockého přepisu jednoho jediného). Přesto něčím dost výrazně přestřelili - a to délkou. Jakkoli totiž film je dějem opravdu našlapaný, 105 minut je příliš mnoho na zastaralé způsoby vyprávění a zachycení "akčnosti" děje. O zobrazení kapitána Nema, jediné postavě, která mě na Verneově díle kdy zajímala, ani nemluvím. Jindy bych možná i tři hvězdičky udělil, dnes na to ale nemám náladu, proto jsou dvě tak akorát.(10.9.2015)

• - Kameramanští průkopníci, bratři Williamsonové, nenatáčeli již jako Georges Méliés s použitím velkého akvária ve studiu, ale vypravili se na Bahamy, právě zde bylo totiž ideální místo s velmi průzračnou vodou. Když Disney o 38 let později pořídil remake téhož filmu, tvůrci k natáčení podmořských záběrů použili tentýž záliv. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)