Mladé pušky

Young Guns

Mladé pušky

Akční / Western / Thriller / Komedie

USA, 1988, 102 min

Čas letí, ale mně se zdá, že tenhle film nestárne. Tedy, dokonalý mi nepřišel před lety, ani po letech, když jsem ho viděl znovu. Přesto mám pocit, že se jedná o jeden z nejlepších filmů pro teenagery. Podívat se na samý počátek legendy o Billy Kidovi samo o sobě není nijak dech beroucí nápad, obsadit do něj skupinku tehdejší nejnadějnější hollywoodské mládeže byl ale tah geniální. Je sice pravda, že osud celé této hvězdné skupinky je smutný nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti, možná právě tento fakt mu ale dnes přidává na působivosti. To, jakým způsobem je rozprášena skupina Billyho Kida se odráží i v osudech Esteveze, Sheena (vlastním jménem Carlos Estevez:), Phillipse. O Estevezovi už slyšet moc není, Sheen přežívá v parodiích a na videu, Philips hraje vedlejší role v hollywoodských filmech (naposledy jsem ho viděl ve Smitheeho (!) Supernově) a Sutherland byl dlouhou dobu alkoholik, kterého každý odepsalnakonec však dopadl nejlépe, protože v seriálu 24 hodin prožívá slušnou renesanci. Doufám, že podobné štěstí potká i zbytek party. Z herců bych vyzdvihnul Emilia Esteveze, který tu odvádí životní výkon (SVůJ! Netvrdím, že je to na Oscara), o jehož kvalitách se může bráškovi Charliemu jen zdát. Emiliovy samolibý hejsek Billy vyloženě sedl. Na rozdíl od svého bratra dokázal pistolníkovu tvář rozhýbat více než jedním způsobem. Jestli mi něco kazilo náladu víc než málo, tak to byla hudba, která, ač má hezkou ústřední melodii, jež mohla mít ambice na takovou tu westernovou klasiku, podobá se spíš popu let 80. Škoda. Jinak je to svižný western, který se stal jakýmsi manifestem nadějné, leč naprosto nenaplněné generace. A jako takový má svůj význam.(3.12.2004)

Oproti dvojce se to trochu vleklo. Film měl jasné potíže s tempem, ale představil nám antiwestern v krystalicky čisté podobě. Divák fandil bandě desperátů, které vede pistolnická a obávaná legenda, skrček Billy "The Kid", v přesvědčivém podání Emilia Esteveze. Ten si ve filmu zahrál se svým skutečným bratrem, nesoucím umělecké jméno Charlie Sheen, a s dalšími, tehdy nadějnými mladými hereckými tvářemi, které ovšem v pozdější době upadly až téměř v zapomnění. Soudržná parta mstící se za smrt svého mentora a učitele funguje velmi dobře. A kdyby se přidalo na přestřelkách a hlavně tempu, dalo by se mluvit o jednom z nejlepších antiwesternů konce 80. let, protože pistolnickou legendu žádným způsobem neidealizoval a snažil se o realističtější náhled na ni. Dvojka ale byla lepší.(13.12.2010)

pomerne vtipné (úvodné titulky), zvláštne (celý motív Tunstalla, ktorý je nejaký zvláštny Don Bosco), neoriginálne (zápletka), slabé (záver), no napríklad aj zaujímavé (hlavný hrdina NIE je sympatický, nie je ani dobrý, nie je to ani antihrdina - čiže sa nejedná ani o antiwestern, nejakým zvláštnym spôsobom sa podarilo urobiť z hlavnej postavy Billy the Kida iba nesympatického obyčajného vraha), celkom dobre nacastované (Sutherland, Diamond . . .) takže taký nevyvážený priemer(2.11.2010)

Trochu netradiční western, ale ačkoliv nejsem milovníkem westernů, tak tenhle film patří k mým nejoblíbenějším vůbec. Má dobrý scénář (nenašel jsem pasáž, která by mně nudila) a velmi dobré obsazení, všichni hrají skvěle, ale Estevez nad ně i tak vyčnívá (je to pošuk k pohledání), celkově to nepůsobí tak vážně a hlavní hrdinové nepůsobí tak drsňácky jako v klasických westernech. Má to vtip a přestřelky (a obzvášť pokusy o zatýkání) patří v tomhle žánru k nejlepším.(23.3.2007)

Kdysi se mi to líbilo hodně,ale ted' nijak nadšením neskáču.Je to čistounký průměr.Obsazení je nabušené a může jen nalákat,aber to je malo.Zachycena je tu jen Billyho část života v Lincolnské válce rančerů a je sice dobře,že tu jeho obraz není až tak zromantizovaný (což je jen tím,že ti proti nimž jde,sou tu vykreslení jako mnohem větší svině),ale Emilio Estevez je na něj furt moc hezoun http://www.criminals.lt/page.php?al=billy_the_kid (jako všichni kdo ho kdy hráli) i když se moc hezky a ujetě chechtá,když někoho odpraví.Chtělo by,aby se toho chytnul Andrew Dominik a vykouzlil další úžasné drama jako Zabití Jesseho Jamese....To by si příběh patologického vraha,který zabil víc lidí než kolika se dožil let (zemřel ve 21 letech a prvního zabil už ve 12-ti!),zasloužil.Já miluju tyhle příběhy,ale ta jejich zromantizovanost je jen na škodu a háže všechny legendy Divokého Západu do jednoho nudného pytle.(14.11.2010)

• - V scéne, keď Billy the Kid (Emilio Estevez) číta noviny, spomenie, že nie je ľavák. Je to reakcia tvorcov na média a noviny, ktoré opisovali Billyho the Kida ako ľaváka. (vander19)

• - Počas nakrúcania sa Kieferovi Sutherlandovi (Doc) narodilo dieťa. Emilio Estevez (Billy the Kid) zas trpel kvôli rozchodu s priateľkou ťažkými depresiami. (vander19)

• - James Horner napsal k filmu hudbu, ale byl odmítnut pro příliš irský nádech. Producenti a režisér Christopher Cain se rozhodli pro pravou západní hudbu a angažovali skladatelé Briana Bankse a Anthony Marinelliho. (Monco)