Krása divokých koní

All the Pretty Horses

Krása divokých koní

Drama / Western / Romantický / Dobrodružný

USA, 2000, 112 min

Názov filmu nasvedčuje tomu, že sa môžme tešiť na výpravný rančerský príbeh plný krásnych koní, no skutočnosť je trochu odlišná. Prvá polovica filmu je pomerne nezáživná a nebyť prekrásnej prírody, cez ktorú putujú hlavný hrdinovia, nebolo by sa na čo pozerať. Druhá polovica aj vďaka scénam z väzenia pôsobí dramatickejšie, no celé to vyvoláva pocit, akoby sme sa zrazu dívali na úplne iný film. Billy Bob to vie skrátka lepšie pred kamerou ako za ňou.(31.5.2004)

Ne každý film, ve kterém se jezdí na koních, a který se odehrává v Texasu a v Mexiku, je western. Tento film budiž příkladem. Není to western a to je možná příčina jeho diváckého odmítnutí. Diváci prostě čekali něco jiného. Film se věrně drží knižní předlohy. Stejně jako ona v sobě má něco "vzadu", něco těžko uchopitelného a dráždivého, díky čemuž se ke knize i k filmu dá vrátit ... třeba až pomine prvotní zklamání.(27.3.2013)

• Radiq

A pak jezděte do Mexika! No, o koních to sice je, ale až tak moc tam toho koňskýho není. Čekal bych, že to bude western, co se bude kolem koní motat pořád, ale to by nesměl být Cormac McCarthy, kdyby se tam neudála aspoň jedna či dvě vraždy. Ale budete zklamaní. Podle mě se sice BB Thorntonovi se podařilo vystihnout atmosféru, jakou McCarthy zamýšlel, ale bohužel ta předloha asi nic moc. Tak nějak to skončí a vy zjistíte, že ste to ani vidět nemuseli a že to na někdo v Hollywoodu asi pěkně zvoral. Nic zásadního mi to totiž nedalo. Pro mě se spojení Damon Thornton McCarthy moc nepovedlo.(25.6.2016)

„Teba blesk netrafil. Nevieš, aké to je.“ Na filmy o koňoch treba prísnu ruku ako na niektoré typy koní, pretože ak tvorcovia podcenia scenár, môžu mať v hlavnej úlohe aj Matta Damona, bude to neznesiteľná nuda. KRÁSA DIVOKÝCH KONÍ však, obávam sa, neuspokojí ani koniarov, pretože hoci má film len dve hodiny, pôsobí miestami až s prepáčením neznesiteľne nudne. S prepáčením preto, lebo ma takéto reči trocha mrzia – na snímke je rozhodne vidieť, koľko talentovaných ľudí na nej pracovalo, od hercov (Bruce Dern, Rubén Blades, Robert Patrick, Henry Thomas) a spisovateľa Cormaca McCarthyho (TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH) cez režírujúceho a produkujúceho herca Billyho boba Thorntona (SMRTIACI BUMERANG, JEDNODUCHÝ PLÁN) až po scenáristu Teda Tallyho (Oscar za MLČANIE JAHNIAT),nevraviac o nádhernej prírode a poetickej atmosfére. Napriek tomu snímka nedosahuje kvalít podstatne prepracovanejších konských dobrodružstiev (SEABISCUIT – DUPOT KONÍ alebo výborný HIDALGO).(29.11.2008)

• sud

Slabý a nepovedený western. Příběh je sice jednoduchý, ale to bych tvůrcům odpustil, protože pro tento žánr mám slabost. Co však není odpustitelné je ploché, nevýrazné provedení, slabé herecké výkony (nejlepší byl ještě westernový veterán Bruce Dern) a režie (Billy Bob Thornton není špatný herec, ale s režírováním už je to horší). Ty dvě hvězdičky dávám možná za nápad a za úctu k tomuto žánru.(14.4.2006)

• - Název filmu byl inspirován stejnojmennou tradiční americkou písní. (Geriel)

• - K projektu byl v jednu chvíli přizván také Mike Nichols. (Geriel)

• - Robert Patrick, který hrál ve filmu otce postavy Matta Damona, je ve skutečnosti pouze o 12 let starší. (Geriel)