Krása divokých koní

All the Pretty Horses

Krása divokých koní

Drama / Western / Romantický / Dobrodružný

USA, 2000, 112 min

Myslím si, že western je žánr, který je nejvíc zatížen očekáváním: koně, indiáni, střelba, příroda bez stromů, zloduch a jeho opak. To tam ale v podstatě bylo, jen uspořádáno trochu jinak. Tohle povídání o dvou kamarádech (jejichž nerozlučnost se prokázala i v závěru), kteří překročili Rio Grande, aby si našli práci a zábavu v Mexiku, a nakonec byli rádi, že to přežili, není špatně zfilmováno. Povinná romantická zápletka tu však příliš věrohodná nebyla; milenci, kteří nemohou být spolu, se většinou společně usmrtí. To věděli už i mladí milenci z Kellerovy novely "Romeo a Julie na vsi". Teď si ještě zazpíváme ukolébavku o krásných divokých koních a půjdeme spát: "Go to sleep, my little baby. / When you wake, you shall have / All the pretty little horses."(22.10.2018)

Westernovo ladený príbeh plný hviezdnych mien prišiel hlavne v kariére m. Dammona o čosi skôr než potreboval. V tom čase sa jeho kariéra ešte len rozbiehala a možno i práve preto film nedosiahol kasovný úspech. Film ma zaujal pretože má v sebe všetko čo mám rád. Westerny, prírodu, kone, mexicko-americkú hranicu, väzenské prostredie i tajomnú lásku...To všetko B. Bob Thorton namixoval do svojho filmu, ktorý má kľudné tempo a je vyrozprávaný klasickým chronologickým spôsobom, ktorí mi sedí najviac. 80%.(30.10.2016)

• lennyd

John Grady (Matt Damon) si nikdy nepřál nic jiného, než pracovat na farmě. Ale když jeho matka ranč prodá, tak se John sebere, a se svým kámošem Laceym (Henry Thomas) se vydají hledat práci do Mexika. Cestou potkají mladého Blevinse (Lucas Black), který je již od pohledu potížista - takže jsou rádi, že se jej u jednoho městečka zbavili a našli práci u velkostatkáře de la Rochy. Jenže poklidný život na farmě a Johnův románek s Rochovou dcerou (Penelope Cruz) naruší obvinění z krádeže koní, které spáchal Blevins a udal i Johna s Laceym ... Billy Bob Thorthon si jednou spletl strany, a místo před kamerou se chtěl ukázat na druhé straně. Bohužel si k tomu nevybral ten úplně nejlepší film. V Kráse divokých koních se (bohužel) splétají dva příběhové motivy (romantická linie Johna s Alejandrou, které okolí nepřeje a krádež koní, obvinění a mexické vězení). Každá z těchto linií by nepochybně stačila na samostatný film - dohromady to bohužel působí hodně chaoticky, a když už se člověk do něčeho vžije (Matt Damon a mexické vězení), hned je vše jinak aby mohla pokračovat romantická linie. Navíc mi k sobě ani moc Matt Damon s Penelope Cruz neseděli..(10.6.2011)

Názov filmu nasvedčuje tomu, že sa môžme tešiť na výpravný rančerský príbeh plný krásnych koní, no skutočnosť je trochu odlišná. Prvá polovica filmu je pomerne nezáživná a nebyť prekrásnej prírody, cez ktorú putujú hlavný hrdinovia, nebolo by sa na čo pozerať. Druhá polovica aj vďaka scénam z väzenia pôsobí dramatickejšie, no celé to vyvoláva pocit, akoby sme sa zrazu dívali na úplne iný film. Billy Bob to vie skrátka lepšie pred kamerou ako za ňou.(31.5.2004)

Ne každý film, ve kterém se jezdí na koních, a který se odehrává v Texasu a v Mexiku, je western. Tento film budiž příkladem. Není to western a to je možná příčina jeho diváckého odmítnutí. Diváci prostě čekali něco jiného. Film se věrně drží knižní předlohy. Stejně jako ona v sobě má něco "vzadu", něco těžko uchopitelného a dráždivého, díky čemuž se ke knize i k filmu dá vrátit ... třeba až pomine prvotní zklamání.(27.3.2013)