Krása divokých koní

Krása divokých koní

Drama / Western / Romantický / Dobrodružný

USA, 2000, 112 min

• Lynn

Čekala jsem od celkem dobrého obsazení Damon-Cruz celkem dobrý romanťák se spoustou koní a melancholických záběrů přírody. Bohužel, nestalo se. Hned na začátku mě zarazila doba, do které je příběh zasazen (konec 40-tých let) - přece jenom ta určitá naivita by seděla do doby o 20 let starší. A mezi hlavním mileneckým párem to vlastně vůbec nejiskřilo. A taky se ani trochu nedostalo na ty koně, na který sem se vlastně těšila nejvíc. Takže 2* za snahu a sem tam povedenej záběr.(18.6.2004)

Názov filmu nasvedčuje tomu, že sa môžme tešiť na výpravný rančerský príbeh plný krásnych koní, no skutočnosť je trochu odlišná. Prvá polovica filmu je pomerne nezáživná a nebyť prekrásnej prírody, cez ktorú putujú hlavný hrdinovia, nebolo by sa na čo pozerať. Druhá polovica aj vďaka scénam z väzenia pôsobí dramatickejšie, no celé to vyvoláva pocit, akoby sme sa zrazu dívali na úplne iný film. Billy Bob to vie skrátka lepšie pred kamerou ako za ňou.(31.5.2004)

• Martin741

Na poli " konskych filmov", teda filmov o konoch je toto nuda a podpriemer. V 80. rokoch bol western mrtvy zaner, a v 90. rokoch takmer uplne vymizol. Roku 2000 to nebolo inak. Maketa westernoveho mestecka je plana, nic sa nedeje, tempo je ubijajuce, nuda zas suverenne vladne. A cudujem sa Penelope Cruz, ze do toho vobec sla. Potom to uz nezachranili ani Penelopa a ani ostatni herci /Damon, Patrick, Henry Thomas. ...../. A navyse to v kinach komplet zhorelo . 30 %(1.2.2018)

Myslím si, že western je žánr, který je nejvíc zatížen očekáváním: koně, indiáni, střelba, příroda bez stromů, zloduch a jeho opak. To tam ale v podstatě bylo, jen uspořádáno trochu jinak. Tohle povídání o dvou kamarádech (jejichž nerozlučnost se prokázala i v závěru), kteří překročili Rio Grande, aby si našli práci a zábavu v Mexiku, a nakonec byli rádi, že to přežili, není špatně zfilmováno. Povinná romantická zápletka tu však příliš věrohodná nebyla; milenci, kteří nemohou být spolu, se většinou společně usmrtí. To věděli už i mladí milenci z Kellerovy novely "Romeo a Julie na vsi". Teď si ještě zazpíváme ukolébavku o krásných divokých koních a půjdeme spát: "Go to sleep, my little baby. / When you wake, you shall have / All the pretty little horses."(22.10.2018)

Tento film hlavně neví, čím chce být. Začíná jako dobrodružný film s nádechem westernu, sklouzává k romantice, aby byl následně přerušen naturalistickým vězením. A když to pomine, tak je tu opět romantika, jenže slib je slib, a tak si polib, Matte Damone. A ten závěr.. to je opravdu Thornton tak špatný režisér, že si nedovede poradit s jednoduchou zápletkou? Snímek je zmatený stejně jako tenhle komentář. Třetí hvězda za ten slibný začátek.(25.6.2013)

• - Do hlavní role byl zvažován Brad Pitt. (Geriel)

• - K projektu byl v jednu chvíli přizván také Mike Nichols. (Geriel)

• - Původní verze filmu měla skoro 4 hodiny. Po sestříhání se od něj kvůli jeho nesrozumitelnosti jak režisér, tak všichni hlavní představitelé distancovali. (Chrustyn)