Krása divokých koní

All the Pretty Horses

Krása divokých koní

Drama / Western / Romantický / Dobrodružný

USA, 2000, 112 min

„Teba blesk netrafil. Nevieš, aké to je.“ Na filmy o koňoch treba prísnu ruku ako na niektoré typy koní, pretože ak tvorcovia podcenia scenár, môžu mať v hlavnej úlohe aj Matta Damona, bude to neznesiteľná nuda. KRÁSA DIVOKÝCH KONÍ však, obávam sa, neuspokojí ani koniarov, pretože hoci má film len dve hodiny, pôsobí miestami až s prepáčením neznesiteľne nudne. S prepáčením preto, lebo ma takéto reči trocha mrzia – na snímke je rozhodne vidieť, koľko talentovaných ľudí na nej pracovalo, od hercov (Bruce Dern, Rubén Blades, Robert Patrick, Henry Thomas) a spisovateľa Cormaca McCarthyho (TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH) cez režírujúceho a produkujúceho herca Billyho boba Thorntona (SMRTIACI BUMERANG, JEDNODUCHÝ PLÁN) až po scenáristu Teda Tallyho (Oscar za MLČANIE JAHNIAT),nevraviac o nádhernej prírode a poetickej atmosfére. Napriek tomu snímka nedosahuje kvalít podstatne prepracovanejších konských dobrodružstiev (SEABISCUIT – DUPOT KONÍ alebo výborný HIDALGO).(29.11.2008)

Westernovo ladený príbeh plný hviezdnych mien prišiel hlavne v kariére m. Dammona o čosi skôr než potreboval. V tom čase sa jeho kariéra ešte len rozbiehala a možno i práve preto film nedosiahol kasovný úspech. Film ma zaujal pretože má v sebe všetko čo mám rád. Westerny, prírodu, kone, mexicko-americkú hranicu, väzenské prostredie i tajomnú lásku...To všetko B. Bob Thorton namixoval do svojho filmu, ktorý má kľudné tempo a je vyrozprávaný klasickým chronologickým spôsobom, ktorí mi sedí najviac. 80%.(30.10.2016)

• Radiq

A pak jezděte do Mexika! No, o koních to sice je, ale až tak moc tam toho koňskýho není. Čekal bych, že to bude western, co se bude kolem koní motat pořád, ale to by nesměl být Cormac McCarthy, kdyby se tam neudála aspoň jedna či dvě vraždy. Ale budete zklamaní. Podle mě se sice BB Thorntonovi se podařilo vystihnout atmosféru, jakou McCarthy zamýšlel, ale bohužel ta předloha asi nic moc. Tak nějak to skončí a vy zjistíte, že ste to ani vidět nemuseli a že to na někdo v Hollywoodu asi pěkně zvoral. Nic zásadního mi to totiž nedalo. Pro mě se spojení Damon Thornton McCarthy moc nepovedlo.(25.6.2016)

• Estrellita

Tři žánry - western (přestože se tam běžně lítá letadly a jezdí relativně moderními auty), romantický (přestože v tom filmu chová největší lásku asi Blevins ke svému koni) a vězeňský (přestože scény z vězení jsou přehnané až těžce neuvěřitelné) - se sprskly dohromady, vytvořily jakousi koudelovitou hmotu a každý z nich se snažil z toho urvat co nejvíc pro sebe. Tato snaha působila spíš jako kolomaz, takže se z celého toho koudelovitého klubka vytvořilo jakézi oplizlé cosi, zamazalo to herecký talent Matta Damona i poetickou krásu Penélope a oblemcalo celý tenhle počin tak, že je všechna ta křečovitá snaha dojmout na první pohled vidět. Škoda, mohlo to být fajn. Možná. 34%(25.9.2013)

• sud

Slabý a nepovedený western. Příběh je sice jednoduchý, ale to bych tvůrcům odpustil, protože pro tento žánr mám slabost. Co však není odpustitelné je ploché, nevýrazné provedení, slabé herecké výkony (nejlepší byl ještě westernový veterán Bruce Dern) a režie (Billy Bob Thornton není špatný herec, ale s režírováním už je to horší). Ty dvě hvězdičky dávám možná za nápad a za úctu k tomuto žánru.(14.4.2006)

• - Název filmu byl inspirován stejnojmennou tradiční americkou písní. (Geriel)

• - Do hlavní role byl zvažován Brad Pitt. (Geriel)

• - Robert Patrick, který hrál ve filmu otce postavy Matta Damona, je ve skutečnosti pouze o 12 let starší. (Geriel)