Krása divokých koní

Krása divokých koní

Drama / Western / Romantický / Dobrodružný

USA, 2000, 112 min

• Radiq

A pak jezděte do Mexika! No, o koních to sice je, ale až tak moc tam toho koňskýho není. Čekal bych, že to bude western, co se bude kolem koní motat pořád, ale to by nesměl být Cormac McCarthy, kdyby se tam neudála aspoň jedna či dvě vraždy. Ale budete zklamaní. Podle mě se sice BB Thorntonovi se podařilo vystihnout atmosféru, jakou McCarthy zamýšlel, ale bohužel ta předloha asi nic moc. Tak nějak to skončí a vy zjistíte, že ste to ani vidět nemuseli a že to na někdo v Hollywoodu asi pěkně zvoral. Nic zásadního mi to totiž nedalo. Pro mě se spojení Damon Thornton McCarthy moc nepovedlo.(25.6.2016)

„Teba blesk netrafil. Nevieš, aké to je.“ Na filmy o koňoch treba prísnu ruku ako na niektoré typy koní, pretože ak tvorcovia podcenia scenár, môžu mať v hlavnej úlohe aj Matta Damona, bude to neznesiteľná nuda. KRÁSA DIVOKÝCH KONÍ však, obávam sa, neuspokojí ani koniarov, pretože hoci má film len dve hodiny, pôsobí miestami až s prepáčením neznesiteľne nudne. S prepáčením preto, lebo ma takéto reči trocha mrzia – na snímke je rozhodne vidieť, koľko talentovaných ľudí na nej pracovalo, od hercov (Bruce Dern, Rubén Blades, Robert Patrick, Henry Thomas) a spisovateľa Cormaca McCarthyho (TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH) cez režírujúceho a produkujúceho herca Billyho boba Thorntona (SMRTIACI BUMERANG, JEDNODUCHÝ PLÁN) až po scenáristu Teda Tallyho (Oscar za MLČANIE JAHNIAT),nevraviac o nádhernej prírode a poetickej atmosfére. Napriek tomu snímka nedosahuje kvalít podstatne prepracovanejších konských dobrodružstiev (SEABISCUIT – DUPOT KONÍ alebo výborný HIDALGO).(29.11.2008)

Navzdory nijak adorujícím komentářům zde a snad i díky hodině, kdy jsem tenhle zapadlý filmeček dokoukal (3.16 am :o), dám za čtyři, nejsa ani zdaleka tak zklamán či nespokojen jako mnozí. Snad bych tomu ani neříkal western, ano, byli tam honáci, koně, úžasné scenérie krajiny, pistolníci, vše, co k westernu patřívává, ale především to bylo lovestory, o lásce k ženě, přátelství, koním, životu. Pro někoho možná příliš rozvleklé a málo akční, pro mě byly jedinou šmouhou zbytečně americky patetické vylévání srdíčka soudci a jeho moudrá rozhřešení v posledních minutách, přesně tak, jak dokáží trochu srazit jinak dobrý film snad jen Amíci. B.B.Throntona mám rád a trochu jsem zesmutněl, vidíc, že jím režírovaný film má všeho všudy 54%. Ale jsem zadosti učiněn a dávám slušných 80% a to, prosím, nejsem milovník koní, ani nijak zvlášť nemusím Penelope...(6.2.2009)

Tento film hlavně neví, čím chce být. Začíná jako dobrodružný film s nádechem westernu, sklouzává k romantice, aby byl následně přerušen naturalistickým vězením. A když to pomine, tak je tu opět romantika, jenže slib je slib, a tak si polib, Matte Damone. A ten závěr.. to je opravdu Thornton tak špatný režisér, že si nedovede poradit s jednoduchou zápletkou? Snímek je zmatený stejně jako tenhle komentář. Třetí hvězda za ten slibný začátek.(25.6.2013)

• Lynn

Čekala jsem od celkem dobrého obsazení Damon-Cruz celkem dobrý romanťák se spoustou koní a melancholických záběrů přírody. Bohužel, nestalo se. Hned na začátku mě zarazila doba, do které je příběh zasazen (konec 40-tých let) - přece jenom ta určitá naivita by seděla do doby o 20 let starší. A mezi hlavním mileneckým párem to vlastně vůbec nejiskřilo. A taky se ani trochu nedostalo na ty koně, na který sem se vlastně těšila nejvíc. Takže 2* za snahu a sem tam povedenej záběr.(18.6.2004)

• - Do role Johna Colea (Matt Damon) byl zvažován Leonardo DiCaprio. O roli Alejandry Villarreal (Penélope Cruz) se ucházela také Jordana Brewster. (Geriel)

• - Původní verze filmu měla skoro 4 hodiny. Po sestříhání se od něj kvůli jeho nesrozumitelnosti jak režisér, tak všichni hlavní představitelé distancovali. (Chrustyn)

• - Robert Patrick, který hrál ve filmu otce postavy Matta Damona, je ve skutečnosti pouze o 12 let starší. (Geriel)