Krása divokých koní

Krása divokých koní

Drama / Western / Romantický / Dobrodružný

USA, 2000, 112 min

• Lynn

Čekala jsem od celkem dobrého obsazení Damon-Cruz celkem dobrý romanťák se spoustou koní a melancholických záběrů přírody. Bohužel, nestalo se. Hned na začátku mě zarazila doba, do které je příběh zasazen (konec 40-tých let) - přece jenom ta určitá naivita by seděla do doby o 20 let starší. A mezi hlavním mileneckým párem to vlastně vůbec nejiskřilo. A taky se ani trochu nedostalo na ty koně, na který sem se vlastně těšila nejvíc. Takže 2* za snahu a sem tam povedenej záběr.(18.6.2004)

„Teba blesk netrafil. Nevieš, aké to je.“ Na filmy o koňoch treba prísnu ruku ako na niektoré typy koní, pretože ak tvorcovia podcenia scenár, môžu mať v hlavnej úlohe aj Matta Damona, bude to neznesiteľná nuda. KRÁSA DIVOKÝCH KONÍ však, obávam sa, neuspokojí ani koniarov, pretože hoci má film len dve hodiny, pôsobí miestami až s prepáčením neznesiteľne nudne. S prepáčením preto, lebo ma takéto reči trocha mrzia – na snímke je rozhodne vidieť, koľko talentovaných ľudí na nej pracovalo, od hercov (Bruce Dern, Rubén Blades, Robert Patrick, Henry Thomas) a spisovateľa Cormaca McCarthyho (TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH) cez režírujúceho a produkujúceho herca Billyho boba Thorntona (SMRTIACI BUMERANG, JEDNODUCHÝ PLÁN) až po scenáristu Teda Tallyho (Oscar za MLČANIE JAHNIAT),nevraviac o nádhernej prírode a poetickej atmosfére. Napriek tomu snímka nedosahuje kvalít podstatne prepracovanejších konských dobrodružstiev (SEABISCUIT – DUPOT KONÍ alebo výborný HIDALGO).(29.11.2008)

• Radiq

A pak jezděte do Mexika! No, o koních to sice je, ale až tak moc tam toho koňskýho není. Čekal bych, že to bude western, co se bude kolem koní motat pořád, ale to by nesměl být Cormac McCarthy, kdyby se tam neudála aspoň jedna či dvě vraždy. Ale budete zklamaní. Podle mě se sice BB Thorntonovi se podařilo vystihnout atmosféru, jakou McCarthy zamýšlel, ale bohužel ta předloha asi nic moc. Tak nějak to skončí a vy zjistíte, že ste to ani vidět nemuseli a že to na někdo v Hollywoodu asi pěkně zvoral. Nic zásadního mi to totiž nedalo. Pro mě se spojení Damon Thornton McCarthy moc nepovedlo.(25.6.2016)

Názov filmu nasvedčuje tomu, že sa môžme tešiť na výpravný rančerský príbeh plný krásnych koní, no skutočnosť je trochu odlišná. Prvá polovica filmu je pomerne nezáživná a nebyť prekrásnej prírody, cez ktorú putujú hlavný hrdinovia, nebolo by sa na čo pozerať. Druhá polovica aj vďaka scénam z väzenia pôsobí dramatickejšie, no celé to vyvoláva pocit, akoby sme sa zrazu dívali na úplne iný film. Billy Bob to vie skrátka lepšie pred kamerou ako za ňou.(31.5.2004)

• Riddick77

Přiznám se, že jsem ke Kráse divokých koní přistupoval s nemalými očekáváními, což bylo dáno především jménem autora literární předlohy. Cormac McCarthy, největší žijící americký spisovatel, je výjimečný svým osobitým stylem vyprávěním a schopností problematizovat bolavá místa společnosti nedávno minulé i přítomné. Bohužel, Billy Bob Thornton nedokázal ze zajímavé látky vytřískat prakticky nic. Samotný smysl filmu je dosti pochybný, poněvadž není zcela jasné, co by si měl divák z projekce odnést. Chaotické a nesourodé vyprávění je plné prázdných dialogů, samoúčelných scén a nevysvětlitelných motivací. Snímek, v němž se kombinuje pohled na morálně čistou osobnost mladého muže, předpoklad nutnosti životních voleb a pokus o vykreslení osudové a tragické romance, vůbec nefunguje, jelikož scénář je nekonzistentní a nedává možnost proniknout hloub pod povrch. Režijně nepodařené, vcelku průměrně zahrané a zoufale nezajímavé. Škoda, potenciál na atmosférické, pomalé a hloubavé dobrodružství tu byl. 3/10!(14.10.2012)