Dědictví aneb Kurvahošigutntág

The Inheritance or Fuckoffguysgoodday

Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag

Komedie

Československo, 1992, 118 min

Česká klasika, která díky neustálému omílání v televizi ztratila kus svého kouzla. Správně postkomunistický scénář dodává filmu šmrnc, ale na komedii je to příliš zdlouhavé a utahané (zvlášť druhá polovina zřetelně lapá po dechu). Jinak krásně české a venkovské. Polívka je macho, hlášek přehršel a ani ta dcérka z bordelu nevypadá špatně.(24.5.2005)

Co k tomuhle fenoménu ještě dodávat? Polívka ani moc hrát nemusel, protože přesně takhle by dopadl, kdyby se onehdy nedal na herectví, Donutil jako vždy i ve vedlejší roli nezapomenutelný a Věra Chytilová diriguje svůj životní snímek úžasně plynule a hlavně úderně. Veškeré fórky, narážky a dokonce i Bohoušovy morální poučky, jakkoli buranské a přitažené za vlasy, mají ruku v ruce s těžce vytěžovanou sklenkou slivovice neskutečnou sílu a právem se staly pevnou součástí naší kultury. Sice si to asi jen tak znovu nepustím, ale můžu si být jistý tím, že tohle dědictví mi vždycky zaručeně zvedne náladu..(15.8.2012)

Paní Chytilová stvořila kultovní film. Ukazuje kromě nádherně vykreslených charakterů taky směšnost celého našeho porevolučního snažení, alespoň nezapomeneme na slavnou éru fialových obleků a bílých ponožek:). Uvidíte možná životní výkon Bolka Polívky (pomineme-li Zapomenuté Světlo), skvělého Miroslava Donutila, nezapomenutelnou Ivanu Chýlkovou (paní doktorku:)), uslyšíte hafo kultovních hlášek (které film proslavily) a uvidíte i paní exprezidentovou:)(28.3.2003)

Pár dobrejch hlášek a Irenka má dobrý kozy. Jinak mi to spíš připadá jak nějaký domácí video, co posílaj burani do Neváhej a toč. Na druhou stranu musim uznat, že mě na tom filmu něco přitahuje a když jde v televizi, tak se na něj občas docela rád podívám... Dávám 3 hvězdičky, ale jsou to hodně slabý 3 hvězdičky. A že tohle někdo nazývá kultovnim filmem? No mam pocit, že za chvilku začne někdo řikat, že je kultovní i Kameňák.(13.5.2006)

Tenhle film jsem původně nijak neměl v lásce, až mi jednou nezbylo o letních prázdninách nic jiného, než se na něj podívat, protože se ségrou by jinak bylo k nevydržení. A tehdy jsem zjistil, že se vlastně jedná o docela vtipnou komedii, u které jsem se opravdu dost nasmál. Od té doby jsem tenhle film viděl několikrát, naposledy před dvěma dny. A pokaždé se u toho bavím stejně, jako kdybych to viděl poprvé, pokaždé se mi to líbí, pokaždé si to užívám, pokaždé se tímhle filmem nechám strhnout k dvouhodinovému odreagování a zábavě. Čím to však je, že mi tenhle film tolik imponuje? Asi za to může herectví Bolka Polívky, který naprosto geniálně ztvárnil roli vesnického křupana, který se chová pořád stejně, ať je ve svém stavení, v luxusní hotelové restauraci, nebo v advokátní kanceláři. A v tom je kouzlo tohoto filmu, že hlavní hrdina je pořád stejně svérázný a pořád říká to, co si upřímně myslí. Právě díky panu Polívkovi je tenhle film tím, čím je, díky němu se jedná o kvalitní a vtipnou zábavu, která mě spolehlivě rozesměje i při několikátém zhlédnutí. Děkuji paní Chytilové za tohle legendární dílko, stejně tak děkuji i panu Polívkovi za jeho geniální herectví, a děkuji i producentům, že byli ochotni tenhle film financovat a že mohl vzniknout. Nemám co dodat, jsou to lepší čtyři hvězdy.(23.8.2010)

• - Šárka Vojtková strávila na natáčení asi jeden měsíc. Často ale na placu byla, i když netočila. [Zdroj: Aha!] (hippyman)

• - Když si v restauraci objedná Bohuš (Bolek Polívka) a Dr. Ulrich (Miroslav Donutil) kávu a sifon, tak Bohuš hned po dopití sifonu podává číšníkovi prázdnou skleničku pravou rukou. V dalším záběru z pohledu číšníka mu Bohuš podává sklenku rukou levou. (Jimmy15)

• - Film se natáčel v obci Olšany v okrese Vyškov, scéna s Karlem Gottem byla natočena v ulici Česká v Brně. Bohuš "vyhazoval vrchního" z restaurace hotelu Slavia, rovněž v Brně. Ve stejné restauraci byla natočena i smuteční oslava za smrt kozy Lízinky. Noční klub byl Strip Bar Lady Marion v Brně-Králově Poli, kde se natáčelo bez komparsu, takže personál hrál sám sebe. (hippyman)