Scénář: Věra Chytilová, Bolek Polívka .. Velice vtipný a velice výstižný popis doby i života na vsi krátce po revoluci. Film už jsem viděl několikrát a stále se mám čemu zasmát.. Kurvanehynoucíklasika.(2.2.2005)

Od doby, kdy hoši honili Hátátitlá v televizi poprvé, každý koho znám začal při nejbližší příležitosti používat hlášky z filmu. Každý se chodil vychcat, vyčura, vymočit. Každý chtěl prodávat cihle Japoncom. Káždý se válel jako ožralý spací pytel a každý se chlubil, když mu nějaká žena pomohla s dýmkou míru. Začala nová doba(25.9.2006)

Chytilová a Polívka se postarali o jeden z nejlepších filmů z porevoluční éry. Chytilová kralovlala svojí režií, díky níž působí jednotlivé scény autenticky. Skvěle je zde použita i hudba, například minimalistická kulisa ve scéně s andělem. Polívka zde zase vystřihnul geniální, řekl bych civilní herecký výkon. Svou mimikou, ale i pohyby ukazuje, proč je i v zahraničí respektovaným umělcem. Ač je film plný neherců, Polívka je tak přirozený, že se mezi nimi ztrácí a profesionální herci jako Chýlková, mezi nimi působí až křečovitě. A svkělý scénář může s přehledem konkurovat Formanovým a Papouškovým nehereckým filmům z 60. let.(6.11.2007)

„Želvy nežeru.“ V roku 1993 som mal 12 a keď som tento film videl prvý raz (a potom som si dal sto repríz), smial som sa tak, až ma brucho bolelo. S odstupom rokov však bláznivú komédiu o Bohušovi Stejskalovi vnímam nie ani tak ako bláznivú komédiu, ale skôr ako mrazivé (!) obzretie sa za temnými 90. rokmi. Boli plné podnikateľov v teplákoch, do očí vrážali socialistické budovy s do noci vysvietenými erotickými podnikmi atď. Ten mix čohosi starého a zároveň moderného bol príšerný, gýčový a neviem aký ešte, ale určite nie fajn. Režisérka vynikajúco zvláda prácu i s najnepodstatnejšími postavičkami a to dokonca do takej miery, až máme v mnohých scénach (Karel Gott, scéna z reštaurácie na tému "Nová doba") pocit, že sú to reálni ľudia nakrútení skrytou kamerou. Obzvlášť Bohušova parta hic je skutočne neskutočnou zbierkou sociek, skrachovancov, stroskotancov, nímandov, exotov, týpkov a hňupov (a Jozef Kroner vo mne vždy vyvoláva smútok, v totmo filme nemal nikdy hrať podľa mňa). A keby som hodnotil kultovosť dialógov, musím udeliť 100% ("Rozhodím ti sandál."; "Hovno z nutrie."). Lenže o satiru sa snažiaci scenár často stráca tempo, mnohé scény sú zbytočné („Čepičku nechci!“) a technická stránka (strih, zvuk... a to sa v týchto veciach vôbec nevyznám) nepatrí práve k najkvalitnejším.(29.12.2004)

Film, který předběhl svou dobu. V době vzniku bych ho hned hodnotil jako odpad, protože to bylo primitivní, přehnané a rádobyvtipné. S postupem času najednou začal potkávat podnikatele, kteří neuměli mluvit, nedokončili základní školu a pouze na základě snadno získaných peněz se z nich stávali velcí šéfové. Z tohoto filmu je patrné, že paní Chytilová je potkala dřív.(18.12.2008)