A opět je tu tato známá a všemi tak populární Bolkovina, která by patrně bez totoho známého (ne)-korunovaného valašského krále nebyla ničím. Polívka v ní hrál vlastně sám sebe, a nebo to co někde okoukal proto takový výkon. Režisérka Věra Chytilová možná na začátku devadesátých letech přišla o rozum i filmový vkus, ale Bolek Polívka v roli Bohuša zde hraje velmi přesvědčivě (i když trochu přehrává) a razantně, ostatně jako jeho celá vidlácká parta (zejména pak jedinečný děd Kroner), ale také tu byla ještě jedna krásná role a to role zdecimovaného právníka Suchařípy.."Jáá se z toho člověka snad zblázním"! Mnozí v tomto filmu vidí mizérii, která pak v následujících letech s českým filmem a s komediálním žánrem jako takovým přišla. Viz. Trhala fialky dynamitem, Slunce seno atd. I já jsem bohužel téhož názoru, toto byl ještě jediný alespoň trochu řádný zástupce na nějaké té úrovni. I když to byla blbovina, bez patřičného ducha s někdy velice trapnými scénami a o nějakém uceleném ději se mluvit už vůbec nedá. Sice co věta tak nezapomenutelná hláška, ale jak pro koho..Sprostých a nevyváženě nemístních slov je zde hned několik a někteří proti tomu mají zajisté námitky, ale když se nad tím tak zamyslíte a vezmete to upřímně, tak ať jste dneska kdekoliv ve společnosti tak mi neříkejte že neslyšíte ani jedno sprosté slovo, a mnohdy daleko horšího významu. Nikdo není svatý:-) Jen by asi dneska nešlo aby si vyjela takto velice vydařená grupa, třeba do hlavního města Prahy a zašla si do nějakého toho luxusního Alkronu jen tak na obídek, to vážně ne a to by mohli mít peněz jako Onassis. Mezi dveřmi by je vyhodili ! Jako povedená scéna se mi z tohoto filmu jevila snad akorát ta v restauraci se zahrádkou s vyhozeným číšníkem, ta vážně neměla chybu jinak víceméně ubohé a poskládané jen na nějakých moravských sprostých a místy nevtipných plkách..Ržisérčino přání aby byl film peprnější a zajímavější. Tak dobrý film to ale zas tedy rozhodně není jen takový průměr, opravdu žádný veliký zázrak, na čtyři nebo dokonce pět hvězdiček to rozhodně není (jen za hlášky určitě ne), ale s odstupem času má své jisté kouzlo a také svou nepopiratelnou pravdivost. To už holt ta Chytilka umí. Je to svědectví a výpověď z celé jedné epochy začátkem devadesátých let, ze všemi jejími šmouhami a vadamy na kráse, přesto se na to ale dalo koukat. Film líčí, nebo líčil přesně poměry jak to na Moravě a na vesnici prostě chodí-chodilo. Úplně stejní balíci-křupani jedním slovem nevzdělaní a obyčejní primitivové, stejné a stále dokola opakovatelné vyjadřování ( zde asi nejde o to, aby byl film sprostý, když tam jsou sprostá slova oni se zřejmě fakt takhle vyadřujou, prostě to jinak to neumíjó)..Nakonec bych také dodal že přesně zobrazuje, jak daleko a kam se dá z blbostí dojít a také jisté ponaučení že po druhé už by leckteré věci i takový blbec raději přehodnotil než by se do něčeho takového pustil bez okolek znovu.. Před koncem filmu vidíme jak postupně o všechno přijde, protože zjistí, že to nebyl jeho otec. Na konci filmu k němu přijde jiný právník (ten zjevený) a ten mu řekne, že zase zdědil peníze po svém dalším otci tentokrát z Argentiny. No není to opravdu blbé, když už, tak už měl tedy přijít o všechno a né znova a od začátku jako v nějaké pohádce. Ten konec je prostě přetažený za vlasy, aneb opakovaný vtip není vtipem včetně věty.."A teď si vás kúpím všecky"! Film který pražský a nejen ty ale všechny ty různí pravicový intelektuálové tady z databáze (ty co dali míň než za tři) a z velikých měst kteří nikdy nebyli dál než za práh svého domu, nikdy nemohou pochopit, já ho sice pochopil ale že bych byl i po těch letech a častém opakování z něj nějak unesen to se říct nedá, to se stále raději podívám na obyčejné příběhy obyčejných lidí v obyčejných Formanovských nebo těch Papouškových komedií..(31.3.2007)

Človek vždy pritrafí na niečo nové, niečo pestré. Viete o čom hovorím. __ Bolek Polívka ala Bohumil Stejskal, dedinský ožran, flákač a trošičku vulgárny "non-karierista". Podotýkam, že tak veľkú hŕbu hlášok snáď nevlastní ani Slunce, seno. A to už je co říct! Nebyť však Bohuša & jeho dokonalo-nedokonalého nárečia, začnem uvažovať o odpade..CHLAPY, TOŽ TOTO JE AMERIKA! Kultová česká rarita, ktorej nemám nikdy dosť.(9.7.2010)

"TO BYLA AMERIKA..." Geniální one man show Bolka Polívky, každá druhá věta hláška a cameo Karla Gotta na České v Brně (a nejlepší scénka filmu - hádka s číšníkem na zahrádce kavárny - natočená ve vedlejší ulici). Mimochodem scéna kde Bolek nutí na ulici Zlatého slavíka, aby se s ním jako s novopečeným milionářem šel napít, byla inspirována skutečným Bolkovým zážitkem, který inspiroval i film jako takový. Ultimátní buranská komedie za 15 milionů a další z klenotů porevoluční svobodomyslné vlny (NAHOTA NA PRODEJ, FONTÁNA PRE ZUZANU 2...). Spolu s VLČÍ BOUDOU jediné dva koukatelné filmy Věry Chytilové. Jinak film o filmu na DVD nabízí pohled nato, jak se natáčela řada scén a nějaké ty rozhovory, ale informací o filmu v něm moc nenajdete. "A TEĎ SI VÁS KÚPIM VŠECKY." Pro zajímavost - http://prepni.centrum.cz/celebrity/162523-co-dnes-dela-sarka-vojtkova-prostitutka-irenka-z-dedictvi.aspx(3.10.2007)

Osobně u mě tenhle film vyvolává rozporuplné pocity. Zatímco některé vtípky dají řádně zabrat divákově bránici, tak u některých je z trapnosti do pláče. Jakoby paní Chytilová v jeden moment věděla o komedii naprosto všechno a poté vůbec nic. Asi mám zkrátka jiný smysl pro humor než většina Čechů. 65%(1.11.2009)

Chlapi, neserte ma. Vždyť vy to vobec nechápeté. To je pak s vama težký, vy šojtři... Vždyť se na tó podívéte, vy Pražáci, jédni s jakýma lůzama buranskýma to žijeté v jedné zémi, vy. Křupani. Tohle nás toš reprezentuje, né? Alé co bych mlel držkú. Zdeňku. Jó, ty Zdeňku. Se na tó podívé. Takhle se dělá film o hňupech. Tý. Hňupe. Né, že akési tlusťochy narveš do maštale a necháš je chlastat té vaše pivní splašky. Prachy jim máš dát. Prachy. Herogt to je ale národné, té, hrdosti. Patriarchismu. Vašu piču sem neviděl, ale na tohle možu čumět furt. Všem co prdli témotu dílu méň jak 3 hvězdice - vy ma serete chlapi . Vy ma serete že to véc ani néde.(3.4.2006)

• - Ve filmu nesmiřitelné rivalky Šárka Vojtková a Dagmar Veškrnová spolu ve skutečnosti velmi dobře vycházely a trávily společně čas i mimo natáčení. (Sfinkter)

• - Šárka Vojtková, pro kterou byla postava Irenky jedinou filmovou rolí v její kariéře, se po natočení snímku kvůli popularitě odstěhovala do italské Modeny. (M.B)

• - Roli Bohušova (Bolek Polívka) právního zástupce mohl ztvárnit také herec Marián Labuda. Ten však kvůli vytíženosti nabídku odmítl. (MTHRFCKR)