Co k tomuhle fenoménu ještě dodávat? Polívka ani moc hrát nemusel, protože přesně takhle by dopadl, kdyby se onehdy nedal na herectví, Donutil jako vždy i ve vedlejší roli nezapomenutelný a Věra Chytilová diriguje svůj životní snímek úžasně plynule a hlavně úderně. Veškeré fórky, narážky a dokonce i Bohoušovy morální poučky, jakkoli buranské a přitažené za vlasy, mají ruku v ruce s těžce vytěžovanou sklenkou slivovice neskutečnou sílu a právem se staly pevnou součástí naší kultury. Sice si to asi jen tak znovu nepustím, ale můžu si být jistý tím, že tohle dědictví mi vždycky zaručeně zvedne náladu..(15.8.2012)

„Želvy nežeru.“ V roku 1993 som mal 12 a keď som tento film videl prvý raz (a potom som si dal sto repríz), smial som sa tak, až ma brucho bolelo. S odstupom rokov však bláznivú komédiu o Bohušovi Stejskalovi vnímam nie ani tak ako bláznivú komédiu, ale skôr ako mrazivé (!) obzretie sa za temnými 90. rokmi. Boli plné podnikateľov v teplákoch, do očí vrážali socialistické budovy s do noci vysvietenými erotickými podnikmi atď. Ten mix čohosi starého a zároveň moderného bol príšerný, gýčový a neviem aký ešte, ale určite nie fajn. Režisérka vynikajúco zvláda prácu i s najnepodstatnejšími postavičkami a to dokonca do takej miery, až máme v mnohých scénach (Karel Gott, scéna z reštaurácie na tému "Nová doba") pocit, že sú to reálni ľudia nakrútení skrytou kamerou. Obzvlášť Bohušova parta hic je skutočne neskutočnou zbierkou sociek, skrachovancov, stroskotancov, nímandov, exotov, týpkov a hňupov (a Jozef Kroner vo mne vždy vyvoláva smútok, v totmo filme nemal nikdy hrať podľa mňa). A keby som hodnotil kultovosť dialógov, musím udeliť 100% ("Rozhodím ti sandál."; "Hovno z nutrie."). Lenže o satiru sa snažiaci scenár často stráca tempo, mnohé scény sú zbytočné („Čepičku nechci!“) a technická stránka (strih, zvuk... a to sa v týchto veciach vôbec nevyznám) nepatrí práve k najkvalitnejším.(29.12.2004)

Vtip. Švih. I dramatická stránka. A k tomu ještě nářečí, který všemu dodává šmrc. DVD: 2 upoutávky, fotogalerie s hudebním doprovodem z filmu čtvrthodinový film o filmu, kde se například dozvíme, že Bolka velmi pobavila představa, jak hlasatelka uvádí film a řiká: "Dáma českoslovenkého filmu Věra Chytilová, která nás již oblažila mnohy díly jako Kalamita, Panelstory, Šašek a královna, Pytel plný blech a dnes večer Kurvahošigutntag". :D(27.3.2008)

Vynikající česká komedie s výborným Bolkem Polívkou. Ve filmu je dost vtipných scén, většina herců hraje dokonale. Bavil mě i Miroslav Donutil. Neznám nikoho, kdo by zvládl hrát roli Bolka Polívky lépe. Dlouhá stopáž filmu prospěla. Nuda zde rozhodně není. Konec mohl být lepší, ale to je jen detail. Film hodnotím na zasloužených 97% = *****(2.11.2012)

Druhá projekce: Je to ostuda, ale musím se přiznat, že tento moravský filmový klenot jsem vcelku zhlédl úplně poprvé. Jelikož se mi moravské nářečí hodně líbí, byl jsem z dvouhodinového tlachání v tomto jazyce nadšen. Je zde mnoho typických moralistických znaků, kterými československé filmy dominovaly. Krása pohledět.(7.6.2016)

• - Ve scéně, kdy Bohuš (Bolek Polívka) klečí u kozy, která se mu oběsila, jde možné si všimnout, že koza dýchá. (Kroup4)

• - Po prvom premietaní neprišla režisérka Věra Chytilová na tlačovú konferenciu. Kritici tvrdili, že vraj odhalila totálnu neschopnosť a mala by zanechať ďalšiu tvorbu. (Raccoon.city)

• - Ve scéně s „čepičkou“ („Musíme dát čepičku“), se Bohuš rozčiluje a při pádu na postel pouze v prostěradle, které mu dala Irenka po koupeli, kde mu sundala trenky, je vidět, že má další spodní prádlo. Tudíž by vlastně měl dvoje trenky, jelikož jedny mu Irenka už sundala ve vaně. Scéna má ale budit dojem, že pod prostěradlem je již nahý. (Pavlínka9)