Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag

Komedie

Československo, 1992, 118 min

• Fretakata

Nemam rada humor postaveny na tom, ze sa niekto tvari ako blb. Od superhviezdy V. Buriana až po A. Goldflama. Nedokazem k filmu ani priradit hviezdicky. Hviezdicku by som mozno pridala pre Ivanu Chylkovu, ale jedna hviezdicka by film nadhodnotila. Vysledok je - pre mna - trapny nevkus. Pritom namet nie je uplne od veci.(6.1.2013)

"TO BYLA AMERIKA..." Geniální one man show Bolka Polívky, každá druhá věta hláška, cameo Karla Gotta na České v Brně a nejlepší scénka filmu - hádka s číšníkem na zahrádce kavárny - natočená ve vedlejší ulici. Mimochodem scéna kde Bolek nutí na ulici Zlatého slavíka, aby se s ním jako s novopečeným milionářem šel napít, byla prý inspirována skutečným Bolkovým zážitkem, který inspiroval i film jako takový. Ultimátní buranská komedie za 15 milionů a další z klenotů porevoluční svobodomyslné vlny (NAHOTA NA PRODEJ, FONTÁNA PRE ZUZANU 2...). Jinak film o filmu na DVD nabízí pohled nato, jak se natáčela řada scén a nějaké ty rozhovory, ale informací o filmu v něm moc nenajdete. "A TEĎ SI VÁS KÚPIM VŠECKY."(3.10.2007)

Paní Chytilová stvořila kultovní film. Ukazuje kromě nádherně vykreslených charakterů taky směšnost celého našeho porevolučního snažení, alespoň nezapomeneme na slavnou éru fialových obleků a bílých ponožek:). Uvidíte možná životní výkon Bolka Polívky (pomineme-li Zapomenuté Světlo), skvělého Miroslava Donutila, nezapomenutelnou Ivanu Chýlkovou (paní doktorku:)), uslyšíte hafo kultovních hlášek (které film proslavily) a uvidíte i paní exprezidentovou:)(28.3.2003)

Toš divné je to, ale v žánru "kapitalisticko-privatizační komedie" špička. Chytilová možná v devadesátých přišla o rozum i vkus, ale Bolek Polívka v roli Bohuša má patřičný říz a přesvědčivost, stejně jako jeho vidlácká grupa (zejména pak jedinečný děd Kroner). Irenka pravda nezapře, že néni herečka, ale kurva, jenže i o tom Dědictví je. Dobrý film to rozhodně není, ale s odstupem má své kouzlo a též nepopiratelnou pravdivost. To už halt Chytilka umí. Je to svědectví určité doby se všemi šmouhami a vadami na kráse, přesto se na to koukat dá... A ty hlášky též stojí za uložení do paměti, byť některé dialogy jsou opravdu... křupanské.(12.2.2004)

DVD/// Obszení 10/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +legendární hlášky, spousta vtipu a zábavy -poslední třetina není již tak zábavná/// Vždy jsem viděl z tohoto filmu tu prostřední část, ale nikdy jsem ho neviděl celý. Až teď. A mohu jedině potvrdit, že je to film kultovní. Asi nejzajímavější je, že jsem moře těch hlášek slyšel ze svého okolí a aniž bych věděl od kud pochází, tak jsem si na ně zvykl a začal je taky užívat. To, že jejich původ patří tomuto filmu je docela dobré překvapení. Ono totiž se na ten film potom díváte jinak. Jen škoda, že v poslední třetině filmu dochází dech a není už tak vtipný a zábavný. Přesto mu dám plný počet./// Celkem 88%///(26.10.2007)

• - Když si v restauraci objedná Bohuš (Bolek Polívka) a Dr. Ulrich (Miroslav Donutil) kávu a sifon, tak Bohuš hned po dopití sifonu podává číšníkovi prázdnou skleničku pravou rukou. V dalším záběru z pohledu číšníka mu Bohuš podává sklenku rukou levou. (Jimmy15)

• - Ve scéně, kdy se Bohuš svěřuje (Bolek Polívka) Arnoštovi (Arnošt Goldflam) o tom, že se mu zjevil anděl, spadne Arnoštovi záhadně pěna u piva. (Investman)

• - Poté, co mluví Bohuš (Bolek Polívka) s andělem a povstane, má mokrá kolena. V dalších záběrech však není po flecích ani památky. (Jardaboss)