„Želvy nežeru.“ V roku 1993 som mal dvanásť rokov a keď som tento Chytilovej film videl prvý raz (a potom asi ďalších sto), smial som sa až ma brucho bolelo. S odstupom rokov však bláznivú komédiu o Bohušovi Stejskalovi (nenapodobiteľný klaun Bolek Polívka sa podieľal aj na scenári) môžeme vnímať snáď už iba ako (úsmevné či skôr mrazivé?) obzretie sa za časmi dávno nedávnymi. Boli plné podnikateľov v teplákoch, do očí vrážali socialistické budovy s do noci vysvietenými erotickými podnikmi a tak ďalej. Režisérka vynikajúco zvláda prácu i s najnepodstatnejšími postavičkami a to dokonca do takej miery, až máme v mnohých scénach (Karel Gott, scéna z reštaurácie na tému "Nová doba") pocit, že sú to všetko štatisti, nakrútení skrytou kamerou. Obzvlášť Bohušova parta hic je skutočne pôvabnou zbierkou Systémom v krajine sociálne ťažko znevýhodnených hňupov (len Jozef Kroner vo mne vždy vyvoláva smútok). A keby som hodnotil kultovosť dialógov, musím udeliť 100% („Pre mňa Cigán ako černoch.“; "Rozhodím ti sandál."; "Hovno z nutrie."). Lenže o satiru sa snažiaci scenár často stráca tempo, mnohé scény sú zbytočné („Čepičku nechci!“) a technická stránka (strih, zvuk... a to sa v týchto veciach vôbec nevyznám) nepatrí k najkvalitnejším.(29.12.2004)

Druhá projekce: Je to ostuda, ale musím se přiznat, že tento moravský filmový klenot jsem vcelku zhlédl úplně poprvé. Jelikož se mi moravské nářečí hodně líbí, byl jsem z dvouhodinového tlachání v tomto jazyce nadšen. Je zde mnoho typických moralistických znaků, kterými československé filmy dominovaly. Krása pohledět.(7.6.2016)

Chlapi, neserte ma. Vždyť vy to vobec nechápeté. To je pak s vama težký, vy šojtři... Vždyť se na tó podívéte, vy Pražáci, jédni s jakýma lůzama buranskýma to žijeté v jedné zémi, vy. Křupani. Tohle nás toš reprezentuje, né? Alé co bych mlel držkú. Zdeňku. Jó, ty Zdeňku. Se na tó podívé. Takhle se dělá film o hňupech. Tý. Hňupe. Né, že akési tlusťochy narveš do maštale a necháš je chlastat té vaše pivní splašky. Prachy jim máš dát. Prachy. Herogt to je ale národné, té, hrdosti. Patriarchismu. Vašu piču sem neviděl, ale na tohle možu čumět furt. Všem co prdli témotu dílu méň jak 3 hvězdice - vy ma serete chlapi . Vy ma serete že to véc ani néde.(3.4.2006)

Blahoslavení chudí duchem, neboť jim budou za chvíli patřit vaše peníze, tvrdí jeden z Murphyho zákonů a čítankový buran Bohuš je toho jasným důkazem. A já mohu jen konstatovat, že tento film je natolik debilní až je úžasný. Anebo naopak. Je těžké rozhodovat se v hodnocení mězi pěti hvězdami a odpadem, takže ve svém hodnocení využívám právní zásadu In dubio pro reo (v pochybnostech ve prospěch obviněného).(3.2.2014)

Král buranů, vzor flákačů a nedostižný ožrala Bohuš, kterého zde ztvárnil Bolek je už samozřejmě legendou. Osobně mě nenapadá moc věcí co bych tomuhle snímku mohl nějak ostře vytknout - herecky to vidláctví (respektive odměřený intelekt Mirka Donutila) - věřím všem, scénář je správně trhlý a prošpikovaný ZÁPLAVOU legendárních hlášek (pokud třeba nevěříte v Boha, jedna z nich vás možná přesvědčí o opaku :-) )... Možná ta brzce polistopadová atmosféra, která z toho sálá. 80%(17.6.2006)

• - Když se Bohuš (Bolek Polívka) raduje, že se stal milionářem a vběhne do kukuřičného pole děkovat bohu, vozidlo zastavuje u stromu. Když však Bohuš vystupuje, strom tam již není. (Jardaboss)

• - Konkurs na roli Irenky probíhal celé jedno odpoledne v hotelu Slovan a sešlo se zde asi 40 děvčat. [Zdroj: Aha!] (hippyman)

• - Šárka Vojtková strávila na natáčení asi jeden měsíc. Často ale na placu byla, i když netočila. [Zdroj: Aha!] (hippyman)