Výtečná, maxizábavná komedie. Bolek Polívka hraje svou roli výborně a myslím že mu sedne jako ulitá (to nemyslím ve zlém). Výborné scénky (v cihelně, host vyhazuje vrchního, v hotelu, v masážním salónu, Kája...) a skvělé vtipné hlášky ("mě už je tak blbě, že nemám ani tužku"..."Bohušu, oběsila se ti koza!"..."tady se válí pouze ožralý spací pytel"..."ty skupino!!!"...vašu piču som taky neviděl a věřim že ju máte"..."co je to za hospodu, kde si němožem ani zabékat"). Tuhle přehláškovanou komedii miluju i po mnohém opakování.(6.2.2005)

Buranem býti, bujarý život vésti. Spomedzi českých komédií si Dědictví uzurpovalo vpravde výsostnú pozíciu neohrozeného klenotu. Nedoceniteľný prameň pre budúce generácie kulturológov a historikov. "Irénko proč?! Prosim tě řekni mi proč?! Vždyť já tě miluju i bez peněz!!!"(19.10.2014)

Tohle bohužel není úplně dobrý film, je tu až příliš mnoho vaty a násilných scenáristických přemostění, které film zbytečně rozvláčňují a prodlužují, ale to už asi patří ke stylu Věry Chytilové, alespoň tedy v devadesátých a pozdějších letech (rozhodně měla paní režisérka s trochou soudnosti zkrátit stopáž filmu). Co ale v tomhle snímku funguje naprosto dokonale a co posouvá Dědictví o pěkných pár pater filmového umění výše, je v pravém smyslu tohoto slova GENIÁLNÍ herectví a hlavně komický talent Bolka Polívky. Spolu s novým, do té doby dosud v českém filmu neviděným, typem hrdiny přináší Bolek Polívka tolik neotřelých komických výrazových hereckých prostředků, které mnohdy až hraničí s karikováním sebe sama a s poetikou trapnosti (kterou Bolek s oblibou rozvíjí ve svých bavičských číslech), ale která (skoro až zázrakem) téměř nikdy nesklouzne k trapnosti skutečné! Je obdivuhodné, kolik živočišného humoru Bolek dokáže vytěžit ze své postavy a kolik kreativity používá pro rozšíření verbální složky Bohušova buranského světa. Bohuš je typologicky skutečný buran a o to šlo paní režisérce především, na jeho postavě a příběhu demonstrovat ubohost narychlo vyhnaných ,,podnikatelů" počátku, ale vlastně i celých devadesátých let, bez vzdělání, bez rozhledu, bez vkusu, pouze s evidentní touhou uskutečnit svůj ,,americký" sen v ryze českých podmínkách (tedy s penězi restituovanými, nakradenými či pokoutně získanými za minulého režimu...) Je to bezesporu zrcadlo nastavené době, ale bez Polívkova komediálního talentu a bez té spousty jeho skvělých a dnes již zlidovělých hlášek by tenhle film stěží fungoval...(20.3.2007)

• RHK

Ty dvě hvězdy jsou hlavně za ty hlášky. Jinak je Dědictví pro mne dost nepříjemně trapný a nudný film s přehrávajícím Bolkem Polívkou a je mi fuk, zda to jako buranský film vzniklo nechtěně (viz Troškovy snímky), či chtěně jako umělecký záměr paní Chytilové. Ukázka: "Nová doba, host vyhazuje vrchního.": http://www.youtube.com/watch?v=Cqxk1I74SQo&NR=1 "Doktorko, věříte v Boha?": http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=Jmgdw-mjj_I(17.2.2009)

Slyšel jsem, že pánové kolegové z Prahy prý tento film nechápou a upřímně jej považují za buranský a nevkusný... A já říkám, když se vám to nelíbí, tak jdetě někam!!! Dědictví je snad ta nejlepší komedie, co u nás po revoluci vznikla a budiž až symbolické, že v podstatě vznikla těsně po ní. Kupa legendárních hlášek, nekompromisní humor, výborní herci a žádná pražská verbež. Takhle se v našich poměrech dělá KULTOVNÍ FILM!!! *** Věděli jste, že: Ve scéně, kdy Bohuš s Irenkou nakupují v obchodě nové oblečení, můžete v zrcadle zahlédnout celý natáčecí štáb.***(18.3.2007)