Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag

The Inheritance or Fuckoffguysgoodday

Komedie

Československo, 1992, 118 min

90% - Nejlepší naše komedie devadesátých let se skvěle zpracovanou hlavní myšlenkou. Chápu všechny přehnané kritiky -na film se nekouká dobře... Jednak proto, že je v něm zobrazeno příliš mnoho závisti, a také díky častým vulgarismům. Nic lichotivého... Proč tedy pětihvězdičkové hodnocení? Protože se domnívám, že právě tyto dvě veličiny (závist, a vulgární humor) zažívají v posledních době renesanci, a tenhle film si z nich dělá rozumným způsobem srandu. Není kladných hrdinů... Chytilová umí...(5.4.2006)

Jeden z nejlepších takzvaných porevolučních českých filmů. Podobně jako Hoří, má panenko se také Dědictví musím smát od začátku do konce. Smíchem se totiž bráním tomu, abych celé dvě hodiny přemýšlel, jak moc je tenhle snímek aktuální a, ano, drsně pravdivý. Každý z nás totiž zná nějakého toho Bohuše... A kdekdo jím občas i je.(19.11.2009)

• RHK

Ty dvě hvězdy jsou hlavně za ty hlášky. Jinak je Dědictví pro mne dost nepříjemně trapný a nudný film s přehrávajícím Bolkem Polívkou a je mi fuk, zda to jako buranský film vzniklo nechtěně (viz Troškovy snímky), či chtěně jako umělecký záměr paní Chytilové. Ukázka: "Nová doba, host vyhazuje vrchního.": http://www.youtube.com/watch?v=Cqxk1I74SQo&NR=1 "Doktorko, věříte v Boha?": http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=Jmgdw-mjj_I(17.2.2009)

Filmy Věry CHYTILOVÉ mne nikdy neCHYTILY. Film o Bohúšovi, který se stal milionářem je vlastně podobným kýčem, ale přitom se stal kultem. Některé hlášky se natrvalo dostaly nejen do mé každodenní řeči. I když v polovině film trochu ztrácí, nakonec přece jen ještě zabere a proto patřím mezi lidi, kteří tento film mohou vidět desetkrát ročně. I když chápu, že z uměleckého hlediska je na hranici braku, jasných 5*.(8.5.2009)

Přiznejme si, že dějově je to spíš blbost, i když neotřele zpracovaná. Ale já osobně považuju za nejlepší obsazení snímku. Aniž bych se chtěl někoho dotknout, tak líp to ani obsadit nemohli, protože takoví jsou i ve skutečnosti. Donutil jako upjatej panák, Polívka jako opilec a buran až na entou, Veškrnka taková "volnější" holka na zabití, Goldflam upejpavej a všichni ostatní vesničani takoví lidoví v čele s Kronerem. Většina z nich by to asi ani nemusela hrát, i když jak řekl Richard Burton, když hraju opilce, nemůžu být opilý, protože pak nevím, jak jej hrát. Na filmu se mi nejvíc líbí ta první dějová část, tedy než se Bohuš sžije s bohatstvím a začne jej taky pořádně využívat. Potom mi to už přišlo až moc, asi jako Slunce seno erotika. A některý věci byly přidaný jenom na sílu (třeba věta: Nevystrkuj na mě to svý jazyčisko. mi přišla vždycky hrozně umělá). No a Kája Gott tam měl ten nejlepší svůj hereckej výstup.(2.4.2006)

• - Pracovní název filmu byl: "Štěstí je krásná věc". Později se film jmenoval "Dědictví" a nakonec z toho vzešlo: "Dědictví aneb kurvahošigutntag". (zdenur)

• - Ve filmu nesmiřitelné rivalky Šárka Vojtková a Dagmar Veškrnová spolu ve skutečnosti velmi dobře vycházely a trávily společně čas i mimo natáčení. (Sfinkter)

• - Patrový autobus, kterým jede Bohuš (Bolek Polívka) se svou družinou na hostinu, je značky MAN, model Caetano Porto Star, typ 22.360 HOCLN. Vůz patřil tehdejšímu podniku ČSAD Brno-město, který byl počátkem devadesátých let jedním z prvních provozovatelů poschoďových autokarů v Československu. U této společnosti sloužily celkem čtyři vozy tohoto typu zakoupené v letech 1992-1993. Vůz ve filmu s poznávací značkou BSB 45-88 byl v roce 2004 odprodán a jeho další osud je neznámý. (Martin_L)