Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag

The Inheritance or Fuckoffguysgoodday

Komedie

Československo, 1992, 118 min

Človek vždy pritrafí na niečo nové, niečo pestré. Viete o čom hovorím. __ Bolek Polívka ala Bohumil Stejskal, dedinský ožran, flákač a trošičku vulgárny "non-karierista". Podotýkam, že tak veľkú hŕbu hlášok snáď nevlastní ani Slunce, seno. A to už je co říct! Nebyť však Bohuša & jeho dokonalo-nedokonalého nárečia, začnem uvažovať o odpade..CHLAPY, TOŽ TOTO JE AMERIKA! Kultová česká rarita, ktorej nemám nikdy dosť.(9.7.2010)

Buranem býti, bujarý život vésti. Spomedzi českých komédií si Dědictví uzurpovalo vpravde výsostnú pozíciu neohrozeného klenotu. Nedoceniteľný prameň pre budúce generácie kulturológov a historikov. "Irénko proč?! Prosim tě řekni mi proč?! Vždyť já tě miluju i bez peněz!!!"(19.10.2014)

• Anthony

Když Polívka tak raději coby farář nebo člověk skrývající za války Žida, Polívka z Dědictví mě vůbec nezajímá. Chytilové filmy mě většinou nechytily. Opravdu mě překvapuje jak velký ohlas a popularitu tato komedie získala. Já mám ale zcela jiné představy o vtipnosti. Zde citované hlášky mi spíše přijdou trapné.(17.7.2003)

Vtip. Švih. I dramatická stránka. A k tomu ještě nářečí, který všemu dodává šmrc. DVD: 2 upoutávky, fotogalerie s hudebním doprovodem z filmu čtvrthodinový film o filmu, kde se například dozvíme, že Bolka velmi pobavila představa, jak hlasatelka uvádí film a řiká: "Dáma českoslovenkého filmu Věra Chytilová, která nás již oblažila mnohy díly jako Kalamita, Panelstory, Šašek a královna, Pytel plný blech a dnes večer Kurvahošigutntag". :D(27.3.2008)

Chlapi, neserte ma. Vždyť vy to vobec nechápeté. To je pak s vama težký, vy šojtři... Vždyť se na tó podívéte, vy Pražáci, jédni s jakýma lůzama buranskýma to žijeté v jedné zémi, vy. Křupani. Tohle nás toš reprezentuje, né? Alé co bych mlel držkú. Zdeňku. Jó, ty Zdeňku. Se na tó podívé. Takhle se dělá film o hňupech. Tý. Hňupe. Né, že akési tlusťochy narveš do maštale a necháš je chlastat té vaše pivní splašky. Prachy jim máš dát. Prachy. Herogt to je ale národné, té, hrdosti. Patriarchismu. Vašu piču sem neviděl, ale na tohle možu čumět furt. Všem co prdli témotu dílu méň jak 3 hvězdice - vy ma serete chlapi . Vy ma serete že to véc ani néde.(3.4.2006)

• - Z nočního podniku, kde se Bohuš (Bolek Polívka) a pan Košťál (Jozef Kroner) bavili, byl 20 let po uvedení snímku skautský dům. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Bohuš slíbí Pavlíkovi vrácení peněz, pro které se má večer stavit do hospody (scéna na poli, u kterého se zastaví taxík). Když se v hospodě potkají, Bohuš "chce" za něj zaplatit útratu. Ve skutečnosti ale Pavlíkovi vezme jeho peníze, strčí si je do kapsy a zaplatí svými. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Po prvom premietaní neprišla režisérka Věra Chytilová na tlačovú konferenciu. Kritici tvrdili, že vraj odhalila totálnu neschopnosť a mala by zanechať ďalšiu tvorbu. (Raccoon.city)