Sněhová královna

Snow Queen, The

Animovaný / Fantasy / Rodinný / Drama

Sovětský svaz, 1957, 63 min

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

Nikolaj Erdman

Celá sovětská i ruská animovaná tvorba by byla bez Disneye někde úplně jinde. Neříkám, že je to špatně, ostatně i třeba sám J.Trnka uváděl Disneye jako svůj velký vzor. Příběh má spád, pečlivou animaci a důsledně se drží základní linie Andersenovy pohádky. Plný počet má ode mne nádherná královna (já vím, vypadá jako chladná sestra královny z Disneyovy Sněhurky, ale právě proto!) i prostředí ledového paláce. Film nepostrádá řadu nenásilných výchovných prvků - loupežnická holka pomáhající Gerdě pustí vězněná zvířátka, ta se k ní však vrátí, protože poznají, že její srdce je v jádru dobré... Sněhová královna je tajuplná a současně jedna z mála Andersenových pohádek se šťastným koncem.(15.2.2013)

Dávná to doba, kdy lístek na dětské odpolední představení v místním kině stál 1 Kčs, a kdy tato pohádka patřila ke stálému repertoáru těchto produkcí. I po letech moc pěkná a kouzelná záležitost. Velice zdařilá sovětská odpověď na Disneyovské snímky. Matně jsem si to pamatoval a při novém shlédnutí potvrdil, že ta královna má úžasný ledový sex-appeal.(30.7.2010)

Sněhová královna je svojí ručně kreslenou animací podobná klasické produkci ze studia Walta Disneyho. Pohádka vychází z dánské předlohy Hanse Christiana Andersena a právě proto patrně nejsou postavy stejně oblečeny, jako normálně bývají, ani postavy, které se v ruských pohádkách obyčejně objevují (baba Jaga, bohatýr apod.). Pohádka se skládá z několika zastávek, na nichž se Gerda vždy na krátkou chvíli zdrží a musí zase rychle spěchat dál, touto akcí udržuje diváka v pozornosti a zároveň způsob animace působí alespoň pro mne mnohem atraktivněji a pohádkověji než příliš zdlouhavá hraná verze pohádky, kterou jsem kdysi viděl.(14.5.2008)

Krásny fantasy romantický príbeh, plný podobenstiev, o sile lásky. Proti horúcim, zaľúbeným srdciam mladých ľudí je bezmocná i krutá "Snehová kráľovná". Postaršie, ruské spracovanie jedného zo známych príbehov dánskeho prozaika, básnika a najmä geniálneho rozprávkara Hansa Christiana Andersena nestráca nič zo svojej pôsobivosti ani po rokoch. Zároveň je to zaujímavé i tým, že je to očividná snaha tvorcov zo Sovietskeho Zväzu konkurovať americkým, animovaným filmom Walt Disney Studios. Musím uznať, že celkom podarená. ****(2.3.2010)

Táto rozprávka z 50 rokov ma milo prekvapila. Očakávala som z hľadiska kresieb, najmä farieb a celkového dojmu niečo oveľa horšie. Príbeh bol jednoduchý, zamilovaný s využitím klasických rozprávkových znakov ako magického čísla 3, či rozprávajúcich zvieratok a samozrejme s dobrým koncom. Konečne som videla rozprávku, ktorá nie je zdeformovaná novou dobou. ***(4.3.2010)