Špion v FBI

(TV film)
  • USA A Spy in the FBI

Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěru každého, koho potká. V posledních letech studené války místo špehování Sovětů kompromituje programy celé americké kontrarozvědky... 12. ledna 1976 Robert Philip Hanssen složil přísahu, že bude prosazovat zákon a chránit americký národ jako nový zvláštní agent FBI. Místo toho se nakonec stal nejškodlivějším špiónem v historii úřadu. 18. února 2001 byl Hanssen zatčen a obviněn ze špionáže ve službách Ruska a bývalého Sovětského svazu. Hanssen, používající kdycí jméno Ramon Garcia, poskytl Rusům vysoce utajované informace o národní bezpečnosti výměnou za více než 1,4 milionu dolarů v hotovosti, akciích a diamantech. Hanssenovy špionážní aktivity začaly v roce 1985. Vzhledem k tomu, že zastával klíčové funkce v kontrarozvědce, měl autorizovaný přístup k utajovaným datům. K poskytování informací KGB a její nástupnické agentuře používal šifrovanou komunikaci, mrtvé schránky a další tajné metody. Informace, které protistraně poskytl, kompromitovaly četné lidské zdroje, kontrarozvědku, různá vyšetřování, desítky utajovaných dokumentů americké vlády a technické operace mimořádné důležitosti a hodnoty. Kvůli svým zkušenostem a výcviku agenta kontrarozvědky zůstal Hanssen roky neodhalen, ačkoli některé jeho neobvyklé aktivity čas od času vzbuzovaly podezření. Přesto nebyl identifikován jako špión. Zlom nastal v roce 2000, kdy se FBI a CIA podařilo zajistit původní ruskou dokumentaci amerického špióna, který se jevil jako Hanssen. Následné vyšetřování toto podezření potvrdilo. (Česká televize)

Marze

Pěkné odvypraveny příběh. Vnitřní obraz Janssena se lišil od toho vnějšího. Divný začal být incident napadení jeho sekretářky, který odhalil vadu na jeho charakteru. Úspěch definoval podle výše výplatní pásky. Škoda že zřejmě FBI neumožnila tvůrcům udělat s Robertem ve vězení na samotce 23/7 rozhovor. Zradit americkou brutální kulturu nemusí být příliš těžké. Dokument si můžete pustit na www.dokumenty.tv ()

Sa.sa

Hodně zajímavý dokument o krtkovi a honu na něj... No tak nějak to chodí a vypadá, když se to umí a zároveň je zde vidět i určitá naivita FBI... No kdyby ho neudal bývalý agent KGB, který navíc tyto dokumenty ukradnul po rozpadu SSSR tak by na něj nepřišli a klidu by odešel do důchodu vč benefitů!! 😅Je super vidět jak si KGB systematicky ukládá vše co se týká špionáže v archivu.... 🤔🤔 No opravdu stálo za to tyto dokumenty vidět!! 😉😉Jen jedinou věc lze dokumentu vytknout, že nebyl rozhovor s ním a poslechnout si jeho stanovisko! Opravdu je to škoda 😢 Jinak opravdu skvělý dokument a poklona pro PANA Špiona ❤️ ()

ostravak30

Řeklo by se, že nikdo nemůže být tak dlouho americkým agentem a zároveň špionem ve službách protistrany a ono to jde. Dokumentaristé neměli moc archivních materiálů, které by ukázali. Sem tam nějaká fotka a video. Hlavní proud informací tak proudí z rozhovorů. Mě osobně zaráží, jak jsou amíci zaskočení, jelikož se vsadím, že v SSSR nebo v Rusku měly také své krtky, některé přetáhli na svou stranu z těch, kteří pracovali přímo na Americké půdě čili co bylo děláno jim, sami dělali. Dost mě ale udivuje přístup Hanssena. Abyste tohle dělali takovou dobu, to chce pořádnou dávku sebevědomí a odvahy. Po kolika letech mohl sbalit peníze a někam se uklidit. Já bych neměl na to tolik let klidně usínat. Žít ve strachu každý den, měsíc co měsíc, rok co rok, kdy mě přijdou sbalit. ()