Vzpomínka na Titány

Remember the Titans

Sezóna Titanov

Drama / Sportovní

USA, 2000, 109 min

Sportovní film plný klasických klišé sportovních filmů, které nám vždy tak vadí, ale zároveň si je vychutnáváme. Chcete snad, aby tým, který sledujeme celý film pak v zásadním finále proti týmu zákeřných nečestných rasistických záporáků prohrál?(18.1.2008)

• WANDRWALL

Bez vzoru není člověk ničím vedený. Většině stačí napodobovat stádo a vystačí si s tím po celý život. Ale co ty osoby, co jim to nestačí a nestačí jim ani vzory, které mají kolem sebe? Ti to mají těžší, ale lidský život už je takový. Film je jen velmi vzdáleně natočený podle skutečné události. To je jen oblíbená nálebka, kdejakých sraček.(21.9.2010)

Denzel Washington v hlavní roli provokativního příběhu, který byl natočen podle skutečné události. Scénář : Gregory Allen Howard. Kamera : Philippe Rousselot. Hudba : Trevor Rabin(26.4.2011)

Středoškolské Any Given Sunday nejen co se děje týče, ale i výpovědní hodnoty. Žádné pomrkávání a hledání mezi řádky, méně svalů, méně ostrých loktů, méně hi-tech. Více integrity, rodiny a tradičních hodnot.(11.3.2015)

K športu a športovým filmom obzvlášť si zachovávam primeraný odstup. Ten je väčší pri filmoch z "kontaktných" športov, kde sa americký futbal umiestňuje na popredných priečkach. Ale nie o svojej predpojatosti som chcel písať. Je zaujímavé, že športové filmy mi pripadajú, ako keby boli nakrúcané cez kopirák a filmy s rasovou problematikou rovnako. Drobný rozdiel je iba v tom, že keď nám zostarol Sidney Poitier, tak nasadíme Denzela Washingtona. A tým aj rozdiely končia, lebo zvyšok sú šablónovité situácie a ich šablónovité riešenia, pridá sa trochu napätia, amerického vlastenectva a pátosu a nutný happy end a je na svete ďalší športový film prakticky neodlíšiteľný od iných. Ale pozerať sa naň dalo, nedostatky boli prehliadnuteľné a tri hviezdičky zaslúžené.(14.2.2017)

• - Film je natočen podle skutečných událostí čerpaných ze života sportovců Gerryho Bertiera a Juliuse Campbella. (Terva)

• - Ústřední píseň k filmu "Titan Spirit" od Trevora Rabina se stala natolik populární, že byla použita v závěrečných titulcích několika sportovních klání, jako jsou například Olympijské hry v Salt Lake City v roce 2002, Aténách v roce 2004 nebo v Turínu roku 2006. Zazněla také po vítězném projevu Baracka Obamy v roce 2008. (Terva)