Spitfire Grill

• USA The Spitfire Grill (více)

Americké filmové drama je debutem scenáristy a režiséra Lee Davida Zlottofa, který za něj získal Cenu diváků na Sundance Film Festival v roce1996. Hrdinkou příběhu je Percy Talbottová (hraje ji Alison Elliotová), kterou právě propustili z vězení v Maine. Žena zamíří do městečka Gilead v naději, že tam najde práci a možnost začít nový život. S pomocí místního šerifa získá místo servírky ve Spitfire Grill, jehož majitelkou je nezdolná Hannah (Ellen Burstynová) a kde také pracuje trošku prostoduchá Shelby (Marcia Gay Hardenová). Percy dokonce nachází lásku u místního dřevorubce Joea (Kieran Mulroney) a spřátelí se s poustevníkem, který žije v lese. Sílící přátelství tří žen, z nichž každá má své trápení, však je trnem v oku nejen manželovi Shelby (Will Patton)... (oficiální text distributora)

Real Tom Hardy

Taká malá, milá, úprimná, harmonická vidiecka Amerika par excellence, kde sa 90 minút nič nedeje a čas krásne plynie, štýlom veľmi podobná HBO filmu Zánik Empire Falls. Spokojne natočené, uspokojivo odohrané, o zvukovú stránku postarané–tú požehnal samotný James Horner. Rejža s kameramanom sa s vizuálom neserú, hojne dávkujú spanilé scenérie na horizont a pravidelne sypú establishing shots (fakt nie je tento termín aj v slovenčine?) so širokým záberom na krajinu, ktorá vďaka tomu "rozostrenému" analógu, jesennému vyzneniu a tým takmer až monochromatickým farbám daného prostredia vyzerá absolútne úchvatne. Z ansámblu v krátkosti menšie pochvaly: MGH nesklamala, Elliott išla na doraz, herectvom mi dosť pripomínala Katy Mixon, čo potešilo, a keď už sme pri tých potešeniach – vidieť Willa Pattona (nevšimol som si ho predtým v obsadení) bolo jedným z nich. Jedinú výtku mám len voči abruptnému prestrihu do novej scény počas najsilnejšej scény filmu a záver, ktorý nie moc dobre zvládol kulmináciu, kvôli čomu vzniklo niekoľko menších logických dier a nelogických zvratov. --- Po včerajšom precítení hereckých kvalít Marcie Gay Hardenovej v Barkskins prišlo na rad aj prekutranie jej rannej filmografie, za čo som koniec koncov veľmi rád, nakoľko prinieslo pár plodov (Convict CowboyIn Broad Daylight). A tiež tento. Presne ten typ filmu, ktorý som potreboval vidieť, len o tom nevedel... (x / x) --- #1 Značne moc chcem dať štyri hviezdy, no fakt, že som dement, spolu v kombinácii s nie príliš uspokojivým & vlažným záverom, nejde proste dokopy. --- #2 Vďaka Ebertovi za 5 tipov na tematicky úplne identické filmy. Idem hneď na to! --- #3 Prečo Zlotoff po tomto nerežíroval už žiadny ďalší film je mi normálne záhadou. --- #4 Johnny B :D ()

silentname

"The Spitfire Grill" sa ku mne dostalo na základe odporúčania od užívateľa "Real Tom Hardy". Poďakovanie na úvod za tip a teraz si poďme niečo povedať o filme. Neviem úprimne čo som podľa anotácie od toho čakal, no myslím si, že film si ma celkom úprimne dokázal získať. Má svoje momentky, má dobré postavy a herecky to šlape. Alison Elliott je vynikajúca ako hlavná hrdinka Percy Talbott a myslím, že ešte viac musím pochváliť jej kolegyňu Marciu Gay Harden, ktorá tu podala absolútne najlepší výkon v celom filme. Spôsob, akým predáva postavy Shelby podľa mňa skutočne stojí za to. Pôsobí miestami ustráchane niečo povedať, no ku koncu sa jej jednanie posunie niekam úplne inam. A cítiť to z nej skvele. Ellen Burstyn tradične podáva dobrý výkon a Will Patton tu hrá postavu, z ktorej som mal pocit, že bude našim zloduchom. No film podľa mňa aj výborne podáva svoju hlavnú myšlienku a spôsob, akým ju uchopuje. Keď príde to potrebné finále a dočkáme sa tých silných dramatických momentov, nechá film ten odkaz veľmi dobre a silne vyznieť. A za to ho oceňujem. Možno by som nechal silu toho momentu predtým (v rieke) vyznieť o niečo viac a neodišiel od neho ako režisér tak skoro, ale minimálne musím filmu uznať, že ho v sebe má  a funguje veľmi dobre. Priateľstvo medzi Percy a nenápadným mužom z lesa, ktorého volá Johnny B je tiež jedným z najlepších elementov vo filme. Čo mi osobne vadilo je akurát trošku priehľadnosť scenára. Identita toho muža veľmi rýchlo nebude tajomstvom a hoci sa to prezradí až na konci, myslím si, že to pochopíte skôr, než by ste chceli. Plus celá časť s tými peniazmi mi príde vysoko nasilu vložená do filmu. Viem, že tým chce film adresovať svoju hlavnú myšlienku, ale mohol ísť na to podľa mňa trošku inak. Neviem úplne ako... ale toto nie je niečo, čo by som chcel vidieť. To pochopenie mohlo prísť z inej strany. Je tu takisto vysoko cítiť, že je to 90s film. Ale to sa mi páči. Skoro som už zabudol ako kedysi filmy vyzerali a zneli. A je to celkom príjemné osvieženie. Som rád, že som film videl, keby bol v televízii, nebránil by som sa pozrieť si ho znova. Hodnotenie: B ()

T2

Rozpočet $6miliónovTržby USA $12,658,486Tržby Celosvetovo $-║ Po prvej slušnej polovici filmu by som nepovedal, že to vyústi až to takej silnej emocialnej drámy, takže príbeh až neskutočne vygraduje a nenechá oči suché. Film zdobí pôsobivá réžia, výborné herecké výkony, zauzlený príbeh a taktiež svoje spraví hudba od Jamesa Hornera. /90%/ ()

ancak

Krásný film. Dojemný, smutný, ale zároveň moc milý. O hledání nového začátku, o závisti, nenávisti a předsudcích, ale také o přátelství, dobrotě, sounáležitosti a loajalitě. Nevím přesně čím si mě film získal, ale podařilo se mu to hned v prvních minutách a vydrželo až do konce. Také se mi moc líbila atmosféra malého městečka uprostřed přírody. Ukázka a připomenutí toho, jak se dá žít skromně a spíše monotónně, ale přesto (nebo právě proto?) spokojeně. Lidí je tam sice míň, ale zase se všichni znají a o to víc se musí snažit spolu vycházet, aby byli šťastní - "You could say there's enough country around it to lose yourself in, but not so many people you'd ever feel lost. (...) And customers so loyal they'll keep coming back even if your cooking stinks." :) ()

Phobia

Nádherný, takřka komorní snímek, který mě chytil za srdce. Místy úsměvné, častěji dojemné, ale především hluboce lidské drama - zejména o ženách a pro ženy. Pro mě jeden z nejhezčích filmů, co jsem kdy viděla. 95% ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v štáte Vermont, primárne v mestečku Peacham, taktiež aj v Troy a St. Johnsbury. Trvalo 35 dní. (Real Tom Hardy)