Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 87 min (Director's cut: 92 min)

Vyznění Commanda prošlo časem velkou proměnou. Zatímco v době svého vzniku se jednalo o nadprůměrný akční film, dnes se jedná o regulérní komedii. Při sledování jsem se nasmál snad víc, než u dvojky Žhavých výstřelů. Díky béčkové režii totiž ještě více vyniká Arnieho toporné herectví. Navíc jsem měl poprvé možnost film shlédnout v originálním znění a rakušanovy glosy s jeho charakteristickým pšísfukem dodávají filmu nečekané komediální hodnoty. díky nimž lze teprve film plně docenit. Za zmínku stojí i režie a střih akčních scén, díky kterému film vypadá tak, že ani není třeba ho parodovat. Sestřelení kaskadáři padající ze střech do matrací, přišpendlení panáci sotjící u vybuchujícíh budov atd., to vše působí jako kompletní encyklopedie špatné akce.(27.8.2012)

Jako malýmu klukovi mi to za komančů, v době pokoutně kolujících simultánně dabovaných VHS kopií, přišlo jako dost veliká trapárna. Jako starej cyp se naopak bavím, poněvadž tahle ´arnoldovka´zraje jako víno. Komando je sice taková dost tupá maskulinní zábava, s velikou přemírou násilí (viz. "čištění" ostrova, tady to už prostě tvůrci pořádně přehnali :o) ) směšně schovaném za otcovsky pozitivní motivaci zachránit své dítě. Jenže bráno jako velmi svižná akční komedie a dokonalý modelový příklad "osmdesátkových" akčňáren Commando určitě za zhlédnutí stojí. A hledat tady logiku? Pche! K čertu s ní protentokrát! A je nesporné, že některé Arnoldovy hlášky, pronášené v kontrastu s jeho typicky kamennou tváří, jsou neodolatelné - "You are funny guy, Sully. I like you. Thats´ why I´m going to kill you last."(11.5.2003)

RETRO Vaše dcera je v nebezpečí plukovníku a jestli ji chcete zpátky, tak musíte spolupracovat. Jasný? NE!…. Arnieho svalstvo společně s akcí a keci o síle jedince v této ,,béčkové“ klasice. A když na závěr (ano je to trapný) použije k likvidaci soukromé armády všechny druhy zbraní, pilové listy a sekeru, mám ještě dnes spolu s ním pocit z poctivě odvedené práce. ,,NECHAL JSI NĚCO PRO NÁS JOHNE?“ ,,JEN MRTVOLY!!“(22.6.2008)

Someone, somewhere is going to pay! Neprůstřelný Arnold, unesená dcerka, zmasakrovaná banánová republika a obtloustlý Fredy Mercury v kroužkované vestě jako hlavní záporák... Přesně jak psali v Premiere - "Commando dotáhlo žánr k dokonalosti!!!" ***Věděli jste, že:Generál Arius v podání Dan Hedaya je bývalým samozvaným diktátorem ve fiktivní latinskoamerické republice Valverde, tedy té samé, kde stejnou roli zastával i generál Ramon Esperanza v podání Franca Nera ve Smrtonosné pasti 2.***(15.6.2005)

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Při čtvrtém shlédnutí zvyšuji své hodnocení, protože už mi vůbec nevadí nepravděpodobnost vítězství Arnieho (tedy Matrixe) nad celou armádou padouchů. "Dobře? - Špatně." Jen si prostě hezky užívám nebývale přímočaré a husté akční jízdy. Video - trailer: http://www.csfd.cz/film/15294-komando-commando/videa/(9.8.2009)

• - V roce 1986 napsal scenárista De Souza scénář pokračování, jež měl režírovat John McTiernan. Příběh vycházel z knihy "Nic netrvá věčně", ale Schwarzenegger se nechtěl k roli plukovníka Matrixe vracet. Scénář byl poté přepracován a posloužil jako základ jiné legendy - filmu Smrtonosná past (1988), které McTiernan velel. (Hans.)

• - Ve scéně, kdy na letištním parkovišti couvá červené vozidlo s Matrixem (Arnold Schwarzenegger) a Cindy (Rae Dawn Chong) z parkovacího stání, je v laku vozu vidět filmový štáb. (Pyron)

• - Komando se točilo v Kalifornii v USA. (reich)