Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 87 min (Director's cut: 92 min)

Kamera se lačně popásá na svalech dřevorubce Arnolda přicházejícího s kládou ležérně přehozenou přes rameno k horské chatě. V prázdném domě sedí neznámý, rozvážně mluvící muž s knírkem. „Uděláte, co budeme chtít a my vám vrátíme vaši dceru. Co vy na to?“ „Tohle,“ zabručí Arnold alias bývalý plukovník John Matrix s kamennou tváří a střelí ho mezi oči, načež z kopce roztlačí únosci porouchaný vůz a řítí se v něm za unášenou dcerkou. Po řadě památných scén jako je skok ze vzlétajícího Jumba nebo zvednutí telefonní budky s padouchem uvnitř a jeho následné shození z útesu („Pamatuješ, jak jsem ti sliboval, že tě zabiju jako posledního? Lhal jsem.“) dospěje Matrix na ostrov se základnou únosců, jihoamerických pučistů. V nespočetněkrát parodované scéně na sebe navěsí „zakoupený“ arzenál a vyráží do boje s mnohonásobnou přesilou. Když už má pocit, že mezi záhony bílých růží v zahradě padouchovy vily postřílel, podřezal a vyhodil do povětří sdostatek mužů, přichází ke slovu z altánu vypůjčené vidle, sekera, mačeta a dokonce i koutouč cirkulárky. Konečně se dostává k hlavnímu padouchovi, kterého, po krátkém souboji na nože v kotelně, se slovy „Dochází ti pára?“ prošpikuje ze zdi vyrvaným kusem parního potrubí. 146 zmasakrovaných lidí, z toho 138 během jedné jediné čtyřminutové sekvence, taková je bilance Komanda Richarda L. Lestera z roku 1985, což z něj s přehledem činí nejkrvavější filmovou podívanou všech dob. Když je Matrixův trautmanovský velitel v průběhu filmu dotázán, co lze od z řetězu utrženého ex-vojáka očekávat, generál s úsměvem odpoví: „Třetí světovou válku.“ Sebevědomá demonstrace síly a silácké vyhrožování válkou v akčních filmech 80. let jako Rambo II a Rocky IV je jednoduchým vzkazem Reaganova kabinetu všem Američanům a celému světu – nebojíme se, ale vy byste měli.(30.7.2005)

RETRO Vaše dcera je v nebezpečí plukovníku a jestli ji chcete zpátky, tak musíte spolupracovat. Jasný? NE!…. Arnieho svalstvo společně s akcí a keci o síle jedince v této ,,béčkové“ klasice. A když na závěr (ano je to trapný) použije k likvidaci soukromé armády všechny druhy zbraní, pilové listy a sekeru, mám ještě dnes spolu s ním pocit z poctivě odvedené práce. ,,NECHAL JSI NĚCO PRO NÁS JOHNE?“ ,,JEN MRTVOLY!!“(22.6.2008)

[imdb: 6.2/10] | me: Klasika,... nedávno som si to pozrel a tento krát som sa už nestíhal diviť tomu čo vidím ... Ak sa to neberie vážne, ale tak ako sa má správne akčné B-éčko vnímať, tak potom je tento film jedna tvrdá a neutíchajúca jazda Arnolda a jeho hlášok ... inak sa na to pozerať nemôže. Oddychovka ako vyšitá ...(31.3.2009)

"Prosím nerušte mého přítele, spí jako zabitej". Společně s PREDÁTOREM nejlepší Schwarzenegger! Rozporcování končetin granáty, akce bez přestávky, lámání kostí, tekoucí krve z obrazovky, miliony kulek prolétávajících kolem diváka s nejvíce mrtvol, co může divák v akčňáku zhlédnout. Lester v top formě!(14.2.2012)

Arnold v nejlepší formě. Tento film reprezentuje celou jeho filmovou kariéru, vyjma komediálních paskvilů a patří mezi nejlepší akční filmy vůbec. To je důvod, proč si ho zamilovali miliony diváků po celém světě, včetně mě. Z dnešního hlediska to místy působí komicky, ale nevadí mi to. A ta poslední velká bitka je legendární! ... 80%(23.12.2012)

• - Když Matrix v závěrečné akci na ostrově hází granáty, lze na zemi zahlédnout zařízení, které po výbuchu odhazuje vojáky stranou. (-bad-mad-wolf-)

• - John Matrix (Arnold Schwarzenegger) postupně jezdí ve filmu auty Chevrolet Blazer, model z roku 1973, Sunbeam Alpine z roku 1964, Porsche 911 Targa z roku 1969 a Cadillac Eldorado  z roku 1975. Bez újmy přežije jen poslední jmenovaný, všechna ostatní auta skončí jako vraky. (Stejšn)

• - Když se Matrix připravuje na poslední boj, dá si vestu, vyzbrojí se a teprve pak sa začne malovat černou barvou po rukou i po tváři. Když si vestu svlékne, je pomalovaný i na hrudi. (Terva)