Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 87 min (Director's cut: 92 min)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů Receptáře, kdy vám nejdříve vysvětlí, jak prostříhat muškáty na zahradě těžkým kulometem, načež vám ukážou chytrý nápad s instalací jednoduchého trupového ventilu na kotelním parovodu.. Když je táta Matrix nasraný, prázdné nábojnice padají k zemi frekvencí tropického lijáku aneb klasika všech klasik bezbřehé akční tuposti osmdesátých let. Kdo tento film v mládí nemiloval, ten si doteď myslí, že když Arnie drží padoucha jednou rukou nad hlubokou roklí, tak druhou vyklepává dveře žlutého Porsche..(2.9.2008)

"Prosím nerušte mého přítele, spí jako zabitej". Společně s PREDÁTOREM nejlepší Schwarzenegger! Rozporcování končetin granáty, akce bez přestávky, lámání kostí, tekoucí krve z obrazovky, miliony kulek prolétávajících kolem diváka s nejvíce mrtvol, co může divák v akčňáku zhlédnout. Lester v top formě!(14.2.2012)

Teraz na chvíľku odbočím a budem hodnotiť srdcom, pretože Komando som videl ešte ako decko a vtedy som ešte takto objektívne hodnotiť nevedel, no tento film mi tak utkvel v pamäti, že si nemôžem dovoliť dať pod štyri hviezdičky. Ja viem, že z pohľadu reálneho je to úplná magorina, no z pohľadu čistej akcie je to teda parádny nárez, kde znova Arnie zabudne na roličku milujúceho otca a nastáva skutočný massacre. Nastupuje ako veľká voda, sám dočista vyhladí ostrov s celou armádou proti nemu a párkrát aj efektne zahlási. "Dochádza ti para Bennete!" :). 80%.(18.5.2006)

Ne ne, Arnie, neoblafneš nás.. ta stokilová kláda, co směle táhneš z lesa, je prokazatelná maketa, ale na druhou stranu jsme moc rádi, že tě zmrzlinové pikniky s roztomilou dcerkou „přestaly“ bavit a okolnosti tě donutili znovu nasadit onen sveřepý výraz neohroženého hrdiny. Nepřátel, a těch vskutku nebezpečných zvlášť, ti po světě stále pobíhá dostatek, a tak zásobníky tvých zbraní nikdy nedojdou. Vše korunuješ zběsilou popravou početné armádní ochranky a navíc to celé bereš s enormní nadsázkou. Díky ti za tuhle nesmrtelnou klasiku, ve které slovo nesmrtelný nebo lépe neprůstřelný dostává nový význam a forma mohutně vítězí nad obsahem!! Kdo v dětských letech nechtěl jít v tvých šlépějích, čapnout samopal a trochu si zastřílet?(12.12.2005)

Kamera se lačně popásá na svalech dřevorubce Arnolda přicházejícího s kládou ležérně přehozenou přes rameno k horské chatě. V prázdném domě sedí neznámý, rozvážně mluvící muž s knírkem. „Uděláte, co budeme chtít a my vám vrátíme vaši dceru. Co vy na to?“ „Tohle,“ zabručí Arnold alias bývalý plukovník John Matrix s kamennou tváří a střelí ho mezi oči, načež z kopce roztlačí únosci porouchaný vůz a řítí se v něm za unášenou dcerkou. Po řadě památných scén jako je skok ze vzlétajícího Jumba nebo zvednutí telefonní budky s padouchem uvnitř a jeho následné shození z útesu („Pamatuješ, jak jsem ti sliboval, že tě zabiju jako posledního? Lhal jsem.“) dospěje Matrix na ostrov se základnou únosců, jihoamerických pučistů. V nespočetněkrát parodované scéně na sebe navěsí „zakoupený“ arzenál a vyráží do boje s mnohonásobnou přesilou. Když už má pocit, že mezi záhony bílých růží v zahradě padouchovy vily postřílel, podřezal a vyhodil do povětří sdostatek mužů, přichází ke slovu z altánu vypůjčené vidle, sekera, mačeta a dokonce i koutouč cirkulárky. Konečně se dostává k hlavnímu padouchovi, kterého, po krátkém souboji na nože v kotelně, se slovy „Dochází ti pára?“ prošpikuje ze zdi vyrvaným kusem parního potrubí. 146 zmasakrovaných lidí, z toho 138 během jedné jediné čtyřminutové sekvence, taková je bilance Komanda Richarda L. Lestera z roku 1985, což z něj s přehledem činí nejkrvavější filmovou podívanou všech dob. Když je Matrixův trautmanovský velitel v průběhu filmu dotázán, co lze od z řetězu utrženého ex-vojáka očekávat, generál s úsměvem odpoví: „Třetí světovou válku.“ Sebevědomá demonstrace síly a silácké vyhrožování válkou v akčních filmech 80. let jako Rambo II a Rocky IV je jednoduchým vzkazem Reaganova kabinetu všem Američanům a celému světu – nebojíme se, ale vy byste měli.(30.7.2005)

• - John Matrix (Arnold Schwarzenegger) postupně jezdí ve filmu auty Chevrolet Blazer, model z roku 1973, Sunbeam Alpine z roku 1964, Porsche 911 Targa z roku 1969 a Cadillac Eldorado  z roku 1975. Bez újmy přežije jen poslední jmenovaný, všechna ostatní auta skončí jako vraky. (Stejšn)

• - Komando se točilo v Kalifornii v USA. (reich)

• - Spoiler: Film dlouho vévodil tabulce počtu mrtvých. Některé zdroje uvádí 102, jiné 88. Hlavní postava Matrixe (Arnold Schwarzenegger) má přitom na kontě 81 z nich. (Epistemolog)