Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 87 min (Director's cut: 92 min)

• Melies

2 / 10 Ra-ta-ta-ta!!! Bum! Bum! Plesk! Buch! Vedľa, smrade! Gŕŕŕ! Kde mám dcéru?! BUM! BAM! PRÁSK!!! ... Áno, asi nejako vyzerá tento drsný akčňák s oceľovým Arniem v ďalšej z jeho konverzačných úloh. Podľa môjho skromného názoru je to tuctová zlátanina, ale v prípade Komanda úplne rozumiem všetkým tým vysokým hodnoteniam - nostalgia je opojná droga, no mňa tento film v mladosti akosi minul a preto nemám jediný dôvod, prečo k nemu byť prehnane tolerantný.(6.1.2006)

Guilty pleasure. Čistokrevné béčko, které se stalo klasikou žánru akčních filmů. Namakaný korba Arnold trousí hlášku jednu za druhou, vybíjí jednoho záporáka za druhým a ještě se u toho tváří jako by to všechno bylo "jen tak mimochodem". Do toho geniální Hornerova hudba. Prostě paráda. Nejlegračnější a nejkrvavější Arnoldův film a zároveň moje srdcovka. :-) "Vezmeme si Cookovo auto. Už ho nebude potřebovat."(2.12.2006)

RETRO Vaše dcera je v nebezpečí plukovníku a jestli ji chcete zpátky, tak musíte spolupracovat. Jasný? NE!…. Arnieho svalstvo společně s akcí a keci o síle jedince v této ,,béčkové“ klasice. A když na závěr (ano je to trapný) použije k likvidaci soukromé armády všechny druhy zbraní, pilové listy a sekeru, mám ještě dnes spolu s ním pocit z poctivě odvedené práce. ,,NECHAL JSI NĚCO PRO NÁS JOHNE?“ ,,JEN MRTVOLY!!“(22.6.2008)

Tenhle film zabíjí i po letech, protože jeho nábojnicový pás debility je nekonečný a zupácká kapota nepromáčknutelná. Je fascinující pozorovat, jak dementní hlášky ve spojení s dementním přednesem Arnieho vytvářejí jakýsi magický kult braku. Stejně tak mě pořád tankuje, jak je film naranžovaný podle toho, aby se Arnold mohl v pravou chvíli svléknout a předvést nějaké to kulturistické pózování – vlastně se tomu podřizuje úplně všechno. Kdo chce pochopit, v čem dříve odporná svůdnost 80. let, musí pochopit Commando. A pochopíte ho jen tehdy, když máte v živé paměti to strašné trauma, že všichni spolužáci ho už viděli a vám to máma zatrhla.(22.8.2010)

Velice užitečný film, protože nás Big Arnie naučil: skákat z letadla bez padáku, nastavit odpočet na digitálních hodinkách, vyrvat z podlahy telefonní budku, naučil nás, jak správně držet člověka jednou rukou za jednu nohu nad srázem a jak ho efektně nechat spadnout dolů, díky Arniemu umíme rychle a levně nakupovat, bleskově se obléct do plné vojenské výzbroje a výstroje, střílet z pistolí, samopalů a raketometu, házet granáty, odpalovat bomby, vrhat ozubené disky z cirkulárky, sekat ruce mačetou, účinně zacházet s vidlemi...to však není vše...už také známe spoustu tvrďáckých hlášek, příkladně: "Zelený barety si dávám k snídani!!...A tohle je moje slabší ruka!!..Došla Ti pára, Bennette??"... a také jsme byli svědky toho, že slovo ,neprůstřelný´ zde nachází nový význam...bohužel film obsahuje spoustu chyb(nevíte, jestli štáb nemá na skladě ještě jednoho porscháka s autovyrovnávací karosérií??) a toporného až žádného herectví většiny herců. 57,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(19.6.2006)

• - Když Matrix (A. Schwarzenegger) sestřelí vojáka z pozorovací věže, ten při pádu prorazí zábradlí. V záběru je vidět, že zábradlí je připevněno lanky, aby nespadlo. (rakovnik)

• - Když Matrix (Arnold Schwarzenegger) nese Sullyho (David Petrick Kelly) k útesu za jeho levou nohu, je vidět v záběru Sullyho noha připoutaná k jisticímu lanu. (Jizni Tlapa)

• - Typ hydroplánu, který se ve filmu objevil, je Grumman Goose. (Foxhound#1)