Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 90 min (Director's cut: 92 min)

„Lojalita je síce dobrá vec, ale momentálne hrá v tvojom živote jdôležitejšiu rolu gravitácia.“ Kým iné akčné záležitosti 80. rokov 20. storočia (TERMINÁTOR, PREDÁTOR, SMRTONOSNÁ ZBRAŇ, SMRTONOSNÁ PASCA) sú výborné nielen "žánrové" filmy za 80 až 100%, KOMANDO je tupý akčný film, ktorý ak ste nevideli ako deti a uvidíte ho dajme tomu až po dvadsiatke, ťažko vás nadchne. Pre mňa je to nostalgická bomba a i preto volím ostré hodnotenie 80%. Ale vlastne to nerobím príliš rád a ak mi niekto s vážnou tvárou povie, že je to dobrý film, nebudem vedieť, čo si mám o ňom myslieť(naozaj sa chce niekto baviť o scenári, psychológii a hereckých výkonoch?). KOMANDO je ultra macho nálož, plná krvi, drsných ručných bitiek, výbuchov a dialógov takých siláckych, až myká kútikmi úst.(29.11.2005)

Vzniknout Komando dnes, bude považováno za úžasně parodizující akční béčko, které se vysmívá filmům z osmdesátých let. Filmům jako bylo... právě Komando. Nejznámější počin akčního rutinéra Marka L. Lestera byl vždycky úžasně vtipnou záležitostí, s postupem času ale jako by ubývalo nechtěného humoru a přibývalo záměrného. Touto evolucí samozřejmě prochází divák, nikoliv Komando - nicméně kdo dnes dokáže brát vážně scény, v nichž Arnold na rameni nese čtvrttunovou kládu, případně v jedné osobě vyhlazuje ostrov plný žoldáků? Kdysi se možná Komando vážně bralo, taky si vysloužilo svou úsměvnou pověst, oproti svým vrstevníkům ale předběhlo dobu a stalo se nechtěnou učebnicí akčních klišé a přešlapů osmdesátých let. Učebnicí vtipnou, údernou a svým způsobem nenapodobitelnou. Stýská se nám, Arnolde.(1.5.2012)

Tenhle film zabíjí i po letech, protože jeho nábojnicový pás debility je nekonečný a zupácká kapota nepromáčknutelná. Je fascinující pozorovat, jak dementní hlášky ve spojení s dementním přednesem Arnieho vytvářejí jakýsi magický kult braku. Stejně tak mě pořád tankuje, jak je film naranžovaný podle toho, aby se Arnold mohl v pravou chvíli svléknout a předvést nějaké to kulturistické pózování – vlastně se tomu podřizuje úplně všechno. Kdo chce pochopit, v čem dříve odporná svůdnost 80. let, musí pochopit Commando. A pochopíte ho jen tehdy, když máte v živé paměti to strašné trauma, že všichni spolužáci ho už viděli a vám to máma zatrhla.(22.8.2010)

"Prosím nerušte mého přítele, spí jako zabitej". Společně s PREDÁTOREM nejlepší Schwarzenegger! Rozporcování končetin granáty, akce bez přestávky, lámání kostí, tekoucí krve z obrazovky, miliony kulek prolétávajících kolem diváka s nejvíce mrtvol, co může divák v akčňáku zhlédnout. Lester v top formě!(14.2.2012)

"Líbíš se mi, Sully, proto tě zabiju jako posledního", "Zelený barety si dávám k snídani, a zrovna teď mám velkej hlad" - hláškovitosť rozhodne nechýba a akcii je tiež dostatok. "Máte zavazadla? Jen jeho" .K tomu si prirátajte ešte správne vybičovanú hudbu Jamesa Hornera. Komando sa kludne môže zaradiť medzi najlepšie Schwarzeneggrové snímky aj s tými chybami., "Řeknete mi, co se to děje? Jo, chlap kterýmu jsem důvěřoval mě chce zabít. To chápu, já vás znam 5 minut a chci vás zabít taky!" Obľúbený soundtrack: Main Title. 95% - 5*(29.7.2010)

• - Když Matrix (A. Schwarzenegger) sestřelí vojáka z pozorovací věže, ten při pádu prorazí zábradlí. V záběru je vidět, že zábradlí je připevněno lanky, aby nespadlo. (rakovnik)

• - Matrix (Arnold Schwarzenegger) nosil stejnou vestu jako výsadková jednotka Air Force. (Džejkop)

• - Arnold Schwarzenegger kvůli roli absolvoval bojový výcvik a získal druhý stupeň černého pásu. (Džejkop)