Komando

Commando

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 87 min (Director's cut: 92 min)

Guilty pleasure. Čistokrevné béčko, které se stalo klasikou žánru akčních filmů. Namakaný korba Arnold trousí hlášku jednu za druhou, vybíjí jednoho záporáka za druhým a ještě se u toho tváří jako by to všechno bylo "jen tak mimochodem". Do toho geniální Hornerova hudba. Prostě paráda. Nejlegračnější a nejkrvavější Arnoldův film a zároveň moje srdcovka. :-) "Vezmeme si Cookovo auto. Už ho nebude potřebovat."(2.12.2006)

Dnes sa na tomto filme skor zasmejem, lebo take vysoke hodnotenie ako 72% na CSFD nie je normalne pre takyto film, ale uplne to chapem. Ved prave na tomto filme som vyrastal, ked moj otec mal zaciatkom 90-tych rokov este staru VHS-ku, na ktorej bol pred Komandom nahraty Rambo 2 so simultannym prekladom, teda s jednym hlasom za vsetky postavy. To mi ale vtedy nevadilo. Vyhodou bolo, ze som si vsetky tie akcne sceny s perfektnou hudbou od Jamesa Hornera mohol pozriet stale znova a znova a znova:-) A taktiez, kto by to bol povedal, ze vtedy pre mna este neznamy James Horner je stvoritelom soudtrackov STATOCNEHO SRDCA (1995) alebo TITANICU (1997)... 28.03.2009 ________ Arnold Schwarzenegger - (John Matrix) +++ Rae Dawn Chong - (Cindy) +++ Dan Hedaya - (Arius) +++ Vernon Wells - (Bennett) +++ Bill Duke - (Cooke) +++ James Olson - (Major Generál Franklin Kirby) +++ David Patrick Kelly - (Sully) +++ Alyssa Milano - (Jenny Matrix) +++ Bill Paxton - (Policajt) +++ Produkcia: Joel Silver +++ Hudba: James Horner +++ Nemecka Cinema - 75%(24.9.2006)

Zásadně nehodnotím filmy z nostalgie, ale nehledě na dojem v dětství, vždy hodnotím podle dojmu aktuálního ... Komando by snad mohlo být jedinou výjimkou, protože na něm a "Krvavém sportu" jsem prostě vyrostl. Roky nebylo nic, co by tyto dva filmy u mne mohlo překonat, než jsem trochu dospěl a zjistil, že jsou i zajímavější věci ve filmech, než je střílení a kopání lidí do hlavy ... Komando, je ovšem stále můj osobní "kult" Arnolda Schwarzeneggera, naprostá bomba a jednička v oblasti akčních filmů 80. let. Tohle jsou 80. léta v celé svojí parádě, podobně jako perfektní Stalonova "Cobra". Komando je film, který byl Arnoldovi v době jeho největšího nášlapu v kariéře a stejně tak nejvyšší fyzické kondici, doslova ušit na míru. Komando je film, který dělá Arnolda a Arnold dělá Komando ... Každá scéna, každý střih, každý pohyb, každá grimasa, každý výstřel, každá hláška, vše je zde jen a jen pro vytvoření dojmu naprosto ultimátního "lidského stroje na zabíjení", kterému šmejdi mohli udělat to nejhorší, co snad koho může napadnout - únést dceru a vyrušit ho z jeho klidného rozjímání v horách. Komando má naprosto dokonalý střih a díky tomu ve své době právě tolik vynikalo, z dnešního pohledu je to takový "Bourne" 80. let. Střih je tak perfektní, že běžný divák nepozná (a hlavně v té době nepoznal) spoustu věcí, které přímo řeší ... Prostě divák má dojem, že to dělá Arnold, ale Arnold to předvádí díky úžasnému preciznímu střihu (viz příklad za všechny - převrácení výtahu přes záda). Celý film je navíc prošpikován dokonalými hláškami, které Arnold cedí jednu za druhou a některé snad nikdy nezestárnou. Vše je úžasně dokreslováno nadčasovou, perfektní hudbou, která drží diváka ve střehu od začátku, je to příjemný "minimal" styl, který v té době jako hudební styl elektronické hudby ještě vlastně neexistoval. A finále ... obrovský, nekonečný akční orgasmus, který rozdělil akční filmy "před" Komandem a "po" Komandu. Ani Stalone se nemohl tomuto rovnat ve svém "Rambovi" a "Kobře" ... ani žádný jiný akční hrdina té doby. Vyjma honkongských pecek od Johna Woo. V čemž nechápu potom buď přehnané hodnocení těchto akčních "bratrů" z východu tady na csfd, nebo nedocenění "Komanda" právě v oblasti akčního filmu, kde prostě dle mého má naprosto jasné svoje prvenství. Toto je prostě akční film a Arnold ve své nejlepší formě 80. let. a pokud je z určitého pohledu kýčovitý, naivní a hloupý, tak taková bohužel byla celá 80. léta...(7.12.2007)

Teraz na chvíľku odbočím a budem hodnotiť srdcom, pretože Komando som videl ešte ako decko a vtedy som ešte takto objektívne hodnotiť nevedel, no tento film mi tak utkvel v pamäti, že si nemôžem dovoliť dať pod štyri hviezdičky. Ja viem, že z pohľadu reálneho je to úplná magorina, no z pohľadu čistej akcie je to teda parádny nárez, kde znova Arnie zabudne na roličku milujúceho otca a nastáva skutočný massacre. Nastupuje ako veľká voda, sám dočista vyhladí ostrov s celou armádou proti nemu a párkrát aj efektne zahlási. "Dochádza ti para Bennete!" :). 80%.(18.5.2006)

• dobytek

Když mi bylo tak 10 let, tak jsem to hrozně žral, ale za nějakou nostalgii žádný hvězdičky rozdávat nebudu. Když jsem to viděl naposledy, tak mi to připadalo neskutečně pitomý a nejvíc me tak bavilo sledovat, kolik v tomhle filmu tvůrci nasekali chyb. Jinak honička v Komandu mi připomněla Bullitův případ, kde se několikrát za sebou objeví zelenej VW brouk. Tady zase Arnie asi 10× předjede stříbrnej Renault 5, kterej je o to nápadnější, že mu nesvítí jedna obrysovka. Ovšem s amatérskym rychlodabingem z 80. let by to bylo asi za 5 hvězdiček :-)(1.5.2006)

• - Na filmu se podílelo 54 kaskadérů. Kaskadérů bylo o 17 víc než hereckých představitelů. (Epistemolog)

• - Když se Matrix připravuje na poslední boj, dá si vestu, vyzbrojí se a teprve pak sa začne malovat černou barvou po rukou i po tváři. Když si vestu svlékne, je pomalovaný i na hrudi. (Terva)

• - John Matrix (Arnold Schwarzenegger) postupně jezdí ve filmu auty Chevrolet Blazer, model z roku 1973, Sunbeam Alpine z roku 1964, Porsche 911 Targa z roku 1969 a Cadillac Eldorado  z roku 1975. Bez újmy přežije jen poslední jmenovaný, všechna ostatní auta skončí jako vraky. (Stejšn)