Komando

Commando

• Československo

Komando

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

USA, 1985, 87 min (Director's cut: 92 min)

"Prosím nerušte mého přítele, spí jako zabitej". Společně s PREDÁTOREM nejlepší Schwarzenegger! Rozporcování končetin granáty, akce bez přestávky, lámání kostí, tekoucí krve z obrazovky, miliony kulek prolétávajících kolem diváka s nejvíce mrtvol, co může divák v akčňáku zhlédnout. Lester v top formě!(14.2.2012)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $35,100,000Tržby Celosvetovo $57,491,000"Najzábavnejšie a najakčnejšie Béčko!" Arnold to tam pekne masakruje a to ja moc rád. Tendencia hlášok voči streľbe na rovnakej úrovni, fakt rachot. /80%/(19.5.2005)

Kamera se lačně popásá na svalech dřevorubce Arnolda přicházejícího s kládou ležérně přehozenou přes rameno k horské chatě. V prázdném domě sedí neznámý, rozvážně mluvící muž s knírkem. „Uděláte, co budeme chtít a my vám vrátíme vaši dceru. Co vy na to?“ „Tohle,“ zabručí Arnold alias bývalý plukovník John Matrix s kamennou tváří a střelí ho mezi oči, načež z kopce roztlačí únosci porouchaný vůz a řítí se v něm za unášenou dcerkou. Po řadě památných scén jako je skok ze vzlétajícího Jumba nebo zvednutí telefonní budky s padouchem uvnitř a jeho následné shození z útesu („Pamatuješ, jak jsem ti sliboval, že tě zabiju jako posledního? Lhal jsem.“) dospěje Matrix na ostrov se základnou únosců, jihoamerických pučistů. V nespočetněkrát parodované scéně na sebe navěsí „zakoupený“ arzenál a vyráží do boje s mnohonásobnou přesilou. Když už má pocit, že mezi záhony bílých růží v zahradě padouchovy vily postřílel, podřezal a vyhodil do povětří sdostatek mužů, přichází ke slovu z altánu vypůjčené vidle, sekera, mačeta a dokonce i koutouč cirkulárky. Konečně se dostává k hlavnímu padouchovi, kterého, po krátkém souboji na nože v kotelně, se slovy „Dochází ti pára?“ prošpikuje ze zdi vyrvaným kusem parního potrubí. 146 zmasakrovaných lidí, z toho 138 během jedné jediné čtyřminutové sekvence, taková je bilance Komanda Richarda L. Lestera z roku 1985, což z něj s přehledem činí nejkrvavější filmovou podívanou všech dob. Když je Matrixův trautmanovský velitel v průběhu filmu dotázán, co lze od z řetězu utrženého ex-vojáka očekávat, generál s úsměvem odpoví: „Třetí světovou válku.“ Sebevědomá demonstrace síly a silácké vyhrožování válkou v akčních filmech 80. let jako Rambo II a Rocky IV je jednoduchým vzkazem Reaganova kabinetu všem Američanům a celému světu – nebojíme se, ale vy byste měli.(30.7.2005)

Mezi Terminátorem a Predátorem měl Arnold tak akorát chvilku času na to, aby vylidnil jeden ostrov nedaleko LA. Šmejdi v čele s Hedayou a Vernonen Wellsem si bohužel neuměli spočítat, že když Johnu Matrixovi unesou dceru, tak dlouhý život je vskutku čekat nebude a víc než penzíjní spoření by se měli začít starat o to, jestli včas zaplatili topenářům za parovodní potrubí. Komando je skvělá pecka, která nezklame ani po letech a s nadšením sleduju ty úžasné boty, kládu na rameni nebo roztláčení auta a následnou jízdu lesem bez brzd. Prostě Arnold se vyřádil a kdybych měl vyjmenovávat všechny kousky, kterými nás tady zásobuje, tak by můj komentář byl pořádně dlouhý. Proto do toho hodím pořádné vidle a rozloučím se slibem že Sallyho zabiju jako posledního. 100%(13.12.2017)

Jedno z těch nezapomenutelných akčních béček s ještě mladým Arnoldem Schwarzeneggerem, ve kterém je spousta klišé, chyb, nelogičnosti a ROFL hlášek. Teď, když jej opět vidím, si vlastně uvědomuji, že tu Arnie paroduje i samotného Terminátora, viz "I'll be back, Bennett.". Finální párty na ostrově je pak unikát sám o sobě, Arnie zde se zapnutým GOD módem a notně vybaven arzenálem celé jednotky, pokropí vše, co mu přijde pod hlaveň M78. Zajímavé však je, že i přes všechny negativní aspekty, které snímek předvádí, se na něj dá dívat i po třiadvaceti letech. (6/10)(14.7.2003)

• - V roce 1986 napsal scenárista De Souza scénář pokračování, jež měl režírovat John McTiernan. Příběh vycházel z knihy "Nic netrvá věčně", ale Schwarzenegger se nechtěl k roli plukovníka Matrixe vracet. Scénář byl poté přepracován a posloužil jako základ jiné legendy - filmu Smrtonosná past (1988), které McTiernan velel. (Hans.)

• - Při detonaci nastražených náloží vybuchne i pozorovací věž, ačkoli tam Matrix (A. Schwarzenegger) nálož neumístil. (rakovnik)

• - John Matrix (Arnold Schwarzenegger) postupně jezdí ve filmu auty Chevrolet Blazer, model z roku 1973, Sunbeam Alpine z roku 1964, Porsche 911 Targa z roku 1969 a Cadillac Eldorado  z roku 1975. Bez újmy přežije jen poslední jmenovaný, všechna ostatní auta skončí jako vraky. (Stejšn)