Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nezaměstnaný syn bohatého průmyslníka James Walter Wayland je obviněn z brutální vraždy mladé prostitutky. Dvojice vyšetřujících policistů je přesvědčena o jeho vině, ale přímé důkazy chybí a tak se jej snaží sérií výslechů na detektoru lži přinutit k přiznání. Začíná strhující souboj nervů, na jehož konci nebude lehké odlišit co je pravda a co lež... Kasovně úspěšné, nízkorozpočtové komorní drama z r.1997 je postavené především na hereckých výkonech ústřední trojice - Tim Roth, Michael Rooker a Chris Penn. (Vojcl)

(více)

Recenze (30)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Obrovský komerční (i Oskarový) úspěch Singerových Obvyklých podezřelých zřejmě vedl k tomu, že Jonas Pate zfilmoval hodně podobnou látku - geniální a vysoce inteligentní jedinec (IQ 151) rozehraje svou složitou psychologickou HRU s policií zastupovanou dvěma detektivy (IQ 105 a 130) obsluhujícími detektor lži, kteří sami nemají čisté svědomí a jejich pozice tedy nejsou tak pevné, jak by se mohlo v schématu vyslýchající - vyslýchaný zdát... Je zajímavé sledovat, kdo všechno je v tomhle filmu lhář a jak se vyvíjí zajímavě propracované psychologie postav. Snímek funguje v daném žánru bezproblémově, nezbytností je nečekaná pointa na konci filmu a překvapením téměř komorní rámec celého dramatu, Tim Roth je tradičně herecky skvělý a Renée Zellweger coby femme fatale přitažlivá jako už nikdy... Co více si od postmoderní noir detektivky přát? Podobné filmy: Obvyklí podezřelí, Interview, Nerovná partie ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Z tohohle fimu mi šla hlava kolem, a to nejen díky hutné atmosféře a parádnímu zdravotnímu stavu hlavního hrdiny. Shodou podivných okolností jsem totiž ke Lháři překládala titulky, aniž bych samotný film viděla. Srovnat si potom, co jsem jim to vložila do úst a co doopravdy řekli, bylo místy docela úsměvné. Co ovšem úsměvné nebylo, to byl vypočítavý bastard Tima Rotha, kterého bych si zfleku vzala domů do vitríny na koukání. ()

Reklama

igi B. 

všechny recenze uživatele

Sugestivní filmek! . . . Na malé ploše výslechové místnosti - skvěle sehraná partie mezi dvěma detektivy, >neobvyklým< podezřelým a detektorem lži. Lhát mají důvod (krom stroje, ten se jenom může plést, že... ;-) všichni a jak známo, i polygraf se dá obelhat! A nakonec, i když je pravda, že PRAVDA JE jako vždycky JEN JEDNA, málokdy však vpravdě zvítězí! . . . Skvěle gradující atmosféru filmu nakonec >totálně< završí (i když z hlediska vývoje příběhu - viz tajemné pilule - trošku předvídatelné) stylové finále a je jen na divákovi, aby si sám ujasnil, cože byla vlastně pravda a nezvítězil-li jako obvykle ten největší lhář... ;-) . . . Čtyři hvězdičky tedy za film jako takový - a jednu beze lhaní navíc za famózní hereckou kreaci Tima Rotha, jehož epileptický piják absinthu (nebo to byla všechno jen lež? ;-) byl postavou hodnou jednoho opravdu zaslouženého Oscara, kterého - a to je pravda - za tuhle roli bohužel nedostal... - - - - - (Poprvé viděno kdysi dávno v tv, komentář zde /po znovuzhlédnutí v pravém původním znění na dvd/ jako opravdu sedmý - 14.9.2009) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Psychologicky laděné kriminální drama, které spoléhá na rafinovaný scénář a herecké obsazení v čele s Timem Rothem. Není to ani tak film o jedné brutální vraždě, jako spíš hra na kočku a myš, kde se až do samého závěru neví, kdo přesně je tou myší a kdo kočkou. Souboj mezi dvěma vyšetřovateli a jedním obviněným si vystačí po drtivou většinu stopáže s jedinou místností a jedním detektorem lži. Drama je vystavené na dialozích, kameře a špičkovém herectví tří hlavních mužských postav. Díky nim chemie mezi protihráči funguje znamenitě a film je silný právě v těch momentech, kdy se střetávají jejich intelekty. Je to film o lžích a manipulaci. Ženy ve filmu nejsou podstatné, ani Renée Zellweger nemá velký prostor, je to konec konců film natočený ještě před tím, než se stala uznávanou hvězdou. Problémem je, že podobné thrillery jsou vystavené až příliš efektně, jsou zkrátka vykonstruované tak, aby diváka co nejvíc šokovaly, a celá ta složitá hra obvykle nepočítá s řadou zásadních detailů, jinými slovy logika jednání postav poněkud skřípe a sebegeniálnější plán nepočítá s tím, že by oběť mohla učinit krok stranou. Je to zkrátka hollywoodský film, nad kterým je lepší hlouběji nepřemýšlet. Schéma filmu trochu připomíná mnohem slavnější Základní instinkt s tím rozdílem, že na Sharon se holt koukalo mužskému publiku líp než na tři mračící se chlapy. Nejlepší herec na plátně pro mě byl Chris Penn, bohužel hodně nedoceňovaný herec, který dokázal svému policistovi vtisknout lidskost a naivitu zároveň. Celkový dojem: 60 %. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jsi trochu divný, Jamesi. Víš to? - Byl jsem informován!" Může být číslo 151 vyšší než součet 122+102? Jistě! Tedy pokud se jedná o porovnání IQ podezřelého s vyšetřujícími. Možná se při tomto souboji mozkových závitů poněkud pozapomnělo na zábavu, možná je to celé trošku přerafinované, ale já jsem se dokázal přiměřeně pobavit. Navíc to ve mně probudilo myšlenku, zda jsem vůbec někdy viděl film, ve kterém by na detektor lži připojili někoho, kdo by ho neuměl oblafnout. Zatím mě nic nenapadá. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama