Dlouhé dopoledne (TV film)

Československo, 1969, 55 min

Uz viem, preco bol film trezorak, rovnako ako Kladivo na Carodejnice 1969 alebo prodavac Humoru 1984. Perfektne zobrazenie budovatelskeho systemu Komancov, teda odborne komunistov, ktori idu dopredu, stale dopredu a neustale dopredu ... obavam sa, ze smerom dopredu znacne smrdi sira. Jiri Vala /Nocni host 1961/ na urovni. 88 %(10.10.2017)

(2x) ,,Nejste tady proto, aby jste dýchali čerstvý vzduch. Za odměnu se jezdí do Karlových Varů, za lumpárnama sem - nikdo vás sem nezval!" Díky některým dialogům mezi vězněmi i policejty je Dlouhé dopoledne film místy neuvěřitelně komický, ale jako celek spíše mrazivá záležitost. Odvážné téma politických procesů 50.let, v úžasném komorním zpracování se silným vystupňováním a životními výkony Jaroslava Moučky a Jiřího Němečka, naprosto jedinečný je i Jiří Vala jako uniformovaný náčelník. Nekompromisní, drsné, psychologické a současně obohacující mimo jiné v pohledu do (někdy hrůzostrašné) národní historie z hlediska společenského a politického. Vynikající trezorový snímek 60. let!! (95%)(28.4.2018)

Tak tohle bylo naprosto skvělé! Skvěle napsaná hra se skvělými dialogy, skvěle odehraná všemi zúčastněnými. Konverzační drama na velmi malém prostoru ukazující nespravedlnost politických procesů, zoufalou bezvýchodnost situace jednoho nevinně odsouzeného i absurditu celého systému. Jedna vězeňská cela obsazená řadou rozdílných postav, osudů a také povah a názorů a jeden nově příchozí chudák (přesvědčivý Moučka) čekající na obnovu procesu, který i po všech letech věznění naivně doufá v právo. Vedle toho tupost a omezenost některých bachařů, ale bez černobílého pohledu, protože téměř každý z nich má i lidské momenty (i když z té lidskosti může někdy mrazit) a mnozí, vlastně většina, je z pobytu ve věznici otrávená v podstatě stejně jako vězni a stejně jako oni na to reagují dle rozdílnosti svých povah, od tvrdosti přes občasnou smířlivost po rezignaci, s tím rozdílem, že oni mohou po osmi hodinové šichtě jít domů. Proti tomu cynický právník, předstírající lidskost a preferující prý pro své svědomí osobní styk, ale naprosto chladný a bezcitný, ovšem s dokonalou fazónou, svině s uhlazeným chováním gentlemana. Výborný Přeučil, který se svého slizouna zhostil s gustem. A nakonec velitel věznice, který sice slouží režimu, drží se důsledně předpisů a umí být k vězňům i nepříjemný, sám uznává přínosnost vězení pro některé odsouzené a přátelsky konverzuje s Přeučilem, ale zároveň působí, jako by si kdesi uvnitř uvědomoval Moučkův tíživý osud a snad i nespravedlnost jeho uvěznění, takže se zdá (alespoň ve mně Valův herecký projev vyvolal ten dojem), že se na Moučku na konci neutrhne ani tolik proto, že je rozzlobený na něj, ale spíše obecně z celé situace, která je mu vlastně hrozně nepříjemná a trapná. Přesto mu ale ten balíček o půl kila sníží. Vynikající Vala, který své postavě opět dokázal vtisknout plasticitu, nejednoznačnost i určitou dávku komičnosti, ačkoli na to měl de facto jen pár minut. Je s podivem, že tohle mistrovské dílko vůbec mohlo vzniknout, ale v šedesátém devátém to ještě šlo. Naproti tomu není nijak překvapivé, že skončilo v trezoru. ,, Tak vidíte, že s vámi postupujeme s maximální benevolencí.",, Budete mít návštěvu a balíček, to se taky tak často nestává." ,, Přece vám tady nikdo nechce ubližovat, chlapi. Dyť jste naši lidi, i když jste udělali nějakou tu chybu v životě, ne? Tak vidíte, sami to musíte uznat. Jsme přece lidi, hergot."(23.3.2019)

"Ale Koval, Vy přece víte, proč sedíte..." Několikaleté čekání na pár minut, aneb výsměch do tváře pomocí byrokratického systému budovatelů, kteří jdou kupředu, zpátky ni krok. Já si myslím, že role J. Moučkovi sedla, přesně takto si představuji režimem sklíčeného hospodáře. Úlisný předseda soudu v podání J. Přeučila, to podtrhuje a Jiří Vala jako náčelník věznice dolaďuje. Dokonalý demonstrativní snímek, který neměl v nastávající době šanci k životu, naštěstí se dochoval. Velká škoda, že v titulcích není uveden autor hudby, která je neskutečně nadčasová.(24.5.2013)

Drama se odehrává v omezeném prostoru vězeňské cely, kterou sdílí několik vězňů. Zatvrzelý partyzán, který i přes svůj trest obhajuje systém, rozkrádač národního hospodářství, nemastný mladíček či naopak vetchý, ale zvrhlý dědek. Údajný kulak, který se stává jejich novým spolubydlícím nepřestává doufat, že nakonec se ta spravedlnost přece jen nějak projeví a on bude moci jít domů. Otázkou je, zda mu to byrokratická šavle režimu umožní. Bachaři působí spíš jako takové karikatury, ale ukazuje se, že i mezi nimi jsou v podstatě "lidé"....ovšem kdo dostane skoro tříkilový balík .... co by ještě chtěl?(4.7.2013)