poster

Rozhlédni se, člověče (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1998, 4 h 45 min (Minutáž: 19 min)

Scénář:

Bedřich Ludvík

Kamera:

Josef Nekvasil

Hrají:

Luděk Munzar
(další profese)
 • Jirkacek
  ****

  Patnáctidílný český seriál Rozhlédni se člověče jsem si jako milovník přírody a cestování nemohl nechat ujít. Navíc jsem si byl jistý určitou kvalitou pořadu, protože se jednalo již o třetí podobný seriál, který moderoval Luděk Munzar. Ten nás zasvětil do hledání pramenů českých řek, pak jsme s ním lezli po stromech, ale úplně prvním počinem bylo mapování našich rozhleden. V době vzniku seriálu tedy v roce 1998 byl takový nápad zcela ojedinělý a jej velice rád chválím, protože nic takového tady ještě nebylo. Tvůrce seriálu Bedřich Ludvík by měl za tento nápad dostat pochvalu před nastoupenou jednotkou a diplom ručně podepsaný. Dokonce šikula Béďa natočil i ústřední a potažmo jedinou píseň, která nebyla naštěstí tak omílaná jako v pramenech a tak jsem si ji rád poslechl. A nesmím zapomenout na řeči, které vedl Munzar u některých věží, jednalo se o pěkné a zasvěcené slova a já za to skvělé povídání tleskám. Měl jsem pocit, že ty romantické věty vyslovuje od srdce a nejedná se o naučený text. Pro mne jako člověka, který ještě nejezdil po českých památkách jako dnes, se jednalo o naprosto zlomový seriál, díky němuž jsem získal inspiraci a vřelou touhu všechny ty krásné věže poznat a rozhlédnout se z nich po naší krajině. Trvalo to ještě pár let, ale má touha začala býti naplňována a vzhledem k tomu, že od té doby vzniklo mnoho nových rozhleden, svůj cíl jsem splnil na tisíce procent. Dá se vlastně říci, že seriál Rozhlédni se člověče vyhlídkové stavby tak zpopularizoval, že se začaly nové věže stavět skoro na každém kopci - a to je dobře. Alespoň lidé nesedí doma na zadku a chodí za nimi, protože rozhledny nožičky nemají a do obýváku našinci rozhodně sami nepřijdou. Když použiji to slovo, tak v historickém seriálu nám Luděk Munzar díky létání vrtulníkem ukázal například tyto rozhledny - ve Čechách to byl Děd, Městská hora v Berouně, Petřínská rozhledna, Říp, Jiráskova chata, Kleť, Ještěd, Nisanka, Petřín, Rašovka, Slovanka, Smrk, Chlum, Chlum u Plzně, Koráb, Děčínský Sněžník, Sokolí vrch, Strážný vrch, Studenec, Vlčí hora, Bismarckova rozhledna, Klínovec, Olověný vrch, Plešivec, Růžový vrch, Strážiště, Tisovský vrch, U Strejců, Vlčí hora, Bohušův vrch, Bučina, Diana, Kamzík, Krásenský vrch, Vyhlídka Karla IV., Dyleň, Kraví hora, Kurzova rozhledna, Poledník, Svatobor, Suchý vrch, Vrátenská hora a na Moravě jsme si pak prohlédli Minaret, Babí Lom, Zlatý Chlum, Cvilín, Háj, Ježník, Strážiště, Alexandrova rozhledna, Babylon, Brdo, Bílá hora, Súkenická (Čarták), Čebínka, Horní les, Karasín, Kraví hora, Lhotka, Modrá, Oslednice, Panorama, Podvrší, Rosička, Rozhledna Alfonse Muchy, Slunečná, Svatý Kopeček, Tišnov, Travičná, Velká Čantoryje, Velký Lopeník atd. Rád bych touto cestou poděkoval tvůrcům pořadu a je škoda, že se ano po dvaceti letech někdo nepokusil na místa vrátit a natočit změny, kterými si ona místa za ty léta prošla. Každopádně si seriál Rozhlédni se, člověče u mne vysloužil čtyři rozhlednové hvězdy ****.(2.8.2018)

 • Kovaja
  *****

  První a nejstarsi z trilogie putování dua Munzar-Ludvík po skvostech naší vlasti na zavede do ruznych koutu republiky a provede nas po vsech moznych rozhlednach a hlaskach a prida mnohdy nejednu povest.Velmi podarena vec,se skvelou titulní pisnickou ktera se urcite kazdemu vryje do pameti "Rozhlédni se človeče,než Ti život mezi prsty uteče....."(20.2.2008)

 • hostivít
  *****

  Ze všech tří "munzarovských" cyklusů je tento beze sporu nejlepší. Rozhledny jsou totiž opravdu českým unikátem, nikde jinde jich tolik nenajdete. Jsou rozmanité, odráží se v nich historie našeho státu, jsou ve spojení s přírodou - zkrátka magická místa. Munzar je vynikající průvodce. Nevím, proč ostatním tolik vadí někdy patetický projev. Mě k tomu naprosto sedí. Více takových podniků.(19.12.2008)

 • Leonora
  ****

  K tomuto cyklu mám zcela stejný komentář jako k ostatním, takže vlastně pouze kopíruju ze Zpět k pramenům: Dodatečně a s odstupem let odebírám hvězdičku za ten dementní a příšerně zpívaný hit, který cyklus provází. To je ostatně tragedie u všech páně Munzarových a spol. chvályhodných počinů tohoto typu. Munzar svým způsobem navazuje na Čáslavského, který ovšem díky své orientaci na pamětníky zákonitě nemohl zaujmout širší spektrum diváků. Na Munzara pak zase navazuje Cílek se svým novátorským pohledem na krajiny kulturní. Už si jenom dovolím malou poznámku k těm, kteří tento a ostatní tyhle pořady poslali do horoucích pekel: Každý, kdo nechápe význam vychovávání národa ke vztahu k přírodě a pamětihodnostem je NAPROSTÝ křupan a v zájmu civilizace by se raději neměl množit...(4.10.2011)

 • MM_Ramone
  *

  Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale dokumentárny projekt "Rozhlédni se, člověče" ma fakt nebavil. Exkurzia po českých, moravských a slezkých rozhliadniach ma nudila. Asi to bude tým, že ako Slovák som nepociťoval ten príjemný, hrdý patriotizmu českého diváka, ktorý sa mohol kochať pohľadmi na svoju vlasť. No najviac ma iritoval samozvaný filozof Luděk Munzar. Tie jeho reči, mimika, gestá a všetko ostatné mi neskutočne liezli na nervy. Nesympatický, slizký chlap. *(16.11.2017)

 • - Režisér Ludvík se před natáčením rozhodoval zda-li se průvodcem po rozhlednách stane David Vávra či Luděk Munzar. Po poradě s dramaturgem Vackem dostal přednost pan Munzar. (Stocki)

 • - Prvním natáčecím dnem se stalo pondělí 25. května 1998. (Stocki)