poster

Rozhlédni se, člověče (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1998, 4 h 45 min (Minutáž: 19 min)

Scénář:

Bedřich Ludvík

Kamera:

Josef Nekvasil

Hrají:

Luděk Munzar
(další profese)
 • krabatt76
  *****

  Výborný,výborný,výborný a ještě asi tisíckrát říkám výborný seriál."Rozhledny" byl první ze seriálů za kterými autorsky stojí pan Ludvík.První a nerad bych ublížil těm dalším (stromům,pramenům a věžím),ale asi nejlepším seriálem z těchto čtyř.Pro mne jsou rozhledny něčím co tak nějak do přírody přirozeně patří.Něco kdy ještě člověk neměl tolik sil a technických prostředků,aby své okolí ku svému mnohdy pochybnému prospěchu a blahobytu likvidoval,využíval a nenávratně ničil.Rozhledny naši předci (..a nerozlišuji jestli Němci,Rakušani nebo Češi) nestavěli přeci proto aby se po absolvování namáhavé PĚŠÍ túry na vrchol dívali na hnědouhlenou pánev,satelitní městečka,mnohahektarové průmyslové komplexy,ale proto aby se rozhlédli okolo své nejbližší rodné hroudy,německy tzv.Heimatu.Přehlédli krajinu která jim byla po staletí místem zrození,domovem,živitelkou i hrobem.Byla to doba kdy i obyčejná žena,když vyšla na ulici,tak se upravila jako dáma.Přesně tak jak jsem si všiml na mnoha starých pohlednicích,kde se turisté či nedělní výletníci oděni do krásných secesních šatů a obleků nechali na vrcholech kopců s rozhlednami "zvěčnit" objektivy deskových fotoaparátů . Jsem moc rád,že snad i díky všem co se na seriálu podíleli,se lidé o své okolí více zajímají,staré ; rozhledny opravují a zachraňují často v hodině dvanácté (např. "naše" rozhledna na kopci Studenec u České Kamenice).Rozhledny jsou pro mne příjemným setkáním s prací člověka v kdysi divoké přírodě, s dobou kterou si asi mnozí z nás (včetně mě :-) příliš idealizují,zjednodušují a přikrášlují ,ale cítí že doba ve které první rozhledny vznikali měla něco do sebe.Něco co dnes nevnímáme,nebo po čem šlapeme....Ještě jednou tedy díky pane Ludvíkovi a jeho kolegům, díky panu Munzarovi za komentář ze kterého je dobře cítit že jen nečetl scénář,díky i osádkám vrtulníku Armády České republiky za skvělou práci ze které vzni kly krásné letecké záběry rozhleden a celé naší země vůbec......(15.1.2011)

 • hostivít
  *****

  Ze všech tří "munzarovských" cyklusů je tento beze sporu nejlepší. Rozhledny jsou totiž opravdu českým unikátem, nikde jinde jich tolik nenajdete. Jsou rozmanité, odráží se v nich historie našeho státu, jsou ve spojení s přírodou - zkrátka magická místa. Munzar je vynikající průvodce. Nevím, proč ostatním tolik vadí někdy patetický projev. Mě k tomu naprosto sedí. Více takových podniků.(19.12.2008)

 • cheyene
  ****

  Stojí na kopcích, štíhlé a vznešené, a shlíží dolů do krajiny. Staví se jen v dobách hlubokého míru a za jediným účelem; povznést člověka a jeho ducha alespoň na chvíli nad povrch země... Rozhledny. Turisty přitahují jako magnet střelku kompasu, rodinám poskytují cíl procházek, milencům soukromí, putujícím romantikům nezapomenutelné zážitky, avšak dohromady možnost vystoupat na vrchol a získat tak nadhled nad krajinou, nad lidmi, nad životem a nad smrtí. Z trojice Ludvíkových cyklů, pomyslného triptychu (Rozhledny, Stromy, Prameny), jsem se do putování za rozhlednami pustil až po zhlédnutí předešlých počinů. Navzdory názorům většiny ostatních uživatelů, pro mě byl tento pořad nejslabším. Upřímně musím přiznat, že většina dílů mě nebavila, protože kraje, v nichž se rozhledny vyskytují, byly natolik vzdáleny moji domovině a nikdy jsem je ani nenavštívil, že to zkrátka nezafungovalo. Podstatnou roli v tom sehrál asi i fakt, že zatímco Stromy a Prameny jsou ryze přírodní záležitostí, rozhledny jsou dílem člověka, což mě nezaujalo tolik, jako něco, co stvořila příroda. Za povedené epizody považuji mimo úvodní části zejména ty z horských oblastí, obzvláště Jeseníky. Z dílčích mě zaujaly ty rozhledny, které jsem po republice sám navštívil, např. Blaník či Jarník v Písku. Chválím však tradičně průvodce pořadem, Luďka Munzara, námět a přínosnost pořadu (takový počin tu dosud chyběl) a pochopitelně Ludvíkovu parádní hudbu. Vzhůru na rozhledny. Jasná jitra, pěkný výhled. Rozhlédni se, člověče, než ti život mezi prsty uteče. Opusť svoji rodnou pec a vydej se s námi někam na kopec. Všechny tvoje problémy, strasti, žaly, migrény, ti vyřeší jen rozhledny.(3.3.2020)

 • Leonora
  ****

  K tomuto cyklu mám zcela stejný komentář jako k ostatním, takže vlastně pouze kopíruju ze Zpět k pramenům: Dodatečně a s odstupem let odebírám hvězdičku za ten dementní a příšerně zpívaný hit, který cyklus provází. To je ostatně tragedie u všech páně Munzarových a spol. chvályhodných počinů tohoto typu. Munzar svým způsobem navazuje na Čáslavského, který ovšem díky své orientaci na pamětníky zákonitě nemohl zaujmout širší spektrum diváků. Na Munzara pak zase navazuje Cílek se svým novátorským pohledem na krajiny kulturní. Už si jenom dovolím malou poznámku k těm, kteří tento a ostatní tyhle pořady poslali do horoucích pekel: Každý, kdo nechápe význam vychovávání národa ke vztahu k přírodě a pamětihodnostem je NAPROSTÝ křupan a v zájmu civilizace by se raději neměl množit...(4.10.2011)

 • Kovaja
  *****

  První a nejstarsi z trilogie putování dua Munzar-Ludvík po skvostech naší vlasti na zavede do ruznych koutu republiky a provede nas po vsech moznych rozhlednach a hlaskach a prida mnohdy nejednu povest.Velmi podarena vec,se skvelou titulní pisnickou ktera se urcite kazdemu vryje do pameti "Rozhlédni se človeče,než Ti život mezi prsty uteče....."(20.2.2008)

 • - Vrtulník, který sloužil štábu k natáčení, nese název W-3A-Sokol. (SONY_)

 • - Prvním natáčecím dnem se stalo pondělí 25. května 1998. (Stocki)

 • - Režisér Ludvík se před natáčením rozhodoval zda-li se průvodcem po rozhlednách stane David Vávra či Luděk Munzar. Po poradě s dramaturgem Vackem dostal přednost pan Munzar. (Stocki)