Ovoce stromů rajských jíme

• nizozemský

Nous mangeons les fruits des arbres du paradis

• nizozemský

Le fruit de paradis

Fruit of Paradise

We Eat the Fruit of the Trees of Paradise

Podobenství

Československo / Belgie, 1969, 95 min

Jako kdyby Věru Chytilovou nabudilo odmítavé nasměrování jejího dalšího novovlnného opusu "Sedmikrásky" a řekla si, že dá ještě více najevo své osobité vnímání světa. Tuto moji domněnku potvrzuje můj dojem z díla, kterým dvorní dáma české kinematografie narazila podobně tvrdě do zdi jako producenti hollywoodských sequelů. Nevšední pojetí filmového celku totiž doplňuje také občasná nestravitelnost, kdy se mi různé výklady scén navzájem střetávaly - chvíli mi například použití biblického materiálu zdálo jako jasná věc, občas mi ale sem posvátné křesťanské dílo vůbec nepasovalo (takto mi třeba nedala spát postava Jana Schmida). Jak mě odvážné nařčení společnosti v "Sedmikráskách" ohromilo v positivním slova smyslu, zde mě vší silou vykolejila stará známá paní Nejistota... Aspoň, že se po tomto potůčku dá plavit relativně v klidu a milovníkům výtvarné estetiky se rozbuší srdéčka, nicméně na tomhle nemá ani tak zásluhu paní Věra, jako spíš trio Juráček, Liška, Krumbachová. P.S. Zajímavý filmový debut Luďka Soboty. 70%(25.12.2010)

• Karlos80

Opět jedna experimentální hříčka (vyházející z filozofického podobenství, opery apod) v úvodu tu dokonce najdeme intro s citací knihy Genesis, bohužel celkově opět nepochopeno, dialogy přímo strašné, podobně jako u Sedmikrásek, si myslím že režisérka Cyhtilová musela bejt pod vlivem LSD:-) V hudbě tyto psychedelické experimenty můžu ale ve filmu mě naprosto nic neříkají a myslím si že se to ani nehodí. Umělecké klubové dílo, tedy jak pro koho, podle mě je to hodně o kompromisech, postojích atd. Samozřejmě že se film bude líbit všem možným avantgardistům ale těch je zas měnšina. Hodnotím tak jen vizualní stránku a Liškova vynelézavá hudbu.(2.8.2009)

Chytilová a Krumbachová ulétly a Liška pochopil. Filmové vyprávění bez hranic a přece s omezenými možnostmi. Absurdní příběh, absurdní scény na motivy absurdních příběhů z absurdní knihy. Všichni konzumujeme servírované ovoce, rajské a šťavnaté, ale od hadů, kteří svou tvář přizpůsobují době. Nejen herci z Ypsilonky se zde jistě skvěle vyřádili.(5.4.2012)

Psycho-psycho-psycho. V. Chytilová sa evidentne pri tomto snímku vybúrila a rozhodla sa nebrať ohľad na diváka. Podľa môjho názoru film je akousi zvláštnou podobou dosť absurdných a nekonvenčných predstáv nachádzajúcich sa v hlave režisérky, ktoré sa pokúsila prostredníctvom tzv. príbehu preniesť do filmovej podoby. Dialógy v prevažnej väčšine nemajú opodstatnenie o zmysle ani nehovoriac a obrazová stránka je taktiež maximálne neortodoxná a zavádzajúca. Ak upustíme od hľadania logickosti a myšlienkovej obraznosti a ponoríme sa pri pozeraní do akéhosi snového podvedomia tak sa nám táto úchylnosť zapáči. Odporúčam ľuďom, ktorým sa prejedla komercia a väčšinový žáner.(21.9.2007)

• eraserhead666

Někteří filmaři točí normálně, pak se zblázní a začnou točit šílenosti. Chytilová to má zřejmě jinak. Točila naprosté ujetiny a z nich se přesunula k tak nějak normálním filmům. Ovoce stromů rajských jíme je naprostý úlet. Takový, že jsem na něj pravděpodobně koukal ve špatnou dobu na špatném místě. Protože jsem nebyl schopen to dokoukat. Hlavní hrdinka na mě působila značně odpudivě, herci snad ani nehráli, dialogy byly naprosto úděsné (jak obsahem, tak intonací), všechno tak nějak přehnaně teatrální a po úvodní kolážové části mě to každou vteřinu čím dál více prudilo. Možná na to můj intelekt prostě nestačí. Rozhodně bych ale vyzdvihl hudbu. Ta má opravdu koule.(7.1.2013)

• - Filmovanie prebiehalo v okolí mesta Doks. (dyfur)