Reklama

Reklama

Černá díra

  • USA The Black Hole (více)
Trailer

Obsahy(1)

Posádka cestujúca naprieč vesmírom objaví stratenú loď blízko čiernej diery. Lodi velí doktor Hans Reinhardt (Maximilian Schell). Počas stretnutia s Reinhardtom astronauti zistia, že je šialený a myslí si, že práve oni mu bránia v jeho úsilí cestovať cez neďalekú čiernu dieru, priepasť, z ktorej nikto nemôže uniknúť. Vyhliadky na ich prežitie sa zhoršia, keď zistia, že Reinhardt drží v zajatí bývalé členky a bývalých členov posádky lode po tom, čo si uvedomil, že mu môžu pomôcť dosiahnuť svoj cieľ. Posádka musí nájsť spôsob, ako utiecť z lode, než bude príliš neskoro... (fefee)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (65)

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Podmanivé atmosferické scifi, ktoré napriek dobe vzniku (a posledným piatim minútam) patrí skôr do päťdesiatych rokov. Najväčšou prednosťou je, že sa tu nešetrí na efektoch a celý film je jedna úžasná vizuálna pastva pre oči. Taktiež oceňujem, že tu nemáme "pomalý rozjazd" a čierna diera a stratená loď sú nájdené už v prvej scéne filmu a môže začať show. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Spojení "rodinný sci-fi film" obvykle lidem asociuje jméno Steven Spielberg. Je pravdou, že úspěch jeho průkopnického E.T. - Mimozemšťana (E.T.: The Extra-Terrestrial, 1982) odstartoval boom dětských a rodinných filmů osmdesátých let, které spojovaly dětská témata s elementy brakové fantastiky do velkolepých dobrodružství. Jenže kořeny tohoto trendu položilo již v druhé půlce předchozí dekády studio Disney. V té době ještě nebylo posedlé marketingovými poučkami o korporátní image a ovládnutím celosvětového zábavního trhu. Naopak se zaměřovalo na posouvání technologických hranic filmu a zkoušením nových konceptů i žánrových formátů. Byť již dříve najdeme ve filmografii společnosti tituly pracující s vědeckofantastickými elementy jako Roztržitý profesor (The Absent-Minded Professor, 1961) či The Computer Wore Tennis Shoes (Počítač v teniskách, 1969), jednalo se pouze o tematická ozvláštnění tradičních dětských či teenagerských vyprávění. Černá díra naproti tomu představuje start nejprogresivnějšího období v historii Disneyho konglomerátu, kdy (zřejmě v reflexi úspěchu Lucasových Hvězdných válek (Star Wars, 1977) u rodinného publika) obrátili dosavadní strategii a začali do žánrových příběhů vsazovat prvky pro dětské publikum. Film režírovaný Garym Nelsonem tak v prvé řadě je vizuálně i myšlenkově famózní sci-fi a až v druhém plánu, díky postavě hláškujícího robota, naznačuje inklinaci směrem k mladším divákům. Vyprávění o posádce průzkumné lodi, která hluboko ve vesmíru objeví černou díru a poblíž ní vesmírné plavidlo dávno považované za ztracené, je stejnou mírou spektakulární sci-fi dobrodružkou i příběhem o posedlosti pokrokem, který bývá přirovnávaný k Melvillově Bílé velrybě. Jedná se současně o průkopnický film v oboru speciálních efektů, z doby, kdy ještě počítačová grafika byla sama fascinujícím neprobádaným světem, který teprve začínal ukazovat své možnosti. [psáno pro LFŠ 2017] ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $20miliónovTržby USA $35,841,901Tržby Celosvetovo $37,100,000║ Jednoznačná odozva na Star Wars, chcelo sa to v tej dobe zviesť na vlne medzi galaktickej sci-fi a z časti to aj vychádza. Po technickej stránke na tú dobu ani nie je čo moc vytnúť, tam to zvládli, herci újdu, akcia tu je, občas nejaký ten zábavný heft padne ale v konečnom merítku to spadne len do priemeru, lebo nedokáže to dať niečo málo na vrch. /60%/ ()

choze 

všechny recenze uživatele

Horizont události podle Disneyho. Po Hvězdných válkách byl vesmír v kurzu a v roce 1979 jste si do kina mohli zajít na realistického a zatraceně nepříjemného Vetřelce nebo na tuhle roztomile zastaralou a naivní sci-fi od Disneyho se zadními projekcemi, dobrou hudbou, mudrujícími legračními robůtky, laserovými přestřelkami, parádní kosmickou lodí a... černou dírou. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Černá díra mě příjemně překvapila. Jako konkurenci k Hvězdným válkám ji rozhodně neberu, ale potěšila něco dětského ve mě, co nechce řešit vakuum nebo fyzikální zákony (věda v celém filmu v podstatě nemá místo) ve filmech a baví se. Po herecké stránce jsem dostal maximum, známá jména let minulých v 97 minutách plné příjemné atmosféry. Jasně, někdo to bude brát jako zaostalou scifi plnou zbytečně dětinského robota (což je pravda), ale i to může přeci být zvráceně zábavné... Jen ta poslední třetina je opravdu zbytečně přehnaná a konec zase vůbec nepasuje k zbytku filmu svou "hloubkou". Lehce nadhodnocené 4*, které berte s velkou rezervou. ()

Galerie (66)

Zajímavosti (11)

  • V době svého uvedení obsahovala Černá díra nejdelší sekvenci s počítačovou grafikou, jaká se kdy ve filmu objevila. (-bad-mad-wolf-)
  • Maximilian Schell svoju postavu sám nahovoril v nemeckom aj anglickom jazyku. (brutale)

Související novinky

Muži v černém bez srandiček

Muži v černém bez srandiček

18.07.2010

Tak nějak se dá popsat sci-fi thriller Archangels, který v produkci Ridleyho a Tonyho Scottových natočí Joseph Kosinski (foto). Z bývalého tvůrce televizních reklam pomalu roste hvězda žánru sci-fi.…

Reklama

Reklama