Černá díra

Peter Ellenshaw

Kostýmy:

Bill Thomas
  • LeoH

Těch filmů inzerovaných jako „tak nepovedené, až jsou zábavné“, je letos na LFŠ nějak hodně; tenhle za mě ale jenom nepovedený, snůška opsaných nápadů a klišé, která by chtěla být komerční, ale je toliko otravná; v pár momentech (hlavně závěrečné pekelně-nebeské výjevy) absurdita překročila kritickou hranici a dalo se přece jen od srdce zasmát, ale většinu času člověku zbývaly jenom ironické škleby a oči v sloup. Pozor, nezaměňovat s Carpenterovou Temnou hvězdou, to je navzdory podobnému názvu, popisům i hodnocení nedoceněná perla.(3.8.2017)

Podmanivé atmosferické scifi, ktoré napriek dobe vzniku (a posledným piatim minútam) patrí skôr do päťdesiatych rokov. Najväčšou prednosťou je, že sa tu nešetrí na efektoch a celý film je jedna úžasná vizuálna pastva pre oči. Taktiež oceňujem, že tu nemáme "pomalý rozjazd" a čierna diera a stratená loď sú nájdené už v prvej scéne filmu a môže začať show.(1.5.2013)

Čtyři hvězdičky hlavně z nostalgie. Drahně let už jsem tenhle film neviděl, a tudíž nevím, jak bych ho dnes hodnotil. Ale u filmů spojených s dětstvím člověk většinou přihmouří oko pokaždé. Viděl jse ho / na německé TV ZDF/ v době, kdy jsem si mohl o Star Wars nechat jen zdát a jediné sci-fi pro mne byl původní seriál Star Trek tamtéž. Po trikové stránce nebyl vůbec špatný - vesmír, samotná díra, kosmická loď. A samozřejmě hudba! Naprosto úchvatný hudební motiv, který člověku zní ještě dlouho po skončení filmu v uších. Temný a zlověstný. Démonický Maxmilian Schell mi trochu připomínal kapitána Nema....zpočátku. Dnešní divák snímek nejspíš neocení, na druhou stranu se ale točí tolik výpravné hrůzy, že tohle mnohé překonává. dodatek: 2015 - musím poznamenat, že Černá díra mě ani po letech nezklamala(28.7.2010)

Tenhle polozapomenutý klenot je zvláštní kombinací myšlenkově bohaté Forbidden Planet, vizuálně opojné 2001: A Space Odyssey a brakové, Star Wars vykrádající frašky The Adventures of Stella Star. Evokuje všechny tři filmy a nebere si z nich nutně jen to dobré. Hutnou, občas až mrazivou atmosféru hard sci-fi devalvuje infantilním a přemoudřelým robůtkem, který svým chováním připomíná, že R2-D2 byl sympatický především proto, že jeho pípání rozuměl jen C-3PO. Je nutné dodat, že v tom Vincent není sám. Dialogy všech postav jsou občas hloupé, občas plytké a vždy mizerně zahrané. Z filmu čiší béčkovost na všechny strany. Jediné dvě opravdu kvalitní kategorie, jsou kulisy a zápletka. Peter Ellenshaw odvedl při modelování lodě výbornou práci. Za výsledný a vůbec ne špatný dojem, může režisér poděkovat jen jemu a nepozemskému soundtracku Johna Barryho. Pevně doufám, že někdo povolaný Black Hole adaptuje na luxusní epizodu Doctora Who. Přímo si o to říká.(27.10.2016)

• MartinezZ

To byla pitomina - Kapitán Nemo ve vesmíru šmrncnutý Hvězdnými válkami, doplněný mimoňským soundtrackem a ultradebilním nápadem s variací na R2D2 a vůbec ostatními fakt lacině pitomými roboty. Kdyby autoři vypustili ty roboty a přestřelky, mohla to být hodně zajímavá temná sci-fi ála 10.000 mil od Černé díry. Takhle z toho vzešla divná Disney parodie, co neví, jestli měla být humor nebo horor nebo nesmysl - a tak je vím špatným ze všech možností. ~~~ 1,5* ~~~ PS: Zlatý Event Horizon(20.8.2014)

• - Maximilian Schell svoju postavu sám nahovoril v nemeckom aj anglickom jazyku. (brutale)

• - Vo filme sa objavilo 5 druhov robotov: OLD BOB Robot, V.I.N.CENT Robot, Robot S.T.A.R., Robot SENTRY a Robot MAXIMILLIAN. (fefee)

• - V době svého uvedení obsahovala Černá díra nejdelší sekvenci s počítačovou grafikou, jaká se kdy ve filmu objevila. (-bad-mad-wolf-)