Černá díra

Scénografie:

Peter Ellenshaw

Kostýmy:

Bill Thomas

Černá díra je Velký sci-fi úlet od Disney studia pro celou rodinu, který si dnes už naštěstí nikdo nepamatuje. Rozhodně ne pro vysoké filmové kvality. Na palubě vesmírné lodi jsou sice Anthony Perkins, Maximilian Schell, Ernest Borgnine a pár dalších podezřelích tváří, bohužel technická stránka je dnes opravdu k smíchu (2 roky po Star Wars tohle netoleruji). Alespoň, že John Barry plodí jedny z jeho nejpovedenějších tónů hudebních kariéry. Ano, Černá díra byla vykradena velmi okatě Červeným trpaslíkem, ale i ty nejlacinější epizody britské seriálové klasiky vypadají 5x velkolepěji než celá tahle "opulentní" sci-fi operetka za myšákovy drobáčky - 20 miliónů dolarů. 50 %(10.3.2014)

Černá díra mě příjemně překvapila. Jako konkurenci k Hvězdným válkám ji rozhodně neberu, ale potěšila něco dětského ve mě, co nechce řešit vakuum nebo fyzikální zákony (věda v celém filmu v podstatě nemá místo) ve filmech a baví se. Po herecké stránce jsem dostal maximum, známá jména let minulých v 97 minutách plné příjemné atmosféry. Jasně, někdo to bude brát jako zaostalou scifi plnou zbytečně dětinského robota (což je pravda), ale i to může přeci být zvráceně zábavné... Jen ta poslední třetina je opravdu zbytečně přehnaná a konec zase vůbec nepasuje k zbytku filmu svou "hloubkou". Lehce nadhodnocené 4*, které berte s velkou rezervou.(4.11.2010)

Ponurá atmosféra, ktorú zahusťuje skvelá hudba! Vesmír, temno, tajomno, čierna diera, mŕtva posádka na vesmírnej stanici a šialený vedec dr. Reinhard a jeho robot Maximilian. Snímka v sebe skrýva veľa, ale neukáže vám to na prvý krát (viem o čom hovorím, páskou Black Hole som dával riadne zabrať videu počas môjho detstva, btw film som znovu videl ako 25 ročný). Niesom si však istý, či film ocení divák, ktorý ho v minulosti nevidel a chcel by ho vzhliadnuť dnes! Každopádne Disney mi vyrazil dych s tým, že stvoril takýto skvost. Ak sa viete odosobniť od niektorých dnes už "smiešnych efektov", smelo sa do Čiernej diery zahryznite!!!(6.4.2008)

• LeoH

Těch filmů inzerovaných jako „tak nepovedené, až jsou zábavné“, je letos na LFŠ nějak hodně; tenhle za mě ale jenom nepovedený, snůška opsaných nápadů a klišé, která by chtěla být komerční, ale je toliko otravná; v pár momentech (hlavně závěrečné pekelně-nebeské výjevy) absurdita překročila kritickou hranici a dalo se přece jen od srdce zasmát, ale většinu času člověku zbývaly jenom ironické škleby a oči v sloup. Pozor, nezaměňovat s Carpenterovou Temnou hvězdou, to je navzdory podobnému názvu, popisům i hodnocení nedoceněná perla.(3.8.2017)

Tenhle polozapomenutý klenot je zvláštní kombinací myšlenkově bohaté Forbidden Planet, vizuálně opojné 2001: A Space Odyssey a brakové, Star Wars vykrádající frašky The Adventures of Stella Star. Evokuje všechny tři filmy a nebere si z nich nutně jen to dobré. Hutnou, občas až mrazivou atmosféru hard sci-fi devalvuje infantilním a přemoudřelým robůtkem, který svým chováním připomíná, že R2-D2 byl sympatický především proto, že jeho pípání rozuměl jen C-3PO. Je nutné dodat, že v tom Vincent není sám. Dialogy všech postav jsou občas hloupé, občas plytké a vždy mizerně zahrané. Z filmu čiší béčkovost na všechny strany. Jediné dvě opravdu kvalitní kategorie, jsou kulisy a zápletka. Peter Ellenshaw odvedl při modelování lodě výbornou práci. Za výsledný a vůbec ne špatný dojem, může režisér poděkovat jen jemu a nepozemskému soundtracku Johna Barryho. Pevně doufám, že někdo povolaný Black Hole adaptuje na luxusní epizodu Doctora Who. Přímo si o to říká.(27.10.2016)

• - Film obsahuje přes 550 trikových záběrů. (-bad-mad-wolf-)

• - První film Disneyho studia s omezenou přístupností (PG – „doporučen dohled rodičů“). (Stegman)

• - V době svého uvedení obsahovala Černá díra nejdelší sekvenci s počítačovou grafikou, jaká se kdy ve filmu objevila. (-bad-mad-wolf-)