Hranice šílenství

• Velká Británie Edge of Sanity (více)

Anthony Perkins ukazuje z nového úhlu pohledu uznávaného lékaře Henryho Jekylla, jehož nebezpečné experimenty s kokainem vedly ke vzniku doktorova alterega, zlého a nemilosrdného Jacka Hyda. Otázkou je, zdali skutečný Jack Rozparovač mohl být stejný jako on. (AMC Czech)

Bloody13

Stačí jen trocha koksu a z doktora Jekylla se rázem stává Jack Hyde - šílenej psychopat, vedle něhož i Norman Bates působí jako neškodnej klučina ze sousedství. Tahle svévolná adaptace klasickýho hororu však spolupracuje s další vraždící ikonou, v tomhle případě Jackem Rozparovačem. Kromě v zapadlých londýnských uličkách se film odehrává i v tamních nevěstincích, kde se často fetuje a souloží (dojde ale i na kombo obojího), a pokud přidáte výraznou expresivní stránku a Perkinsovo maniakální herectví, vyjde vám docela zajímavá, avšak nepříliš atmosférická úchylárna. Z posledního záběru mrazí ale slušně. ()

TheRaven

Spojení Jackylla, Hyda a Jacka Rozparovače zní jako perfektní námět, ale Edge of Sanity ho nedokázalo nijak poutavě či inovativně uchopit a jen si jím tak přehazuje z ruky do ruky, ze scény do scény, ale schází větší hloubka a vykreslení postav i děje. Za zmínku stojí pouze výrazný expresivní vizuál, ale ani ten není využit ideálně. V několika scénách je možné jej vskutku obdivovat, v dalších působí směšně a velmi křečovitě, až pseudoumělecky, naprosto nevhodně pro tento film. Konec poslal i ten průměrný výsledek do žumpy zapomnění. Perkins zcela nezajímavý. ()

darkrobyk

Slušný mix Stevensonova kultovního příběhu a nikdy nevyřešeného řádění Jacka Rozparovače (k němuž se film nakonec přikloní). Výborná kamera, skvělý vizuál, pečlivá kompozice, práce se světlem a stínem (Perkinsonovy nasvícené oči působí děsivě), modrá a červené (jojo, Argentovy oblíbené), smysl pro detail. Snímek nešetří nahotou. Krásné ženy. Pěkné naturalistické podřezávání, nešetří se ani krví. Déšť bičuje noční ulice, krev stéká po stěně a barví temné louže, bouře, strach. Snímek vypadá, jakoby vznikl v 60. - 70. letech, což byl zřejmě tvůrčí záměr. Tím si u mě získal body navíc. Perkins se cítí v roli psychopatů jako doma, což je nakonec dobře. ()

pornogrind

Edge of Sanity nabízí celkem dobrej nápad a to skloubení jindy dvou samostatnejch příběhů a to Dr. Jekyll a Mr. Hyde s Jackem Rorparovačem. Filmařsky dobře odvedená práce. Herecky pak samozřejmě musím vyzdvihnout výkon Anthony Perkinse. ()

JASON_X

Fůze pana Hyda a Jacka Rozparovače je sice na jednu stranu nestvůrný, historii i literaturu prznící hybrid, na stranu druhou ovšem velezábavná záležitost a pro milce dekadence 19.století (a zároveň i praštěných filmů) lahůdka. Jenom nevím, proč tahle zběsilost nemá i škatulku "komedie", protože o klasický horror se opravdu nejedná. Perkinsova pitvorná a přehrávaná kreace pana Hyda má totiž podle mne k horroru hodně daleko, zvlášť když mi neodbytně připomínala o rok starší, a ještě o třídu lepší "takyhorror" Vampire's Kiss s geniálním mladým Cagem. Šmrncněte Stevensonův příběh trochu expresionismem a punkem, no a dostanete Edge of Sanity. A navíc u mě boduje i skutečnost, že Jekyllovu ženu hraje Glynis Barber, pamětníkům slovenských dabingů v ČST dobře známá jako Makepeacová od Dempseyho. ()

oLí

Když ouplně pominu fakt ( a nemám s tím narozdíl od některých diváků sebemenší problém ), že se jedná o jakousi variaci na Jekyll a Hyde, vychází mi z toho celkem slušný drsnější thriller až horror s poměrně originální a psychedelickou atmosférou. Tvůrci evidentně s kokainem mají své zkušenosti a do některých scén to dokázali perfektně přenést. Dobový Londýn i šlapky jsou fajn, lepší průměr tedy zaslouženě. Ale čtvrtou hvězdu si film jako celek zaslouží díky Perkinsovi. Ten si to i ve svém pokročilém věku pár let před smrtí dává takovým drtivým způsobem, že i Norman by možná stáhl půlky k sobě. Být kameramanem při té poslední Hydeovo scéně, tak si naseru do trenek, hroznej ďábel. 7.5/10 ()

Tommassi3

"Nemyslela sis, že jsem mrtvý, že ne ?!" ;) Jednomu musí být zajímavých Spratlingových kameramanských kejklí a zejména výtečného Anthonyho Perkinse, který se pro tu jekyll-hydeovskou postavu samozřejmě přímo nabízel, až líto, zvlášť když tu vypadá jako zmatený transvestita.. A páně Stevensona rozhodně taky.. ()

contrastic

Atmosférická jednohubka s Normanem Batesem a seržantkou Harriet Makepeaceovou  na téma Dr. Jekyll a Mr. Hyde/Jack Rozparovač. Ve stejném roce (1989) vznikla ve Švédsku moje oblíbená kapela Edge of Sanity, která  se podle tohoto filmu  pojmenovala. ()

majo25

Verzia Stevensonovej novely Dr. Jekyll a pán Hyde, ktorá sa k originálu hlási iba čiastočne. To aby mohla variovať príbeh podľa vlastného gusta a včleniť ho do (skutočného) prípadu Jack R. Čo sa mu príliš nedarí, už len spracovanie historického zasadenia je odfláknuté - napr. postavy majú občas na sebe šaty, ktoré sa k historickej dobe nehodia. K tomu použitie akéhosi predchodca drogv skúmavke. A tak to musí stáť jedine na charizmatickom Perkinsovi. Všetci ostatní herci, vrátane Glynis "Makepeacovej" Barberovej, sú iba do počtu. ()

fantoci

Pokud si přečtete knihu, tak vám tento film nic říkat nebude. Ovšem pokud budete mít zájem shlédnout pouze film, tak vřele doporučuji. Úžašný výkon Anthonyho Perkinse. ()

snared

Anthony Perkins hulí po večerech koks a mění se na rozparovače, kterej morduje lehký děvy, protože když byl malej a ještě si nehrál s děvčaty na doktory, šel alespoň na čumendu za což dostal nařezáno a má z toho teď komplex. Knihu neznám a o to víc jsem filmem potěšen. Perkins ve dvojí roli výbornej, hudba, kamera (místy fakt paráda) i efekty na dobrý úrovni a pokud vezmeme v potaz, že Kikoïne před tím točil pornolegrandy s Briditte Lahaie a Marilyn Jess je to suverénně jeho nejlepší biják. 4,5* ()

concoxtion

A. Perkins jako pan Hyde super. Akorát do toho nemuseli míchat Jack Rozparovače. Špinavá Anglie, 19. století... Rád zkouknu znovu. ()