Máte ráda Brahmse?

Aimez-vous Brahms ?

Drama / Romantický

Francie / USA, 1961, 120 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(23.12.2005)

Shlédnuto v Ponrepu opravdu pod názvem "Máte ráda Brahmse?". Jedná se o milostný trojúhelník, na jehož vrcholu stojí krásna Ingrid Bergmanová, hledající východisko ze své bezútěšné situace. Velmi, velmi milé překvpení. Za poslední dobu jsem viděla několik amerických fimů z let šedesátých a tenhle se mi určitě líbil nejvíc. Dost smutná životní situace - zejména pro hlavní hrdinku -je tady opředena trefným humorem, rozhodně se zasmějete, užijete si čisté a výborné herecké výkony (mě se nejvíc líbil A. Perkins) a v neposlední řadě na vás dýchne atmosféra, kterou právě tyhle filmy mají a přinutí vás přemýšlet nad tím, jestli je láska opravdu "jenom" o lásce.(8.7.2009)

Zdá se mi, že filmy podle Saganové jsou lepší než její magazínové příběhy. Také u tohoto snímku nejde o banálnost problémů hlavní hrdinky, nýbrž o elegantní atmosféru a trochu té romantiky, z níž lze bezbolestně vystřízlivět. Věrohodnost podtrhává Ingrid Bergman, ale hlavně mladicky spontánní Anthony Perkins, který zde překvapivě nepostrádá chlapecký sex appeal. A pak ten kouzelný hudební motiv z Brahmse, sice už tolikrát použitý (např. Undercurrent), leč přesto...(13.12.2012)

Povedené zfilmování Saganova bestselleru, jež se stalo v době svého uvedení - především v USA - skandálem. Na vztah čtyřicetileté Ingrid Bergman a mladičkého Anthony Perkinse ještě nebyla Amerika připravena. Zajímavý milostný trojúhelník - Bergman, Montand, Perkins - je ovšem pojat i zpracován velmi dobře, zaujme hlavně postava stárnoucí, ale stále šarmantní Ingrid Bergman, která se jen těžko rozhoduje mezi dvěma víceméně stejně beznadějnými láskami. Snímek balancuje na pomezí francouzského a amerického stylu - jak to Perkins dobře předvádí srovnáním amerických a francouzských soudních líčení, a to je jednou z jeho největších předností.(18.8.2006)

Skvělá atmosféra Paříže, do příběhu jsem byla vtažena od prvních minut a nepustil až do konce. Už od začátku z toho bylo cítit něco tragického, možná díky té hudbě. Anthony Perkins hraje skvěle, přišlo mi, že tu má v sobě něco podobně znepokojivého, jako v Psychu. Ve filmech před r. 60 mi to nepřišlo.(25.9.2015)

• - Román Francoise Sagan "Máte ráda Brahmse?" vyšel ve Spojených státech pod tímto názvem, avšak pro filmové účely byl titul změněn na Goodbye again s odůvodněním, že mnozí Američané třeba nebudou vědět, kdo to byl Brahms. (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)