Trigun (TV seriál)

• Japonsko

Toraigan

Trigun

Animovaný / Akční / Komedie / Western

Japonsko, 1998, 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Yasuhiro Nightow (komiks)

Jósuke Kuroda

Šó Hajami, Hiromi Curu, Sacuki Jukino, Masaja Onosaka, Tošihiko Seki, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Hirotaka Suzuoki, Iššin Čiba, Džúróta Kosugi, Ken'iči Ogata, Kendži Nodžima, Miki Itó, Norio Wakamoto, Rika Macumoto, Susumu Čiba, Takehito Kojasu, Takeši Aono, Unšó Išizuka, Wataru Takagi, Christopher Joyce, Aja Hisakawa, Daran Norris, Melodee Spevack, Mary Carver, Michael Forest, Hiroši Kamija, James Harper, John Snyder, Tošijuki Morikawa, Tomohiro Nišimura, Masuo Amada, Šódži Óki, Juki Masuda, Masajuki Nakata, Kazunari Tanaka, Bob Buchholz, Keiiči Nanba, Jošiko Kamei, Issei Futamata, Čafúrin, Juri Amano, Kjóko Hikami, Šinpači Cudži, Rei Sakuma, Mari Mašiba, Miki Narahaši, Fumihiko Tačiki, Hiroši Janaka, Naoki Tacuta, Daisuke Góri, Nobuo Tobita, Takaši Nagasako, Kóki Mijata, Wakana Jamazaki, Emi Motoi, Jukari Honma, Júko Kobajaši, Kódži Išii, Takaja Haši, Hidenari Ugaki, Juzuru Fudžimoto, Kendži Nomura, Kijojuki Janada, Seizó Kató, Jukari Tamura, Šigeru Nakahara, Kaneta Kimocuki, Aruno Tahara, Tomohisa Asó, Maja Okamoto, Tecuja Iwanaga, Hiroaki Išikawa, Reiko Suzuki, Kunihiko Jasui, Ken'iči Ono, Nobuaki Fukuda, Masahiko Tanaka, Akiko Takeguči, Jóko Sómi, Masa'aki Jadžima, Júdži Mikimoto, Miki Nagasawa, Kinrjú Arimoto, Tošiharu Sakurai, Kjósei Cukui, Mika Kanai, Hidetoši Nakamura, Džu'iči Kanemaru, Rjó Horikawa, Hidejuki Umezu, Kijoši Kawakubo, Jukimasa Kišino, Hiroši Ito, Tóru Furusawa, Miho Jamada, Tomoko Išimura, Čie Sató, Rjúzaburó Ótomo, Ai Sató, Hisao Egawa, Fred Sanders, Takuma Suzuki

Vash the Sampede je cvok, ale je to aj velky sympatak a nieje az taky idiot, ako sa na pry pohlad moze zdat. To, ako sa vam serial bude pacit, zavisi vo velkej miere od toho, ako sa dokazete stotoznit s jeho svojskym, extremne podanym humorom a s jeho idealmi, za ktore po cely cas v seriali bojuje. Inak je ale serial hlavne prehliadkou galerie tych najdivokejsich japonskych charakterov/monstier a exibiciou hlavneho hrdinu a jeho priatela "kazatela" (ktory bol mne osobne hadam este sympatickejsi ako hlavny hrdina, hlavne koli jeho uzasnej zbrani). Pribehovo serial nieje veru nijak komplikovany a ani objavny. O atmosferu sa stara hlavne westernove postredie, gitarove vybrnkavacky a mytmi opradeny hlavny hrdina, ktory aj napriek snahe cinit dobro posobi same katastrofy . Ja som sa celkom bavil. (7/10)(23.8.2008)

I když miluju anime a stejně rád se nechám pohltit westernovou pustinou, z Lidského tajfunu se srdcovka nevyklubala ani náhodou. Hlavně v první polovině jsem totiž jen kroutil hlavou nad křečovitostí jednotlivých dobrodružství nebo upachtěností vtipných průpovídek. Vash je sice fajn a holky vyloudí úsměv na tváři, ale až s hojnější účastí sympaťáka kněze a po naznačení velkého příběhu smutných vzpomínek konečně naskočilo to správné tempo. I přes několik výtečných zvratů a působivých scén ale téhle partě lepší než průměrné hodnocení vystřelit nemůžu. Chtělo to zkrátka trochu kompromisu a neskočit ze ztřeštěné postapokalyptické kovbojky do cesty s tragickým nádechem. Při pohledu na plakát se mi sice ozve v hlavě nenápadně nostalgická vzpomínka, ale vysloveně zbytečných dílů bylo zkrátka příliš.(1.5.2012)

Vash the Stampede, Humanoid Typhoon působí jako blbec, ale vlastně je to fajn chlapík, který nemá rád bolest a naproti tomu je virtuózním střelcem, pravděpodobně typický klaďas, ač mně typický nepřijde. Hudba se zdá syrová, taky možná je, ale je drsná a Vashe dobře vystihuje. Příběh se rozjíždí pomalu, strávíte první spoustu dílů víceméně pouze vtipem, postupně se dozvídáte co se vlastně děje a když jistý Knives uzná za vhodné, humor začne ustupovat a atmosféra poněkud potemní... Nicméně na anime se jednalo o docela špatně předvídatelné dílo a to se mi hodně líbí i když ne na plný počet. Nakonec se mi hodně líbila práce s vedlejšími postavami - výborná ukázka je závěrečná bitva! Lepší ****(10.4.2012)

Momentálne som dopozerala 17. diel a nedá mi to nehodnotiť (aby som nezabudla, čo chcem napísať). Prvé diely, tak na tých som sa tak schuti zasmiala, potom to mierne zvážnelo, ale stále s bolo na čom smiať... A teraz 17. diel, ten dáva celému seriálu úplne iný rozmer. Silná časť... Zatiaľ to vyzerá tak, že mám ďalší seriál do top seriálov... Uvidíme na konci... Na konci sa to len stupňovalo, úplne som sa do tých postáv vžívala a občas aj tá nejaká slza vypadla (v 1 dosť tvrdom diely)... Fakt fantastický seriál...(29.3.2009)

Seriál bych doporučil spíše lidem, kteří mají více zkušeností s anime. Jednotlivé části jsou silně nevyrovnané. Prvních pár dílů je velice jednoduchých, vtipných a s morálním ponaučením na konci, takže určeno především dětem. To vše se časem změní. Vtip se omezí, vzroste brutalita, nastartuje se dějová linie a dojde i na hlubší existenční otázky, takže i ti, které neodradí začátek seriálu, budou pravděpodobně spokojeni. Animace není zdaleka na vrcholné úrovni, ale co nedokáže animace, to vynahradí výborně pasující hudba. Jinak hlavní postavu si musí oblíbit snad každý.(6.10.2007)

• - V každé epizodě seriálu a rovněž i ve filmu Trigun: Badlands Rumble (2010) se objevuje černá kočka (Kuroneko-sama). To proto, že se jedná o šikovný vtípek tvůrců zejména pro uvolnění atmosféry. (P. J. D.)

• - Ve dvanáctém díle, kdy Vash the Stampede (Johnny Yong Bosch) vystřelí dvě kulky do svého soupeře Moneva the Galea (Masuo Amada), se objeví v jeho helmě místo dvou zásahů tři. (Hem.m)

• - Ve dvanáctém díle, když Vash (Johnny Yong Bosch) trefí Moneva (Masuo Amada) do helmy, má ji Monev poničenou. Ale o pár scén později ji má zase bez poškození, načež v dalším záběru má helmu zase poničenou a hned poté ji má zase v pořádku. (Hem.m)