Reklama

Reklama

Trigun

(seriál)
Japonsko, 1998, 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Jasuhiro Naitó (komiks)

Scénář:

Jósuke Kuroda

Kamera:

Hisao Širai

Hudba:

Cuneo Imahori

Hrají:

Šó Hajami, Hiromi Curu, Sacuki Jukino, Masaja Onosaka, Tošihiko Seki, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Hirotaka Suzuoki, Iššin Čiba, Džúróta Kosugi, Ken'iči Ogata (více)
(další profese)

Epizody(26)

Obsahy(1)

Vash the Stampede, Člověk-Tajfun, ničitel měst a postrach pojišťoven. Vash nejenom děsí, ale i láká, neboť kdo by nechtěl odměnu 60 miliard DoubleDollarů? Inu, třebas taková urostlá Milly a její šéfová Meryl nechtějí. Vashe hledají z jiného důvodu. Jakožto oddané zaměstnankyně Bernardelliho pojišťovny ho touží přemluvit, aby už tolik neničil, jinak přijde pojišťovna na buben. Vyzbrojeny informací, že Vash je chlapík v červeném plášti, jdou po jeho stopách v podobě zdemolovaných měst. A když ho konečně dostihnou, nevěří vlastním očím. Tenhle moula, který si ani neumí nabít svůj kolt, který nedokáže ublížit ani mouše a bezchybně zvládne přinejlepším spořádat krabici koblih, má být Tajfun? Těžko... Ale kdo tedy může za ta zničená města a proč je na Vashe vypsána taková šílená odměna? Vydáme-li se na cestu s tímto netradičním poslem Míru a Lásky, tak snad časem odpovědi skryté v jeho minulosti odhalíme. Love and Peace! Rabu endo Píso! (Subjektiv)

(více)

Recenze (56)

Monoxid 

všechny recenze uživatele

Strašlivě mě rozptylovala ta „cartoon“ animace. A taky dvě nemožné slečny hlavní hrdinky. Asi chápu, proč že se tenhle seriál stal takovým profláklým příkladem dobrého post-apo anime... A zárověň, na to že je z roku 98 (není zas tak starý), nepřináší nic nového. Až na pár posledních dílů jsem si sledování vůbec neužívala. (Měla jsem ho ve skupině seriálů, které sleduji pouze při jídle, protože jinak by se příliš táhly.) Asi jsem už toho viděla příliš mnoho. Nebo spíš, před chozením okolo horké kaše a tím „necháme hrdinu půl seriálu zdánlivě bezdůvodně trpět a divák ať si bez jakékoli nápovědy láme hlavu“ dávám přednost přímočařejším zápletkám, které si to seznamování s prostředím a krutým životem protagonisty vyřídí během prvních dvou epizod a o to víc stihnou trable a dilemata dotyčného OTT jedince vygradovat. Jsem ráda, že současná tvorba tímto směrem jde. Přestože jsem zde věřila chování a motivům postav, nevzbudilo to ve mně špetku sympatie a seriál brzy zapomenu. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Vash the Sampede je cvok, ale je to aj velky sympatak a nieje az taky idiot, ako sa na pry pohlad moze zdat. To, ako sa vam serial bude pacit, zavisi vo velkej miere od toho, ako sa dokazete stotoznit s jeho svojskym, extremne podanym humorom a s jeho idealmi, za ktore po cely cas v seriali bojuje. Inak je ale serial hlavne prehliadkou galerie tych najdivokejsich japonskych charakterov/monstier a exibiciou hlavneho hrdinu a jeho priatela "kazatela" (ktory bol mne osobne hadam este sympatickejsi ako hlavny hrdina, hlavne koli jeho uzasnej zbrani). Pribehovo serial nieje veru nijak komplikovany a ani objavny. O atmosferu sa stara hlavne westernove postredie, gitarove vybrnkavacky a mytmi opradeny hlavny hrdina, ktory aj napriek snahe cinit dobro posobi same katastrofy . Ja som sa celkom bavil. (7/10) ()

Reklama

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Už od prvního dílu mi Trigun připomněl dva seriály: Tím, jak kombinuje (navíc docela umně) western a sci-fi, mi připomíná Brisco County Jr. Ale hlavně se tvůrci Trigunu inspirovali Rurouni Kenshinem. Hlavní hrdina, Vash the Stampede, je nejhledanější psanec na světě, na jehož hlavu je vypsána obrovská odměna (60 mld $$). Přesto to není bezcitný desperát, nýbrž člověk, který je odhodlaný nikoho nezabít, i za cenu toho, že schytá nějakou tu ránu a kulku. I jeho minulost skrývá obrovské tajemství. Pochopitelně že není sám, pomáhá mu Nicolas D. Wolfwood, kněz, který pro ránu nejde daleko, a Meryl a Milly, dvě půvabné agentky pojišťovací společnosti, které mají ohlídat, aby škody způsobené Vashem byly co nejmenší. Podobnosti s Kenshinem nejsou jen v samotných hlavních postavách, ale i v jednotlivých příbězích: V prvním díle je záporákem obr, který je za Vashe omylem považován. Někteří další gauneři se přímo za Vashe považují. Další z těch, kteří jsou Vashovi na stopě, Nebraska family, připomínají obra řízeného trpaslíkem z Kenshinovských Kjotských dílů. A i samotný hlavní záporák má kolem sebe Gung-Ho Guns, skupinu těch nejlepších z druhé strany zákona; stejně jako ji měl Shishiyo Makoto. ____ IMHO zatímco v Kenshinovi jeho "odhodlání nezabít" docela fungovalo - soubojů se normálně zúčastnil, akorát že jeho katana měla obrácené ostří, Vash radši uteče nebo sebou nechá vláčet, než aby se postavil obyčejným lidem (ne že bych prahnul po krvi, ale přeci by pro něj nebyl problém jim tu pistoli vystřelit z ruky). To mi byl mnohem sympatičtější cynik Wolfwood, který si dobře uvědomoval, že občas je nutné zabít pro záchranu jiných. Tohle IMHO neuvěřitelné Vashovo "zakrnění" v dětinské realitě dosáhlo ke konci takových rozměrů, že jsem poslední 4 díly skřípal zuby a místo rozhodování se 5* nebo 4*, jsem se rázem dostal do dilematu, zda 4* nebo 3*. Ovšem vzhledem k těm 22 dílům jsou ty 4* tak akorát. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Kvalitně rozvíjený příběh, i když na můj vkus až moc "vytržený z nějakého tušeného většího celku". Počáteční rozjíveně praštěné vyznění ke konci pěkně zatuhne a šlape to a nedře to. Moc neváhám, jak hodnotit -- seriál má sice docela hodně slabin, ale silné stránky to celkem snadno vyváží. Co mi u spousty anime "odnikud nikam" chybí, je zde dost vrchovatě -- myšlenka :) // Váhám, jestli je mi sympatičtější Wolfwood nebo Vash (mimochodem, to je hodně typicky japonské -- co nejexotičtější jména, aby je nedokázali ani vyslovit). Ztotožnit se dovedu zpravidla lépe s Wolfwoodem, ale na druhou stranu, rád bych byl nekompromisním idealistou jako Vash, tak nevím... Nebo že bych se coby chlap ztotožnil s Meryl? :) ()

Hees 

všechny recenze uživatele

Japonci či tvorcovia anime sa často zaoberajú myšlienkou koho je možné zachrániť, či sa má väčšina zachrániť na úkor menšiny a podobne. Aspoň takýto pocit mám s veľa počinov, ktoré pozerám. Trigun si berie tieto otázky koho zachrániť ako nosnú tému a k tomu pridáva lásku, humor obsiahnutý hlavne v prvých pár dieloch, zaujímavé westerno-sci fi prostredie, výborné hlavné a vedľajšie postavy. Hlavný hrdina Vash má veľmi zaujímavú osobnosť, ktorá neopustila detské rozmýšľanie o tom ako môže život a svet fungovať. Osobnosť Vasha teda naráža na rôzne ľudské problémy a správanie ľudí v rôznych situáciách je teda úplne kladnou postavou a nezožiera ho nenávisť čo mi nie je jasné či je možné. Dôležité teda bude sledovať či sa Vash za určitých okolností zmení, alebo tvrdohlavo zostane tým kým je. Vzťahy a láska medzi jednotlivými hrdinami sú prezentované dospelým spôsobom. Ženské postavy nepôsobia tak, že by do príbehu boli zakomponované umelo, ale sú tam veľmi účelne. Príbeh Nicholasa je veľmi kvalitný a robí konkurenciu hlavnému príbehu. Výborný hudobný opening a dokonca mi za hudbu nevadili ani stredové predeli jednotlivých dielov. Dostanem sa k tomu teraz čo ma najviac zaujalo a to bola filozofická časť, ktorá sa dostáva do popredia hlavne v posledných pár dieloch anime Trigun. Vo filozofickej časti sú predložené jednotlivé myšlienky nad ktorými sa môže zastaviť nejeden mysliaci organizmus a teda človek. Trigun teda nie je len na pobavenie a vyšumenie z hlavy, ale seriózne sa nad ním môžete pár hodín zamýšľať. Kto má vlastne nárok na prežitie? Máme chrániť toho silnejšieho či krajšieho? Dám teda na záver dve myšlienky, ktoré ma najviac zaujali a teda je to SPOILER : Prečo rastliny nemusia rozprávať? Rastliny sú silné. Sú tak silné, že myslia len na život. A slová vôbec nepotrebujú.... A druhé : Život je ako reťaz komplikovaných problémov s krutými obmedzenými voľbami a v obmedzenom čase. Najhoršou vecou je nerobiť nič, žiadne rozhodnutie a čakať kým ideálne rozhodnutie príde samo. Najdôležitejšie je urobiť to najlepšie v zlomku sekundy. Nie sme ako boh nie len, že sú naše sily obmedzené, ale niekedy musíme hrať ako diabol. KONIEC SPOILERA ()

Galerie (37)

Zajímavosti (6)

  • V každé epizodě seriálu a rovněž i ve filmu Trigun: Badlands Rumble (2010) se objevuje černá kočka (Kuroneko-sama). To proto, že se jedná o šikovný vtípek tvůrců zejména pro uvolnění atmosféry. (P. J. D.)
  • Ve dvanáctém díle, kdy Vash the Stampede (Johnny Yong Bosch) vystřelí dvě kulky do svého soupeře Moneva the Galea (Masuo Amada), se objeví v jeho helmě místo dvou zásahů tři. (Hem.m)
  • Ve dvanáctém díle, když Vash (Johnny Yong Bosch) trefí Moneva (Masuo Amada) do helmy, má ji Monev poničenou. Ale o pár scén později ji má zase bez poškození, načež v dalším záběru má helmu zase poničenou a hned poté ji má zase v pořádku. (Hem.m)

Reklama

Reklama