Wolf's Rain

Japonsko, 2003, 9 h 58 min (Minutáž: 23 min)

Kamera:

Kósuke Arakawa

Hudba:

Jóko Kanno

Mamoru Mijano, Kenta Mijake, Akio Sujama, Hiroki Šimowada, Majumi Asano, Acuko Tanaka, Unšó Išizuka, Akio Ócuka, Maaja Sakamoto, Masaja Onosaka (více)

Epizody(26)

Kdysi byl svět stvořen vlky. Z nich pak vzešli lidé, jenž později začali vlky pronásledovat a podle mnohých jsou již vlci 200 let vyhubeným druhem. Svět pomalu zaniká a je nyní pod vládou Aristokratů - pánů alchymie a technologií, jejichž zatím nejpovedenějším výtvorem je dívka Cheza, kterou vytvořili z bájné měsíční květiny. Vlci ale nevymřeli - naučili se přijímat lidskou podobu a v jednom městě, kam je přivedla vůně květinové dívky Chezy, se setkávají čtyři z nich. Dívka jim má ukázat cestu k místu, kam se podle pověsti mohou dostat jen vlci a o němž každý sní - k Ráji. Než se ale vlci k dívce dostanou, unese ji aristokrat Darcia, který chce také z vlastních důvodů otevřít Ráj. Vlci se tedy vydávají dívku dále hledat, ale po jejich stopách jde i muž jménem Quent, který je přesvědčen, že mu vlci zabili rodinu a tak se svou polovlčicí Blue vyhledává a zabíjí vlky... (ČSFD)

Naslund

Tenhle seriál miluju. Hudba, postavy, příběh, mytologie... to vše je na božské úrovni. Plus navíc spousta inteligentních myšlenek a dramatických scén. Když si tak zpětně vzpomenu, dokážu si vybavit téměř každou scénu, jak za sebou navazujou a jaké jsem při nich měl emoce. Přesto bych se kdykoli podíval zase a stejně tak si to užil. Snad každou postavu jsem si oblíbil, ač rozhodně nejsou nijak dobré, či zlé. Ono taky není nic snadného je rychle pochopit. A jak nemít rád někoho, komu rozumíme... Asi nejradši jsem měl Chezu, Hubba, Darciu a Toboeho, ač mi test osobnosti vyšel jasně na Kibu. Možná se nemám rád. Nesmím zapomenout ještě na dokonalou sovu, ale ta je tam bohužel jen chvilku. ()

ZIASystems

I přes několik nudnějších pasáží jeden z nejúžasnějších anime seriálu co jsem kdy viděl. Nádherně ztvárněný nepřívětivý postapokalyptický svět, ve kterém skupinka vlků hledá bránu do ráje, neboť se neúprosně blíží konec světa... Seriál má celkem 30 dílů, které doprovází skvělá hudba skladatelky Yoko Kanno. ()

prome

Ze začátku jsem moc nechápal, na co jsem se díval, jenže pak mě to upoutalo a už jsem pouštěl jeden díl za druhým. Skvělá animace, skvělá hudba, skvělý příběh ... a takhle bych jěště nějakou chvíli mohl pokračovat, ale je to myslím zbytečné. Jediná vada na kráse tohohle anime jsou díly 15-18, což jsou opakovací. ()

Vironey

Zajímavě vytvořená mytologie světa, ústřední postavy jsou sice trochu šablonovitější, ale to vůbec nevadí, naopak. Dostala mě ale hlavně opravdu nádherná animace s tak trochu "snovou" atmosférou postapokalyptického světa. Geniální závěr byl vážně geniální – o tom svědčí všechny ty spory v diskuzích, jak to sakra vlastně ten Okamura myslel ;) Pro mě to byla jedná velká symbolika filozofie času – nic nezačíná, nic nekončí, v každém okamžiku je zároveň minulost, přítomnost i budoucnoust (jo, Sapkowski ;)) A že je tam spousta nelogičností? No a co, krásný věci nemusí dávat smysl, člověk se prostě jimi nechá unést :) ()

Adasin

Viděna verze dlouhá 30 epizod. ----- SPOILERy: Na začátku mě to zaujalo, mytologie zněla zajímavě a na příběh jsem byla zvědavá – bohužel, obojí mě zklamalo. Začnu mytologií, kde musím víceméně souhlasit s Ajantisem a i chápu, proč ho to tak znechutilo. Mytologie tady není nikdy pořádně vysvětlena: chybí představení nějaké země nebo území (třeba mapa), kde se příběh odehrává – bez mapy nebo nějakého náznaku velikosti území nám jsou jména měst celkem k prdu – k orientaci tak pomáhá akorát to, že příběh je hlavně o tom, že se někam jde (i když se stejně několikrát vracejí zpátky). Dále nám nejsou blíže představeni Aristokraté: absolutně netušíme, kolik jich zhruba je, jak velké má kdo asi území, a hlavně jak vznikli (nebo jak se dostali k moci) a jak se odlišují od obyčejných lidí, kromě toho, že ovládají technologie (což si myslím, že dovedou i lidi)? Legenda o vzniku světa, vlků a lidí je nám předávána tak sporadicky, aby nám ji vůbec připomněli, nikdy však není řečena v klidu a pořádně, natož s nějakou vizualizací (což by v animaci neměl být problém, že). Pak se přiznám, že jsem nepochopila to, jak se vlci mění na lidi a zpět. Nejsem si však úplně jistá, že to pochopit šlo. V jednu chvíli je ta proměna prezentována jako iluze, kdy chycení ruky je chycení tlamou, v druhé chvíli však vlk jako člověk nese druhou osobu normálně na rukou, a i různé činnosti, jako např. rozdělávání ohně, by tlapami určitě nemohli dělat. Co je tedy správně? Přijde mi, že tohle tvůrci tak trochu nedomysleli. Mimo jiné nechápu, proč ústřední vlčí čtveřici (+ později Blue) zobrazovali jako lidi, i když kolem nich nebyl široko daleko žádný člověk? Ani u květinových lidí nám toho není příliš odhaleno ani vysvětleno. Dozvíme se akorát, že vznikají z měsíční květiny, ale to, jak vznikají, není nikdy podrobněji řečeno natož ukázáno. Kromě Chezy je nám představen jediný další příslušník této „rasy“, že by to ale k něčemu bylo, to se říct nedá. Spíš mi to přišlo jen jako laciný prostředek k natahování příběhu. Mrzí mě, že to musím napsat, ale příběh Wolf’s Rain mi ve výsledku nepřijde tak úžasný, jak se ze zdejšího obsahu zprvu zdálo. Naprosto souhlasím s Mariusem, že tenhle seriál je zbytečně natahovaný, kdyby měl kolem těch třinácti epizod, bylo by to úplně ideální – seriál by měl rychlejší a svižnější tempo, kde by nebyl prostor pro zbytečnou výplň (nemyslím jenom ty naprosto zbytečné rekapitulační epizody) ani pro pochybnosti právě ohledně mytologie. Tvůrci by byli nuceni vyřešit osudy mnohých postav podstatně jinak a dřív, než to udělali v této verzi o 30 epizodách (to samé by ovšem platilo i pro verzi s 26 epizodami). Tady se osudy poměrně velkého počtu postav různě proplétají, jenže vlastně je to hlavně o tom, že se setkávají, rozcházejí, a to samé se děje znovu a znovu. I když to hned neřeknou, všichni by se chtěli dostat do toho Ráje (ze kterého také neuvidíme nic), ale tak nějak nám postupně začíná být jasné, že se do něj nedostanou všichni. Tady mě opravdu naštval způsob, jakým se tento „problém“ s přemírou postav cestujících do Ráje tvůrci rozhodli vyřešit. Místo, aby je postupně rozdělovali při cestě již před Jaguařiným hradem (což je 24 epizod, pokud jsem si ten předěl dobře zapamatovala), tak si vzpomenou až 4 epizody před koncem a začnou již nepohodlné a zbytečné postavy nesmyslně vyvražďovat. Nejednou to pak působí jako strašný klišé. On existuje způsob, jak zajistit postavám důstojný odchod ze scény, aniž by je bylo nutno zavraždit, tvůrci Wolf’s Rain však byli neuvěřitelně líní a vykašlali se na to. Rovněž tato závěrečné vyvražďovačka působí jako laciná ždímačka emocí. Na mě to nefungovalo, a to ze dvou důvodů: jednak mi to přišlo zbytečné a samoúčelné a druhak jsem si na to, aby mi jich bylo líto, oblíbila jen několik málo postav. Ani jedna z nich nebyla z hlavní vlčí čtveřice. No dobře, Toboeho jsem měla z těch čtyř asi nejradši, i když mi nějakou tu epizodu trvalo, než jsem si zvykla, že je to kluk a ne holka (kvůli tomu jeho účesu a obličeji). Nejvíc jsem si oblíbila lidské hrdiny Cher a Hubba. Užívala jsem si každou chvíli, kdy byli na scéně a epizody, ve kterých ti dva nebyli, mě bavily o něco méně než zbytek. Těm dvěma jsem fandila, ať se (zase) vezmou a mají děti, jak si přáli. A ono nic. Oba zemřeli z tvůrčího hlediska tak příšerně, že pro mě další dění ztratilo význam. ----- Jediné, co seriálu nelze vytknout, je audiovizuální stránka – animace je nádherná, souboje mě, když pominu tu ne-logiku iluze/přeměňování, hodně bavily, a s výjimkou openingu, který jsem asi po pěti epizodách začala přeskakovat, je i hudba opravdu povedená. Lehce nadhodnocuji i díky zajímavému nápadu, několika až filozofickým úvahám a tomu, že vlky mám hodně ráda. Výsledné hodnocení se u mě nakonec zastavilo na slabších čtyřech hvězdách. 7/10 () (méně) (více)

• Čtyři poslední epizody byly natočeny v podobě OVA - original video animation - a poprvé uvedeny až na DVD. (Terva)