• charge

Kdyby ta tzv."nová vlna" v různých zemích nikdy nevznikla, bylo by docela o dost zbytečných filmů na světě méně, zatím jsem narazil třeba na otřesnou Godardovu a po shlédnutí perliček znovu vidím, že ta česká vlna není o moc lepší. Smrt pana Baltazara - Odpad! - kecy o ničem na moto-cyklistických závodech, Podvodníci - ** ujde, možná i tím, že povídka byla nejkratší, Dům radosti - Odpad! hrozná blbost v barvách, který nic nevylepšily, Automat Svět - ** žádnej zázrak, ale ušlo to, Romance *** - nejlepší, nejzábavnější a hlavně nejsmysluplnější povídka za těch celejch 105 minut.(4.3.2010)

Tyhle Hrabalovy povídky mne nijak nenadchly. V 60. letech přišla tzv. nová vlna, která dávala prostor nehercům a ukecanosti. Tato ukecanost může být v některých případech vtipná, jindy už méně, a to je právě případ Perliček na dně. Až poslední povídka Jaromila Jireše, o cikánce, kterou za 35 korun ulovil na šuk Ivan Vyskočil se mi opravdu líbila. "Kolik ti je?" "25" "Voko bere"(11.12.2007)

Těžko hodnotitelný film. Jelikož se vlastně nejedná o film, ale o cyklus povídek podle Bohumila Hrabala. A tudíž některé povídky jsou skvělé, jiné slabé. Projevuje se zde různorodost režie, protože každý režisér/ka měl/a na starost jinou povídku. Jinak z hlediska dnešní doby je ten film pomalý. Spíš jej doporučuji jako exkurzi do 60. let. A nebo pokud se chcete seznámit s filmařskou elitou nejen 60 let, která tehdy začínala. Hodnocení 80%.(9.5.2012)

Poměrně dobré poetické převedení pěti povídek Bohumila Hrabala. JAROMÍÍR JIREŠ/ ROMANCE: pro mě nejpovedenější povídka, kde Gaston (Ivan Vyskočil) prožívá první milostné vzplanutí s mladičkou, svěží a temperamentní cikánkou (Dana Valtová), nevšedně a vášnivě. JAN NĚMEC/ PODVODNÍCI je výborná povídka o dvou starých lidech krátce před smrtí, kteří si pro okolí vymysleli trochu jiné příběhy o svém životě. Protože alespoň na sklonku života touží po tom, aby si jich druzí vážili, aby si alespoň ve svých fantaziích prožili svůj životní sen. EVALD SCHORM/ DŮM RADOSTI: vcelku povedená povídka, kde se střetává určité lidové nazírání na svět i s jeho prostými radostmi s moderním světem, kde se pořád platí za všechno. Je tu naivní umělecká tvořivost, která přináší největší radost jeho tvůrci. JIŘÍ MENZEL/ SMRT PANA BALTAZARA je povídka, která připodobňuje motocyklový závod k symfonii, kde je smrt a řev motorů a závodní adrenalin přirovnáván k vážnému umění. VĚRA CHYTILOVÁ/ AUTOMAT SVĚT je hůře srozumitelná. Snad se snaží ukázat na určitou pomíjivost života, kde právě ty rychle pomíjivé okamžiky jsou tím nejkrásnějším, co nás může v životě potkat. Jsou určité náhody, které nás dovedou tam, kde něco končí, aby zároveň něco jiného začalo. I když v představách dvou lidí to bude vždy rozdíl.(5.11.2009)

Jiří Menzel naložil se svojí povídkou stejně jako s Ostře sledovanými vlaky - na pozadí poetických obrázků herci-neherci odříkávají Hrabalův text. První povídku tak považuju za nejslabší, o dost lépe se svého úkolu paradoxně zhostili tvůrci, kteří si k Hrabalovi pouze odskočili - příjemně mě překvapili hlavně Němec a Chytilová (jejichž filmům zpravidla nerozumím).(23.8.2009)

• - Děj povídky "Dům radosti" se odehrává v malé osadě "Amerika" asi kilometr od Unhoště a také se tam natáčel. Originální malby podivína Václava Žáka na jeho domku zmizely teprve asi před 5 lety (2003) pod novou fasádou. Křižovatka, kde se stala hromadná nehoda, je pak asi kilometr za obcí Nouzov. (CaptainNor)

• - Jediná práce Věry Chytilové, kdy zpracovávala literární předlohu. (sud)

• - Bohumil Hrabal si zahrál epizodní roli v každé povídce. Ve "Smrti pana Baltazara" ztvárnil diváka motocyklových závodů, v "Podvodnících" zřízence pohřební služby, kočího v "Domě radosti", návštěvníka "Automatu Svět" a nakonec usínajícího pána v tramvaji v povídce "Romance". (sud)