Elita

Antitrust

Elita

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2001, 105 min

Ano, pro část odborné IT a internetové obce (ale pozor, film je z roku 2001, a podobně jako se zcela vysmívat tomu, jak je pojata Síť z roku 1995 je pro mě absurdní, tak je to podobné i tady) to může být zjednodušené a málo uvěřitelné, ale ve skutečnosti se to tak extrémně od reality neliší. Sice zápletka je trochu přitažená za vlasy, ale v rámci vlastní sebestřednosti či patentových zrůdností si do rovnice dosaďte jiné proměnné, a jste doma. Teď, včera nebo v blízké budoucnosti.(23.2.2012)

Mohl to být další z tuctových thrillerů, kde dobro zvítězí nad zlem. Moderní pohádka to sice je, ale filmové kvality bezesporu má. Milo Hoffman promoval na Stanfordu a je špičkovým programátorem, o kterého se zajímají movité firmy, které hodlají být díky jeho schopnostem ještě movitější. Lukrativní nabídka tak na sebe nenechá dlouho čekat a Milo se dostává do velkého světa, který představuje přesný opak toho, když spolu s kamarády doslova na koleně vyvíjel špičkový software. Jenže v mamutí firmě zdá se není všechno úplně košér.. a kostlivci brzy začnou vyplouvat na povrch.. Elita přesně rozděluje svět na ty hodné a na ty zlé (neskrývaně se tu kritizuje Bill Gates a jeho impérium) a sic se velmi úzce zaměřuje na určitou skupinu diváků, i „skoro“ naprostý laik si tu přijde na své. Napínavá podívaná totiž několikrát totálně promíchá kartami (už čtu ty žvásty, že zvraty ten či onen předpovídal po prvních patnácti minutách) a přehoupne se do vod konspiračního thrilleru, kdy nejen hlavnímu hrdinovi půjde o kejhák.. Pro mě zafungovalo i herecké obsazení – mladé tváře (příjemní Ryan Phillippe, Rachael Leigh Cook i Claire Forlani) doplňuje ostřílený Tim Robbins, který zřejmě více než pečlivě studoval Gatesovy gesta a grimasy, a dodává téhle happyendové báchorce další plusové body. Pro programátory povinnost, pro ostatní svižně natočené a rozhodně nejlepší filmové dítko Petera Howitta. Já se bavil..(11.8.2010)

Většina herců podala sympatické výkony, nebo jsou to prostě lahody pro oko sami(y) o sobě. Celková kostra - milionkrát ohraná, ale některé zvraty docela překvapily - příjemně. Celkově se jedná o docela normální průměr (spousta věcí je přitažena za vlasy, jak fakta, tak i průběh děje), ale sedl mi do noty. Konec mě sice vůbec nepotěšil, ale už jsem to nějak neřešil a jsem ochotný nechat 4.(3.8.2013)

Pro počítačové nadšence bude Antitrust zábavně strávenými dvěma hodinami deštivého nedělního odpoledne. Pakliže vezmeme v potaz, že snímek nabývá komplikovanosti pouze zasazením děje do prostor výpočetní techniky, jde čistě o průměrný thriller. Nicméně přiznávám, že jsem se nenudil a často i zasmál samoúčelným "freeze" momentům, které jsme viděli snad už stokrát. Mám na mysli gradování napětí v situacích jako třeba "přistihne mě u prohlížení zakázaných dat v místnosti, kde nemám co dělat?". Na druhou stranu to není nic, co by nenáročný divák nemohl překousnout, někomu se možná srdeční tep skutečně zrychluje.(5.2.2007)

Mohl to být fakt dobrej thriller, kterej je místy i dost napínavej, ale bohužel není. Sráží to především hlavní hrdina. Ryan Phillipe byl hodně špatnou volbou. Na geeka se vůbec nehodí a je na něm vidět, že absolutně nemá páru o čem mluví. Navíc jeho špionážní anabáze taky nestojej za nic. A navíc i hraje na hovno. V tom filmu je strašně moc hovadin a v informatice je HODNĚ přitaženej za vlasy (už ten námět). Ale tuhle tématiku mám rád tak to s úsměvem překousnu. Každopádně dvě hvězdy za thriller a jedna navíc za moc hezký holky.(22.1.2012)

• - Vývojáři Milo Hoffman (Ryan Phillippe) a Teddy Chin (Yee Jee Tso) používají na počítačích svobodné pracovní prostředí GNOME a Miguel de Icaza, jeden ze zakladatelů tohoto projektu, ve filmu představuje sám sebe. (Drom)

• - Na vonkajšie zábery ústredia NURV poslúžila Univerzita Simona Frasera vo Vancouveri. (sWONDER)