Tajemství loňského léta

• Česko

Vím, co jsi udělala minulé léto

I Know What You Did Last Summer

Viem, čo ste robili minulé leto

Tajomstvo minulého leta

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 97 min (Director's cut: 99 min)

Jim Gillespie

Scénografie:

Gary Wissner

Kostýmy:

Catherine Adair

Tajemství loňského léta patří u mě k těm nejlepších slasherům, co kdy byly natočeny. Až do konce nevíte, kdo za tím vším stojí a z chlápka v rybářském úboru s hákem v ruce jde respekt. Čtveřice hlavních aktérů je dobře vybraná, žádný z nich nebyl otravný. Je tu i Leonard z Teorie, takže výběr herců na jedničku a děj se také povedl.(4.11.2012)

Tento film nám nepriniesol vôbec, ale vôbec nič nového iba sa zviezol na sláve Vreskotu a spolu odštartovali túto vlnu tzv. neskorších hororov, ktoré sa držia hore určitých aspektov. To, že neprinieslo nič nové potvrdzujú aj jednotlivé vraždy, ktoré sú jednoduché, otrepané a bez akejkoľvek originality... žeby došli nápady ako majú teenageri zomierať?(aspoň, že séria Final Destination nám niečo také priniesla) Jediné čo nám prinieslo bolo nový objav čo sa týka vrieskajúcej obete. Po korunovanej kráľovnej hororu Jamie Lee Curtis a po novodobej Neve Campbell, ktorá sa ako Sidney Prescottová považovala za druhú Curtisovú, prichádza Jennifer Love Hewitt ako postava Julie James, ktorá celý film vygradovala svojím úžasným vreskotom a výkrikmi. Kto videl musí uznat, že to bolo naozaj niečo. Celá recenzia: TU(15.10.2010)

• Kusko.t2

Slabé napätie, jednoduchý predvídateľný príbeh s niektorými dosť nepochopiteľnými scénami a slabými dialógmi. To všetko a ešte ďaleko viac charakterizuje túto teen vyvražďovačku. Hlavný slasher s hákom musel byť asi Superman, keď prežil zrážku auta a následne sa neutopil, dostal ranou lodným hákom do ksichtu a vstal akoby ho ofúkol jemný vánok, dokázal aj cez pravé poludnie dostať mŕtvolu spolu s krabmi preč z kufra na frekventovanej ulici (ale toto sa dá považovať iba za predstavu), keď niekoho chcel chytiť stačila mu na to chôdza – nemusel behať, a pri tom všetkom dokázal písať rôzne kraviny na zrkadlá a strihať vlasy v nočnej šichte zadarmo Sarah Michelle Gellar. Superman je oproti nemu čaj!(6.11.2006)

Můžete si o tom myslet co chcete, ale tohle byla jedna z mých prvních VHS, kterou jsem dostal za vysvědčení v deváté třídě. I teď s odstupem let se na to mile rád podívám a ...je tam zřejmě moc nostalgie. I přes to, že je to čirý a naprosto do očí bijící pasvil a původce všech teenage kuch hororů, nemůžu mu odepřít, že mě ve čtrnácti pobavil.(22.10.2007)

PRIMA COOL - Možná, že kdybych to viděl v onom roce 1997, tak by mě to nadzvedlo. Bohužel jsem ovlivněn tím velkým množstvím zhlédnutých hororů, kterými jsem vlastně nasycen a už mě kdejaký horor nepřekvapí, obzvlášť 17 let starý. Hlavní čtveřice celkem ušla, do dneška se v podstatě všichni čtyři aktivně věnují filmům a já jim fandím. Avšak Tajemství loňského léta dnes nemohu hodnotit optimisticky. Ani jednou jsem se nelekl, nebál jsem se a až na poslední půlhodinu se vlastně nic valného nedělo. Taky za můj plytký dojem může fakt, že jsem dříve viděl parodii (Scary Movie), a to ne jedenkrát. Takže tak. 57%(23.11.2014)

• - Snímek měl rozpočet kolem 17 miliónů dolarů, celosvětově ale vydělal zhruba o sedmapůlkrát více, přesně 125 500 000 amerických dolarů. (Stocki)

• - Film je inspirován stejnojmenným románem, který vyšel knižně v říjnu roku 1973 a napsala ho americká spisovatelka Lois Duncanová. (Stocki)

• - Ve filmu jsou Barry a Helen zavražděni v románu není nikdo z nich zavražděn. (Stocki)