Tajemství loňského léta

• Česko

Vím, co jsi udělala minulé léto

I Know What You Did Last Summer

Viem, čo ste robili minulé leto

Tajomstvo minulého leta

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 97 min (Director's cut: 99 min)

Podobne ako to bolo na začiatku žánru slasher s Halloweenom a Piatkom trinásteho, tak Vreskot síce oživil žáner, Tajomstvo minulého leta ho ale nanovo definovalo a určilo štylistiku, klišé a pravidlá krátkeho slasher revivalu z konca 90tych rokov. Oproti ostatným nasledujúcim prídavkom do žánru je to ešte stále dosť dobrý slasher.(23.6.2012)

„Dají nám všem křeslo, to je jasné!“ Jistě, v Severní Karolíně jsou tak přísné tresty za ublížení na zdraví při dopravní nehodě a týká se to i spolujezdců, ale to u této potravy pro tvůrce parodií není podstatné. Podstatné je, že brutálním, bezcitným vrahem je (pozor, nechutný spoiler!) v pláštěnce oděný pirátský kapitán ze země Nezemě! Jedno z prvních vrtulových letadel nové generace teenage slasherů a nutno dodat, že od té doby se podařilo k tryskovému pohonu přejít málokomu. Ke štěstí tak tentokrát bude muset postačit dramatická hudba Johna Debneyho (byť jeho smyčce krapet vykrádají Ottmanovy Obvyklé podezřelé), náznaky napětí a bujné dekolty dvojice Hewitt, Gellar, To duo klaunů Filda, Princátko nenabídne absolutně nic - co takhle rezignaci na svou profesi?. Marně čekám na sequel z polárního kruhu s názvem: „Vím, co jsi dělal v noci z 14.října na 15.dubna“..(7.11.2012)

I Know What You Did Last Summer už dnes podle mě patří do kategorie klasických slasherů 90tých let. Upoutat by měl hlavně poměrně zajímavým hereckým obsazením než scénářem. Ten se však nerozjíždí vůbec špatně a docela mě dostal do bodu varu plného očekávání. Bohužel následující průběh už je jen dobře známá sbírka dávno prošlých klišé scének, které nikoho nepřekvapí ani nevyděsí. Zabíjení se rychle omrzí svou linearitou a ten chlapík, který stojí v čele toho humbuku, nemůže nahnat husí kůži ani dětem ve školce. Průměrné tři hvězdy i když za ten stupidní závěr, bych nejradši ještě něco odečet... ;))(25.6.2011)

• Vančura

Na tehdy 20 letou Sarah Michelle Gellar se zde kouká více než dobře, jinak ten film ale není nic jiného než dementní teenagerská sračka, s absolutně nefunkční atmosférou, děsivě špatnými hereckými výkony a stupidním dějem, jehož nelogičnost je vyloženě směšná. Při novém zhlédnutí v telce po letech tam jen o to víc vyvstanou všechny chyby, které tehdy člověk nevnímal, dílem kvůli své divácké nezkušenosti, dílem kvůli obecně špatnému vkusu, jako u většiny teenagerů. A když tak nad tím přemýšlím, chápu, že se to někomu mohlo líbit tenkrát, ale dnešního přesyceného fandu hororů musí podle mě tento film uspat k smrti - strašidelný není ani trochu, efekty taky dvakrát neoslní, a samotný děj dnes působí neobyčejně ohraně. Osobně tenhle typ filmů - jako Tajemství loňského léta - řadím k filmovým hříchům 90. let, které už dnes za vidění v podstatě nestojí, a klidně bych je už navždy nechal někde spát v archivu.(9.10.2017)

• Davson

Blbost nad mraky, ještě horší než Vřískot. Kdyby tu byly i mínusové stupně, třeba křížky, tak by to mohlo získat tak ++++. To měl být horor? A ten vrah nasazuje všemu korunu. Když v závěrečném finále zjistím kdo to vlastně je, tak nevím, zda se mám smát nebo brečet nad tou ubohostí. Po shlédnutí tohoto "filmu" jsem již neměl síly na pokračování.(30.4.2004)

• - S natáčením se začalo 31.března a skončilo se v průběhu června 1997. Filmování zabralo celkem 50 dní. (Stocki)

• - Hlavní hrdinové jedou v úvodu filmu na projížďku na Dawsonovu pláž (Dawson' s Beach). Je to odkaz na seriál Dawsonův svět (Dawson' s Creek), ke kterému psal v letech 1998 – 2003 scénář Kevin Williamson. (Stocki)

• - Kevin Williamson napsal tento scénář ještě před Vřískotem (1996) ale nedokázal ho prodat. Jeho následující scénář k filmu Vřískot ovšem zaznamenal obrovský úspěch a scénář k filmu Tajemství loňského léta poté okamžitě koupila společnost Columbia Pictures. (Stocki)