Tajemství loňského léta

• Česko

Vím, co jsi udělala minulé léto

I Know What You Did Last Summer

Viem, čo ste robili minulé leto

Tajomstvo minulého leta

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 97 min (Director's cut: 99 min)

Jim Gillespie

Scénografie:

Gary Wissner

Kostýmy:

Catherine Adair

Zaujímavý horor na spôsob teen-vyvražďovačky, ktorý ani nezaujme tak krvou, alebo samotnými vraždami ale vyšetrovaním a pátraním po vrahovi v rybárskom obleku s hákom v ruke ktorý veľmi dobre vie, čo hlavní hrdinovia robili minulé leto. Navyše v závere to pekne graduje.... A ani hudba nie je najhoršia...70%(6.7.2007)

Všechny řeči o "vykrádačce Vřískotu" tento film hrubě podceňují, a to nejen proto, že Williamson napsal scénář ještě předtím, než udělal díru do světa s Vřískotem. Jasně, Scream! je jenom jeden, ale v TLL je to starý dobrý dobrý Williamson s množstvím odkazů a citací starších hororů, jen si tentokrát nebere na paškál subžánr slasheru jako takový, ale městské legendy. A věnuje se jim moc pěkně, díky (bohužel naprosto necharismatickému) vrahovi jako vystřiženému z jedné z nejtypičtějších urban legends si pár puberťáků mohlo živě zahrát na Jánošíka. Nemít počínající pleš, tak kdyby se mi stalo, že se ráno probudím a zjistím, že vrah mi v noci zkrátil lokny (vidíte? další městská legenda!), tak si asi strachy zaneřádím nejen pleny. Bohužel, velmi příjemný film sráží dolů jednak výše zmíněný vrah (a to i přesto, že mu odpustím fůru nelogičností, tak to prostě v urban legends chodí), jednak neherecké prkno jménem Freddie Prinze Jr., jemuž jako jedinému jsem přál osud vyvrženýho delfína, a místo toho na scéně strašil až do konce.(28.3.2013)

Neumím zhodnotit, koho tento teen-horor má ve skutečnosti postrašit. Na svojí dobu to byl jistě hit první velikosti, který inspiroval stovky následujících vyvražďovaček. Nemohu se ovšem zbavit dojmu, že nikoho nad deset let tohle dostat nemůže. Já osobně se u něj hrozně bavil, zvlášť při vzpomínání na Scary Movie, která některé zdejší pasáže, geniálně paroduje. Nejvíce mě dostala hláška ze začátku filmu, kde čtyřčlenná posádka srazila chodce na silnici a projevila velmi opodstatněnou obavu "všichni dostaneme křeslo", pokud by dostal křeslo každý člověk, který by srazil chodce, půlka našeho senátu by nežila. Film je v dnešní době totální brak, ovšem v devadesátkách přesně tohle letělo a dnešní třicátnící u toho srali bobky, vidět dnes už postarší herce v mladém podání, nikdy nezaškodí. 60% 04.07. 2010(4.7.2010)

I Know What You Did Last Summer už dnes podle mě patří do kategorie klasických slasherů 90tých let. Upoutat by měl hlavně poměrně zajímavým hereckým obsazením než scénářem. Ten se však nerozjíždí vůbec špatně a docela mě dostal do bodu varu plného očekávání. Bohužel následující průběh už je jen dobře známá sbírka dávno prošlých klišé scének, které nikoho nepřekvapí ani nevyděsí. Zabíjení se rychle omrzí svou linearitou a ten chlapík, který stojí v čele toho humbuku, nemůže nahnat husí kůži ani dětem ve školce. Průměrné tři hvězdy i když za ten stupidní závěr, bych nejradši ještě něco odečet... ;))(25.6.2011)

• meave

Vcelku nuda. Postavy sú prvoplánové – krásavica, nadutý pracháč, skromný citlivý chudák a múdra pragmatička. Boli zlí – prišla pomsta. Veľa zbytočných obetí na úkor skutočného napätia, a tá chôdza rybára – chodí ako keby trpel rigor mortis – pri ktorom sa ani netrpí. Ja som občas trpela. Jediný, kto ma zaujal bola Anne Heche.(7.10.2005)

• - Ve filmu jsou Barry a Helen zavražděni v románu není nikdo z nich zavražděn. (Stocki)

• - Filmový scénář, který sepsal Kevin Williamson, se od původní předlohy výrazně liší. (Stocki)

• - Do úlohy Julie James bolo pôvodne počítané s Michelle Williams, tá to však odmietla. (RosieMcgowa)