Tajemství loňského léta

• Česko

Vím, co jsi udělala minulé léto

I Know What You Did Last Summer

Viem, čo ste robili minulé leto

Tajomstvo minulého leta

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 97 min (Director's cut: 99 min)

Jim Gillespie

Scénografie:

Gary Wissner

Kostýmy:

Catherine Adair

Neumím zhodnotit, koho tento teen-horor má ve skutečnosti postrašit. Na svojí dobu to byl jistě hit první velikosti, který inspiroval stovky následujících vyvražďovaček. Nemohu se ovšem zbavit dojmu, že nikoho nad deset let tohle dostat nemůže. Já osobně se u něj hrozně bavil, zvlášť při vzpomínání na Scary Movie, která některé zdejší pasáže, geniálně paroduje. Nejvíce mě dostala hláška ze začátku filmu, kde čtyřčlenná posádka srazila chodce na silnici a projevila velmi opodstatněnou obavu "všichni dostaneme křeslo", pokud by dostal křeslo každý člověk, který by srazil chodce, půlka našeho senátu by nežila. Film je v dnešní době totální brak, ovšem v devadesátkách přesně tohle letělo a dnešní třicátnící u toho srali bobky, vidět dnes už postarší herce v mladém podání, nikdy nezaškodí. 60% 04.07. 2010(4.7.2010)

Podobne ako to bolo na začiatku žánru slasher s Halloweenom a Piatkom trinásteho, tak Vreskot síce oživil žáner, Tajomstvo minulého leta ho ale nanovo definovalo a určilo štylistiku, klišé a pravidlá krátkeho slasher revivalu z konca 90tych rokov. Oproti ostatným nasledujúcim prídavkom do žánru je to ešte stále dosť dobrý slasher.(23.6.2012)

• Vančura

Na tehdy 20 letou Sarah Michelle Gellar se zde kouká více než dobře, jinak ten film ale není nic jiného než dementní teenagerská sračka, s absolutně nefunkční atmosférou, děsivě špatnými hereckými výkony a stupidním dějem, jehož nelogičnost je vyloženě směšná. Při novém zhlédnutí v telce po letech tam jen o to víc vyvstanou všechny chyby, které tehdy člověk nevnímal, dílem kvůli své divácké nezkušenosti, dílem kvůli obecně špatnému vkusu, jako u většiny teenagerů. A když tak nad tím přemýšlím, chápu, že se to někomu mohlo líbit tenkrát, ale dnešního přesyceného fandu hororů musí podle mě tento film uspat k smrti - strašidelný není ani trochu, efekty taky dvakrát neoslní, a samotný děj dnes působí neobyčejně ohraně. Osobně tenhle typ filmů - jako Tajemství loňského léta - řadím k filmovým hříchům 90. let, které už dnes za vidění v podstatě nestojí, a klidně bych je už navždy nechal někde spát v archivu.(9.10.2017)

Po úspěchu filmu Vřískot bylo natočeno mnoho napodobenin. Jednou z nich je i Tajemství loňského léta. Ovšem vůbec nejde o špatný film. Hodně sympatičtí hrdinové, dobré lekací scény, hodně napětí a sympatický záporák. Já jsem s filmem velice spokojen. Tajemství loňského léta je prostě skvělá zábavná vyvraždovačka, pokud se vám líbil Vřískot určitě nebudete zklamáni.(28.9.2013)

Jeden z reklamných sloganov na tento film hlásal: „Ak chceš pochovať pravdu, uisti sa, že si ju pred tým spálil.“ Štvorica mladých maturantov, Julie, Barry, Helen a Ray, spáchala zločin, ktorý chceli navždy utajiť a zabudnúť naň. Lenže nebude to pre nich také jednoduché. Pretože už o rok začnú dostávať záhadné odkazy so znepokujúcou správou "Viem, čo ste robili minulé leto". Účty s nimi sa rozhodol vyrovnať vrah v dlhej rybárskej pláštenke a s hákom na mäso v ruke. On nezabúda, ani neodpúšťa, on pozná ich "Tajemství loňského leta". ****(27.1.2011)

• - Film je inspirován stejnojmenným románem, který vyšel knižně v říjnu roku 1973 a napsala ho americká spisovatelka Lois Duncanová. (Stocki)

• - Ve filmu jsou Barry a Helen zavražděni v románu není nikdo z nich zavražděn. (Stocki)

• - Hlavní hrdinové jedou v úvodu filmu na projížďku na Dawsonovu pláž (Dawson' s Beach). Je to odkaz na seriál Dawsonův svět (Dawson' s Creek), ke kterému psal v letech 1998 – 2003 scénář Kevin Williamson. (Stocki)