Tajemství loňského léta

• Česko

Vím, co jsi udělala minulé léto

I Know What You Did Last Summer

Viem, čo ste robili minulé leto

Tajomstvo minulého leta

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 97 min (Director's cut: 99 min)

Jim Gillespie

Scénografie:

Gary Wissner

Kostýmy:

Catherine Adair

Kdo by neznal Simpsnovi parodie, Scary movie parodie a určitě ještě další....Kde se to ale vzalo? Rok 97 a vzniknul jeden z nejuznávanějších hororů všech dob. Velmi povedený příběh. Točící se okolo mladé party lidí, kteří v opilosti přejedou muže a následně ho hodí do vody. Muž ovšem nezemře a půjde si za svou pomstou. Popadne hák, pláštěnku a jde se na to. Obětí je zde minimum a zpracování není taky bůh ví jak skvostné. Nicméně v rámci hororů je to slušné. ( 50 procent )(12.11.2011)

Tajemství loňského léta patří u mě k těm nejlepších slasherům, co kdy byly natočeny. Až do konce nevíte, kdo za tím vším stojí a z chlápka v rybářském úboru s hákem v ruce jde respekt. Čtveřice hlavních aktérů je dobře vybraná, žádný z nich nebyl otravný. Je tu i Leonard z Teorie, takže výběr herců na jedničku a děj se také povedl.(4.11.2012)

• dobytek

Film zachraňuje akorát to, že v tom hraje Sarah Michelle Gellar a Jennifer Love Hewitt. Jinak bych to asi ani nedokoukal. Začátek byl sice docela zajímavej, ale potom to nějak ztrácelo tempo a myslim, že by to nevyděsilo ani děti v mateřský školce. Navíc dialogy jsou chvílema vyloženě vycucaný z prstů a ani mi nějak neseděli herci. Hlavně Ryan Phillippe vypadá spíš jak nějakej vesnickej diskant a tady hraje drsňáka drsnějšího než sám Chuck Norris.(26.8.2006)

Slušný teenage-movie, který nějak zvlášť neohromí, ale zároveň neurazí. Obě hlavní hrdinky jsou pěkné, tak proč si nevychutnat jejich herecké etudy. Nic moc nového se zde neobjeví, ale stejně člověk má tak nějak dobrý pocit z toho, že sleduje více méně klidný film. Závěr je snesitelný a docela překvapivý. Je to taková oddychovka, když zrovna chcete něco nenáročného.(14.5.2011)

„Hmmm, tým sa radikálne zúžil okruh podozrivých v tomto rybárskom meste.“ Atmosférický a vzhľadom na klišé-scenár možno až zbytočne dobre nakrútený slasher ako z 80. rokov, v skutočnosti z roku 1997. Odvíja sa síce v neprekvapivom duchu "klasickej" tínedžerskej vyvražďovačky, tento duch je však príjemne osviežuje a zábavne sabotovaný povestným "ostrým perom Kevina Williamsona" (Vreskoty, Dawsonov svet). Takže na jednej strane sa dá odhadnúť, ktorá postava prežije, ale zároveň titulná hrdinka príde o panenstvo v úvodných 10. minútach, čo je v slasheroch absolútne neprípustné. A scenár napriek množstvu klišé obsahuje viacero podobných originálnych zvratov (hoci nie až tak, ako scenár k prvým dvom Vreskotom). Herecké obsadenie v čele s Museom Watsonom ako Rybárom nemá chybu, dokonca i cukrík Freddie Prinze Jr. dostal (treba povedať, že nečastú) príležitosť zahrať si temnejšiu a nebezstarostnú postavu, než ako má bežne vo zvyku. K tomu atmosféra zaspatého rybárskeho mestečka a napätie od začiatku do konca. Jeden z tých lepších kusov "Novej slasher vlny", odpálenej v roku 1996 prvým Vreskotom (ďalej napr. Halloween: H20 či "falošný slasher" Fakulta).(30.10.2004)

• - Původně mohla roli Julie hrát Sarah Michelle Gellar a naopak roli Helen Jennifer Love Hewitt. (Stocki)

• - Do úlohy Julie James bolo pôvodne počítané s Michelle Williams, tá to však odmietla. (RosieMcgowa)

• - Ve filmu se Helen nepodaří nadlouho získat práci modelky v New Yorku a nakonec se vrátí domů, kde pracuje společně s její sestrou Elsou v otcově prodejně. V románu pracuje Helen pro místní zpravodajskou stanici, kde předpovídá počasí. (Stocki)