Tajemství loňského léta

• Česko

Vím, co jsi udělala minulé léto

I Know What You Did Last Summer

Viem, čo ste robili minulé leto

Tajomstvo minulého leta

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 97 min (Director's cut: 99 min)

Jim Gillespie

Scénografie:

Gary Wissner

Kostýmy:

Catherine Adair

Kdo by neznal Simpsnovi parodie, Scary movie parodie a určitě ještě další....Kde se to ale vzalo? Rok 97 a vzniknul jeden z nejuznávanějších hororů všech dob. Velmi povedený příběh. Točící se okolo mladé party lidí, kteří v opilosti přejedou muže a následně ho hodí do vody. Muž ovšem nezemře a půjde si za svou pomstou. Popadne hák, pláštěnku a jde se na to. Obětí je zde minimum a zpracování není taky bůh ví jak skvostné. Nicméně v rámci hororů je to slušné. ( 50 procent )(12.11.2011)

Toto byl kdysi jeden z prvních hororů vyvražďovaček, jaký jsem viděl. Tenkrát mi to přišlo dost strašidelné a dost se mi to líbilo. Po letech jsem to skoukl znovu. A musím se přiznat, že i tentokrát mě to chytlo a celkově to na mě působilo tak nějak originálně, i když v dnešní době je to všechno na jedno brdo. Parta přátel omylem srazí záhadného muže, ze kterého se vyklube rybář vraždící hákem. A po roce se vrací, aby se pomstil. Velkou porci na tom, že měl tento horor u mě úspěch, rozhodně mají herci. Čtveřice dnes známých tváří rozhodně prospěla a celkově mi byli všichni sympatičtí, i když Ryan Phillippe mi občas lezl na nervy. Dám 4*, protože v žánru hororů je to u mě na vysoké úrovni a rozhodně se k tomuto snímku ještě někdy vrátim.(1.7.2010)

I Know What You Did Last Summer už dnes podle mě patří do kategorie klasických slasherů 90tých let. Upoutat by měl hlavně poměrně zajímavým hereckým obsazením než scénářem. Ten se však nerozjíždí vůbec špatně a docela mě dostal do bodu varu plného očekávání. Bohužel následující průběh už je jen dobře známá sbírka dávno prošlých klišé scének, které nikoho nepřekvapí ani nevyděsí. Zabíjení se rychle omrzí svou linearitou a ten chlapík, který stojí v čele toho humbuku, nemůže nahnat husí kůži ani dětem ve školce. Průměrné tři hvězdy i když za ten stupidní závěr, bych nejradši ještě něco odečet... ;))(25.6.2011)

Tento film nám nepriniesol vôbec, ale vôbec nič nového iba sa zviezol na sláve Vreskotu a spolu odštartovali túto vlnu tzv. neskorších hororov, ktoré sa držia hore určitých aspektov. To, že neprinieslo nič nové potvrdzujú aj jednotlivé vraždy, ktoré sú jednoduché, otrepané a bez akejkoľvek originality... žeby došli nápady ako majú teenageri zomierať?(aspoň, že séria Final Destination nám niečo také priniesla) Jediné čo nám prinieslo bolo nový objav čo sa týka vrieskajúcej obete. Po korunovanej kráľovnej hororu Jamie Lee Curtis a po novodobej Neve Campbell, ktorá sa ako Sidney Prescottová považovala za druhú Curtisovú, prichádza Jennifer Love Hewitt ako postava Julie James, ktorá celý film vygradovala svojím úžasným vreskotom a výkrikmi. Kto videl musí uznat, že to bolo naozaj niečo. Celá recenzia: TU(15.10.2010)

Tak toto boli začiatky teenagerských vyvražďovačiek, ktoré boli kedysi veľmi slušné. Teraz sa točia ako na bežiacom páse a plné trápnych klišé. Nevravím, že toto bol nejaký prevratný film, ale stál za pozretie. Po roku začínajúce vraždy sú tiež však pekne husté a ani priehľadnosť tu vyčítať nemôžem. Poteší obsadenie, v hlavných úlohách dnes už známe hollywoodske hviezdičky. 75%.(17.5.2006)

• - Původně mohla roli Julie hrát Sarah Michelle Gellar a naopak roli Helen Jennifer Love Hewitt. (Stocki)

• - Lois Duncanová otevřeně přiznala, že snímek nenávidí, protože filmaři udělali z jejího románu slasher. Dalším důvodem je také fakt, že 16. července roku 1989 byla nalezena v Albuquerque v Novém Mexiku její tehdy osmnáctiletá dcera Kaitlyn Arquette mrtvá v jejím vlastním autě. Jednalo se o vraždu, nejmladší dcera Duncanové měla nadvakrát prostřelenou lebku. Později napsala Duncanová knihu s názvem “Who Killed My Daughter?“ (Stocki)

• - S natáčením se začalo 31.března a skončilo se v průběhu června 1997. Filmování zabralo celkem 50 dní. (Stocki)