La Classe de neige

Class Trip

Lyžiarsky zájazd

Drama / Mysteriózní

Francie, 1998, 96 min

Zvláštna tiesnivá snímka kontrastujúca s domnelými predstavami o lyžiarskych zájazdoch. Na lyžiach tu nestojí nikto, ani sa nám neponúkajú bezstarostné zábery na lyžiarske svahy, či smejúce sa deti pri zjazdovke. Vlastne sa tu nesmeje takmer nikto. Nie je čomu, pretože neistá atmosféra nakazila všetkých. Film zachytáva vízie a predstavy malého outsidera v ponurých hotelových exteriéroch. Všetko sa točí okolo chlapca Nicolasa, ktorého podivnosť sa začína pomaly vyjasňovať s blížiacim sa záverom, i keď film nakoniec neposkytuje žiadne explicitné objasnenie udalostí. Miesto toho necháva diváka prehodnocovať sled filmu, rozmýšľať nad víziami, či retrospektívnymi vložkami, ktoré nám poskytuje samotný Nicolas a nakoniec mu, pochopiteľne, umožňuje položiť otázku - Čo som to zasa videl za podivnosť? Claude Miller vie.(25.1.2016)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1998 - Cena poroty(12.5.2013)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(24.2.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $300,000(16.7.2010)

Podle románu Emmanuela Carrèreho, jenž se zúčastnil i přípravy scénáře. Výjimečné poodhalení mnohých smutků a traumat, jež skrytě obtisknuta v dítěti přetrvají mnohdy až do dospělosti a sehrají tak neoddiskutovatelnou úlohu při personizaci lidské bytosti.(19.4.2005)