V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

Jino

Solidní béčko se vším všudy. Příběh je plochý jak Russellovo jednovýrazové herectví. Ne že by mu tato role nějak nesedla, to rozhodně ne - Kurt se na tuto roli hodí. I když ho vidím raději v jinak napsaných postavách. V postavách co mluví a třeba i hláškují po celý film a ne až v poslední půlhodince, kdy si povedeně vyřizuje staré a otevřené rány se supervojáky nové generace. Ale zase na druhou stranu - od Paula Andersona jsem ani nečekal nějaký hlubokovýznamový snímek s vyššími ambicemi, takže jsem nakonec se Žoldákem i spokojen. ()

Pecival

Je drsný, strašně moc drsný... Chápu, že se měl Russell tvářit, že nemá emoce a nic ho nerozhodí, ale fakt odehraje celý film s jedním ksychtem. Když už pro nic tak kvůli tomuhle se to vyplatí vidět. Jinak naprostá neschopnost "těch uber-mega-silných-nových-geneticky upravených" vojáků, mě přiváděla skoro k pláči. Akce je dosti nevýrazná, ale ne zase tak laciná (ono ty prachy tam občas vidět sou), aby byla vysloveně k smíchu .. takže smůla. ()

JohnCZ

Na 90. letech mě fascinuje jedna věc. Člověk mohl vlézt do Hollywoodu se sebevětším neoriginálním brakem a stejně měl šanci na natočení relativně vysokorozpočtového akčního filmu. Soldier je po stránce scénáře děsná žumpa, ale film jako celek je svým způsobem dost zábavnej. Potěší zejména perfektní kulisy a stylové praktické efekty, které mi připomněly Horizont událostí. A není ani divu, vždyť za tímhle filmem stojí stejný režisér. Přesto, akce v závěru je možná až trochu únavná. Nečekaný klidnější prostředek je o mnoho záživnější a Kurt Rusell sympatickej s tím jeho "Sir!" oslovováním a tupým čučením. Oscara za to ale asi nevyhrál. ()

kaylin

Ani nevím, co to vlastně mělo být. Snaha svést se na oblíbenosti Kurta Russella? Nebo na oblíbenosti sci-fi? Udělat velký film, který je ve skutečnosti hodně malý? Fakt nevím, protože se to v konečném součtu nepovedlo a tenhle "velkofilm" je mnohem méně zábavný než třeba "Univerzální voják", který má podobné východisko. ()

MM_Ramone

Britský filmár Paul William Scott Anderson sa síce nedostal medzi desiatku mojich obľúbených režisérov, ale jeho snímky sa mi vždy páčili. Je to dobrý režisér. Amerického herca Kurta Russella mám už dlhší čas vo svojej top desine, vždy mal môj rešpekt. Je to charizmatický herec. Takže som bol hodne zvedavý, čo vzišlo z ich spolupráce, keď v roku 1998 natočili film "Žoldnier: Legia skazy" (Soldier). Nebol som sklamaný. Naservírovali mi svižný, priamočiarý, akčný dramatický sci-fi. Celé to malo taký sympatický béčkový retro feeling. *** ()

• Pro film byla postavena dvojice obrněných transportérů, tzv. "crawlerů", v českém dabingu přeložených jako "plazouni". Jednalo se o modifikované těžké důlní dempry Caterpillar 777. Byla to vůbec největší vozidla, jaká kdy byla pro film vytvořena. Když něco rozválcovala, skutečně to tak bylo bez žádných miniatur. Už před modifikacemi každé z těchto aut vážilo 65 tun. Dovybavena byla krom zbraní i pátracími reflektory o výkonu 10 tisíc wattů. (Stejšn)
  • Seržant Todd (Kurt Russell) získal počas svojej kariéry vojaka tieto ocenenia: Cash Medal of Bravery, Plissken Patch, O'neil Ring Award a MacCready Cross. (Lukoh)
  • Film s nejvyšším ropočtem, který v Anglii vyšel rovnou na videokazetách. (Chatterer)

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)