V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

ywo666

No nič moc. Anderson nezvláda dialógy v žiadnom filme. Tu sa to snaží riešiť mlčiacim hlavným hrdinom. Musím sa ale priznať, že tá zalepená huba u Russella srala. Okrem toho bol ale Kurt celkom štýlový vojak. Prvé dve tretiny nuda. Hlavne stred filmu, kde sa akože zžíval s miestnou komunitou. Na to by chcelo lepší scénar a lepšieho režiséra. Našťastie posledná tretina je masaker, ktorý sa vydaril a film zachraňuje. Napriek dosť pokročilému roku film pôsobí dosť oldschoolovo, čo je plus. Naopak ako mínus pôsobia niektoré nedotiahnuté režisérke veci. A celkom ma nepresvedčila premena neporaziteľných supervojakov na bandu sráčov. Každopádne aspoň niektoré pasáže som si užil (hlavne koniec). Takže za tri*. ()

Gilmour93

Kurtův vojenský sestřih, na kterém by odnesl roční úrodu s průměrně vzrostlé jabloně, vyděšení protivníci vypouštící moč nohavicemi, dítě s psíma očima způsobující citové pohnutí jinak kamenné tváře, Plazoun 1 volá Plazoun 2.. Tichými slovy Panny Marie se ptám:„Andersone, proč?“ Vysoký rozpočet není moc vidět, možná taky proto, že si z něho docela dost ukousl Russell na rekonstrukci zahradní pergole. Distribuční název Žoldák: Legie zkázy tak zcela nabyl opodstatnění.. ()

lekr

Neuvěřitelně hloupý film. Když pominu rádoby romantické scény, je snímek opravdu o ničem. Brutalita mi nevadí, leč při sledování tohohle díla jsem se nohl zbavit pocitu, že jeho tvůrci měli potřebu nacpat do něj ohromné množství krve a nic víc. Z některých scén filmu se mi opravdu chtělo zvracet. Místo nadupaného vesmírného sci-fi se mi dostalo filmu o zabíjení a dalším zabíjení, který působí spíše ideologicky. Akční řežby, kde jeden hrdina vyzabíjí ohromné množství vojáků mám rád, ale hlavně díky charismatickým a hláškujícím hlavním hrdinům v podání skvělých herců, zatímco hrdina tohohle filmu v podání prkenného Kurta Russella je zoufale ubohý. Zkrátka a dobře nechutná prasárna, která vypadá dost lacině, a to stála 80 milionů. Zajímalo by mě, do čeho Anderson ty prachy investoval. ()

Jino

Solidní béčko se vším všudy. Příběh je plochý jak Russellovo jednovýrazové herectví. Ne že by mu tato role nějak nesedla, to rozhodně ne - Kurt se na tuto roli hodí. I když ho vidím raději v jinak napsaných postavách. V postavách co mluví a třeba i hláškují po celý film a ne až v poslední půlhodince, kdy si povedeně vyřizuje staré a otevřené rány se supervojáky nové generace. Ale zase na druhou stranu - od Paula Andersona jsem ani nečekal nějaký hlubokovýznamový snímek s vyššími ambicemi, takže jsem nakonec se Žoldákem i spokojen. ()

HAL

Třiďte odpad! Nebo se taky může stát, že se ten odpad naštve, a půjde vám rozbít držku. Tak jako v teď už klasickém sci-fi béčku od Paula Andersona, který ještě dřív než se zabouchl do bývalky Luca Bessona zuřivě nakoukával všechny Vetřelce, Komanda a podobné fláky, a chtěl si natočit taky něco takového. Takže nechal ubersoldáta Kurta Russela hodit do smetí, a pak do toho smetí šoupnul jednotku tupých vojáků kteří nesou velké kanóny a chystají velký pogrom na civilisty. Kurt Russel tedy pozvedne obočí, a všechny vykydlí. A o tom je celý film, spoiler alert. Hlavní je že kydlení má kvalitní kulisy, na nic velkého si nehraje, a uteče příjemně rychle. Zkrátka kvalitně natočený akční brak jak z partesu, kdo hledá něco jiného, nechť hledá jinde. 7/10 ()

• Kurt Russell strávil 18 měsíců tréninkem, aby si vypracoval tělo. (dezert)
  • Film s nejvyšším ropočtem, který v Anglii vyšel rovnou na videokazetách. (Chatterer)
  • Hlavní postava filmu Todd je v záběru plných 85% filmu, avšak řekne jen 104 slov. (Chatterer)

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)