Johnny Suede

• francouzský

Johnny Suede

Romantický / Komedie / Hudební

Francie / Švýcarsko / USA, 1991, 97 min

Tak trochu bezčasý a kamkoliv zařaditelný debut jednoho z guru nezávislého filmu, režiséra, scénáristy, herce i do té doby velice úspěšného kameramana Toma DiCilla, je první výraznou rolí Brada Pitta, milovníka vleklých songů, semišových bot a prapodivných postojů k partnerství. Jeho silně natvrdlý Johnny brouzdá od ničeho k ničemu, sní o hudební branži a je ujetý zhruba stejně jako všechny režisérovy postavy. Vedle toho DiCillo točí lehkou rukou a už ve své prvotině se obklopuje lidmi, které má rád a s kterými sdílí stejné autorské záměry (Catherine Keener jest ideálním příkladem). Není to takový situační nářez jako v pozdějších projektech "vzniknuvších z nadšení lidí od filmu", ale i tak stojí Johnny a spol. za nemalé povšimnutí.(2.11.2009)

70%. Zažili jste už člověka, který by byl takový debil, až byste ho chtěli umlátit holýma rukama? Johnny Suede takovým člověkem je - a ten účes je ještě nejvíce snesitelný. Skoro se nechce věřit, že takovýhle kretén dokáže okouzlit holky v čele s Yvonne neboli Catherine Keener, kterou jsem si oblíbil už v Životě v oblouznění. Zatímco Život mě pohltil od první minuty, Johnny Semišák se k tomu musel prokousávat postupně a jen díky zajímavému scénáři se mu daří překonávat odpor vůči hlavní postavě.(17.8.2009)

Jestli kdy někdo plánoval natočit film o životě Jamese Deana, svou šanci prováhal před dvaceti lety. K tomuhle dost dobře nejde nic moc napsat. Jarmuschovsky upovídaná báchorka s Pittem pochodujícím v semiškách odnikud nikam. Má to zvláštní poetiku, má to šmrnc, a už kvůli těm botkám, hudbě, a v neposlední řadě bujné kštici to stojí za to vidět.(27.10.2010)

Brad Pitt hraje tak neuvěřitelně naivního a natvrdlýho týpka, celé to je zakořeněné v jakési bezčasé atmosféře neperspektivních postaviček, které si stále něco nalhávají, aby mohli dál žít a do toho hraje podmanivé brnkání na kytaru. Je to fajn film....a je snad i dobře, že takhle zapadlý...přesně jako jeho postavy...(13.5.2009)

Johnny Suede je presne tým typom alternatívneho a nezávislého filmu, ktoré mám rád. Vôbec nevadí, že to poriadne zaváňa "jarmuchovinou", pre jeho fanúšikov je tento fakt len plusom. Kopec zábavných a (tragi)komických "coolových" postavičiek, pričom dominuje vyčesaný Bratt Pitt. Tom DiCillo opäť nesklamal...(23.12.2010)

• - Napriek tomu že DiCillo trval na obsadení Brada Pitta do hlavnej úlohy, po dokončení filmu vyjadril nespokojnosť s jeho výkonom. Vyjadril sa, že namiesto požadovanej detskosti hral pomaly a prihlúplo. (HelenOfTroy)

• - Nick Cave zhodnotil svoj vlastný výkon ako aj celý film značne záporne. „Je tam pár vtipných momentov, ale takúto vec by som už nikdy nechcel robiť," povedal. (agency)

• - Režisér Tom Dicillo se snažil dodat pokoji, v němž bydlel Johnny Suede, potřebnou autenticitu. Vzal tedy kladivo a byt upravil dle svého gusta. V závěru filmování požádali hasiči filmaře o opuštění místnosti - kvůli hrozícímu nebezpečí. (Pluhy)