Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

Johgas

Od filmu jsem nic moc nečekala, protože o orlických vrazích člověk z tisku "musel vědět už všechno". Nicméně, přes to všechno se mi film líbil, byl velmi poutavě zpracován a kvalitně herecky obsazen. Režie Jiřího Svobody nezklamala, v podstatě si myslím, že nenatočil slabý film. ()

mine.slayer

Nemám rád když se české kriminální drama podobá, nebo se snaží podobat těm americkým, ze Sametových vrahů sem při sledování tenhle pocit měl. ()

Dupac

Křeč. Rozpočet asi chyběl na víc věcí, ale chybějící investice do dramaturga je znát nejvíc. Film by měl patřit hluboce do 90. let, ale nasvědčují tomu jenom efektní rychlojízdy ve Škodách Favorit. Krvavé peníze ale samozřejmě umožní koupit si fáro z následující dekády. Nebo samotné vylíčení organizovaného zločinu. Vůbec třeba nechápu, proč při páchání vražd za peníze někdo nemá potřebu aspoň základní opatrnosti, okázale riskuje, chlubí se v hospodě a rozsévá stopy. Taky už mě dlouho takhle neiritovali herci. Všechny postavy se chovají jako totální idioti, nadrženci, navíc v klinické fázi hysterie. Umí někdo v Česku udělat dobře postsynchrony? 30 % ()

camomilla

Na tomto filmu ocenuji syrovost a autencitu bez zbytecne snahy o akcni sceny. Co mi ale chybelo byla nejaka lepsi dejova linka, ktera byla ovsem vyvazena skvelym herectvim Honzou Dolanskym. Kvalitni tri hvezdy. ()

Agnostik

Tak tu máme natočený film o jednom z nejznámějších kriminálních případů začátkem 90-tých let,alias kauza Orlík.Sice nevím jak film přesně vychází ze skutečnosti a jak je ovlivněn fikcí.Někde jsem četl že dokonce jeden z hlavních a skutečných aktérů orlických vražd Ludvík Cerný nesouhlasí jak byla jeho postava ve filmu vykreslena,protože prý nebyl takový psychopat /Jan Dolanský/,jak je ve filmu jeho osoba ztvárněna.Přesto je film pro diváka zajímavým,dobře a napínavě natočeným vodítkem k jeho vlastní fantazii a pohledu na věc,jakže to tenkrát snad i mohlo být. ()

Moraldo

Nějak nechápu zdejší vysoké hodnocení..... Schématické, zkratkovitý scénář, herci neherci..... Vybledlá kamera, nicotný děj.... Jako zrcadlo naší doby dobré, ale jinak... slabé ()

Anolio

Musím přiznat, že ačkoliv má tento film poměrně dobré recenze, tak mě osobně zklamal. Čekala jsem od něj víc snad ve všech ohledech. Téma má jednoznačný potenciál a mohlo by být zpracováno mnohem lépe. ()

abrat

Skvelá kriminálka, ktorá je asi preto tak dobrá, že vychádza zo skutočnej udalosti. Najlepšia rola Dlouhého... ()

Mesmeric

Velmi dobré, velmi dobré. Je sice poznat, že se jedná o prvotinu tohoto typu, ale tyhle typy filmů prostě musí lidi v ČR bavit. ()

ssarka

takhle si představuji kvalitní české filmy,absolutně civilní hraní,kde i Jan Dolanský ukázal,že když chce,tak je výborný herec,scénář napsala bohužel realita a myslím,že potenciál nepřišel nazmar...nazdar ()

Moredogs

No čo na to povedat, bolo to dost zmatočne a ledva to ako film funguje, no aspon pre mna. 164 minut nudy, a uznavam že bolo tam par momentov ktore sa mi pačili ale dost precenovany film. Aspon auta mohli dat dobove. slabe 3 ()

xentrixx

Kopáč, Kuna Černý - jména tisíckrát propíraná všemi možnými a nemožnými médii a dokonce dvěma knihami. Bylo by s podivem, kdyby silný potenciál jejich příběhu nevyužil nějaký filmař. Po deseti letech od vyšetřování kauzy se díla nakonec chopil jedněmi uznávaný, jinými zatracovaný J. Svoboda. Co k filmu vlastně říct? Je to v mnoha ohledech taková Královna Koloběžka První - nezklamal ani nenadchnul, v některých částech striktně vycházel ze skutečných událostí, v jiných notně fabuloval (celá zápletka se záhadným brejlounem - zřejmě Petrem Machem - v pozadí, nitky kauzy vedoucí až do tehdejších nejvyšších pater politiky), chvílemi se držel dobových reálií, chvílemi zase ne (mobil, tzv. čerňáky u policajtů zkraje 90. let), prostě stále něco mezi. Vynechal navíc jeden pokus vraždy, kdy L. Černý zmáčkl spoušť za zády nic netušícího policisty Jána Mató, kterého předtím s Kopáčem vylákali na schůzku, aby ho usmrtili a následně získali jeho byt. Výstřel z důvodu technické závady nevyšel a Černý vše pohotově zakamufloval jako nemístný žert ( Mató svému smutnému osudu nakonec stejně neušel, o asi deset let později ho v pražském metru zavraždil ožralej Rusák nožem připevněným na tyči). Nakonec bych filmu asi nic zásadního nevytknul kromě jedné věci - způsob ztvárnění hlavního mozku celého zabijáckého tria Karla Kopáče (ve filmu Karel Hrubeš). To on byl ve skutečnosti tím, kdo vše inicioval. On "podrazil" a nechal zbaběle a chladnokrevně zastřelit svého parťáka z gymu Tyran v Podolí Aleše Katovského, který mu dal práci. On vylákal Jugoslávce Lepoviciho na schůzku, kde ho Černý zastřelil (ve filmu pojato fiktivně jako vražda ze žárlivosti), zkrátka on byl tím, kdo to celé spustil a udržoval v chodu. Ve filmu je však jako původce veškerého zla prezentován Ludvík Křížek (ve skutečnosti L. Černý) a "zlej Karel", jak se Kopáčovi v pražské galérce přezdívalo, je vykreslen jako charismatický a reflexe a možná snad i lítosti schopný sympaťák (díky obsazení role Michalem Dlouhým). Divák mu tak díky tomu skoro drží palce, netušíc, že předobrazem této postavy byla ve skutečnosti primitivní, povrchní a pouze právo silnějšího uznávající šišlající lopata, která se nesmířila s těžkým úrazem a rozhodla se pomstít všem okolo ve stylu " po mně potopa". Prostě za tři. ()

jauahaoas

Tak silné téma, podle pravdivých událostí, nelze horším scénářem, a v té době slabšími technickými možnostmi, degradovat. Stačí mít představivost o hrůzných činech z divokých dob po privatizaci majetku a výsledek je na světě. Myslím, že se k tomuto tématu vrátí někdo s lepším štábem a daleko více penězi a budeme zírat. ()

Cesty timem

Tady se opět projevilo to, že hodnocení kolikrát upravím podle toho zda a příp. kolikrát jsem si dílo zopakoval. Po několika skouknutí jsem uznal, že nemám příliš co vytknout a zvýšil z původních 4-4,5* na 5*. Skvělé výkony Dolanského, Michala Dlouhého. Výborná hudba z níž jde chlad s jakým byly činy páchány a chlad vody kde oběti končily. ()

Eisenmann

Film natočený v roce 2005, nevím zda autorovým záměrem, vypadá, jako kdyby byl natočen minimálně o deset let dříve. Všechno působí tak nějak lacině, omšele, kolotočářsky. Filmu chybí správná atmosféra. Dialogy jsou nevěrohodné, děj není plynulý, scény na sebe přímo nenavazující. Vydržet celé dvě hodiny je trápení a tápání ve zmatku přicházejících a odcházejících postav. Krásné téma ale špatné provedení. ()

Pejda

Za mě skvělej českej film, který určitě patří do kategorie "správnej Čech tohle musí vidět". Dá se tomu věřit, že to tady takhle fungovalo, není tam prakticky nic nesmyslného a užívat si pěkně celý film, jak to dopadne...75% ()

oskiii

Nejlepší porevoluční kriminální film. Škoda jen, že se atmosféru a celkové zpracování nepodařilo zasadit do raných devadesátek. Ale i tak výborná podívaná ()

A.MacGyver

Dobré ohledně kriminálního příběhu, ale kdyby do filmu vložili více věcí ohledně případu a méně porna, mohlo to být ještě lepší. Nevím proč v každém českém filmu musí být detailní záběry jak někdo pí**á. Proč to nemůže být jen naznačeno? Buď je to nějaká česká nevybouřená mentalita nebo prostě ujetej režisér co rád koukne na nahou herečku. Jinak nepochopím... ()

Sa.sa

Hodně drsný a kvalitně natočený film dle skutečnosti což je ještě o to mrazivé... Njn takové byly devadesátky a demokracie v praxi... ()