Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

MM_Ramone

"Sametoví vrazi" ma príjemne prekvapili. Aj keď je to celé nasnímané viac menej televíznou kamerou vtiahlo ma to do deja. Sledovať počínanie trojice povahovo rozdielných týpkov, ktorí chladnokrvne, bezcitne likvidujú svojich oponentov a konkurenciu, bolo hodne zaujímavé. Vykreslenie ich charakterov zvládli tvorcovia tohto film na jedničku. Taktiež aj herci v hlavných úlohách sa posnažili. Michal Dlouhý ako hlava vražedného gangu bol výborný, a Jan Dohanský čo by psychopatický zabiják Ludvík Křížek ešte lepší. **** ()

*CARNIFEX*

Byť žandárom v 90´ rokoch, pričom vyšetrovať organizovaný zločin, ktorý bol doslova politicky poprepájaný na všetky strany, to chcelo extrémnu dávku odvahy. V Dunajskej Strede bola skupina Papáyovcov. Predstavte si tú najväčšiu križovatku v meste, kde si títo jedinci, presne do prostriedku svetelnej - dali stôl a stoličky - a začali hrať karty. Kto zatrúbil, rozjebali mu auto, pričom až vyšiel bez zranenia, to bol zázrak. V Prievidzi fungovali bratia Melovci (vrahovia na objednávku), ktorí keď prišli niekde na diskotéku, zapáčila sa im nejaká dievčina (obzvlášť zadaná), chlapec dostal extrémnu bitku, ju v aute znásilnili, a odišli akoby sa nič nestalo. Toto boli 90´ roky. A toto všetko s tichým súhlasom Mečiara, ktorý sa v Elektre môže došťať od smiechu, ako sme sa všetci dali ojebať. Prednedávnom už bol zločin iný. Takzvane "sofistikovaný", kedy Fico či Kaliňák a spol, bez ohľadu nato, čo má všetko majú "za sebou", bez ohľadu nato, že VŠETCI vedia, že to boli ONI, neexistujú takmer žiadne priamy dôkazy, aby skončili za mrežami. Čiže tu máme ďalšiu skupinku ľudí, ktorá rozkrádala krajinu, ktorá môže byť vysmiata a mydliť si ruky, čo všetko za 12 rokov stihla napáchať, pričom jej to prešlo. No a teraz tu máme nový druh zločinu, spôsobom: "na chrapúňa - bez servítky", ktorú riadi psychicky narušený Igor Joker, gestapák Jaroslav Pinochet, Marek Mengele, oslík s troj bradou Mikas, modelka z Piešťan, ktorú by bolo vhodnejšie označiť za fľandru Západu, ktorí pod rúškom demokracie v mene slobody národa, robia presný opak, pričom je už všetkým úplne jedno, či je to vôbec vidieť, a ako veľmi to bije do očí. Musia mať "za sebou" neskutočnú silu, že si toto všetko dovolia, pričom EU sa s úsmevom na perách prizerá, koľko národ Slovenský vydrží. A my teda vieme vydržať! Veď historicky sme boli vždy pod nadvládou iného (Maďari, Česi), ktorý nás mal za kokotov. Je v našej mentalite, génoch - nebrániť sa, ba práve naopak, ako to znázornil Ťapák v Pachovi, nadstaviť chrbát. A môžete nás bičovať .. MY VYDRŽÍME! ()

Trellíno

První dvě třetiny filmu jsou až překvapivě dobré. Na české poměry se nevídaně často stříhá, mění úhly kamery a i ten příběh je dost povedený. To se již bohužel nedá říci o třetině závěrečné, ve které zřejmě tvůrci chtěly dohnat vše co v prvních dvou nebylo a tak je tato část filmu vyplněna všemi nešvary současného českého filmu. Být vrazi tak o čtyřicet minut kratší, jednalo by se po delší době o domácí snímek, kterému bych možná i byl ochoten dát čtyři hvězdičky. Jo a abych nezapoměl. Z Jana Dolanského se opravdu začíná stávat velice zajímavý herec. ()

Spooner

Že by vzkříšení českého filmu?Po Snowbordacích už druhej českej film co mě doslova přikoval k sedadče(Snowbiardaci vtipem,tento film napětím).Herecké výkon jsou vynikající hlavně duo Dlouhý-Dolanský.Výborně natočené a atmosféra by se dala krájet.Akorát že je to až příliš natahované a ke konci až moc dlouhé.I přesto je to ale vynikající český film na který jen tak nezapomente ()

Wacoslav1

Fakt škoda. Při pomyšlení kolik se z toho námětu dalo vytěžit se nabízí logická otázka, proč to nakonec dopadlo, tak jak to dopadlo a to sice mizerně, mdle, nudně bez radosti a bez invence.30% ()

Arbiter

Moc dobrej českej filmek. Trochu drama, trochu krimi a špetka dokumentu. Některý role perfektně zahraný (hlavně Dolanský a Dlouhý) Prostě mi to sedělo a dobře se na to koukalo... ()

Phobia

Z mého hlediska zmatené, nepřehledné, příliš dlouhé, nezajímavé, s absencí hrdinů, se kterými by se divák mohl ztotožnit. Nějak jsem tuhle nezáživnou kritiku kapitalistické společnosti nebyla schopná dokoukat, ale věřím, že brutální konec by mohl k mému hodnocení přidat hvězdičku. No, možná jednou budu mít ochotu "Sametové vrahy" vidět znovu - a celé. Zatím slabý průměr. 44% ()

kinej

Sametoví vrazi jsou dalším z dlouhé řady po sobě jdoucích dobrých, ale nijak nevýrazných filmů. Film má celkem zajímavé obsazení. Michal Dlouhý určitě na podobnou (hlavní) roli určitě dlouho čekal. Nutno dodat, že si jí zasloužil. Dolanský mě zase po nepovedené Perníkové věži přesvědčil, že něco herectví v něm pčeci jen bude. Výhrady bych měl například k dosti toporným akčním scénám, jako je například souboj dvou urňáků na začátku. Film je dost chaotický, není lehké se v něm orientovat. Těžko říct, jestli tím chtěl režisér záměrně simulovat zamotanost případu, nebo zda se mu film jednoduše nepovedlo kompaktně pospojovat. To mi brání ve vyšším hodnocení. Ale rozhodně stojí za to SV vidět. ()

paascha

Na soudruha Generálního tajemníka podezřele civilní kousek, přesto ale místy lakované, jako Leninova paruka. Trochu méně patosu a trochu více normality do toho, soudruhu Svobodo, a bylo by to fajn. ()

filmfanouch

Případ Orlických vrahů patří mezi nejznámější zločiny spáchané na našem území od sametové revoluce, který otřásl společností. Případ Orlických vrahů ostatně (velmi kvalitně) zpracovává čerstvý seriál Devadesátky, v něm jde ovšem spíše o pohled z druhé strany barikády, tedy z policejního vyšetřování. V roce 2005 ovšem vznikl Sametoví vrazi, který byl natočen na motivy právě Orlických vrahů a režie se chopil Jiří Svoboda, zkušený režisér převážně televizních filmů i předseda KSČM v letech 1990-1993. Právě Sametoví vrazi dokázali víceméně shrnout celý případ Orlických vrahů. A ve finále to vlastně ani není špatný film.   Důležité je zmínit fakt, že i přes to, že se vraždy Orlických vrahů odehrávali v letech 1991-1993 a k jejich dopadení následně došlo až v roce 1995, samotní Sametoví vrazi nejsou do 90. let vyloženě zasazeni, což dokazuje i fakt, že typy aut nebo mobilní telefony odpovídají spíše 21. století. Stejně tak Sametoví vrazi změnili příjmení skutečných postav. Z Karla Kopáče se stal Karel Hrubeš, Z Ludvíka Černého Ludvík Křížek či z Vladimíra Kuny Vladimír Rejsek. Důležité je též zmínit, že klasická celovečerní verze zobrazuje pouze 4 vraždy spáchané Orlickými vrahy (pátá je k vidění alespoň v prodloužené televizní verzi). Případy jsou ovšem jinak zpracované víceméně věrně, Svoboda navíc přišel s nápadem, že kvůli autentičnosti a dokumentárnímu nádechu bude celý film natáčen ruční kamerou. A natočené je to celé velmi slušně.   Karlu Janákovi se v roce 2004 se Snowboarďáky podařilo celkem slušně přenést koncept teenage komedie do Čech, Jiří Svoboda poté celkem slušně dokázal natočit Sametové vrahy jako takovou variaci na zahraniční žánrovky. A po vzoru Janáka u Snowboarďáků to nedopadlo vyloženě špatně. Už tehdy šedesátiletý Svoboda film natočil neskutečně dravě, že byste vlastně těžko věřili tomu, že za kamerou seděl někdo, kdo už na světě strávil šest dekád. Onen nápad s ruční kamerou má ve finále neskutečné kouzlo, mrazivá atmosféra poměrně funguje a sám Svoboda při natáčení nepoužíval storyboard, ale měl celý scénář a pojetí scén v hlavě a celí Sametoví vrazi tak náhle působí dojmem, že jde o film někoho, kdo měl vizi. A fakt ze Sametových vrahů dokáže čpí nádech zahraničních gangsterek.   Svoboda měl navíc štěstí i v castingu. Jan Dolanský dokázal v roli Ludvíka Křížka dostát přezdívce Ludvíka Černého ´´ Pacient ´´, dokáže navíc působit jako skutečný Ludvík Černý. Na první pohled milý, dobrácký a milující člověk, kterému známí přezdívali ´´ Mimísek ´´, pod onou fasádou ovšem skutečně čtverák, kterému by člověk nechtěl zkřížit cestu. Stejně tak se dá chválit Michal Dlouhý v roli Karla Hrubeše, který dokázal zřejmě nejkomplexnější postavu celého filmu též zahrát skvěle.   Problém je tak ve finále v tom, že i přes mrazivou atmosféru Sametoví vrazi vyznívají poměrně chladně, přičemž se ovšem v průběhu rozhodně nedá říct, že by šlo o úmysl. Celovečerní délka přes 2 hodiny navíc ukazuje, že je možná páchání zločinu zajímavý námět na film, jakmile ovšem dojde na jednu osudovou autonehodu, jakoby film ztratil solidní tempo a přišel o to nejzajímavější. V porovnání s aktuálními Devadesátkami se finální vyšetřování jeví jako nejméně zajímavá část filmu. Přitom linka Karla Hrubeše o jisté formě výčitek je sama o sobě nosná, ona chladnost ovšem pořád přetrvává. A právě snaha o nějakou psychologii postav a něco víc než pouhé víceméně věrné zpracování případu Orlických vrahů ve finále tak úplně nefunguje.   Jako poměrně drsná kriminálka přitom Sametoví vrazi skutečně fungují, kamera Martina Šáchy má skutečně v jistých momentech ten ideální výtvarný nádech a Svoboda minimálně dokázal, že i u nás takové kriminálky mohou vzniknout. I přes to, že rozpočet nebyl největší, poznat je to vyloženě málokdy. Důležité je ovšem připomenout fakt, že byl Svoboda skutečně skutečně předsedou KSČM a jakoby se filmem samotným snažil naznačit, že sametová revoluce byla chyba. Z Jiřího Svobody se tak rázem z dnešního pohledu může stát takový menší Oliver Stone, který svou komunistickou ideologii nenápadně a přesto snadno okatě prodírá do svých filmů. A i když je zrovna u Sametových vrahů vlastně snadné nad tímto faktorem přimhouřit oko, pachuť přetrvává.   Sametoví vrazi tak minimálně ukázali, že i u nás může vzniknout solidní krimi, která dokázala případ Orlických vrahů víceméně věrně zpracovat a vyloženým problémem se stává lehce natažená délka, chladnost i ideologie Jiřího Svobody. Zároveň je ovšem skutečně poctivě natočená i funkčně atmosférická. I proto Sametoví vrazi nedokážou vyloženě urazit.......   PS: I když je tříminutový trailer v podstatě jen klipovou koláží záběrů, i díky parádně zvolené muzice a kompilaci záběrů má ovšem neskutečnou atmosféru. Většina současných trailerů na české filmy by se měla učit...... () (méně) (více)

Big Bear

Brrr z těch barelů a hlavně Dolanského se mi dělalo fakt blbě. Dolanský to podal tak skvěle, že bych jej pro jistotu nechal někde vyšetřit. Normální jedinec přeci nemůže sériového vraha zahrát tak bravurně... Odhaduji, že Dolanský už musel někoho odkráglovat :-)) Dlouhý byl také super... !!! Ty jeho ledově modré oči... Brrr úplně cejtím jak na mně sype louh. Tohle je krimi, které vás udrží v napětí celou dobu a nejhorší na tom je, že se film inspiroval skutečnými vraždami... Skoro až severské drama! Čtyři nábojnice. * * * * ()

Paldini

No nevím, děj nějak tak zmateně skáče mezi jednotlivými událostmi kolem orlických vražd a v podstatě divákovi ani ty události nějak moc neukazuje. Je to vlastně jen sonda do sexuálního života jednotlivých postav. A přítomnost některých postav mně zůstane záhadou do konce života (např. podnikatel zaučující Dolanského a jeho kamarád, který hraje fotbal). A moc nepochopím, proč jsou v jiných komentářích vychvalovány herecké výkony, poněvadž ve velké většině případů jsou nevěrohodné a stojí za starou bačkoru (obzvláště herci, kteří hrají vyšetřovatelé, jsou na vhození do Orlické přehrady). ()

Boogeyman

Po úvodní scéně na URNA cvičišti jsem to chtěl vypnout, bylo to přesně takové, co jsem čekal od českého krimithrilleru – neuvěřitelně směšné! Jenže ono se to vyvrbí do naprosto skvělé kriminálky s parádními hlavními postavami, které vám nedávají nic dopředu tušit! Jedno z největších překvapeních českého kriminálního filmu! ()

salahadin

Film, o kterém mám problém cokoli napsat. Tak předně - proč točit film z pohledu vrahů!? Co je to za motivaci? Buď sklouznete k adorování zločince (Kájínek), nebo minimálně "zlidšťování", tak aby i nezaujatý divák (divačka) věděl, že to byli taky lidi, co měli city a občas se jim postavil (gerrrrr). Obsah filmu je mírně řečeno problematický. Nemá totiž moc co vyprávět. Pokud jste viděli dokumenty o orlických vraždách (např. Až na dno Orlíku), nic nového vás nečeká a rozhodně nic, co by bylo ztvárněno nějak filmařsky zajímavě. Protože to, co nám soudruh Svoboda (dost nepasující jméno pro komunistu) servíruje, jsou povětšinou jen triviální zápletky a repliky - abychom pochopili, že tihle týpci jsou eaní páni, mluví sprostě a co druhá věta se týká "šukání" a podobných věcí. S tím nemám problém, OK, zvnějšku chápu motivaci soudruha Svobody zobrazit co nejvíc nahoty a násilí, což prostý lid chce vidět už od dob gladiátorských zápasů starého Říma :-) Jenže celá ta partička vrahounků je tak nezajímavá, že vlastně ani není co vykreslit, neřkuli nelze vůbec přijít s nějakým poselstvím a smyslem filmu (počítám, že nemělo jít o dokudrama). Alespoň závěrečné přemlouvání Douchy Kopáče, aby nenalíčil stěny svým mozečkem, mohlo být emocionálním vyvrcholením filmu, ale bylo po hříchu tak odfláklé, že jsem vytočený ještě teď. Mohl tu být taky působivě vykreslen konflikt hloupé nány a spořádaného manžela, vnitřní konflikt či něco na ten způsob, kdepák - Meierová je prostě jen blbka a nic víc. Nehledě na to, že nemáte šanci se ztotožnit s žádnou postavou filmu. Jak napínavé a dramaticky stupňované mohlo být vyprávění z druhé strany - vyšetřovatelů! Safra jen to hledání sudů pod Žďákovským mostem mohlo být tak super, ale tady to odbydou jen jednou scénou a nazdar, milý diváku. Žánr krimi navíc tenhle film vlastně vůbec nesplňuje, protože vyšetřování tu je zastoupeno stopovým množstvím. Ocenit musím několik atmosféricky a hudebně zajímavých scén + herecký výkon Dlouhého, který je vskutku mimořádně působivý a vlastně drží celý film nad vodou. Jen je strašná škoda, a tím se vracím hned k počáteční výtce, že Dlouhému toho grázla nevěřím, naopak tento charakterní herec měl hrát zakousnutého policajta-buldoka, který jde hochům z posilovny v Podolí po krku. Ale to není vina Dlouhého, ale castingu. Za mě hodně promarněný potenciál, byť některé kvality mu rozhodně neodpírám. ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +věrné obsazení, výborné výkony, netrdiční zpracování, drsný děj, jinak autentické a věrohodné, podmanivá hudba, akce, napětí, stopáž -při některých scénách se vám bude zvedat kufr a bude vás mrazit v zádech, celkově melanchlický dojem, možná jen slabší poslední třetina/// Skutečně drsné a ani si nechci připustit že reálné. To na co jsme byli svyklí z americké produkce se nyní prostřednicvím Jiřího Svobody dostává i nám, českým divákům. Bohužel i s původním námětem, odehrávajíc se takříkajíc pod našimi okny. V každém případě se jedná o silný filmový zážitek a jsem rád (nerad), že jej česká televize rozdělila na dvě části. Jít na to do kina, tak vylezu z promítaní připo*ranej :-)) Jo a Jan Dolanský je u mě pan Herec/// Celkem 80%/// ()

Mi Nü-Chai

Oceňuji, že se již i zde v ČR naučili udělat film atraktivní aspoň po obrazové stránce, ladění do chladné modrozelenošedé bylo mém zraku příjemné velice velmi. Ani samotný děj není nejhorší, respektive jsem se kupodivu nezačala nudit ani když se ve filmu kromě soustavného souložení a kurvování nic moc nedělo. Naneštěstí snímek dost tratí jinde, některé dialogy jsou mimořádně podivné a herci mi přišli, až na jednoho z policistů a toho potrhlého vraha (scéna s mrtvolou na zadních sedadlech je mocná), spíš rozpačití až špatní. ()

mzss1

Film podle skutečné události. Mě film úplně nenadchnul. Je dlouhý, místy utahaný, trvá dost dlouho než se něco děje. Ovšem, když už se film blíží ke konci, atmosféra začíná rapidně houstnout. Herecké obsazení je na tom dost dobře. Ale žádný český trhák to podle mě není. Film hodnotím na 58% = *** ()

Legas

Vzkříšení české krimi. Místo policejního vyšetřování se film zabývá pohnutkami a samotnými činy vrahů. Chladná atmosféra prosakuje z každého záběru. Bydlím v menším klidném městečku, takže mi film chvílemi připadal jako z jiného světa. Kratší stopáž by neuškodila. Stejně tak výměna herce Dušana Urbana za někoho uvěřitelnějšího. Všichni ostatní byli dobří (Jan Dolanský výborný). ()