Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

Turiec

Divné. Na konci filmu som mal veľmi zmiešané pocity. Akoby to ani nebolo o vraždení, ale len o pár "pohodových" chlapíkoch, ktorí na konci išli sedieť za nejaké banality. ()

Korbitch

Takovejch chyb v jednom filmu sem už dlouho neviděl. Kdy že se to odehrává? V první polovině 90. let??? No a když tam jeden z nich nasedá do auta/nevim, kterej, prže sem navěřícně sledoval tu blbost/ tak tam za nim na budově vlaje vlajka evropský unie. Paráda pane Svoboda, to se vám fakt povidlo.Nebo házení sudů z mostu :-DDDD no to jsem už nevěřil svým očím.Máme na Orlíku chalupu a přes Žďákovský most jezdíme. Pane Svoboda, dolu je to cca 64 metrů, už vidim, jak ten sud nabere rychlost 100 km/h a dole se nerozerve :-DDDD Ty sudy tam hazeli těsně za mostem na druhém břehu od Orlíku nad Vltavou.Pako. ()

NinonL

Pokud to druhý díl nezkazí, přidám dodatečně čtvrtou hvězdu. Ne, že by to byla nějaká bomba na úrovni jiných čtyřhvězdičkových filmů. Ale smysl to dává a herci hrají dobře (většinou i mají co hrát). Hlavně role Michala Dlouhého je povedená. Tak uvidíme. Druhý díl bohužel příliš útočil na city a byl o dost horší než první. Takže průměrné hodnocení neměním. ()

agentmiky

Tak jsem si po letech dohnal tuhle, pro mnohé, českou klasiku krimi žánru v tomto tisíciletí. Když si člověk načte reálné podklady týkající se orlických vražd, tak musí v tomto ohledu film a především Jiřího Svobodu pochválit, protože se po většinu času snažili držet co nejvěrněji skutečných událostí. Trochu mě zamrzel televizní look, čekal jsem to v tomto ohledu vymakanější (plus mi to vůbec nepřišlo jako z 90. let, takže nevím, kde se stala chyba). Kamera asi na poměry našich končin nadstandardní, těch pár vymakaných střihů mělo něco do sebe. Sametoví vrazi sází zejména na herecké výkony. Dvojka Dlouhý a Dolanský perfektní, výborně se doplňovali a své pravé předobrazy ztvárnili na výbornou. Nabídne to vypjatější chvilky, konec dramaturgicky zvládnutý na jedničku. Suma sumárum...Kvalitní podívaná. Nic víc, nic míň. Za mě 6,5/10 P.S. Je opravdu nutné cpát do toho filmu tolik erotických scén ? To mi přijde obecně jako komplex českých filmů ()

Historik

Velmi osobitý režijní rukopis Jiřího Svobody. Zpracování je efektní, velmi svižné, ale právě to možná může být někdy na úkor srozumitelnosti. Pokud divák přeslechne nějakou větu, někdy třeba i slovo, může se ve filmu ztratit. Postavy se tu střídají velice rychle , stejně jako jednotlivé scény, vyžaduje to absolutní soustředění. Film je mozaika, která se postupně skládá. Ale pak to docela stojí za to. Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. ()

Vojcl

Zdařilá filmová rekonstrukce skutečného kriminálního případu. Vytknout bych mohl snad jen nezvládnutou výpravu. Třeba tolik diskutovaný výskyt moderních mobilních telefonů na počátku 90. let. Avšak pomineme-li tyto drobné nedostatky, dostáváme velmi silný a napínavý krimi-thriller, jakých má česká kinematografie jako šafránu. Jsem rád, že se konečně někdo pokusil u nás vzkřísit tenhle žánr a z toho důvodu musím zařadit Sametové vrahy mezi nejlepší české porevoluční filmy. Nutno vyzdvihnout také skvělý herecký výkon Jana Dolanského. ()

blackrain

Co k tomu napsat. Film se nechal volně inspirovat nechvalně známými Orlickými vraždami. Vystupují zde neokoukané tváře, to je vždycky sázka do loterie, ale tady se to povedlo. ()

jajinka

Zajímavě zpracovaný námět, výborně zahráno, příjemně překvapil Dolanský. Vyloženě natvrdo naservírovaný příběh, což jen umocňuje dojem. Jen Škoda Octavia a Audi TT mi do tohoto období nijak nezapadaly.. Ale celkový dojem: velmi zdařilá kriminálka.. ()

YURAyura

Nic moc extra, ale co bychom chteli po skutecnych udalostech, co? Reality BiteZ! ;] Aspon, ze tam pekne zahral Ciiza Dolasnky a misty Dlouhy. Kde se vlastne berou takove ty neokoukane neherecke tvare - to musi by z nejakych qualitnich prazskych dividel ;]] ()

PogoJoe

Film ve mně vyvolal spoustu emocí, a tím pádem splnil i svůj účel. Postava, kterou odehrál Jan Dolanský, mě zcela iritovala, také Michal Dlouhý byl přesný. I porod takhle naživo, snímání dítěte, jak vylézá přímo z... ženy, byl pro mě překvapivou premiérou a pevně doufám, že zároveň i derniérou. Vykreslení psychologie postav a motivů jejich jednání se režisérovi a hercům povedlo. Hudba se mi líbila, kamera a výprava nic nezkazily... Vytkl bych přílišnou délku a některé zbytečné postavy, které komplikovaly už tak spletitý příběh. Ale film mě jako celek překvapil - příjemně. I Češi umí točit řemeslně povedené vážné filmy. ()

Vampireman

130 min. Sprostej scénář, ženský furt dostávaj po držce nebo je někdo brousí, Dolanský je úchyl. Na český film rozhodně atraktivní, nicméně neustálé opakování téhož a příšernej bordel v postavách a ergo i v ději, patlá celej film do totálního zmatena. ()

Aiax

Kontroverzni film, u mě má asi stejně kladů jako záporů. Klady - určitě řemeslné zpracování, po Svěrákovi a Hřebejkovi další režisér, který dovede točit filmově, ne televizně. Pak atmosféra - po celou dobu působí na člověka svíravým, tísnivým, autentickým dojmem, tohle dokáže vytvořit fakt jen zkušený režisér. Herci - příttěží filmu nejsou, ale existuje spousta českých filmů s lepšími hereckými výkony. Jenže jsou tu i zápory - tím nejvýraznějším je jednoznačně scénář. Autoři ve snaze nebýt příliš polopatičtí sklouzávají k opačnému extrému - občas se člověk v příběhu ztrácí, film někdy působí roztříštěně, spíš jako "řada nešťastných příhod". U podobných filmů dávám přednost raději souvislejšímu, soustředěnějšímu vyprávění v hollywoodském styllu. Pro Čechy to možná zas tak strašné není, ale nedokážu si představit, že by se v tom dokázal zorientovat nějaký Francouz, Němec nebo nedejbože Američan. A na můj vkus se Svoboda až příliš soustředil na "lidský" problém celé věci - možná by neškodilo trochu víc ozřejmit širší pozadí orlických vražd, rozvést ony prchavé a neurčité narážky na propojení ministrů, politiků a policejních špiček na nejrůznější "podnikatele" a mafiány. Ale k tomu asi ještě neuzrála doba. ()

L_O_U_S

Zpočátku to na mě působilo dost zmatečně. Škoda jen, že se tvůrci nepokusili výpravou evokovat počátek devadesátek. Zajímavá výpověď za světa lidí, pro něž život druhého neznamená vůbec nic. (168.) ()

halogenka

Jako na hokeji. První třetina hrozně hektická a těžko vstřebatelná, druhá třetina výborně zvládnutá krimi s dobrou atmosférou, závěrečná třetina ale spíš nechtěná parodie. Nejlepší herec - muž z posilovny... :-) ()

kajas

"Dejchněte na mě." "Za volantem nikdy, ještě bych někoho zabil." Výkon ďábelského Jana Dolanského je jedním z mála pozitiv tohoto filmu. Viděla jsem televizní (dvoudílnou) verzi. První část by se ještě dala označit za zajímavou, ale z té druhé už si vybavuji jen neustálé "kurvování" Michala Dlouhého a otravné erotické scény, ve kterých se střídala Lucie Benešová s Alicí Bendovou (Umí tahle ženská něco jiného než jenom ukazovat prsa a roztahovat nohy? Trochu smutná herecká kariéra..). Čekala jsem něco lepšího. ()

radektejkal

Koukat se na "sametové vrahy" jsem v plánu neměl. K tomuto kroku jsem se rozhodl až po poslechu knihy Luboše Xavera Veselého Doživotí (2015), kapitola "Ludvík Černý". Zajímalo mě, jak si s touto postavou veselého vraha s rodinným cítěním poradí Jiří Svoboda. Možná proto, že jsem se soustředil převážně na něj a ostatní děj mi utekl - ale v podstatě čert ho vem. Ludvík Černý (ve filmu Ludvík Křížek, ďábelsky dobře předvedený Janem Dolanským) tvrdí ve svém rozhovoru s L.X. Veselým, který si ve filmu zahrál kapitána Hoška, že skutečnost a film nemají žádnou spojitost. Ale kdopak ví: budeme věřit režisérovi nebo vrahovi? Dalším pozitivem (fotografickým) filmu je předvedení části společnosti, která dosud úspěšně přežívá. Je to ta, ze které jde strach. ()

Fanucci

Nepřesvědčivé herecké výkony (v čele s Alicí Veselou. Fakt krásná herečka ale úplně bez talentu. Dlouhý taky nic moc - bohužel), slabý scénář, komplikovaně vykonstruovaný příběh s obrovským množstvím postav, opravdu debilní telenovelovský konec zařízený vrahem na vozíku (Dlouhým) a jeho milenkou (Alicí Veselou). Člověk na konci přemýšlí zda režisér chtěl spíše udělat dokument nebo klasický film. Výsledek je totiž takový dlouhý hibrid. Hodně mě to zklamalo. Dvě hvězdičky dávám za moc pěknou kameru, hudbu a výkon Jana Dolanského, kterého jsem dosud neznal a mile mě v roli sadistického vraha překvapil. ()

kagemush

V obsahu se uvádí ,že film vychází volně z .........To tedy sedí,hlavně neurazit a prodat.I provedení laciný a třeba místo pořádnýho propracování profilu těch psychotiků a hamižných zrůd,se raději čas natahuje holými zadky a sem tam bradavkou.Zas mi z toho vychází jen další zoufalý a nevěrohodný pokus o český thriller.-Ne že by u nás námětů nebylo, ale točí se raději Rebelové,nebo Kaměňáky.Co si národ žádá,to holt dostává. ()