V porovnání se současnou českou filmovou produkcí takřka veledílo. Oceňuju především, že ve filmu vystupují normální lidi a ne karikatury. Sem tam dobrý vtip, celkem dobrý pohled na problémy zdravotnictví, no a to je v podstatě všechno. Děj moc neodsýpá, ta tam je svěžest předchozích dílů, ideály postav konfrontované s realitou, možná poražení, ale morálně vítězící básníci. Příběh běží odnikud nikam, nový románek není moc uvěřitelný, prostě aby to bylo stejné jako předchozí díly, neskutečně otravný product placement (i když oceňuju, že se snažili zakomponovat to do filmu nějak funkčně). Taková povinnost střihnout si ještě jedny "Básníky".(27.12.2007)

• Huntelaar

Sto čtrnáct minut trvající reklama na Starobahno, Tetku drogérii a Mazdu aneb jak Dušan Klein a Ladislav Pecháček zneužili sebou vytvořenou značku, aby měli na placení složenek. Jinak si nedokážu vysvětlit, jak moc to mohli zprznit. Scénář, který nenasytně a bezdůvodné naroubovává skoro všechny postavy s předešlé trilogie a režie, která tak zhovnabičvsky podává product placement. A proto říkám, zbytečný film.(2.11.2010)

Tak jsem se díky novým básníkům dozvěděl, že nejlepší pivo je Starobrno, nejlepší na chřipku je Coldrex a kdo nemá mazdu je out. Noví básníci mají svě silné chvíle, které jsou střídany naprosto trapnými a zbytečnými scénami. Nejhorší je obsazení Mareše do role jakéhosi doktora, tento vyumělkovaný úkaz, který zkazí vše, na co sáhne, kazí celkový dojem z filmu. Dále se mi naprosto nelíbil konec, Abych ale pouze jen nekritizoval, tak je tu docela dost povedených vtípků (Vaculík začínal tím, že myl okna v pasáži"-))) Rozhovor Kendyho a Štěpána v posteli je taky zábavný. Dále mě na celý film příjemně naladily začáteční titulky, kde nechybí typické Bornovské animace doprovázené pěknou písní od Jaroslava Uhlíře, která měla velmi chytlavou melodii. Je dobře vědět, že v době Kameňáků, poldů, atd. je možné natočit i docela neurážející komedii pro nejširší spektrum diváků...(20.2.2004)

Tenhle film je uz takovej krapet zbytecnej. Sice je fajn, setkat se opet po letech s osudama hlavnich hrdinu a videt jak si vedou, ale je to proste takovy navic. Cele to uz krapet pusobi jak filmy nebo serialy z produkce Novy a kdyby neslo o basniky, nikdo by tomuhle filmu asi nevenoval pozornost. Navic uz je celej film takovej vaznejsi a smutnejsi, Kriz uz neni ten veselej "basnik", ale ma starosti a obcas je i krapet ostrejsi. Ale musim pochvalit vyber hlavni holky, Michaela Badinkova je fakt super. Taky sem si vsim, ze basnici postupne pribejvaj na stopazi, kazdej dil je delsi nez ten predeslej a u tohohle je to uz spis na skodu, protoze zaver s hledanim Badinkovy je uz krapet zbytecnej a je to jen takovy protahovani filmu. A par lidi je tu tak trochu zbytecnejch, treba Mares, ten je jak pest na oko. Nicmene porad se musi nechat, ze film mohl dopadnout daleko hur a tohle celkove zas tak velka tragedie neni.(29.1.2007)

• kaylin

Tohle je celé špatně. Postavy už jsou protivné, nereálné, není to vtipné jen směšné, nikoli vtipy, ale film jako celek. Pavla Kříže mám rád, ale z jeho postavy se stal prostě jen životní lempl a alibista. Na tohle se nedá koukat. Když si člověk vzpomene na první film, už jsme naprosto někdy jinde. Klein se snaží zdůrazňovat nějaké morální hodnoty, ale činí tak podivně nesmyslně a naivně. Směšné, to je asi pravdu to, co filmu sedí nejlépe.(22.4.2014)

• - Vo filme si malú rolu zahral aj hlavný produkčný Miloslav Šmídmajer, a to muža, ktorý si príde do lekárne pre Panadol. (Raccoon.city)

• - Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) jezdí v autě Mazda 323. (fifox)

• - Dřívější zaměstnání, na které Karas (Lukáš Vaculík) ve filmu vzpomíná, odkazuje na svou postavu z filmu Láska z pasáže (1984). (MTHRFCKR)