Štěpánovi (Pavel Kříž) se začíná hroutit celý jeho dosavadní život - zemřela mu maminka, do bytu se mu nasomruje Kendy (David Matásek), a ani vztah z Ute se nijak nerozvíjí a skončil u pravidelných sexuálních pondělků. Štěpán tuší, že musí sám něco udělat, aby se z této depresivní nálady dostal, a tak se přihlásí na místo ředitele místní nemocnice, kterou jeho bývalý kolega Sahulák (Tomáš Töpfer) přivedl na buben. Mezitím v lékárně u Ute nastupuje mladá lékárnice Anička, které by všechny Štěpánový chmury dokázala jedním rázem zahnat ... Po hodně nepovedeném čtvrtém dílu jsem od Dušana Kleina ani Pavla Kříže už nic extra nečekal, ale byl jsem docela mile překvapen. Poslední (a doufám že fakt poslední) básníci rozhodně mají co nabídnout, i když je zde znát hodně velký odklon od původních dílů. Milostné avantýry hlavního představitele už nejsou nijak moc zajímavé (a ani rozuzlení není nečekané), ale co se mi hodně líbilo je náhled do vyšší střední politiky (ředitel nemocnice je sice velký kápo ředitel, ale jen dokud je v přízni místních politiků). Celkově - některé scény se povedly (Vaculíkova bilance jeho začátků), některé méně (Mareš) - ale jako zakončení série docela důstojné...(11.11.2010)

• Slartibarkfast

Koukám na to s jistou nostalgií, ale není to ono. Chtělo by se říci "Kde ty loňské sněhy jsou a co je tohle za rozbředlou sračku?" Staré básníky zkrátka nic nenahradí a měli zůstat uzavřeni. Někdo ale dostal tak hloupý nápad mrtvoly exhumovat. Matásek s náušnicí, Mareš naprosto zbytečný a na přesdržku, konečně sympatická Brodská, kterou nahradí tuctová Badinková bez herecké jiskry a nakonec Kříž, který xichtem připomíná seschlou hrušku. Hlášky se staly trapnými a zhořkly vzhledem k věku aktérů. Veselý sarkasmus s nádechem satiry přešel bez okolků do melancholického cynismu. A tak se oklikou dostávám k první větě. Už to není ono. Podprůměrný pokus vzkřísit něco pěkného. Nepodařený. 40%(20.11.2016)

• Zdeňka

Polož mi ruku do klína a zavři oči, někdy tak všechno začíná a někdy končí. Láska je jako spodní voda sotva se objeví tak zmizí. Láska je po-i nepohoda buď s jinou, vlastní nebo s cizí. Večer je vodou stoletou, ráno je louží. Sny, které hlavy popletou jí neposlouží. I kdyby čísla v ruletě vyzradit dovedla, z nejhlubších moří na světě poklady by zvedla. Jak řeku mezi horami nezastavíš ji perlami. Co bylo před je za námi, Aničko Posedlá. Polož mi ruku do klína a zavři oči, někdy tak všechno začíná někdy končí. Dřív nebo později přijde chvíle, kdy uvadnou i čerstvé květy, z barevných lístků jsou černobílé, z rozvitých vět jsou holé věty. Polož mi ruku do klína a zavři oči, někdy tak všechno začíná a někdy končí.(17.2.2008)

Tohle byl spíš takovej výstřel do tmy. Film je naprosto o ničem a kdyby neměl svoje slavnější přechozí díly, tak by se snad na něj ani nekoukal.: Dušan Klein se sice tak nějak snažil zakončit sérii o básnících, to se mu sice jakž takž povedlo, jenže jak.Všechno je tady špatně a nudně natočený, že chvilku po skončení filmu mi v paměti moc scén nezůstalo a těch pár vtipnýxh scén, které se dají spočítat na prstech jedné ruky po výbuchu dělobuchu ani nestojí za řeč. Snad by bylo lepší, kdyby se zůstalo bez zakončení série, tenhle paskvil s herci, kteří už spíš patří do starého železa je jen pokus o oživení toho, co se už oživit nedá(26.12.2005)

• NinadeL

Jako celek přitažené za vlasy, leč jako tečka stravitelná epizoda ze života stárnoucích Básníků. Osobně považuju za největší chybu babrání se v minulém vztahu s Brodskou, kouzlo předchozích dílů mimo jiné přeci stavělo na nových Štěpánových láskách s tím, že ukončení minulého vztahu nikdy nezašlo příliš daleko. Borůvka například poslala jen svatební oznámení. Takto bohužel více vyniká plochost postavy Zrzečky v podání Badinkové stejně jako bezradnost herečky samotné, která nemá dosatek prostoru vytvořit dostatečně zajímavou holčinu. Co je ale vyloženě hezké, jsou postelové dialogy Štěpána a Kendyho.(10.4.2014)

• - Michaela Badinková (Veverka) musela vo filme jazdiť na kolieskových korčuliach, na ktorých v živote nestála, a preto trénovala doma na balkóne od steny k stene. (Raccoon.city)

• - Leoš Mareš natočil svoje scény za 5 dní. (Raccoon.city)

• - Režisér Dušan Klein chcel, aby si Michaela Badinková (Veverka) odfarbila vlasy na ryšavo, lebo podľa jeho predstáv mala hlavná ženská hrdinka vyzerať ako Nicole Kidman. (Raccoon.city)