Azumanga daió: The Animation (TV seriál)

• Japonsko

あずまんが大王 THE ANIMATION

• Japonsko

Azumanga Daiou The Animation

Azumanga Daioh

Animovaný / Komedie

Japonsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Japonské filmy a anime seriály skoro bez výjimky vykreslují japonské dívky jako štěbetající subtilní stvořeníčka, květinky pro pastvu oči a objekty rytířského hrdinského ochranářství. Azumanga Daio uvádí vše na pravou míru a ukazuje ryze dívčí svět jako prostředí, kde se skloubí jemnost s agresí, přátelství s konkurenci, poetičnost s prózou a láska s žárlivostí. Zázračné ideální dítě Chiyo Mihama na rozdíl od Sheldona Coopera je naprosto harmonická osoba i osobnost. Jakým by byl svět, kdyby všechny děti byly harmonické a dospělí čistí a spravedliví jako Chiyo? ___ Seriál, který mi otevřel dveře do světa japonské školy.(2.1.2014)

Pár podobných anime ako je Azumanga Daioh som už videl. Ide o anime, v ktorom je veľa dievčat a každá je iná so svojimi špecifickými problémami. Ak je v takomto anime muž/chlapec je to výnimočné a ak náhodou je dostane veľmi malý priestor (učiteľa Kimuru nepočítam). Vždy v takýchto anime je jedno "posadnuté" dievča iným dievčaťom a vždy tam je jedno milé mladšie dievčatko (Chiyo-chan). V Azumanga Daioh sa neriešia žiadne seriózne problémy jednotlivých protagonistov, ide teda o čistú komédiu. Jednotlivé vtipné situácie sú niekedy pripravované celý diel a človek sa počas neho nudí a potom dostane tú vtipnú pointu o ktorú ide. Jednotlivé dievčatá sú "posadnuté" len jednou vecou, ktorou sa zaoberajú a to môžem spomenúť hneď Sakaki, ktorá sa zaoberá hlavne mačkami. A tu sa dostávam k veci, že v tomto anime je jediné čo pokračuje ďalej Sakaki a jej "púť" za mačkami. Väčšia sranda je v tom, že nie jednotlivé dievčatá a hlavné protagonistky anime najviac bavia, ale najviac bavia práve učitelia týchto žiačok. Úchylný učiteľ Kimura tak to je trefa do čierneho v tomto anime a nechápal som ako to tu môže byť. Anime napriek tomu, že v ňom vystupujú mladé dievčatá sa nevyhýba "úchylnostiam". Rivalita (súperenie) dvoch učiteliek Minamo a Yukari je "do neba" volajúca sranda a dá sa na tom smiať asi najviac. Dve staršie učiteľky vedú v podstate svoje žiačky na ceste dospelosti a učia ich aj s tým, že ich niekedy učia chybám aké predtým v živote napáchali. Viac dielov naraz sa ale pozerať nedá a naordinoval by som divákom tak štyri diely denne (viac nie). A kedže ja pozerám vždy len jedno anime naraz tak som nebol schopný viac dielov pozrieť. Najviac ako som už spomenul sa mi páčilo to, že jednotlivé vtipy museli dozrieť aj viac dielov. Anime je príjemné, vhodné na oddych a vypnutie po ťažkom dni.(6.11.2015)

Tak u tohohle jsem se vážně válela po zemi, dusila se úplně vším, co jsem se u toho snažila pít či jíst atp... A přitom v tomhle anime není jediný vtip, který by byl normální a to snad ani na japonské poměry. Hlavu a patu to nemá. A ještě aby mělo - člověk nestíhá ty fórky, natož aby se snažil vnímat nějaký děj. Ve výsledku je to sranda k potrhání... ze které se čas od času vynoří nějaká docela zvláštní scéna, jež naznačí jakousi hlubší rovinu - Azumanga je možná vcelku vážně míněnou oslavou dětství a nostalgickým zkonstatováním jeho pomíjivosti.(19.9.2010)

Seriál jsem si rozložil do delší doby a docela mě zarazilo, jak jsem se někdy silně bavil, byl smutný a někdy zase dokoukával díly jen z povinnosti. Nemyslím si jako ostatní, že by šla v průběhu série kvalita dolů, protože si mě seriál postupně získával a zpětně mi úvodní díly přijdou nejslabší. Základem je však mít správně vyladěnou náladu na každý díl a pak se nemůže nelíbit. Bohužel není možné odhadnout, na co se další díl zaměří a která postava bude udávat tempo. Osobně jsem byl nejspokojenější při bližším věnování se super agilní Tomo a špatnými vlastnostmi prolezlé učitelce Yukari. Postupně mě však začaly unášet i scény se Sasaki, Chio a ostatními... i Osaky, jejíž myšlenkové pochody by nestíhal ani Korsakov. Po skončení jsem byl velice špatný z toho, že je vše u konce a že už nebudou následovat další episodky. Kéž by byl tak zábavný a dojemný i konec mého studia na střední škole.(4.10.2008)

Roztomilá praštěnost. Nepotrhá Vám to bránici, ale mírný úsměv si udržíte na tváři při sledování celou dobu. A to i přesto, že semtam svraštíte obočí, jak se snažíte pochopit japonský "inside joke". Kvalita epizodek kolísá, některé jsou dost nezáživné. Postavy jsou hodně ploše vykresleny, ale i tak Vám, alespoň některé, přirostou k srdci. Animace je správně hravá a perfektně sedí k téhle střelenosti.(27.2.2011)

• - V květnu 2002 anime obsadilo první místo v žebříčku popularity televizních anime seriálů podle webu Anihabara! Ve veřejném online hlasování na webu televizního kanálu TV Asahi v roce 2006 se Azumanga daiō umístila na 76. místě. (Aelita)

• - Názov seriálu je v zásade nezmyselný. Komiks, na ktorom je seriál založený, napísal Azuma Kiyohiko. "Azumanga" je amalgám jeho mena a slova manga - japonského názvu pre komiks. "Daioh"pochádza z "Dengeki Daioh" ("Veľký elektrický kráľ šoku"), čo je komiksový časopis, v ktorom jednotlivé časti príbehu vychádzali. (Flipper)

• - Meno hrdinky Tomo znamená po japonsky múdrosť. (Flipper)