Azumanga daió: The Animation (TV seriál)

• Japonsko

あずまんが大王 THE ANIMATION

• Japonsko

Azumanga Daiou The Animation

Azumanga Daioh

Animovaný / Komedie

Japonsko, 2002, 26x24 min

Po NGE a FLCL ďalší kult hardcore otakov, ktorý ma míňa dvestokilometrovým oblúkom. Keďže je to komédia, pominiem svoje klasické kritériá, medzi ktorými je na popredných miestach kontinuálny príbeh a budem sa venovať len tomu čo očakávam od komédie. V prvom rade je to humor. Humor Azumangy je výsostne na pobavenie ľudí, ktorí ovládajú japonské reálie (toto konštatovanie pochádza od užívateľa Idaho a ja s ním súhlasím). Jednotlivé postavy sú za účelom komickej prezentácie scvrknuté do plochej podoby, ktorá zvýrazní tú ktorú dominantnú črtu postavy. Touto dominantnou a často jedinou črtou potom postavu prezentuje v interakciách s ostatnými, rovnako jednosmerne zameranými postavami. Výsledkom by mal byť humor, avšak u mňa je často výsledkom nuda, pretože pokiaľ prečítam postavy veľmi rýchlo, viem presne, ako ktorá zareaguje a pointu poznám predčasne. Skutočne jedinou linkou, ktorá ma donútila dopozerať seriál je masochistická láska Sakaki k mačkám. A tak dávam 5/10 za Sakaki a jej neko ai, Chio chan, prekáračky Nyamo Chan a Yukari sensei a v neposlednom rade za „Think different, think Ósaka“.(17.1.2007)

Pár podobných anime ako je Azumanga Daioh som už videl. Ide o anime, v ktorom je veľa dievčat a každá je iná so svojimi špecifickými problémami. Ak je v takomto anime muž/chlapec je to výnimočné a ak náhodou je dostane veľmi malý priestor (učiteľa Kimuru nepočítam). Vždy v takýchto anime je jedno "posadnuté" dievča iným dievčaťom a vždy tam je jedno milé mladšie dievčatko (Chiyo-chan). V Azumanga Daioh sa neriešia žiadne seriózne problémy jednotlivých protagonistov, ide teda o čistú komédiu. Jednotlivé vtipné situácie sú niekedy pripravované celý diel a človek sa počas neho nudí a potom dostane tú vtipnú pointu o ktorú ide. Jednotlivé dievčatá sú "posadnuté" len jednou vecou, ktorou sa zaoberajú a to môžem spomenúť hneď Sakaki, ktorá sa zaoberá hlavne mačkami. A tu sa dostávam k veci, že v tomto anime je jediné čo pokračuje ďalej Sakaki a jej "púť" za mačkami. Väčšia sranda je v tom, že nie jednotlivé dievčatá a hlavné protagonistky anime najviac bavia, ale najviac bavia práve učitelia týchto žiačok. Úchylný učiteľ Kimura tak to je trefa do čierneho v tomto anime a nechápal som ako to tu môže byť. Anime napriek tomu, že v ňom vystupujú mladé dievčatá sa nevyhýba "úchylnostiam". Rivalita (súperenie) dvoch učiteliek Minamo a Yukari je "do neba" volajúca sranda a dá sa na tom smiať asi najviac. Dve staršie učiteľky vedú v podstate svoje žiačky na ceste dospelosti a učia ich aj s tým, že ich niekedy učia chybám aké predtým v živote napáchali. Viac dielov naraz sa ale pozerať nedá a naordinoval by som divákom tak štyri diely denne (viac nie). A kedže ja pozerám vždy len jedno anime naraz tak som nebol schopný viac dielov pozrieť. Najviac ako som už spomenul sa mi páčilo to, že jednotlivé vtipy museli dozrieť aj viac dielov. Anime je príjemné, vhodné na oddych a vypnutie po ťažkom dni.(6.11.2015)

• daEmoNickY

Tohle a komedie .... hahhahaa. Ne, radši zapařím Quadrax http://plnehry.idnes.cz/logicke/quadrax-iii-navrat-legendy-d0r-/clanek.A000922_052126_bw-plneHry-logicke_bw.idn než aby se mi rozpustil mozek něčím podobným. ___ Sledovat krvácení z nosu z pohledu na kalhotky a pak to všechno hysterický chování těch postav .. u Kristovi dobré vůle! ___ Hysterie se léčí masturbací, otaku sice nad tím honí ostošest, ale těm kreslounům to nepomahá http://images.google.cz/images?q=otaku . Jak je to možný? Voni nejsou skutečný, že? ___ Lepší pilulky než hoňba je análek, otaku stejně maj hemeroidy od věčnýho sezení a ty tak patáček snáze chňapnou chapadly v prdeli a nepustí. Navíc otaku nebude lhát, že je mu anime u prdele a tak se může vnutit aji normální holce . Když to nevyjde tak furt může pozvat kámoše a užít si poetičnost anime na vlastní kůži http://images.google.cz/images?q=tentacle+rape .(25.7.2009)

Japonské filmy a anime seriály skoro bez výjimky vykreslují japonské dívky jako štěbetající subtilní stvořeníčka, květinky pro pastvu oči a objekty rytířského hrdinského ochranářství. Azumanga Daio uvádí vše na pravou míru a ukazuje ryze dívčí svět jako prostředí, kde se skloubí jemnost s agresí, přátelství s konkurenci, poetičnost s prózou a láska s žárlivostí. Zázračné ideální dítě Chiyo Mihama na rozdíl od Sheldona Coopera je naprosto harmonická osoba i osobnost. Jakým by byl svět, kdyby všechny děti byly harmonické a dospělí čistí a spravedliví jako Chiyo? ___ Seriál, který mi otevřel dveře do světa japonské školy.(2.1.2014)

Tak u tohohle jsem se vážně válela po zemi, dusila se úplně vším, co jsem se u toho snažila pít či jíst atp... A přitom v tomhle anime není jediný vtip, který by byl normální a to snad ani na japonské poměry. Hlavu a patu to nemá. A ještě aby mělo - člověk nestíhá ty fórky, natož aby se snažil vnímat nějaký děj. Ve výsledku je to sranda k potrhání... ze které se čas od času vynoří nějaká docela zvláštní scéna, jež naznačí jakousi hlubší rovinu - Azumanga je možná vcelku vážně míněnou oslavou dětství a nostalgickým zkonstatováním jeho pomíjivosti.(19.9.2010)

• - V interview k sérii režisér povedal, že požadoval v openingu výrazné menenie tónov, rytmu a celkového hudobného vyznenia. (Flipper)

• - V mange hrdinka Osaka hovorí, že v skutočnosti sa narodila v meste Wakayama a potom vyrastala v Kobe. Tomo však stále hovorí, že je z Osaky, lebo je to pre ňu ťažké na pochopenie. (Flipper)

• - Názov seriálu je v zásade nezmyselný. Komiks, na ktorom je seriál založený, napísal Azuma Kiyohiko. "Azumanga" je amalgám jeho mena a slova manga - japonského názvu pre komiks. "Daioh"pochádza z "Dengeki Daioh" ("Veľký elektrický kráľ šoku"), čo je komiksový časopis, v ktorom jednotlivé časti príbehu vychádzali. (Flipper)