Azumanga daió: The Animation (TV seriál)

• Japonsko

あずまんが大王 THE ANIMATION

• Japonsko

Azumanga Daiou The Animation

Azumanga Daioh

Animovaný / Komedie

Japonsko, 2002, 26x24 min

Seriál jsem si rozložil do delší doby a docela mě zarazilo, jak jsem se někdy silně bavil, byl smutný a někdy zase dokoukával díly jen z povinnosti. Nemyslím si jako ostatní, že by šla v průběhu série kvalita dolů, protože si mě seriál postupně získával a zpětně mi úvodní díly přijdou nejslabší. Základem je však mít správně vyladěnou náladu na každý díl a pak se nemůže nelíbit. Bohužel není možné odhadnout, na co se další díl zaměří a která postava bude udávat tempo. Osobně jsem byl nejspokojenější při bližším věnování se super agilní Tomo a špatnými vlastnostmi prolezlé učitelce Yukari. Postupně mě však začaly unášet i scény se Sasaki, Chio a ostatními... i Osaky, jejíž myšlenkové pochody by nestíhal ani Korsakov. Po skončení jsem byl velice špatný z toho, že je vše u konce a že už nebudou následovat další episodky. Kéž by byl tak zábavný a dojemný i konec mého studia na střední škole.(4.10.2008)

Totální mazec, tak absurdní humor, gagy, postavy, trhlá hudba, hodně dlouho jsem se neprohýbal smíchy jako při této sérii. Každá postava má nějaké svoje zápory, třeba kamarád mi po shlédnutí říká Tomo-chan(mizera), která je velmi neefektivní ačkoliv je pořád energická, pomalá Osaka... atd. Učitelský sobr má také co nabídnout, myslím ale že to není anime pro začátečníky. Nebo spíše moc dospělé lidi.... přece jen otaku mají specifický způsob myšlení a vnímání.(29.12.2008)

Dokonalá kombinace humoru a roztomilosti, která mě ani na chvíli nenudila. Charaktery, které jsem si dokázal oblíbit prakticky během pár dílů a za sebe musím obzvlášť vyzdvihnout rozkošnou Chiyo, velmi zvláštní a svým způsobem také roztomilou Osaku, totálně bláznivou Tomoe a podobně ujetou učitelku Yukari a nakonec i Sakaki co má ráda zvířátka (především kočky), ale oni tak nějak nemají rády jí. Za zmínku stojí i hudební opening, který naprosto vystihuje charakter anime a něco tak divně ujetého, ale zároveň zajímavého jsem dlouho neslyšel... Za mě zkrátka naprostá spokojenost.(18.1.2015)

Tak u tohohle jsem se vážně válela po zemi, dusila se úplně vším, co jsem se u toho snažila pít či jíst atp... A přitom v tomhle anime není jediný vtip, který by byl normální a to snad ani na japonské poměry. Hlavu a patu to nemá. A ještě aby mělo - člověk nestíhá ty fórky, natož aby se snažil vnímat nějaký děj. Ve výsledku je to sranda k potrhání... ze které se čas od času vynoří nějaká docela zvláštní scéna, jež naznačí jakousi hlubší rovinu - Azumanga je možná vcelku vážně míněnou oslavou dětství a nostalgickým zkonstatováním jeho pomíjivosti.(19.9.2010)

Po NGE a FLCL ďalší kult hardcore otakov, ktorý ma míňa dvestokilometrovým oblúkom. Keďže je to komédia, pominiem svoje klasické kritériá, medzi ktorými je na popredných miestach kontinuálny príbeh a budem sa venovať len tomu čo očakávam od komédie. V prvom rade je to humor. Humor Azumangy je výsostne na pobavenie ľudí, ktorí ovládajú japonské reálie (toto konštatovanie pochádza od užívateľa Idaho a ja s ním súhlasím). Jednotlivé postavy sú za účelom komickej prezentácie scvrknuté do plochej podoby, ktorá zvýrazní tú ktorú dominantnú črtu postavy. Touto dominantnou a často jedinou črtou potom postavu prezentuje v interakciách s ostatnými, rovnako jednosmerne zameranými postavami. Výsledkom by mal byť humor, avšak u mňa je často výsledkom nuda, pretože pokiaľ prečítam postavy veľmi rýchlo, viem presne, ako ktorá zareaguje a pointu poznám predčasne. Skutočne jedinou linkou, ktorá ma donútila dopozerať seriál je masochistická láska Sakaki k mačkám. A tak dávam 5/10 za Sakaki a jej neko ai, Chio chan, prekáračky Nyamo Chan a Yukari sensei a v neposlednom rade za „Think different, think Ósaka“.(17.1.2007)

• - Názov seriálu je v zásade nezmyselný. Komiks, na ktorom je seriál založený, napísal Azuma Kiyohiko. "Azumanga" je amalgám jeho mena a slova manga - japonského názvu pre komiks. "Daioh"pochádza z "Dengeki Daioh" ("Veľký elektrický kráľ šoku"), čo je komiksový časopis, v ktorom jednotlivé časti príbehu vychádzali. (Flipper)

• - V interview k sérii režisér povedal, že požadoval v openingu výrazné menenie tónov, rytmu a celkového hudobného vyznenia. (Flipper)

• - Meno hrdinky Tomo znamená po japonsky múdrosť. (Flipper)