poster

Sebastian

 • Norsko

  Sebastian

 • Švédsko

  När alla vet

Drama

Norsko / Švédsko, 1995, 88 min

Režie:

Svend Wam

Kamera:

Per Källberg

Producenti:

Lars Kolvig

Střih:

Einar Egeland

Scénografie:

Are Sjaastad

Kostýmy:

Kicki Ilander
(další profese)
 • Bukiet
  **

  Nezáživná pohádka o bezproblémovém coming outu. Kde není žádný problém, není co řešit. A není se na co dívat. Kluci se v šestnácti letech chovají jako mentálové, rodiče jsou tak prudce moderní, že řeší věci, jež si řešení (zatím) nevyžadují. Děj plyne odnikud nikam. Sebastianovi všichni říkají, že se změnil, ale to my nemůžeme posoudit, protože do děje vstupujeme až po této "změně". Sebastian se ovšem chová jako každý běžný náctiletý. Pak ovšem přijde společná akce s Ulfem, kdy se chovají totálně nepravděpodobně. V šestnácti už se nedělají takové úlety. Nebo se k nim v ději musí nějak logicky dospět, což se ve filmu nestalo. Co je to proboha za scénu, kdy dva kluci, z nichž nejméně jeden po tom druhém touží, jsou spolu nazí ve vaně a jediné co udělají, je vytopení koupelny? Sebastian dělá po celý film laní očka, ale v koupelně nic. Žádná reakce. Ale pokud je to kluk na začátku coming outu, je tohle právě ta chvíle, kdy na něm chci vidět, že neco řeší. Asi to řešil někde hluboko uvnitř, protože to viděli rodiče, ale já ne. Rozumím snaze tvůrců, ukázat, že coming out nemusí bolet. Je fajn mít kolem sebe milující lidi. Ovšem musí to být aspoň trochu koukatelné. Coming out nemusí být tragicky prožívaný, ale to uvedomění si sama sebe a sebepřijetí prostě člověka vždycky nějak poznamená. Tenhle film měl být o Sebastianově coming outu, ale já ho ve filmu nenašel.(3.11.2008)

 • igi B.

  IMDb - 4.8 (z 10) - 218 hlasů - 3.11.2008 - - - - - Ejhle! Jaký to zase jednou podivuhodný úkaz na ČSFD! Zajímavé je, že ty tři pětihvězdičkové hodnocení zde se na databázi objevily náhle za sebou 30.-31.10.2008 - tři dny před tuzemským uvedením filmu na dvd. Nepochybně těsně po "zhlédnutí" na nějaké homokládní předpremiéře, že... Nebo si tu zase někdo dělá nějaký multikárový marketingový čachry? - - - zona - hodnoceno 30.10.2008, Fahrenheit - hodnoceno 30.10.2008, mildasleha - hodnoceno 31.10.2008 - - - - - Film na dvd v distribuci od 3.11.2008 - DVD EDICE - - - - - Tak klucí - trošku inteligentněji... :-/ - - - - - (P.S. Budiž tento vstup nebrán jako řadový "komentář" k filmu. Každopádně mě odpudivě fascinují magoři, co se snaží takto zoufale vytvářet nějakou pseudorealitu. Ale možná je to jenom nějaký buzerant... Prosím - neplést buzeranty s homosexuály!)(3.11.2008)

 • Abdera
  **

  Film který někdo pořádně zkazil, na poměry gay filmů sympatičtí hlavní dva hrdinové a věci jako plakáty Doors či Nirvany tomu rozhodně dodávají civilní a nepřeslazený nádech. Aspoň v nějakém filmu se ukazuje že coming out nemusí být strašná hororová událost. Problémem jsou ale dost nelogické scény (hlavně ta ve vaně) a jakási snaha dát do filmu vše a zalíbit se divákovi. Na druhou stranu jsem u toho občas dost nasmál a myslím že při (mnoha) úpravách by to mohl být dobrý film. Takhle však jde víceméně o hloupost (a reklamu na colu).(18.11.2008)

 • Radim
  *

  Prý "hledání sebe sama". Spíš bloudění mírně retardovaného mladíka. Naprosto příšerné, stupidní a nelogické dialogy, o hereckých výkonech nemůže být řeč. Ale pokud se Vám líbí běhání v parku, laškovné přeskakování kamaráda-kozy, dovádivé skotačení s míčem na pláži a unylé zamilované pohledy (pravda pohledných) puberťáků, podívejte se. Film snad snese jen teenager, který prochází comming-outem, zbytek by se měl vyhnou, a obloukem co největším. Za co ta jedna hězdička? Pár emociálních situací, ve kterých se Sebastian ocitl, mi připadlo trefných.(3.11.2008)

 • freddy
  ***

  Nepopírám, že podle popisu děje byla má očekávání od tohoto filmu veliká. A nakonec je z toho mírné zklamání. Nevím, čím si to zklamání vysvětlit. Jistě, děj nebyl kdovíjak zajímavý, originální či objevný, ale dalo se na to koukat a nepřišlo mi to zase po dějové stránce nějak extrémně špatné. Naopak některé pasáže z coming-outu hlavního hrdiny byly velice zajímavé a například scéna koupání ve vaně jedna z nejpovedenějších v celém filmu. Ale v čem mě tedy ten film zklamal? Chvilku jsem nad tím přemýšlel a dobral jsem se závěru, že tím, co způsobilo mé zklamání, je výběr herců do hlavních rolí. Mně se ti dva hoši v hlavních rolích vzhledově absolutně nelíbili. Rozhodně bych si do těchto rolí představoval někoho jiného, než dvě "máničky". Dlouhé vlasy hlavních hrdinů mi tam zkrátka velmi vadily, aniž bych dokázal říci, proč vlastně. Asi snad proto, že chvílemi jsem měl pocit, že místo dvou kluků sleduji dvě holky, a film tím ztrácel na efektivitě a důvěryhodnosti. Casting zkrátka nebyl nejpodařenější a k těm dvěma hercům jsem prostě nezískal sympatie, které jsou nutné pro vcítění diváka do pocitů hlavní postavy. Takže za zazdění mých očekávání vlastně může casting. A ten casting zabíjí právě onen dobrý příběh, který by s trochu mně sympatičtějšími herci mohl být klidně i za pět hvězdiček. Ale to by tam museli být opravdu sympatičtější herci. Takhle je to jen za tři hvězdičky, ale i tak mi to přijde jako docela dobré hodnocení.(27.11.2008)

 • - Film je natočen na motivy románu "Svart kajal" od Pera Knutsense. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace