Lourdes

(TV film)
  • Česko Lurdy (více)
všechny plakáty

Lurdy nie je len miesto zjavenia Panny Márie. Lurdy, to je aj príbeh niekoľkých ľudí, ktorých život sa náhle zmenil. Tá jednoduchá dievčina menom Bernadette, ktorá bola svedkom zjavenia, sa ocitla v situácii, ktorú nie je celkom schopná pochopiť. Čo má potom povedať mladý lekár Henri, ktorého snúbenica sa zo dňa na deň uzdraví zo zákernej choroby. Jeho presvedčenie si veľmi nerozumie so zázrakmi, ale nevysvetliteľný zázrak ho núti prehodnotiť všetko, na čo si už raz sám dal odpoveď. Veda alebo viera? Film rozpráva príbehy ľudí, ktoré sa stali pred mnohými rokmi, ale predsa sú nám blízke otázkami, ktoré kladú. Odpovede na tieto otázky nás totiž stále zaujímajú... (oficiální text distributora)

MIMIC

Mrhanie časom, energiou a prostriedkami. Číra a bezostyšná katolícka propaganda, ktorú úplne nezatracujem snáď len kvôli môjmu obľúbencovi Alessandrovi Gassmanovi (tú úlohu si vybral možno len z dôvodu aktuálnej smrti svojho slávneho otca). Dievčina, ktorá hrá Bernadettu sa snaží byť natoľko sympatickou, až je úplne neznesiteľná, pretože jej herectvo je robotické, takže jej postava je nechcene komickou parafrázou Stepfordských paničiek (originálnych). Nakrútiť film na náboženskú tému prináša buď gýč alebo kontroverznosť. Lourdes kontroverznými rozhodne nie sú. ()

Arsenal83

Kto chce psa biť palicu si nájde a podobne to platí o niektorých diskutéroch, ktorý náboženský film zakopú po čiernu zem z jediného dôvodu - že je prekvapujúco náboženský. To by nemý o filme o svätici skutočne nepovedal! V každom prípade film nie je vôbec katolíckou propagandou, inak by tu asi neukazovali závistlivé mníšky, farárov a iných cirkevných hodnostárov, ktorí sa Bernadette vyslovene vyhrážali či niektorí aj posmievali. Ak sa na to pozriem triezvo, tak je skôr antikatolíckou propagandou, keďže poukazuje aj na tieto skostnatelé štruktúry, ktoré dokážu útočiť na malé dievča, no argumentovať budú aj exorcizmom. V podstate od dôb Jany z Arku sa neveľa zmenilo. Film je aj o obrátení a konfrontácii vedy s vierou, že nie všetko je ľudskému zraku vysvetliteľné a nie všetko našim mozgom pochopiteľné. Na TV film je snímok tak na 4 hviezdy, ale keďže niektorí hodnotitelia umelo stláčajú hodnotenie dolu, dám plný počet. ()

Marek1991

Aj ja som katolík a verím tomu, čo sa tam stalo. Koniec koncov vo Vatikáne tieto veci vždy dôkladne preverujú a je možné, že niektoré zjavenia ešte na uznanie len čakajú, no druhá vec je film. Je umelecký, prepojili spomínané tri príbehy a dve časové roviny, rozdelili to do dvoch častí a urobili tam výrazný rozpor v tom, ako to vnímala veda, aby poukázali práve na ten rozpor veda a náboženstvo. Ja si tiež myslím, že sa tieto veci nevylučujú a veda to raz bude musieť uznať, no to je môj pohľad. Tiež poznám veľa ateistov, ktorí týmto veciam neveria a vedeli by zaujímavo protirečiť, no akosi sa šíritelia viery a šíritelia ateizmu nevedia stretnúť a vydiskutovať si to a potom vznikajú všetky možné rozpory. Zjavenia sú sú častejšie známe z histórie práve u detí a to mladých dievčat, no mal ich zrejme aj Páter Pio, no tieto udalosti sú len u čistých ľudí, lebo inak sú to skôr zjavenia zla, ako to možno vidieť vo filme o Filipovi Nerim, nie každý ich môže mať. Čo sa času týka, neboli tieto Lurdské zjavenia ďaleko od Fatimských, ktoré by si tiež zaslúžili veľkolepé dielo aj s ohľadom na tie tajomstvá, ktoré mali byť prezradené až v určitom čase alebo to bolo len jedno, ktoré zostávalo, to už si nepamätám, no aj toto by som rád videl sfilmované, lebo tento film ma potešil, no nepresvedčil. Postavy ma mierne strašili, ich výzor a pohyby spôsobovali, že som si to akosi neužil. Tiež tá moderná vložka sa mi tam akosi nehodila, takto to vyznieva ako, že každý kto uverí, tak sa mu vždy udeje v živote aj nejaké šťastie, priam zázrak, no skôr ma zaujali reči o tom, ako si vysvetľovala to, prečo trpíme a prečo a ako si to berieme k srdcu. Rozhodne to nie je žiadna propaganda, možno je to prisladké a plné niektorých až absurdných dialógov bez rozumu, no zároveň aj poučné a zaujímavé ohľadom toho ako jej okolie neverilo, no nad faktami skôr prevažovali iné pohnútky. Aj keď ma to teda možno nie úplne presvedčilo po všetkých stránkach a bol to taký klasický televízny film, bol zároveň dobrý a kvalitný, ktorý za to stál. ()

Diamant

Veľmi zaujímavé spracovanie podivuhodných udalostí - Lurdy sú teraz svetoznámym pútnickým miestom. Rozum na všetko nestačí... Film má snáď len jedinú chybu - Panna Mária mohla byť krajšia. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov. ()

Marina111

Inak tento film bude brať katolík, inak inoverec, inak ateista. Aj tak však trvám na tom, že katolícky podtón celého tohto dvojdielného snímku je skvelo regulovaný "osvietenským" svetonázorom hlavného hrdinu Henriho, vďaka ktorému LURDY neskĺzli na úroveň katolíckej propagandy, ako sa to snažia skonštatovať niektorí (zjavne netolerantí) hodnotitelia. Lurdy, to totiž nie je len samotný príbeh, ale najmä spôsob, akým sa nám onen príbeh vyrozpráva. Spôsob, akým autori umne prepojili tri príbehy a dva časové roviny, je skutočne inšpirujúci (alebo by aspoň mohol byť pre tých, ktorých už omrzeli klasické lineárne príbehy). A áno, ešte je tu i tá povestná dilema : viera vs. veda. Mne osobne skĺbenie týchto dvoch (vraj) rozdielnych životných postojov nikdy nespôsobovalo problém, ale pre tých, ktorí, podobne ako niektorí z hrdinov tohto filmu, vidia medzi spomínanými pojmami neprekonateľnú priepasť, môžu Lurdy poslúžiť aj ako most medzi tou symbolickou priepasťou. ()