Sedmikrásky

Sedmokrásky

Daisies

Experimentální / Komedie / Drama / Podobenství

Československo, 1966, 73 min

Věra Chytilová a její dvě svěřenkyně jako osoby nonkonformní, nekonvenční a věčně hladové po zkaženosti bojují za odlišný obraz žen a zároveň ukazují sedmikrásu filmu plného barev. Chytilová vstupuje do extrému zvaného maximum formy, minimum obsahu, přestože se v jádru ptá na řadu existenčních otázek. Mnohem více ale upoutá prostým obrazem dvou dívek, které mimo jakoukoliv diegezi projevují navýsost svobodného ducha. Chytilová se v šedesátých letech osvobodila jak od režimu tak jakýchkoliv společenských diskurzů. Naplno se totiž pouští do všemožných experimentů a ukazuje film jako médiu zcela odhalené a vyjadřující jednu stranu uměleckou a absolutní. A klidně mi nadávejte do blázna.(1.7.2009)

• NinadeL

Nedoporučujeme epileptikům, těhotným ženám, dětem a vlastně ani nikomu jinému. Naštěstí tímto kouskem opuštím oblíbenou kolekci poslance Prušince a doufám, že nyní to bude už navždy. Chytilová, Juráček a Krumbachová? Absolutní ne. Ale jsem dojatá těmi barvami, protože jak jsem zvyklá vnímat ty hrůzy 60. let převážně čb, tak toto je další šok na hlavu.(6.12.2012)

Geniální! Věra Chytilová byla česká Simone de Beauvoir. Ženy chtějí revoltovat proti svému údělu, jenže si ve své sebestřednosti neuvědomují, že ta jejich svobodná zkaženost je jenom přesně daná zastávka na železniční trati a ony jsou tím vlakem jedoucím po neměnných kolejích. Neuvědomují si, že ty obtloustlé dámy na záchodech, že ty znuděné buržoazní paničky si taky prošly nutným stádiem zkaženosti a revolty, a že jsou to jen další a další klony jedné a téže Marie souhrně nazývané žena. Jak přesně ukazuje začátek filmu, ženy jsou loutky dirigované svou biologickou podstatou, koketují se smrtí, s nebytím, ale vše je jen demostrativní (otevřené okno), šplhají od jídla a masa k blýskavým výšinám (lustr), aby je čekal pád do trosek, do mělkého života v domácnosti, ve které budou vést nekonečný boj se špínou, která se každý den obnovuje, a s přípravou jídla, které se za pár minut sní, a tak je nutné se vším začínat znovu a znovu. Ženy musí ze své biologické podstaty přijmout roli, kterou nenávidí a tvrdit přitom, jak jsou šťastné. A i ateistická společnost potřebuje nějakou modlu, kterou bude uctívat - tak ji našla v ženě. Tak pravila Simone v Le Deuxieme sexe!(26.2.2010)

Na tomhle filmu je nejlepší odvaha s jakou do toho Věra Chytilová šla a kontext v jakém film vznikal. Vizuální stránka je zajímává a film je rozhodně "jiný" než zbytek české filmové tvorby 60. let. Objektivně ale nemůžu dát víc než 3*. Většinu času jsem se nudil a čekal až přijde něco nad čím bych se mohl zamyslet (když už nepřichází děj). Dočkal jsem se až v druhé polovině a to ještě bohužel v malé míře.(31.1.2009)

Tento film som musel vidieť viackrát, než som mu prišiel na chuť. Bolo nakrútených veľa filmov, ktoré slúžili režisérovi iba na to, aby sa zbavil svojich démonov alebo aby sa vybláznil. Z tejto druhej kôpky sú Chytilovej Sedmikrásky. Myslím, že je zbytočné hľadať v ňom nejaké veľké symboly, podobenstvá a posolstvá. Treba sa iba pozerať a baviť sa, aspoň tak, ako sa Věra Chytilová mohla baviť pri ich nakrúcaní.(13.10.2013)

• - Film získal Velkou cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Bergamu. (M.B)

• - V roce 1967 interpeloval v Národním shromáždění poslanec Pružinec jménem dvaceti dalších poslanců proti filmům Sedmikrásky a O slavnosti a hostech (1966). Kritizoval, že jmenované filmy "nemají s naší republikou, socialismem a ideály komunismu nic společného“. Ve své řeči žádal stažení z kin i snímků Mučedníci lásky (1966), Ve znamení raka (1966) a Hotel pro cizince (1966). Vláda sice projev oficiálně odmítla, ale v praxi bylo promítání filmů zakázáno. (Stegman)

• - Spoluprácu na scenári odmietol režisérkou pôvodne oslovený Ivan Vyskočil. (Raccoon.city)