Zimní válka

(festivalový název)
  • Finsko Talvisota (více)
Finsko, 1989, 195 min

Kamera:

Kari Sohlberg

Hudba:

Juha Tikka

Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Antti Raivio, Esko Kovero, Markku Huhtamo, Martti Suosalo, Matti Onnismaa, Konsta Mäkelä (více)

V řijnu roku 1939 začalo Rusko požadovat po Finsku značnou část jeho území. Finsko však jako vojensky neutrální stát odmítalo ruské požadavky. Proto 30. listopadu Rusko vtrhlo do Finska, které však bylo na vojenský vpád dobře připraveno. Začala "Zimní válka", která skončila 12. března 1940. Do této války odjíždějí i bratři Hakalové, Martti a Paavo. Byli povoláni, aby bránili svou zem. Mladší Paavo to bere jako čest, ale starší Martti vidí, že i ten nejzkušenější voják může padnout. (Isherwood)

Schlierkamp

Tříhodinové válečné drama popisující Zimní válku mezi Finskem a SSSR na přelomu let 1939/40. Děj filmu se nejvíce zaměřuje na příběh dvou bratrů bojujícících za svoji vlast. Většina filmu se odehrává v zákopech na frontové linii či v krytech těsně za ní. Válečné scény jsou velmi působivé a realistické, jsou vykresleny tak, že finští vojáci heroicky bojují s neuvěřitelnou přesilou, i když ve skutečnosti bylo Rusů pouze třikrát více. Bohužel ve filmu postrádám scény mimo frontu, např. popis politických souvislostí či pohled do vrchního Mannerheimova velení. Přesně v momentu, kdy jsou finští vojácí na pokraji vysílení zničující zákopovou válkou a také divák u obrazovky znaven přehnanou délkou snímku, válka končí. Nádherná ukázka finského vlastenectví a hrdinství. ()

stanyslaw

Film na jasné tři hvězdičky (v mé interpretaci to znamená, že jsem ochoten se na něj znovu podívat, když by zrovna nebylo nic lepšího na práci). Čtvrtá hvězdička je pak logicky za to, že je proti Rusákům. Které ovšem v celém filmu nezahlédnete, krom nějaké masy v buďonnovských čapkách. A teď vážně. Závidím Finům, že k oslavě padesátiletého výročí svého heroického boje natočí jednoduchý příběh pár chlapů z jedné dědiny bránících vlast na dvou místech. Patosu minimálně, vší a kulek nepočítaně. ()

Jimy

Zručně natočená pocta hrdinným finským bojovníkům proti bolševické agresi. Přiznávám, že jsem měl trochu obavy z poměrně dlouhé stopáže, ale nakonec se mi dostalo realistického válečného obrazu. Mrazivý, syrový a nelítostný - tato slova film patrně vystihují nejlépe. Zapomenutá - toto slovo patrně nejlépe vystihuje Zimní válku. ()

junxi91

Příběh hrdinných Finů, kteří se před více než osmdesáti lety bránili bezohledné sovětské agresi a invazi. Něco podobného nyní zažívá také Ukrajina, která také nechce těm Rusáckým zasranům dávat nějaké území. 13. října 1939 byli povoláni záložníci finské armády do služby, protože hrozila bezprostřední sovětská invaze. Rusové chtěli nějaké to území - Karélii, poloostrov Hanko a nějaké další ostrovy. Prý aby měli nárazníkovou zónu nad Leningradem. Reálně se ovšem ukazoval opět jejich staletý imperialismus. Bratři Martti a Paavo Hakala z farmy v Kauhavě, jižní Ostrobothinii, se připojí k dalším mužům z tohoto města v poloviční četě pod vedením poručíka Jussi Kantoly. Nejprve se shromáždí v místní škole, dostanou nějaké informace od velení a poté jedou vlakem do Seinäjoki, aby se připojili ke zbytku 23. pluku finské armády pod velením podplukovníka Matti Laurily. Zde je čekají týdny cvičení, pobíhání v lese a simulování bojových akcí ve vesnici. Následně se vydávají ke Karelské šíji, kde bratři Kantolovi pomáhají evakuovat civilisty z vesnice, a seznámí se také s jednou milou ženou, se kterou si dobře rozumí. Pplk. Laurila pronese projev k pluku před pochodem k řece Taipale, kde Kantolovi muži budují obranná postavení - zákopy a bunkry v přípravě na očekávaný sovětský útok. Tohle byla ta nudnější část filmu, kde se tlachalo o rusácích, vzpomínalo na občanskou válku atd. Pak přišla ta ostřejší fáze - 6. prosince začala bitva o Taipale, a to zrovna v den výročí, kdy Finsko vyhlásilo nezávislost na Ruské říši. Sovětské dělostřelectvo ostřeluje zákopy a rusáci se tlačí k frontové linii. Další den jsou Finové bombardováni a kropeni sovětským letectvem, zatímco Rudá armáda útočí pomoci pěchoty a tanků T-26. Finové nemají letadla a dělostřelectvo je také dost slabé. Přesto se hrdinně brání a za cenu ztrát odrážejí útok. Paavo je při útoku zraněn a poslán domů, kde se účastní pohřbu čtyř mužů z Kauhavy, kteří padli během útoku. Následně se vrací na frontu, ale je zabit v zákopu přímým zásahem dělostřeleckého granátu, který jej rozsekne vejpůl. Martti je přímým svědkem a sbírá ostatky svého bratra. Sověti neustále útočí a několikrát se dostanou do finských zákopů, ale vždy jsou zatlačeni zpět. Kantola nechává jednu pevnost bez dozoru, a tak ji obsadí Sověti, a nyní má rozkaz obsadit ji zpátky. Útok je to velice krvavý a pevnost je během něj zničena. 27. prosince Sověti útok na frontu na Taipale zastaví a Kantolovi muži jdou do Yläjärvi na odpočinek a zotavení a Martti se dokonce dostane domů. Martti se vrací do boje a jeho jednotka je nasazena ve Vuosalmi u vesnice Äyräpää, aby zabránila Sovětům překročit řeku Vuoksi. Sověti útočí v lidských vlnách, používají bajonety a je to strašný masakr. Martti je téměř zabit bajonetem a Finové jsou nuceni ustoupit. 5. března Matrri, Kantola a další přeživší kryjí protiútok chlapů od Nurno, ale díky opoždění získají rusáci předsazené pozice. Prostě závěrečný masakr, během kterého rusáci opět útočí v obrovských lidských vlnách, Finové je kosí a Kantrola se dokonce postaví na svah a začne je kosit ze strany, čímž však riskuje vlastní smrt. Ale nakonec stejně přijde mír a všichni začnou slavit. Byl to dlouhý, chvílemi nudný, chvílemi naopak velice vyhrocený a brutální film, ve kterém lítaly končetiny a vyhřezla střeva, takže nic pro slabé povahy. Každá postava byla něčím originální - kouření cigaret, psychickou labilitou, přílišnou horlivostí nebo hraním na ukulele. Finové jsou ovšem hrdinové a svou suverenitu si nakonec zachránili!  () (méně) (více)

hero_bk

Jakkoli je Zimní válka originální zápletkou, zpracování je těžce podprůměrné. První hodinu se seznamujeme s postavami takovým způsobem, že jsem je od sebe stejně nerozeznal a další dvě hodiny po sobě střílí, z toho asi hodinu a půl na jednom místě a postavy semtam umřou, semtam zabijou bolševika, ale ve skutečnosti je neděje vůbec nic... Přišlo mi to jako tříhodinový instruktážní film "Jak kácet stromy válečnými zbraněmi". Protože opravdu neplatí, že při natáčení tohoto filmu nebyl zraněn žádný strom! :D Rozuzlení je stejně plytké jako celý film a myslím, že problematika zimní války by si zasloužila nové zpracování, trochu zhuštěnější, s lepšími postavami a větším rozhledem... P.S. Fini musí saunovat i v zákopu :D ()

vox_populi odpad!

bol som veľmi zvedavý, ako sa s touto tématikou vysporiadajú fínski tvorcovia...výsledok - čistá katastrofa! Entuziazmus v ruských filmoch je ďaleko sympatickejší a nacionalizmus prirodzenejší, naviac - dejová línia je oveľa pútavejšia. Je pravdou, že Fíni boli v zachraňovaní si vlastnej kože prefíkaní - spojili sa s Nemcami, keď sa im to hodilo ale napokon ustúpili Stalinovi, ktorý bol na oplátku k Fínom po skončení svetovej vojny veľkorysý. Keby sa tejto témy zhostili sovietski, alebo neskôr ruskí tvorcovia, dopadlo by to určite podstatne lepšie. Takto nudná amatérčina, únavná ako argentínska telenovela ()

Prankster

Tříhodinová tragédie, která postrádá jakoukoliv formu, atmosféru, děj, prostě cokoliv, čím se dá zapůsobit. Postavy jsem nedokázal ani rozlišit a prostě občas nějaká umřela a pak zas jiná... Podprůměr v žánru... ()

GordonCZ

Zajímavý film o tom, jak jsou obyčejní Finové donuceni vzít do ruky zbraně (alespoň to málo, co má armáda k dispozici) , aby bránili svou zemi před rozpínavostí nesrovnatelně většího a silnějšího souseda. I přes nedostatek adekvátních zbraní, munice a záloh se jim to nakonec přece jen podařilo, takže i díky tomu vlastně tento film mohl být v roce 1989 vůbec natočen. Musím říct, že docela věrně zachycuje tíseň, beznaděj, kruté zimní podmínky vojáků v zákopech a částečně i jejich zoufalství z neustávajícího přílivu nepřátel. Sice film trpí jedním neduhem, a to je časté opakování jedné a té samé scény dvakrát a často i vícekrát po sobě, což působí poněkud lacině, na druhou stranu je velkým kladem využití autentické bojové techniky, takže vidět v rámci ruského útoku pojíždět tanky T-26 je doslova pastva pro oči. Obzvlášť pak ve srovnání s velkoformátovými válečnými filmy USA, které si s používáním náhražek autentické techniky skutečně hlavu nelámou. Přesto je více jak tříhodinová stopáž filmu zbytečně dlouhá, proto jako celek působí Talvisota hodně roztahaně. ()

smatana.sk

Dobre popísaná situácia na hraničnej línii, kde Fíni držali hlavný sovietsky tlak. Trochu mi chýbali zmienky o tom, čo zažívali vojaci Červenej armády, ktorým sa podarilo preniknúť hlbšie do fínskeho územia - taktika motti, snajperi ako Symo Hayhä. ()

Olafsson

Zlatý klenot filmů z WW2.. Zatímco nás amíci krmí propagandistickými anti německými jewwood sračkami, Finové tady stvořili nádheru podle mého gusta.. Odvaha, zarputilost a hrdost s jakou se pustili v roce 1939 proti bolševikům mne strhla a nepustila po celou stopáž.. Skvělé bojové scény, naturalističnost a syrovost bez příkras a zbytečných klišé... Jasný plný počet hvězd... ()

Jehan

Poctivý film, který snad umožní pochopit i těm, kdo o tom nic nevědí, o co šlo v zimě 39/40 Finům tváří v tvář sovětské agresi. Stalin se rozhodl dobýt tu krásnou zemi, ale její obyvatelé se nedali. Ten film je holdem všem jejím hrdinným (i nehrdinným) obráncům a jeho tvůrci ho zvládli se ctí. Vytvořili tak důstojnou připomínku boje za svobodu malého, ale statečného národa. Klobouk dolů před filmaři. A dva klobouky dolů před Finy. ()

thomasnikrs

Klobouk dolů před Finama.. Ve 195 minutách zaujmout diváka od samého počátku filmu, nenásilně mu naservírovat jak to Finové měli, když začala válka a tátové od rodin byli povolání do zbraně, jak nenásilně je nám servírovnáno, jak do toho šli s láskou k vlasti i s přirozeným strachem o život, jak viděli beznaděj z nekonečné masy ruských ožralých vojáků, přátelství v zákopech, kamarádství sousedů z vesnic i běžné věci jako byla hygiena, improvizace (sauna), nedostatek jídla, munice, opušťáky, láska k Bohu, dodávající v boji sílu a odvahu, lhaní z milosti, když se pozůstalí ptali na smrt jejich nejbližších... opravdu hezky zpracovné. Dále mě zaujaly dokonale zvládnuté detonační scény, výbuchy v širokém a dalekém záběru, kdy jsou krásné záběry na útočící letadla shahující bomby z pumovnic a pak opravdu výbuchy odpovídající počtu schozených bomb.. skvělé záběry bombardování újíždějícího koňského povozu se zraněným přes zamrzlý rybník.. Úžasný záběr, po zničení věže kostela na začátku závěrečného boje, kdy se z lesíka zvednou davy Ruských vojáků... ta představa bezmoci finských vojáků z té přesily... Zkrátka jedinou drobnost, která mi zkazila výborný filmový a historický zážitek, bych vytknul v zakončení filmu... jako by tam ještě pár minut chybělo a v závěru jsem postrádal něco psaného před titulkama jako: jak dlouho se ty bitvy vedly, kolik padlo vojáků na obou stanách a jak dopadl ten závěrečný "mír"... ZA MĚ ****:-) ()

helrohir

"Talvisota" je opäť názorný príklad, že aj malá európska produkcia dokáže natočiť pútavý a realistický vojnový film, ktorý je navyše aj na vysokej technickej úrovni. Zimná vojna je vo filmoch dosť opomínaný konflikt, a okrem tohto filmu snáď ani iný neexistuje. Takže aj z pohľadu fanúšika histórie ma táto filmová "exkurzia" do zasnežených fínskych lesov, ktoré s nadľudskou odvahou a vytrvalosťou bránili Fíni proti ohromnej sovietskej presile dokázala nadchnúť. Na filme oceňujem aj realisticky a naturalisticky spracované bojové scény s dostatkom komparzistov (ruské masové útoky vyzerajú naozaj veľkolepo). Dalo by sa polemizovať, že dejová štruktúra nie je nejak extra prepracovaná, a okrem pár súcitných chvíľok zo zázemia sa venuje len bojom, čiže tým pádom môže film vzhľadom aj k časovej náročnosti začať postupne nudiť. Ale myslím si, že aj vzhľadom k roku výroby ide o kvalitný vojnový snímok, ktorí by si fanúšikovia podobných filmov nemali nechať ujsť. 80%. ()

johnsnow

Film je dobrý, len dlhý jak poraza. Ale na počudovanie ubehne celkom rýchlo a má aj slušnú akciu. A je pravda, že keby po tejto vojne Stalin nezreorganizoval armádu, tak s takýmto štýlom boja by ho Nemecko rozprášilo raz dva. ()

miistr

Po dlouhé době pořádný válečný film, který mě lákal už několik měsíců. Sice jsem se už několikrát připravoval, že ho uvidím jenže délka kolem tří hodin mě trošku děsila. Nakonec mohu říct, že nebyla až tak přehnaná. Tempo se rozvíjelo postupně, ale velmi dobře mě vtahovalo do děje. K tomu musím přičíst velmi výborně zvládlé historické reálie. Tanky, které se ve filmu objevili jsou pravé a za to jsem hodně rád. Jistě nevýhodou bylo i to, že byl problém najít nějakou vyloženě hlavní postavu neboť jsem se místy dostával do situací, kdy jsem o nějaké postavě myslel, že je hlavní a ona za chvíli umřela. Přesto musím tenhle film velmi kladně hodnotit, protože to bylo výborně udělané. ()

carl.oesch

Film, který mezi těmi válečnými patří k tomu nejlepšímu, co se dá vůbec ze světové produkce vidět a to i přes dobu vzniku a jistě omezený rozpočet. A ze země, která toho v tomhle směru mnoho nenatočila. Pro ty, co se diví oné válce pěšáků - finská armáda měla cca šedesát použitelných letadel a ani jeden tank, její vojskou bylo skuteně pěší - navíc boje probíhaly v třeskutých mrazech, kdy stroje nešly kolikrát ani nastartovat. Dostal mně konec filmu, podle pamětníků to ale takhle skutečně bylo, dokonce se opilí Rusové (či vlastně Sověti) s Finy chtěli hned bratřit....Kvalitní komentář JQK ()

pafka

Snimek, ktery, pokud mate radi valecne filmy, nesmi uniknout vasemu zraku. Je tam jedna vec dulezita - v hlavni roli cela parta chlapu, kteri jeden po druhem odchazeji pred ocima svych kamaradu. Myslim, ze by vztahy mezi nimi mohli byt natocene ziveji, funkcneji a divak by mohl byt mezi ne lepe vtazen. Jinak je to klasicka filmarina, s klasickymi triky, zadne digi. Coz je nekdy lepe, nekdy by to dost pomohlo. Ovsem konec vazeni .... ()

Mikakel

Pro me tenhle válečný film není rozhodně vic nez na 3*, jelikož jsem tomuto finskemu stylu tohoto filmu, nepřišel na kloub..3* ()