Zimní válka (festivalový název)

The Winter War

Předloha:

Antti Tuuri (kniha)

Kari Sohlberg

Juha Tikka

Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Antti Raivio, Esko Kovero, Markku Huhtamo, Martti Suosalo, Matti Onnismaa, Konsta Mäkelä, Samuli Edelmann, Tomi Salmela, Vesa Mäkelä, Aarno Sulkanen, Esko Salminen, Kari Kihlström, Kari Sorvali, Ari-Kyösti Seppo, Ville Virtanen, Esko Nikkari, Eero Melasniemi, Pertti Sveholm, Helena Haavisto, Kalevi Kahra, Pirkko Hämäläinen, Tarja Heinula, Leena Suomu, Teemu Koskinen, Eero Mäenpää, Miitta Sorvali, Leea Klemola, Esa Suvilehto, Tiina Björkman, Hannele Mäki-Röhr, Veikko Nousiainen, Ahti Kuoppala, Juuso Hirvikangas, Hannu Keskijyrä, Aarre Pekkarinen, Jari-Petri Kuisma, Jaakko Vaissi, Kari Koivumäki, Kauko Laine, Yrjö-Juhani Renvall, Kalle Paananen, Sari Jokelin, Eeva Aalto, Veikko Hemminki, Pentti Rautavuori, Vesa Leinonen, Seppo Ruotsala, Pekka Keltto, Raimo Kössö, Simo Kaappola, Risto Mäki, Pini Hellstedt, Jan Nyman, Ulla-Maija Parikka, Esko Jantunen, Veikko Aaltonen, Ilkka Järvi-Laturi, Seppo Kulmala, Markku Köngäs, Matti Mehtola, Tuomas Niemelä, Tuomo Riihinen, Mikko Kallio, Tapani Miilunpohja, Tuomo Rautanen, Tuomo Mäenpää, Paavo Haapamäki, Timo Peräinen, Ossi Kimari, Simo-Pekka Vääriskoski, Leo Kostamo, Risto Höylä, Timo Jyllikoski, Paul Jyrälä, Santeri Kinnunen, Raimo Mikkola, Sari Mällinen, Mila Niemi, Hannele Nieminen, Mika Nuojua, Ilpo Nurmi, Marko Röhr, Eero Saarinen, Markus Similä, Simo Tamminen, Martti Tschokkinen, Pekka Uotila, Juha Anttila, Jari Juutinen, Pertti Lamberg, Jussi Kuittinen, Juhani Mustonen, Arto Koskinen

Musím se přiznat, že mi osobně chvilku trvalo, než jsem se zorientoval ve finských jménech. Nu což, povedlo se, poté stačilo už sledovat výjimečné filmové dílo. Spontánní a strhující odvaha Finů mě vyrazila totálně dech, je téměř neuvěřitelné, co dokázali. Mohu napsat, že jsem fandil Finům do poslední chvilky se zatajeným dechem. Tady se vnucuje myšlenka, která mě po zhlédnutí filmu okamžitě napadla. Jaká škoda, že jsme neměli taky nějakého podobného Maršála Mannerheima v témže roce 1939, který by nakopal u nás Němcům do zadku :-) Tak to by byla paráda, asi by to nebylo jednoduché. Tak a zpět k filmu. Celé filmové dílo vychází z dokazatelných skutečností. Sympatická je i prostota řeči a velmi přívětivý finský černý humor. Třeba hláška, jestli ještě trochu přituhne, budeme si muset jídlo porcovat dynamitem. Co víc dodat? Prostě velmi vydařený film s válečnou tematikou. A i když je film dosti dlouhý, ani chvilku nepřestane nudit.(23.12.2010)

Velmi realisticky natočená válečná řež, jež probíhala na začátku druhé světové války na dalekém severu mezi Ruskem a Finskem. Zimní válka je historický milník, který pro každého Fina znamená vítězství nad vetřelci, kteří chtěli všem vzít jejich domovy. Oni se ale nevzdali a krutě se bili za svou zem. Dle mne jeden z nejrealističtějších filmů o válce a to i vzhledem k roku natočení. Jeden z nejnákladnějších filmů ve finské historii. I když je délka filmu malinko přetažená a na frontě se toho mnoho neděje (rozuměj, děje se tam stále to samé - útok x protiútok = spousta mrtvých), tak každý nadšenec a fanoušek válečných filmů musí plesat. Ano, je to skutečně masakr a jeden z prvních skutečně realistických válečných dramat, ve kterém na vás kulky létají přímo z obrazovky. 85%(18.1.2013)

TO NÁM CHCÚ ZABIŤ VŠETKÝCH NAŠICH KAMARÁTOV ? Panečku, kto chcete vidieť dobrý vojnový film, tak si pozrite toto. Nie je to žiadny bombastický patetický Bondarčuk, ani Bulajič (Neretva), ale prostí jednoduchí, a tak neuveriteľne chlapskí a krásne zahraní Fíni. Od hrdinstva po beznádej, ..od odvahy až po totálnu skepsu, o priateľstve a studených fínskych žartoch.(15.1.2014)

Neuvěřitelně dlouhé a neuvěřitelně neutíkající film. Neustále se zde objevují prostřihy létajících letadel a finů kosících jakoby tupé nepřátele. Opravdu mě to příliš nenadchlo. Člověk se z toho nedozví příliš o historii, je to spíše jen o pocitech, střelbě a krvi. Celý film neustále jen posílají Marttiho něco vyřizovat a chybí zde nějaký větší tah na scénáristickou branku.(4.1.2016)

Málo známý válečný velkofilm, který popisuje osudy finských vojáků v rusko-finské válce v letech 1939 - 1940, tzv. Zimní válce. Dalo by se říct, že jde o zákopový film, protože děj se z větší části odehrává ve finském zákopu a kolem něj. Ale na to, že film je z roku 1989, je po technické stránce zvládnutý dokonale, dokonce za použití odpovýdající vojenské techniky (T-26 atd.). Krásně je vidět, jak na začátku vojáci přicházejí do čerstvých pozic v lese a postupem času se z okolí stává země bez jediného stromu. Opravdu realistický pohled. Všude výbuchy granátů a útoky Rusů. Byl jsem velmi překvapen a proto tento snímek doporučuji všem, koho zajímá válečná tématika. Viděl jsem tříhodinovou verzi a můžu říct, že jsem se ani chvíli nenudil. 85%.(16.3.2010)

• - Nejnákladnější finský film všech dob. (Kulmon)

• - Po skončení vojny mali Rusi milión mŕtvych vojakov, čo v roku 1970 priznal Nikita Sergejevič Chruščov a naproti tomu Fíni 250 000 mŕtvych a 55 000 zranených. (andykovac)

• - Sovieti používajú tanky T-26. (Jello Biafra)