Zimní válka (festivalový název)

The Winter War

Předloha:

Antti Tuuri (kniha)

Kari Sohlberg

Juha Tikka

Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Antti Raivio, Esko Kovero, Markku Huhtamo, Martti Suosalo, Matti Onnismaa, Konsta Mäkelä, Samuli Edelmann, Tomi Salmela, Vesa Mäkelä, Aarno Sulkanen, Esko Salminen, Kari Kihlström, Kari Sorvali, Ari-Kyösti Seppo, Ville Virtanen, Esko Nikkari, Eero Melasniemi, Pertti Sveholm, Helena Haavisto, Kalevi Kahra, Pirkko Hämäläinen, Tarja Heinula, Leena Suomu, Teemu Koskinen, Eero Mäenpää, Miitta Sorvali, Leea Klemola, Esa Suvilehto, Tiina Björkman, Hannele Mäki-Röhr, Veikko Nousiainen, Ahti Kuoppala, Juuso Hirvikangas, Hannu Keskijyrä, Aarre Pekkarinen, Jari-Petri Kuisma, Jaakko Vaissi, Kari Koivumäki, Kauko Laine, Yrjö-Juhani Renvall, Kalle Paananen, Sari Jokelin, Eeva Aalto, Veikko Hemminki, Pentti Rautavuori, Vesa Leinonen, Seppo Ruotsala, Pekka Keltto, Raimo Kössö, Simo Kaappola, Risto Mäki, Pini Hellstedt, Jan Nyman, Ulla-Maija Parikka, Esko Jantunen, Veikko Aaltonen, Ilkka Järvi-Laturi, Seppo Kulmala, Markku Köngäs, Matti Mehtola, Tuomas Niemelä, Tuomo Riihinen, Mikko Kallio, Tapani Miilunpohja, Tuomo Rautanen, Tuomo Mäenpää, Paavo Haapamäki, Timo Peräinen, Ossi Kimari, Simo-Pekka Vääriskoski, Leo Kostamo, Risto Höylä, Timo Jyllikoski, Paul Jyrälä, Santeri Kinnunen, Raimo Mikkola, Sari Mällinen, Mila Niemi, Hannele Nieminen, Mika Nuojua, Ilpo Nurmi, Marko Röhr, Eero Saarinen, Markus Similä, Simo Tamminen, Martti Tschokkinen, Pekka Uotila, Juha Anttila, Jari Juutinen, Pertti Lamberg, Jussi Kuittinen, Juhani Mustonen, Arto Koskinen

Pokud chtěl režisér představit divákům totální únavu finských vojáků během Zimní války, docela se mu to díky těm třem hodinám povedlo :) Ale vážně - asi málokdo dokáže zachytit beznaděj a depresi tak dokonale jako seveřani. Sledujete, jak vám umírají kamarádi, jeden po druhém, a nemůžete s tím dělat nic jiného, než sami zkoušet přežít. 65 %(9.9.2015)

• ravenir

Příznivci "díla" prominou, po dlouhé době mě něco přinutilo komentovat. 83% nabádá k respektu a komentáře nadšených uživatelů, které srovnávají s Bratrstvem neohrožených (??!). Výsledek - bez první úvodní hodiny celé 2 hodiny 15 minut bojů na jedné louce, schovávání se před ruským dělostřelectvem, které má celou louku jako na dlani, a před letadlama. Zezačátku přinášel zprávy o celkové situaci ve válce veterán z občanské války Ylli, ale jakmile dostal v první minutě války zásah do hlavy, bylo po zpravodajství. Ani slovo o perfektní poziční válce, kterou Finové vedli, o přepadové strategii malých komand, o rychlých přesunech v závějích sněhu, které dělaly Sovětům obrovské problémy (mimochodem, tady jsem měl pocit, že se to celé natočilo v říjnu a sníh dovezli z hor, dyť ho tam bylo pár?). Prostě - velký nevyužitý potenciál, ko konci už jsme přetáčel na rychlost 2x, to se nedalo vydržet! Kdyby to bylo tak dobré, jak to bylo děsně zbytečně dlouhé...(11.2.2013)

Vynikající film. Poslední hodinu už jsem byla přímo tam.... Ještě teď jsem z toho trochu v šoku. Takhle dokonale mě už dlouho žádný výlečný film nevtáhl a vlastně nevím, jestli jsem za to ráda.... bylo to fakt hrozný. Film byl dobře vystavěnej, přestože neměl žádný hlavní nosný příběh, tak se nesl nějak sám svojí nepřikrášlenou autentickou výpovědí. Nebudu hodnotit herecké výkony, tam všechno v pořádku, ale tentokrát vyzdvihnu naprosto dokonalý zvuk. Zvuky byly to, co mě dostalo do filmu, na ten zasněženej kraj lesa, do těch zákopů. Všechny ty druhy zbraní měly každá vlastní zvuk a ty zvuky byly tak nějak zvláštně přítomný, že to bylo jako bych tam osobně byla. Skvělý efekty, krásně malebně vyvedený výbuchy a hodně naturalistický mrtví a zranění. Další vyjímečnej jev, kterej se ve filmech běžně nevyskytuje a dodal obrazu války fakt ultimátní autenticitu, byly ty stromy....Jak ráda bych se dočetla na konci titulků, že všechno byly triky a skutečným stromům nebylo ublíženo, ale nedočetla jsem se to....Uf dlouhá, předlouhá cesta to byla.....jsem unavená, polomrtvá, ale šťastná, že ...že...že se to těm klukům Finskejm tehdá povedlo!(27.6.2014)

Málo známy fínsky vojnový klenot, neskutočne pôsobivé, desivé a dokonalé, bez amerického pátosu a zbytočných komerčných kudrliniek. Kto bol očarený snímkom Zachráňte vojaka Ryana (1998) alebo Čatou (1986) odporúčam do pozornosti tento film, určite nebude sklamaný, spomenuté snímky sú iba tieňom tohto veľkolepého diela. Ponúka totiž aj niečo navyše. Majstrovskú, hlbokú psychologickú sondu do duše mužov, ktorých nečaká nič, iba smrť, prežitie a víťazstvo sa zdajú byť len vzdialeným snom, pričom všetky ľudské túžby sa scvrknú iba na tento cieľ. Teda niežeby som niečo podobné nenašiel aj v americkej produkcii, ale určite nie do takej hĺbky a takou surovou, naturálnou a realistickou formou. Môžem povedať iba jedno. Nevidel som lepší vojnový film, nezostáva nič iné iba vstať a zatlieskať, bravooooooo!!!(31.5.2014)

Fínsky vojnový klenot rozprávajúci príbeh hŕstky mužov, ktorí v takzvanej Zimnej vojne s minimom výzbroje a často v civilnom oblečení bránili svoju vlasť proti sovietským votrelcom. A ubránili sa. Oproti americkým vojnovým filmom je tento priamočiary a hustí do diváka jednu naturalistickú scénu za druhou. Až je to občas nepríjemné. Dodnes mám v pamäti brutálnu scénu, kedy fínski vojaci bojujú na nože proti nepriateľom v zákope či scéna, kedy jednoho vojaka roztrhá delostrelecký granát. Ale čo je hlavné, chýba tu akýkoľvek pátos či trapácke patriotické preslovy. Tu totiž na diváka čaká len a len tvrdá realita. Za celý film sa síce objavia aj nejaké hluché miesta, ale aj tak vás film spoľahlivo udrží v napätí až do konca.(31.5.2018)

• - Sovieti používajú tanky T-26. (Jello Biafra)

• - Nejnákladnější finský film všech dob. (Kulmon)

• - V čase vojny bojovalo 26 ruských divízií proti 9 fínskym na 140 km úseku od Ladožského jazera po Karelskú šiju a 20 ruských divízií proti 3 fínskym divíziám, 3 plukom a 2 práporom na 950 km úseku od Ladožského jazera k Severnému ľadovému oceánu. (andykovac)