Zimní válka (festivalový název)

• Finsko

Předloha:

Antti Tuuri (kniha)

Kari Sohlberg

Juha Tikka

Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Antti Raivio, Esko Kovero, Markku Huhtamo, Martti Suosalo, Matti Onnismaa, Konsta Mäkelä, Samuli Edelmann, Tomi Salmela, Vesa Mäkelä, Aarno Sulkanen, Esko Salminen, Kari Kihlström, Kari Sorvali, Ari-Kyösti Seppo, Ville Virtanen, Esko Nikkari, Eero Melasniemi, Pertti Sveholm, Helena Haavisto, Kalevi Kahra, Pirkko Hämäläinen, Tarja Heinula, Leena Suomu, Teemu Koskinen, Eero Mäenpää, Miitta Sorvali, Leea Klemola, Esa Suvilehto, Tiina Björkman, Hannele Mäki-Röhr, Veikko Nousiainen, Ahti Kuoppala, Juuso Hirvikangas, Hannu Keskijyrä, Aarre Pekkarinen, Jari-Petri Kuisma, Jaakko Vaissi, Kari Koivumäki, Kauko Laine, Yrjö-Juhani Renvall, Kalle Paananen, Sari Jokelin, Eeva Aalto, Veikko Hemminki, Pentti Rautavuori, Vesa Leinonen, Seppo Ruotsala, Pekka Keltto, Raimo Kössö, Simo Kaappola, Risto Mäki, Pini Hellstedt, Jan Nyman, Ulla-Maija Parikka, Esko Jantunen, Veikko Aaltonen, Ilkka Järvi-Laturi, Seppo Kulmala, Markku Köngäs, Matti Mehtola, Tuomas Niemelä, Tuomo Riihinen, Mikko Kallio, Tapani Miilunpohja, Tuomo Rautanen, Tuomo Mäenpää, Paavo Haapamäki, Timo Peräinen, Ossi Kimari, Simo-Pekka Vääriskoski, Leo Kostamo, Risto Höylä, Timo Jyllikoski, Paul Jyrälä, Santeri Kinnunen, Raimo Mikkola, Sari Mällinen, Mila Niemi, Hannele Nieminen, Mika Nuojua, Ilpo Nurmi, Marko Röhr, Eero Saarinen, Markus Similä, Simo Tamminen, Martti Tschokkinen, Pekka Uotila, Juha Anttila, Jari Juutinen, Pertti Lamberg, Jussi Kuittinen, Juhani Mustonen, Arto Koskinen

Jeden z nejlepších válečných filmů jaký jsem viděl. O čemž svědčí i to, že jsem na odpoledne hledal nějaký 90 minutový snímek a vybral jsem si tento. Jenže jsem se chytil do pasti 2CD verze, když bylo posledních 20 minut nějakých dlouhých, neodolal jsem a zkontroloval kolik mi chybí do konce, chyběla asi hodina, v tu chvíli jsem zjistil, že mám 2CD verzi a musel jsem promítání přerušit abych nepřišel pozdě do práce. Začátek sice pomalejší, ale pak se to rozjelo a drželo tempo. Jak už to u severské kinematografie bývá, měl jsem ze začátku problém s postavama, ale později jsem se v nich s přehledem orientoval. Těším se až si pustím další finské snímky o Zimní válce. Framom främsta linjen a Tali-Ihantala 1944. PS Nechápu jak mohl Sovětský svaz podobným stylem boje (styl krleš a běžíme na ně a ani krok zpět) dojít až do Berlína.(14.10.2015)

Vynikající film. Poslední hodinu už jsem byla přímo tam.... Ještě teď jsem z toho trochu v šoku. Takhle dokonale mě už dlouho žádný výlečný film nevtáhl a vlastně nevím, jestli jsem za to ráda.... bylo to fakt hrozný. Film byl dobře vystavěnej, přestože neměl žádný hlavní nosný příběh, tak se nesl nějak sám svojí nepřikrášlenou autentickou výpovědí. Nebudu hodnotit herecké výkony, tam všechno v pořádku, ale tentokrát vyzdvihnu naprosto dokonalý zvuk. Zvuky byly to, co mě dostalo do filmu, na ten zasněženej kraj lesa, do těch zákopů. Všechny ty druhy zbraní měly každá vlastní zvuk a ty zvuky byly tak nějak zvláštně přítomný, že to bylo jako bych tam osobně byla. Skvělý efekty, krásně malebně vyvedený výbuchy a hodně naturalistický mrtví a zranění. Další vyjímečnej jev, kterej se ve filmech běžně nevyskytuje a dodal obrazu války fakt ultimátní autenticitu, byly ty stromy....Jak ráda bych se dočetla na konci titulků, že všechno byly triky a skutečným stromům nebylo ublíženo, ale nedočetla jsem se to....Uf dlouhá, předlouhá cesta to byla.....jsem unavená, polomrtvá, ale šťastná, že ...že...že se to těm klukům Finskejm tehdá povedlo!(27.6.2014)

Málo známý válečný velkofilm, který popisuje osudy finských vojáků v rusko-finské válce v letech 1939 - 1940, tzv. Zimní válce. Dalo by se říct, že jde o zákopový film, protože děj se z větší části odehrává ve finském zákopu a kolem něj. Ale na to, že film je z roku 1989, je po technické stránce zvládnutý dokonale, dokonce za použití odpovýdající vojenské techniky (T-26 atd.). Krásně je vidět, jak na začátku vojáci přicházejí do čerstvých pozic v lese a postupem času se z okolí stává země bez jediného stromu. Opravdu realistický pohled. Všude výbuchy granátů a útoky Rusů. Byl jsem velmi překvapen a proto tento snímek doporučuji všem, koho zajímá válečná tématika. Viděl jsem tříhodinovou verzi a můžu říct, že jsem se ani chvíli nenudil. 85%.(16.3.2010)

Zimná vojna (fin. Talvisota) trvala necelé 4 mesiace. SSSR napadlo Fínsko bez toho, aby im vyhlásilo vojnu. Zaútočili s mnohonásobnou prevahou a lepšou vojenskou výbavou (Fíni mali 32 tankov a 118 lietadiel, Rusi niekoľko tisíc). Talvisota je film o neuveriteľnej odvahe a húževnatosti Fínov brániť svoju krajinu do posledného dychu. Je natočený nesmierne realisticky, bez prikrášlenia a na základe skutočných udalostí. Celé tri hodiny len pozeráte so zatajeným dychom a držíte im palce. Aj keď viete ako to skončí. Fíni sa držali, mali premyslenú stratégiu a bojovali aj keď boli vyčerpaní. Stratili necelých 30 tisíc vojakov. Straty na ruskej strane doteraz nie sú vyčíslené, odhadujú sa na takmer 127tisíc. Bohužiaľ ani podpísaním Moskovského mieru 13.3.1940 a postúpením veľkej časti Karélie Rusku nemali Fíni kľud. Ani nie o rok a pol začala viac ako tri roky trvajúca pokračovacia vojna (fin. Jatkosota). Ocenenia na Jussi: 6 víťaztiev (herec, režisér, hudba...). Okrem toho nominácia na Golden Berlin Bear. Videné v pôvodnom znení s českými titulkami.(26.2.2011)

Musím se přiznat, že mi osobně chvilku trvalo, než jsem se zorientoval ve finských jménech. Nu což, povedlo se, poté stačilo už sledovat výjimečné filmové dílo. Spontánní a strhující odvaha Finů mě vyrazila totálně dech, je téměř neuvěřitelné, co dokázali. Mohu napsat, že jsem fandil Finům do poslední chvilky se zatajeným dechem. Tady se vnucuje myšlenka, která mě po zhlédnutí filmu okamžitě napadla. Jaká škoda, že jsme neměli taky nějakého podobného Maršála Mannerheima v témže roce 1939, který by nakopal u nás Němcům do zadku :-) Tak to by byla paráda, asi by to nebylo jednoduché. Tak a zpět k filmu. Celé filmové dílo vychází z dokazatelných skutečností. Sympatická je i prostota řeči a velmi přívětivý finský černý humor. Třeba hláška, jestli ještě trochu přituhne, budeme si muset jídlo porcovat dynamitem. Co víc dodat? Prostě velmi vydařený film s válečnou tematikou. A i když je film dosti dlouhý, ani chvilku nepřestane nudit.(23.12.2010)

• - Vojna trvala 105 dní. (andykovac)

• - Všechna letadla ve filmu jsou modely řízené na dálku. (Kulmon)

• - Fíni vymysleli pojem Molotovov kokteil pre označenie zápalných bômb (zmes benzínu v sklenenej fľaške s kúskom knôtu, prípadne handry), vo vojne ich použili 70 000 ks z väčšej časti vyrobených vo fínskom Štátnom liehovom monopole Alkohooliliike. Názov bomby bol odvodený od mena Viačeslava Michajloviča Molotova, ktorý bol v čase fínsko-ruskej vojny ministrom zahraničných vecí Sovietskeho zväzu. (andykovac)