Bílé období sucha

A Dry White Season

Drama / Thriller

USA, 1989, 97 min

Málo známy snímok, pritom si tam dve krátke epizódky zahral aj velikán Marlon Brando v úlohe právnika so svedomím. Na druhú stranu, aj keď ide o veľmi silný príbeh plný nespravodlivosti a krutého mučenia na základe Apartheidu v Južnej Afrike, mohol byť po emotívnej stránke predaný lepšie. Na dôvažok sa mi tu veľa vecí zdalo tendenčných, jednostranných, prípadne málo rozvinutých. Tiež to chcelo troška lepšiu réžiu, našťastie D. Sutherland svojou charizmou a hereckým vystupovaním mnohé zachránil, na nadpriemer to stačí. 70/100(30.4.2016)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Herec VR - Marlon Brando(31.3.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,766,879Tržby Celosvetovo $-(12.3.2009)

Velmi silný emotivní příběh a hrůzách "období apartheidu" v RSA... Příšernosti rasové segregace ap.. Dobře natočené, skvěle zahrané především p.Sutherlandem..!(20.12.2012)

Silné a velice dobře zpracované téma, kterému k výsledným kvalitám dopomáhá i výborné herecké obsazení. Nepříliš známý, ale velice dobrý film.(13.5.2014)

Není nic lepšího, než film s poselstvím. Pět let před pádem restriktivního režimu v JAR, jakoby vytrženého z civilizovaného světa konce dvacátého století, byl natočen film, který předznamenává naději, pro kterou umírali lidé. Donald Sutherlan si do svého rejstříku přidal další formát(8.6.2007)

Trošku to připomíná rozhlasovou hru, hodně věcí je řečeno a obraz je jen ilustrativní. Tradičně je problém podán značně černobíle, přitom bych uvítal rozvedení myšlenky "jak by se chovali oni k nám, kdyby tu vládli?". Ale filmařsky dobře i když předvídatelně natočené, s dobrými hereckými výkony a pár vtipnými dialogy u soudu.(25.3.2010)

Pustiť sa do boja za spravodlivosť v krajine, kde je spravodlivosť slepá ako Stevie Wonder, je nadľudská úloha, no aj napriek tomu sa občas medzi bielou rasistickou populáciou nájde človek, ktorému to všetko páchané zlo voči "podradnej" rase nie je ľahostajné a rozhodne sa vymaniť z pohodlného života bielej nadrasy, kde si všetci zatvárajú oči pred dennodenným zabíjaním ľudí čiernej farby pleti sotva pár kilometrov od nich. Veľké emócie mnou lomcovali pri záznamoch z našej nežnej rovolúcie, kde policajti mlátili bezbranných ľudí hlava-nehlava, no v Južnej Afrike policajti strieľali malé deti od chrbta ako keby boli na love zajacov, čo už je riadne silná káva aj pre tých, ktorými len tak niečo nepohne. Mnou to pohlo veľmi, tak ako celý film a v dôsledku vyvolania takýchto silných emócií nejde dať iné ako maximálne hodnotenie. Vo svete sa bohužiaľ až príliš často dejú takéto svinstvá, no je dobré, že sa o nich točia filmy, aby sa ľudia nestali ľahostajnými, ako väčšina členov rodiny hlavnej postavy.(16.6.2015)

• Rhed

Pravdoláskařská tendenční sračka. Připomínám zlatá slova madame du Toit: "Je to naše země. Vybudovali jsme každou její píď. Stačí se podívat na zbytek Afriky." Možná to bude znít neuvěřitelně, ale Búrové byli v Jižní Africe dříve, než většina poskoků soudruha Mandely, kteří dorazili pár století poté (za vyšší životní úrovní). Ostatně, není nad "poučení z krizového vývoje"; černoušci už poznali hrůzovládu taťky Mandely i jeho nástupců. To nejhorší je přitom teprve čeká - Afroafričané v sousední Zambii už zjistili, jak chutná sjambok v rukou novodobých čínských kolonizátorů. Možná se pak Mandela fans rozpomenou se slzou v oku na búrskou fešáckou diktaturu. Pokud ovšem do té doby dávno nezakotví v Evropě, aby mohli bílý rasismus rozkládat přímo zevnitř.(17.5.2011)

• danecek24

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - nominace (1) - Nejlepší herec ve vedlejší roli - Marlon Brando(15.12.2008)

Ohledně tohoto tématu mne daleko víc oslovil novější DISTRICT 9 - občas jsem se při tomto filmu chytla, že si představuji, jaké by to bylo, kdyby se hlavní záporák Stolz ráno probudil s tmavou pokožkou..... ale tohle je opravdu klasický film s sice dobrými hereckými výkony a nakonec bohužel ani s žádným překvapením - že si to postava D. Sutherlanda odskáče, bylo nasnadě....(7.6.2010)

Film, ktory bojoval proti Apartheidu v Juznej Afrike. Behom casu vsak priserne zostarol, roku 1989 bol aktualny, dnes je to archaizmus. Mam vsak v ucte ludi ako bol Marlon Brando /Viva Zapata, Tramvaj do stanice Touha, Kmotr/ a vsimol som si aj Johna Kaniho /Samuel z Lovci Lvu 1996/. 50 %(1.3.2016)

Pokud to člověk bere jako jako samostatný dramatický film, funguje to velmi dobře. Bohužel je lepší nad tím příliš nepřemýšlet. Tvůrci se totiž uchylují k jednostrannému pohledu, ve kterém hnusní běloši střílí roztomilé černošské děti. Trocha vyváženosti by pro příště neškodila.(6.12.2017)

Neprávem opomíjený film nabytý od začátku do konce silnými emocemi. Tehdy velmi aktuální téma rasismu (zde v Jižní Africe) je v podstatě aktuální i dnes. Donalda Sutherlanda moc nemusím, ale tady se skutečně vydal a jeho postava mi byla velmi sympatická. Černošští herci jsou všichni dost sympatičtí a to, co musí snášet od bílých utlačovatelů je dost drsné. Na druhou stranu mi tu ale chyběla "v rámci politické korektnosti" nějaká záporná černá postava.(26.9.2013)

Co to má bejt? To už mohl bejt Brando nominovaj i za doktora Moreaua! Ne, že by hrál špatně. Ale taková nemastná, přihlouple anti-apartheidní agitka?(29.11.2005)

Na apartheid má jistě každý svůj osobní názor, já bych k tomuto jen přidal, že Bílé období sucha patří k těm lepším filmům tohoto druhu se skvělým Donaldem Sutherlandem, parádně odporným Jürgenem Prochnowem a super cameo rolí Marlona Branda.(17.6.2014)

80 %(29.8.2016)