Bílé období sucha

A Dry White Season

Drama / Thriller

USA, 1989, 97 min

Ohledně tohoto tématu mne daleko víc oslovil novější DISTRICT 9 - občas jsem se při tomto filmu chytla, že si představuji, jaké by to bylo, kdyby se hlavní záporák Stolz ráno probudil s tmavou pokožkou..... ale tohle je opravdu klasický film s sice dobrými hereckými výkony a nakonec bohužel ani s žádným překvapením - že si to postava D. Sutherlanda odskáče, bylo nasnadě....(7.6.2010)

• Rhed

Pravdoláskařská tendenční sračka. Připomínám zlatá slova madame du Toit: "Je to naše země. Vybudovali jsme každou její píď. Stačí se podívat na zbytek Afriky." Možná to bude znít neuvěřitelně, ale Búrové byli v Jižní Africe dříve, než většina poskoků soudruha Mandely, kteří dorazili pár století poté (za vyšší životní úrovní). Ostatně, není nad "poučení z krizového vývoje"; černoušci už poznali hrůzovládu taťky Mandely i jeho nástupců. To nejhorší je přitom teprve čeká - Afroafričané v sousední Zambii už zjistili, jak chutná sjambok v rukou novodobých čínských kolonizátorů. Možná se pak Mandela fans rozpomenou se slzou v oku na búrskou fešáckou diktaturu. Pokud ovšem do té doby dávno nezakotví v Evropě, aby mohli bílý rasismus rozkládat přímo zevnitř.(17.5.2011)

Trošku to připomíná rozhlasovou hru, hodně věcí je řečeno a obraz je jen ilustrativní. Tradičně je problém podán značně černobíle, přitom bych uvítal rozvedení myšlenky "jak by se chovali oni k nám, kdyby tu vládli?". Ale filmařsky dobře i když předvídatelně natočené, s dobrými hereckými výkony a pár vtipnými dialogy u soudu.(25.3.2010)

Málo známy snímok, pritom si tam dve krátke epizódky zahral aj velikán Marlon Brando v úlohe právnika so svedomím. Na druhú stranu, aj keď ide o veľmi silný príbeh plný nespravodlivosti a krutého mučenia na základe Apartheidu v Južnej Afrike, mohol byť po emotívnej stránke predaný lepšie. Na dôvažok sa mi tu veľa vecí zdalo tendenčných, jednostranných, prípadne málo rozvinutých. Tiež to chcelo troška lepšiu réžiu, našťastie D. Sutherland svojou charizmou a hereckým vystupovaním mnohé zachránil, na nadpriemer to stačí. 70/100(30.4.2016)

Neprávem opomíjený film nabytý od začátku do konce silnými emocemi. Tehdy velmi aktuální téma rasismu (zde v Jižní Africe) je v podstatě aktuální i dnes. Donalda Sutherlanda moc nemusím, ale tady se skutečně vydal a jeho postava mi byla velmi sympatická. Černošští herci jsou všichni dost sympatičtí a to, co musí snášet od bílých utlačovatelů je dost drsné. Na druhou stranu mi tu ale chyběla "v rámci politické korektnosti" nějaká záporná černá postava.(26.9.2013)

• - Marlon Brando (Ian McKenzie) používal vo filme bezdrôtové slúchadlo s nápovedou. (J*A*M*B*O)