Reklama

Reklama

Recenze (4)

Vančura 

všechny recenze uživatele

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné literární prvotiny "Naplivu na vaše hroby" Borise Viana. Z jeho románu zde ale mnoho nezůstalo, ten film nelze v podstatě považovat za jeho filmovou adaptaci. Postavy se jmenují jinak, chovají se jinak, řada jich zcela chybí, děj je totálně překopaný a obzvláště šílený konec je na míle vzdálen čemukoli, co je v knize. Film je v porovnání s předlohou až nepochopitelně prostý jakýchkoli sadistických a pornografických motivů obsažených ve Vianově textu, a v podstatě nerozumím tomu, proč byl vůbec natočen, když doba ještě nebyla zralá na takovýto námět. Prostě se obávám, že na konci 50's ona kniha ani nemohla být kvalitně zfilmována - tehdejší relativně velmi cudná a cenzurovaná/ostře sledovaná filmografie si ani zdaleka nemohla dovolit totéž co literatura. Tento film je v porovnání s předlohou jen slabý odvar či prostě jen nudná a nemastná neslaná podívaná, která nemá s Vianovým textem téměř nic společného, a důrazně budu tvrdit, že ho nelze nazývat filmovou adaptací Viana, protože z něj nezůstal kámen na kameni, což mě skoro šokovalo. Celkově z toho nemám dobrý pocit - pokud byste na tento biják eventuálně někde narazili (silně o tom pochybuji a doufám, že se jedná o zapomenutý filmový hřích minulosti, nad kterým se zavřela milosrdná minulost), vřele radím se mu obloukem vyhnout. Jako adaptace je to děsivé, jako autonomní film je to poznamenané dobou svého vzniku a dnešnímu divákovi to nemá co nabídnout. "J'irai cracher sur vos tombes" je filmovým plivnutím na Vianův hrob. ()

Reklama

Kusko.t2 

všechny recenze uživatele

Filmová adaptácia románu Borisa Viana “J'irai cracher sur vos tombes“ (v anglickom preklade titul známy pod názvom “I Spit on Your Graves“), ponúka tak ako jej knižná predloha z roku 1946 príbeh s rasistickým a nemorálnym podtónom o mladých, nerozvážnych, predsudkami a neúctou vyzbrojených indivíduí dospievajúcej mládeže v zrelé osobnosti. Ku spracovaniu kontroverznej témy, ktorá bola v písanej podobe zakázaná krátko po jej vydaní vo Francúzsku, sa ale samotný Boris Vian (publikoval pod pseudonymom Vernon Sullivan) nepriznáva. Dokonca žiadal, aby bolo jeho meno z tituliek vyradené. Toto odmietavé stanovisko nemal možnosť rokmi prehodnotiť, keďže ešte v roku 1959 zomrel počas predpremiery filmu na infarkt. Asi sa mu spracovanie skutočne nepáčilo. ### Pre čiernu komunitu je život na juhu Spojených štátov boj o každodenné prežitie. Smrť mladého chlapca zásluhou netolerantnej spoločnosti, ktorý vzplanul láskou ku bielej dievčine, nehodlá nechať jeho starší a !!! biely !!! brat Joe len tak. No dobre, tak čierno-biely :) Joe ale nie je žiadne béčko. Vďaka svojej netradičnej farbe pleti má infiltráciu do skupiny bielych, v ktorej číha a čaká na príležitosť pomsty, o to jednoduchšiu. Opľujem vaše hroby, dajte mi len príležitosť! Nové mesto, nový mrav, nové rozhodnutia, nové skúsenosti. Tak ako Joe? ()

Zajímavosti (2)

  • Film je adaptací románu Borise Viana, do češtiny překladaného jako „Naplivu na vaše hroby“ z roku 1946. Vian ho napsal po neúspěších svých prvních textů během 15 dní jako výzvu, že dokáže napsat komerční bestseller. Spolu se svým nakladatelem vydali knihu jako překlad z angličtiny fiktivního spisovatele americké drsné školy detektivek Vernona Sullivana v roce 1946. (Iggy)
  • Francouzský spisovatel Boris Vian napsal scénář k filmu podle vlastního románu už v roce 1948. Kvůli sporům se scenáristou se ale produkce filmu odmítl zúčastnit a na předprémieru filmu natočeného proti jeho vůli se dostavil až po přemlouvání. Během prvních minut dopoledního promítání byl raněn mrtvicí a při převozu sanitkou dne 23. června 1959 zemřel. (Iggy)

Reklama

Reklama