Vlčí bouda

• angličtina

Wolf's Hole

Drama / Horor / Psychologický / Sci-Fi / Dobrodružný

Československo, 1986, 92 min

Reziserka Vera Chytilova /Sedmikrasky, Panelstory aneb Jak se rodi sidliste/ asi stihla vidiet kultove strasidelne Vavrovo Kladivo na Carodejnice, a tak sa rozhodla natocit horor aj ona. Ako snaha sa ceni, a dokonca tu hrala aj Nina Diviskova /trezorak Prodavac Humoru/, ale rezisersky Chytilova na Vavru nema a nikdy nemala. Herci su priemerni az strach, akurat atmosfera sa Chytilovej podarila. Vdaka nestastnej kombinacii horor + moralizujuce posolstvo len taky lahsi nadpriemer : 72 %(30.7.2013)

Dobrých českých filmů existuje spousta, ale těch které patří do hororového žánru byť jen okrajově je jako šafránu. Proto jsem byl po shlédnutí tohoto snímku velmi mile překvapen. Režisérku Věru Chytilovou a její díla moc neznám, jedinou výjimkou je legendární Dědictví a tak to budu muset asi velmi rychle napravit, protože jde vidět, že tato dáma své kvality určitě má. . Režisérka dobře rozdala karty a díky barevnosti jednotlivých postav se do toho mohla pěkně pustit. Jedenáct lidí kteří se navzájem neznají spolu musí spolupracovat a legendární heslo: ‚‘‘Jeden za všechny, všichni za jednoho‘‘ začne brzy dostávat první trhliny. Sám osobně si nedokážu představit, že bych musel něco takového prožít. Protože větší bandu rozmazlených fracků jsem ještě neviděl. Samotná atmosféra začala houstnout rovněž zhruba uprostřed filmu a za pomoci kosmické hudby poslance Kocába, která do snímku perfektně zapadla se rozjela ta prává psychologická bitva, která nenechá diváka klidným.(15.12.2009)

Tenhle film Věry Chytilové se dá zařadit do několika žánrů, protože je tu od každého trochu a tak vznikl hustý koktejl ozdobený třemi třešínkami v podobě vedoucích v čele s Miroslavem Macháčkem. Paní Chytilová byla velmi schopná a specifická. To se jí musí nechat. Dokázala divákovi nasrvírovat hutnou a divnou atmosféru. Byl to takový hezký psychologický experiment, který krásně dotvářela Kocábova hudba, taky divná. Já jsem měla pocit, že se rodiče těch svých výpučků chtějí zbavit a nebo si to celé vykládám úplně jinak. Každopádně se děťátka měla něco naučit.(4.3.2015)

• -bad-mad-wolf-

Nebýt krásně vyschízovaného zvukového doprovodu a kamery, nestojí tahle hříčka ani ze ten odpad. Extrémně špatné herecké výkony bourají pomyslné hranice, obsah tvůrcům poněkud utekl a výraznější klad tu prostě není. Původní myšlenka není vůbec zakomponována do děje, víme o ní jen díky několika výkřikům herců (mizerných herců, připomínám) a rozuzlení s identitou instruktorů také žádný vzruch nepřinese. Možná i díky slušné předvídatelnosti. 3/10(17.10.2009)

,,Vy jste lidi! Vy jste zabijáci! Vraždíte po milionech! Každý si přeje nečí smrt, aniž by jsme to věděli! Je ve vás tolik zla, že se jednou vyhubíte všichni!" Uuufff...tak to bylo opravdu silné kafé. Tínedžerský psychohoror, sci-fi story a filosofické dílo v jedném - rozhodně zajímavá kombinace ve výsledku, který lze označit za existenciální podobenství. Dle mého názoru nadčasový snímek, ke kterému jsem se musel s ročnými odstupy dvakrát vrátit, než jsem ho více docenil a objevil v něm tu myšlenku a poselství skrývající se za strašidelným až nechutným příběhem. Pro mne to byl asi první film s Miroslavem Macháčkem - jak já ho pak dlouho neměl rád, uzemnil mě až ve filmu Skalpel, prosím. Jeho zdejší kreace šíleného psychopata z vesmíru je ale naprosto geniální!! Poprvé mě štvala roztříštěna kamera a vlezlé výkony všech puberťáckých neherců, časem jsem se s tímto záměrem autentické amatérštiny stotožnil. Líbí se mi, jak i v takovém atypickém žánru rozehrála Věra Chytilová pohled na mezilidské vztahy na začátku mezi dětmi v pubertě a jejich rodiči (krátké štěky Divíškové, Kačera a Krampola...) a pak mezi vrstevníkama během celého stupňování té šílené hrůzy. 80% (Mé původní hodnocení po prvním shlédnutí bylo: **)(13.5.2017)

• - Ve filmu můžeme vidět i záběry Vysokých Tater. Konkrétně pak Solisko, Štrbské Pleso a Tatranské Matliare. [Zdroj: Filmovamista.cz] (pornogrind)

• - Natáčelo se také na nádraží Poniklá. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - V roce 2018 byly scény z filmu použity ve videoklipu k singlu „Frosty“ od holandského dua Outerspass. (Jankier)