Padre Pio (TV film)

Páter Pio

Drama / Životopisný

Itálie, 2000, 2x100 min

VÝBORNÉ , SKVĚLÉ , NESKUTEČNÉ, DOJEMNÉ I DRSNÉ . SKLÁNÍM SE PŘED JEHO OSOBOU ! NYNÍ JE ITÁLII V HROBCE VE SKLENĚNÉ RAKVI A VÍCE NEŽ 40 LET SE NEROZPADÁ SE !!! ZÁZRAK ?? ASI JO , NEBO MOŽNÁ I NĚCO VÍCE ? ? ? V KAŽDÉM PŘÍPADĚ OBDIVUHODNÁ BYTOST . A JĚŠTĚ TAKOVÝ NESKUTEČNÝ DETAIL , ASI TŘICET LET PŘED SVOU SMRTÍ NEJEDL , OPAKUJI NEJEDL !!! SAMI SI TO ZJISTĚTE , POKUD CHCETE . NEMOŽNÉ VIDˇTE , JOJO , JSOU VĚCI MEZI NEBEM A ZEMÍ . TAK SE MĚJTE . DÁVÁM DESET HVĚZD . TOŽ TAK .(9.12.2012)

• Dale

Keď som videl to vysoké hodnotenie, tak som si povedal - konečne nejaký kvalitný náboženský film, ktorý môže byť zaujímavý aj pre mňa ako neveriaceho. No rýchlo som prišiel na to, že všetky tie päťhviezdičkové hodnotenia tu hodnotili skôr život hlavnej postavy ako samotný film. Po filmárskej stránke je to úplne priemerný TV počin s nevýraznými hercami a hroznými maskami - ľudia tu starnú len tým, že majú belšie vlasy a brady, ani v osemdesiatke nemajú jedinú vrásku, takže otec hlavnej postavy tu vyzerá mladšie ako jeho syn. Čo sa týka deja, keby to skončilo po prvej časti, tak by mi tá druhá určite nechýbala. Aj tak sa v nej nedejú už ani tie zázraky ako v prvej časti, len veľká nuda, že som sa čudoval Prochnowovej postave, že ho neuspalo počúvať tento životný príbeh. O Piovi som doteraz nič nevedel a podľa všetkého to bol dobrý muž, ktorý pomáhal druhým (aj preto bol medzi svojimi nadriadenými vo Vatikáne taký neobľúbený), no ťažko brať tento film ako regulérny životopis, aj keď RKC uznala, že naozaj robil zázraky, je to proste taký klasický náboženský film, ktorý beriem s veľkým nadhľadom. A fakt tých 90 minút by bolo na jeho život úplne postačujúcich.(7.11.2015)

Tak si to povedzme na rovinu. Zíral som na to 3, 5 hodiny a dojalo ma to napriek faktu, že talianske filmové životopisy svätcov neznášam, pre ich patetickosť. Aj tento taký bol, ale... mal skvelú kameru, hudbu a názorovú vyváženosť. Pio tu nie je" geroj", ale človek, ktorý až prekvapivo často o sebe pochybuje a má toho plné zuby. Tento film zobrazuje aj tienisté stránky cirkvi 1. ľudovú viac emocionálnu než racionálnu vieru (Matka kladúc na zem svoje dieťa: "Svätý Pelegrinos, ty ho nechceš uzdraviť? Tak ja ti ho tu pred oltárom nechám.") 2. Kult osobnosti a obdivovateľský krúžok veriacich žien, ktorý sa okolo pátra Pia vytvoril, a ktorý by mi, ak by som bol kňaz, značne sťažoval dodržanie sľubu čistoty. 3. Zobrazuje cirkev ako mýliacu sa organizáciu, ktorá sa síce v dejinách učí na vlastných chybách, ale za života tých, na ktorých sú páchané, ich nie vždy stihne napraviť. Natočiť takýto film v Taliansku, chcelo odvahu. Je dobré, že sa našla.(23.5.2011)

Životopisné filmy nie sú mojou obľúbenou témou, a životopisy svätých sú osobitný žáner. Strach z diabla, utrpenie, zomieranie aj ľudské neprávosti, to si vyžaduje na sledovanie správnu náladu a keď sa mi ju podarilo nájsť, film ma nesklamal. Vzájomná spoveď dvoch kňazov na opačných stranách so spomínaním na minulosť je najlepšia forma na životopis. Všetko je vo filme na správnom mieste, herci, hudba aj dialógy a slovenský dabing sa tiež vydaril. Záver prináša veľkolepú katarziu, presne, ako sa od takého žánru očakáva. –––– Prijmi svetlo Krista ako znak tvojej nesmrteľnosti, aby si odumrel svetu a žil v Bohu. Povstaneš z mŕtvych a osvieti ťa Kristus. Aby tvoje odlúčenie od sveta bolo úplné, odteraz sa budeš volať Páter Pio z Pietrelčiny. –––– Založíme si družstvo. Budeme mať najnižšie ceny. Nižšie ako komunisti. –––– Uvidíš, Cleonicce. Páter Pio urobí viac rozruchu mŕtvy ako živý. –––– Zlo je ako rub výšivky. Všetci sedíme na nízkej stoličke.(12.11.2015)

V čom je kúzlo tohto muža? A v čom je kúzlo tohto filmu? Netuším a ani to zisťovať nemienim - pokazil by som si zrejme totiž ten silný emocionálny zážitok po uplynutí stopáže. Vynikajúce herecké výkony, obstojná kamera, ktorá sa prekonáva najmä v záberoch na prírodu, pomerne sugestívne podaný pohľad na muža, ktorý dodnes rezonuje v mysliach nielen Talianov, ale aj všetkých ostatných veriacich. Len trošku škoda tej hudby, občas to totiž silne zaváňalo Schindlerovým zoznamom - o to väčšie prekvapenie prišlo na konci s mohutným epickým číslom, s ktorým sa Paolo Buonvino u mňa vytiahol a zmazal čierne puntíky za tie clivé husle z priebehu filmu.(5.11.2014)

• - V San Giovanni Rotondo, kde páter Pio (Sergio Castellitto) žil, mu byl zasvěcen kostel. (Hvězdář)

• - Páter Pio (Sergio Castellitto) byl 2. května 1999 blahořečen a 16. června 2002 svatořečen. (Hvězdář)