Taliansky životopisný film o ľudovom svätcovi, uctievanom talianskom kapucínovi pátrovi Piovi (l887-1968), ktorý sa stal známy na celom svete svojou zbožnosťou, pokorou, odvahou a trpezlivosťou. Jeho stigmy ho poznačili na celý, dlhý život. Vo filme je zachytený jeho všedný život v kláštore San Giovanni Rotondo. Tu ho navštevovali tisíce ľudí so svojimi ťažkosťami, hľadali u neho útechu a radu. V príbehu je zachytených veľa dramatických momentov, ktoré odrážajú i naše problémy a jeho výpovede nútia človeka zamyslieť sa a pokúsiť sa pochopiť niečo, čo sa občas nedá racionálne vysvetliť. A také boli aj jeho Kristove rany, ktoré nepochopila ani oficiálna cirkev a zakázala mu kňazskú činnosť. Napriek tomu pokračoval vo svojej práci - nešťastných ľudí liečil, predpovedal im budúcnosť, konal zázraky. Na prahu smrti bol Vatikánom rehabilitovaný, roku 1999 ho Ján Pavol II. pontifikoval a 16. 6. 2002 bol vo Vatikáne Jánom Pavlom II. svätorečený na asi najväčšej slávnosti všetkých čias. (oficiální text distributora)

lapiduch

Musím sa priznať Páter Pio je jedným z najhodnotnejších filmov ktorý som kedy videl... film sam o sebe nepotrebuje žiadne špeciálne efekty je to dej a výkon hercov ktorý vyráža divákovi dych.... výborný filmový zážitok však podporí aj hudba, ktorá je taktiež skvelá. Film hodnotím 5* a vrelo odporúčam každému veriacemu i ateistovi. ()

Joppo88

To, že obsah a posolstvo filmu sa ani zďaleka nepodobá na kvalitu jeho prevedenia, nie je žiadne tajomstvo. Je to len škoda, že filmy, ktorú sú naozaj hodnotné, nedostávajú to, čo väčšina úplných brakov... A tento snímok sa oplatí vidieť - nečakajte však žiaden filmový zázrak, len si ho vychutnajte pre jeho obsah... ()

Dale

Keď som videl to vysoké hodnotenie, tak som si povedal - konečne nejaký kvalitný náboženský film, ktorý môže byť zaujímavý aj pre mňa ako neveriaceho. No rýchlo som prišiel na to, že všetky tie päťhviezdičkové hodnotenia tu hodnotili skôr život hlavnej postavy ako samotný film. Po filmárskej stránke je to úplne priemerný TV počin s nevýraznými hercami a hroznými maskami - ľudia tu starnú len tým, že majú belšie vlasy a brady, ani v osemdesiatke nemajú jedinú vrásku, takže otec hlavnej postavy tu vyzerá mladšie ako jeho syn. Čo sa týka deja, keby to skončilo po prvej časti, tak by mi tá druhá určite nechýbala. Aj tak sa v nej nedejú už ani tie zázraky ako v prvej časti, len veľká nuda, že som sa čudoval Prochnowovej postave, že ho neuspalo počúvať tento životný príbeh. O Piovi som doteraz nič nevedel a podľa všetkého to bol dobrý muž, ktorý pomáhal druhým (aj preto bol medzi svojimi nadriadenými vo Vatikáne taký neobľúbený), no ťažko brať tento film ako regulérny životopis, aj keď RKC uznala, že naozaj robil zázraky, je to proste taký klasický náboženský film, ktorý beriem s veľkým nadhľadom. A fakt tých 90 minút by bolo na jeho život úplne postačujúcich. ()

Autogram

Životopisné filmy nie sú mojou obľúbenou témou, a životopisy svätých sú osobitný žáner. Strach z diabla, utrpenie, zomieranie aj ľudské neprávosti, to si vyžaduje na sledovanie správnu náladu a keď sa mi ju podarilo nájsť, film ma nesklamal. Vzájomná spoveď dvoch kňazov na opačných stranách so spomínaním na minulosť je najlepšia forma na životopis. Všetko je vo filme na správnom mieste, herci, hudba aj dialógy a slovenský dabing sa tiež vydaril. Záver prináša veľkolepú katarziu, presne, ako sa od takého žánru očakáva. –––– Prijmi svetlo Krista ako znak tvojej nesmrteľnosti, aby si odumrel svetu a žil v Bohu. Povstaneš z mŕtvych a osvieti ťa Kristus. Aby tvoje odlúčenie od sveta bolo úplné, odteraz sa budeš volať Páter Pio z Pietrelčiny. –––– Založíme si družstvo. Budeme mať najnižšie ceny. Nižšie ako komunisti. –––– Uvidíš, Cleonicce. Páter Pio urobí viac rozruchu mŕtvy ako živý. –––– Zlo je ako rub výšivky. Všetci sedíme na nízkej stoličke. ()

Piri

Pútavý životopisný film. Výborne natočený film a navyše podmanivá hudba k tomu. Na televíznu produkciu rozhodne nadpriemer, ktorá sa ale neobišla bez chýb. Dobre vybraní herci a Castellitto sa svojej role schopil skvelo, rovnako aj Prochnow bol výborný. Takého herca ako je Prochnow len tak ľahko nenájdete. Asi jediný film o svätcovi, ktorý ma najviac oslovil. Je to i dobrý inštruktážny film pre nechápavých a tých, ktorí nevedia ako to všetko funguje, ľudia robia z iných ľudí polobohov a chcú ich oslavovať, a to platí nielen pre náboženstvo, ale aj pre súčasný showbiznis - kult hercov, spevákov a iných. Cirkev bola (pre mnohých paradoxne) skeptická, a to i z reálnejšieho dôvodu, žeby títo "samozvaní" svätci mohli narušiť ich plány a jednotvárne životy. Cirkev potrebuje asi v každom storočí takýchto učiteľov a prevetrávačov. Slovenský dabing k tomuto filmu je vynikajúci a mimoriadne precízny, Marián Gaišberg ako Pio, réžia Oľga Rúfusová. ()

• V San Giovanni Rotondo, kde páter Pio (Sergio Castellitto) žil, mu byl zasvěcen kostel. (Hvězdář)
  • Páter Pio (Sergio Castellitto) byl 2. května 1999 blahořečen a 16. června 2002 svatořečen. (Hvězdář)