Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Setkání tří významných českých fotografů – Václava Chocholy, Karla Ludwiga a Zdenka Tmeje – s dvacátým stoletím.  Film „Vzlety a pády“ zachycuje setkání třech tvůrčích osobností s dvacátým stoletím. Prostřednictvím životních a uměleckých pohledů významných českých fotografů Václava Chocholy, Karla Ludwiga, Zdeňka Tmeje, a svědectví jejich příbuzných, milenek a přátel, se ocitáme v epicentru intenzivního prožívání, které dokázalo navzdory době anebo právě díky ní, přesahovat svoji existenci, která se neidentifikovala s politickými ani estetickými režimy stejně tak jako s idylicky umrtvujícími mezilidskými vztahy, což svojí výpovědí potvrzuje i režisérka filmu Věra Chytilová, která do filmu, stejně tak jako kdysi do života Karla Ludwiga, vstupuje a umocňuje tak přesvědčivost otevřeného a bezelstného způsobu vyprávění společného příběhu, v němž spolu s lidmi vystupují fotoaparáty, fotografie, filmy, předměty, byty, domy, ulice, města, krajiny, aby se tak mohl zrodit spontánní filmový organismus. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

fragre 

všechny recenze uživatele

Moc hezký dokument o třech fundamentálních osobnostech české fotografie, natočený s pochopením, vtipem i vkusem. Až překvapuje jak paní Chytilová při setkání s opravdovou osobností dokáže potlačit své feministické démony, kteří ji občas zavádějí na scestí. O době čtyřicátých a padesátých let minulého století řekne tento dokumet více jak tucet učebnic schválených ministerstvem školství. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

O životech tří fotografů, jejich životních cestách, ženách kolem nich; vývoji společnosti, s dopady na jejich životy a tvorbu. Hutní, vypravěčsky obdaření, schopní podat o hlavních bodech svého života, i lidech, kteří jim kladně i záporně ovlivňovali život. Dokument má dva díly, ale já bych jich bral i deset. ()

Aleee89 

všechny recenze uživatele

O Chytilové jsem napsala bakalářskou práci, viděla jsem všechny její hrané filmy, ale na dokumenty z její režie jsem se prozatím nezaměřovala, což byla asi chyba, protože hned Vzlety a pády mě přesvědčily a dostaly. Výborné téma, které je citlivě nasnímáno. Životy všech hlavních hrdinů jsou nesmírně zajímavé a poučné, ale ten film má něco víc. Je taky nesmírně edukativní sám o sobě, protože se z něj dozvíme spoustu věcí o fotografování jako takovém, ale především si dokážeme udělat komplexní obrázek několika desetiletí československých dějin. Vidíme, jak doba ovlivňovala své tvůrce, jak vypadalo zdejší umělecké prostředí. A navíc je přítomen humor, který nevnášejí jen osobití fotografové v hlavních rolích. Pro mě ještě trochu osobní film - tak jsem si říkala, že bych aspoň na chvíli chtěla potkat svého Karla Ludwiga. Stejně tak, jako ho v jedné etapě potkala sama Chytilová. Podle mě se jedná o jeden z nejlepších filmů Chytilové - srovnávám dokument i hraný film. A dost možná je Chytilová na poli dokumentu ještě silnější než na poli hraného filmu především v 60. letech. To proto, že točila vždy o tom, čemu sama dobře rozuměla. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama